Maestro Vytauto Kernagio 70-mečio proga

Maestro Vytauto Kernagio skulptūra Nidoje, Kuršių marių pakrantėje. VE nuotr.

Šiandien į Amžinybę išėjusio maestro Vytauto Kernagio 70 metų sukakties diena. Lietuvos žmones į laisvę kvietusios dainos daugelio atminty neišblėsę.

Prisimenu studijų Vilniaus universitete dienas. Pamenu Vytautą Kernagį, nešiną gitara, neretai užsukdavusį į universitetą, bendravusį su jaunimu. Palydėdavome jį susižavėjimo kupinais žvilgsniais. Atrodė visada kukliai, paprastai, tačiau mums jis buvo žvaigždė.

Buvo šeimos žmogus: gyveno su žmona Dalia. Susilaukė sūnaus Vytauto, dukros Eglės. Tokie gražūs vaikų vardai. O ir šeimos jokie skersvėjai neišardė. Nepuolė Vilniuje ieškotis į porą kito Vytauto, žmonos Dalios nepaliko kitai Daliai į porą. Tiesa, tuomet apie tokias partnerystes nebuvo kalbų, minčių. Sovietmetis…

Jis kūrė, dainavo ir sulaukė pripažinimo, kuris nesumenko, o tik didėja. Išėjimas į Amžinybę kūrėjo, muzikanto, dainininko į užmarštį nenustumia. Juk skamba jo muzika, dainos. Yra žvaigždžių, kurios negęsta. Tokia žvaigžde pavadinčiau ir Vytautą Kernagį, kurio gimimo 70 metų sukaktį šiandien mintyse su dėkingumu švenčia ne vienas lietuvis. Ko gero, šiemet tai švenčia ir gėjai, lesbietės, žodžiu, ta bendruomenė, kurios narių skaičiaus niekas nemini (gal baisi paslaptis?)… Liežuvis susisuka, kol bandai ją pavadinti ta LGBT bendruomene. Ne kiekvienas paaiškintų šių raidžių ir viso pavadinimo reikšmę, ne kiekvienas žino, ką tos raidės pristato…

Internete nurodyta Lietuvos gėjų lyga (LGL), atstovaujanti Nacionalinei LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių) teisių organizacijai. Tačiau ši neskelbiamo skaičiaus bendruomenė viešumoje skamba ir skamba vis su norais, reikalavimais, pageidavimais… Gyvename laisvoje valstybėje. Burnų užčiaupti nevalia. Ir po Lietuvos saule visi išsiteksime. Tos bendruomenės atstovą išrinko Seimo nariu, kuris nuolat kalba įvairių televizijų, radijo laidose, atstovę – Lygių galimybių kontroliere, kažkokių sąsajų kai kas įžvelgė ir Seimui skiriant asmenį Konstitucinio teismo teisėju. Gal trijų ministrų kabinetus puošė Žemaitės, Jono Basanavičiaus ir kitų garsių Lietuvos asmenybių portretai, paspalvinti LGBT bendruomenės vaivorykštės spalvų vėliavos apvadais…

Žiūriu, internete vyras retoriškai klausia, kodėl Vilniuje tai vienas, tai kitas pastatas vakarais nušvinta LGBT vėliavos spalvomis? Priminimas, kad jų yra? O gal ne tik tai?

Užkliuvo šeima, pasigirdo kalbų, kad reikėtų keisti Konstituciją… Gal ir suprantama, kad ne kiekvienam lietuviui tai patinka. Gal ir suprantama, kad trūko kantrybė ir buvo surengtas „Didysis šeimos gynimo maršas 2021“, kai gegužės 15 d. trys tūkstančiai automobilių, motociklų, autobusų į Vingio parką Vilniuje suvežė, dar vilniečių suėjo, rodos, susirinko 10 tūkstančių žmonių. Žinoma, netrūko ir prisiplakėlių, rėksnių… Tačiau negali sakyti, kad tie 10 tūkstančių žmonių buvo vagys, žudikai, plėšikai, narkomanai, alkoholikai ir t. t. Tikrai gražią dainą atliko Romas Dambrauskas, dainavo Ovidijus Vyšniauskas ir kiti. Turime dainų, kurių užteks visiems ir visomis progomis. Net ir primenant, kad šeima – ne skuduras po kojomis, jai yra vietos net Lietuvos Konstitucijoje.

Policija ruošėsi kaip mūšiui! Po renginio vėl utėliavo galimus karantino pažeidimus… Gal ir baus? O štai tuo pat metu Vilniaus savivaldybė net trijose sostinės vietose buvo išdavusi leidimus rinktis LGBT bendruomenės nariams. Neliko anie  nuskriausti. Tik jiems buvo geriau: jiems nebuvo nurodyta nedainuoti maestro Vytauto Kernagio dainų… Gal jie jų ir nedainuoja? O Vingio parke 10 tūkstančių žmonių iš visos Lietuvos dar susibūrimo išvakarėse sulaukė šio pareiškimo.

Prieš jo skaitymą noriu jums priminti, kad Vytauto Kernagio sūnus Vytautas Kernagis yra Seimo narys… Gal parlamentaras užmiršo savo pareigas? Laukiu, gal V. Kernagio šeima paskelbs visų renginių, kuriuose neleis skambėti maestro dainