Maestro Vytauto Kernagio 70-mečio proga

Maestro Vytauto Kernagio skulptūra Nidoje, Kuršių marių pakrantėje. VE nuotr.

Šiandien į Amžinybę išėjusio maestro Vytauto Kernagio 70 metų sukakties diena. Lietuvos žmones į laisvę kvietusios dainos daugelio atminty neišblėsę.

Prisimenu studijų Vilniaus universitete dienas. Pamenu Vytautą Kernagį, nešiną gitara, neretai užsukdavusį į universitetą, bendravusį su jaunimu. Palydėdavome jį susižavėjimo kupinais žvilgsniais. Atrodė visada kukliai, paprastai, tačiau mums jis buvo žvaigždė.

Buvo šeimos žmogus: gyveno su žmona Dalia. Susilaukė sūnaus Vytauto, dukros Eglės. Tokie gražūs vaikų vardai. O ir šeimos jokie skersvėjai neišardė. Nepuolė Vilniuje ieškotis į porą kito Vytauto, žmonos Dalios nepaliko kitai Daliai į porą. Tiesa, tuomet apie tokias partnerystes nebuvo kalbų, minčių. Sovietmetis…

Jis kūrė, dainavo ir sulaukė pripažinimo, kuris nesumenko, o tik didėja. Išėjimas į Amžinybę kūrėjo, muzikanto, dainininko į užmarštį nenustumia. Juk skamba jo muzika, dainos. Yra žvaigždžių, kurios negęsta. Tokia žvaigžde pavadinčiau ir Vytautą Kernagį, kurio gimimo 70 metų sukaktį šiandien mintyse su dėkingumu švenčia ne vienas lietuvis. Ko gero, šiemet tai švenčia ir gėjai, lesbietės, žodžiu, ta bendruomenė, kurios narių skaičiaus niekas nemini (gal baisi paslaptis?)… Liežuvis susisuka, kol bandai ją pavadinti ta LGBT bendruomene. Ne kiekvienas paaiškintų šių raidžių ir viso pavadinimo reikšmę, ne kiekvienas žino, ką tos raidės pristato…

Internete nurodyta Lietuvos gėjų lyga (LGL), atstovaujanti Nacionalinei LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių) teisių organizacijai. Tačiau ši neskelbiamo skaičiaus bendruomenė viešumoje skamba ir skamba vis su norais, reikalavimais, pageidavimais… Gyvename laisvoje valstybėje. Burnų užčiaupti nevalia. Ir po Lietuvos saule visi išsiteksime. Tos bendruomenės atstovą išrinko Seimo nariu, kuris nuolat kalba įvairių televizijų, radijo laidose, atstovę – Lygių galimybių kontroliere, kažkokių sąsajų kai kas įžvelgė ir Seimui skiriant asmenį Konstitucinio teismo teisėju. Gal trijų ministrų kabinetus puošė Žemaitės, Jono Basanavičiaus ir kitų garsių Lietuvos asmenybių portretai, paspalvinti LGBT bendruomenės vaivorykštės spalvų vėliavos apvadais…

Žiūriu, internete vyras retoriškai klausia, kodėl Vilniuje tai vienas, tai kitas pastatas vakarais nušvinta LGBT vėliavos spalvomis? Priminimas, kad jų yra? O gal ne tik tai?

Užkliuvo šeima, pasigirdo kalbų, kad reikėtų keisti Konstituciją… Gal ir suprantama, kad ne kiekvienam lietuviui tai patinka. Gal ir suprantama, kad trūko kantrybė ir buvo surengtas „Didysis šeimos gynimo maršas 2021“, kai gegužės 15 d. trys tūkstančiai automobilių, motociklų, autobusų į Vingio parką Vilniuje suvežė, dar vilniečių suėjo, rodos, susirinko 10 tūkstančių žmonių. Žinoma, netrūko ir prisiplakėlių, rėksnių… Tačiau negali sakyti, kad tie 10 tūkstančių žmonių buvo vagys, žudikai, plėšikai, narkomanai, alkoholikai ir t. t. Tikrai gražią dainą atliko Romas Dambrauskas, dainavo Ovidijus Vyšniauskas ir kiti. Turime dainų, kurių užteks visiems ir visomis progomis. Net ir primenant, kad šeima – ne skuduras po kojomis, jai yra vietos net Lietuvos Konstitucijoje.

Policija ruošėsi kaip mūšiui! Po renginio vėl utėliavo galimus karantino pažeidimus… Gal ir baus? O štai tuo pat metu Vilniaus savivaldybė net trijose sostinės vietose buvo išdavusi leidimus rinktis LGBT bendruomenės nariams. Neliko anie  nuskriausti. Tik jiems buvo geriau: jiems nebuvo nurodyta nedainuoti maestro Vytauto Kernagio dainų… Gal jie jų ir nedainuoja? O Vingio parke 10 tūkstančių žmonių iš visos Lietuvos dar susibūrimo išvakarėse sulaukė šio pareiškimo.

Prieš jo skaitymą noriu jums priminti, kad Vytauto Kernagio sūnus Vytautas Kernagis yra Seimo narys… Gal parlamentaras užmiršo savo pareigas? Laukiu, gal V. Kernagio šeima paskelbs visų renginių, kuriuose neleis skambėti maestro dainoms, sąrašą…

Ar kada buvo Lietuvoje toks atvejis, kai į Amžinybę išėjusių muzikantų, dainininkų artimieji pateiktų panašių pareiškimų?

Stasė Skutulienė

 

Vytauto Kernagio ir Maestro šeimos pareiškimas

PRANEŠIMAS SPAUDAI

2021-05-14

Gavus žinią, kad „Didysis šeimos gynimo maršas 2021“ agitaciniuose renginiuose skamba Vytauto Kernagio dainos, Vytauto Kernagio fondas kreipėsi į asociacijas LATGA ir AGATA, pareikšdamas, kad kategoriškai nesutinka, jog renginio organizatoriai naudotų Vytauto Kernagio dainas bet kokiame savo renginių kontekste, įskaitant ir planuojamą renginį gegužės 15 dieną.

„Visa iki šiol leista muzika agitaciniuose „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021“ renginiuose skambėjo nelegaliai, nes organizatoriai nebuvo sudarę sutarčių su asociacijomis LATGA ir AGATA. Todėl lauksime asociacijų reakcijos ir veiksmų šiuo klausimu. Taip pat maršo organizatorių leksika, vertybės bei agresyvi, žeminanti laikysena kitų žmonių atžvilgiu – niekaip nedera su Vytauto Kernagio kūryboje nešta laisvės, pagarbos bei tolerancijos idėja. Todėl kategoriškai pareiškiame, kad nesutinkame, jog Vytauto Kernagio dainos ir jo asmenybė būtų kaip nors siejamos su šiuo renginiu ir visiškai nuo jo atsiribojame“, – sakė Vytauto Kernagio dukra, viena iš Vytauto Kernagio fondo steigėjų, Eglė Kernagytė-Dambrauskė.

„Vytautas Kernagis yra tapęs Lietuvos dainuojančiu laisvės simboliu, todėl labai svarbu, kad jo dainos ir būtų naudojamos būtent tame kontekste. Tai, kaip ir kokia forma savo idėjas skleidžia „Didysis šeimos gynimo maršas 2021“ mūsų šeimai yra nepriimtina, todėl tėvo dainos tame renginyje skambėti negali. Viskas paprasta ir aišku“, – sakė Vytautas Kernagis, maestro sūnus.

Kreipdamiesi į asociacijas prašome nesuteikti jokių licencijų naudoti Vytauto Kernagio kūrinius „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021“ renginiuose ir pagal kompetenciją imtis veiksmų tam, kad jie nebūtų naudojami.

Vytauto Kernagio šeima

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Geliniai priauginimai privers jus visam laikui atsisakyti akrilo

Tik nedaugelis dalykų man teikia didesnį pasitenkinimą ir atpalaiduoja labiau nei kelionė į nagų saloną, kad galėčiau pasidaryti naujus akrilinius nagus. Tai smulkmenos, kurių laukiu su nekantrumu, ir kurios daro jį tokį mielą. Nuo nagų lako spalvos pasirinkimo iki nagų apdirbimo įrankių išlyginančio nagų nelygumus, burzgimo garso ir, žinoma, išėjimo su šviežiai dengtais nagais, kuriais galėsiu baksnoti, baksnoti, baksnoti į kiekvieną paviršių, pro kurį praeisiu. Paskui ateina ne tokia džiuginanti dalis, pavyzdžiui, nagas lūžta per pusę arba visiškai nulūžta; skausmingas

Rytoj į pamokas sugrįžta Usėnų mokyklos mokiniai

Dėl COVID-19 užkrato plitimo kurį laiką buvo uždaryta Usėnų pagrindinė mokykla. Šilutės rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė informavo, kad ši mokykla atnaujina darbą, mokiniai rytoj sugrįžta į klases. „Blogai, nes daugelyje mokyklų izoliavosi ir mokinių, ir darbuotojų. Praėjusią savaitę rajono švietimo įstaigose nustatyti 53 nauji susirgimo atvejai. Nerimą kelia Šilutės Žibų pradinė mokykla, kur izoliavosi šeši klasių komplektai“, – situaciją švietimo įstaigose apibūdino vedėja. Yra ir gera žinia. Šiais mokslo metais į mokyklas atėjo 15 mokinių

Šilutės kultūros ir pramogų centras kviečia

Šią savaitę Šilutės kultūros ir pramogų centras kviečia į renginius: rugsėjo 23 d. (ketvirtadienį), 18 val. Šilutės Vydūno gimnazijoje prasidės reguliarūs kino seansai „KINO DEBESYS“, į kuriuos šilutiškius kviesime kiekvieną ketvirtadienį. Šią savaitę kviečiame žiūrėti daug gerų įvertinimų sulaukusį, pirmąjį vaidybinį režisieriaus Jurgio Matulevičiaus filmą „IZAOKAS“. Daugiau inf. https://www.facebook.com/KINOdebesysSilute rugsėjo 25 d. (šeštadienį), 16 val. Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyks baigiamasis klasikinės muzikos festivalio „MUZIKINĖ VERDENĖ” koncertas. Programoje: KAUNO VALSTYBINIS CHORAS kartu su soliste, LNOBT operos viltimi pripažinta AISTE PILIBAVIČIŪTE.

Ar tvarkys Švėkšnos sinagogą?

Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai renkasi į komitetų posėdžius. Po mėnesio atostogų rengiamasi rugsėjo gale vyksiančiam Tarybos posėdžiui. Vienas iš svarstomų sprendimo projektų yra dėl pritarimo projektui „Švėkšnos sinagogos sutvarkymas ir pritaikymas turizmui“. Pritarimas reikštų įsipareigojimą  prisidėti prie projekto finansavimo iš Savivaldybės biudžeto ne mažiau kaip 15 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų bei užtikrinti netinkamų finansuoti, tačiau šiam projektui įgyvendinti būtinų išlaidų padengimą ir tinkamų finansuoti išlaidų dalį, kurių nepadengia projektui skiriama parama. Pagal projektą numatyti Švėkšnos sinagogos kapitalinio remonto darbai bei

Taip pat skaitykite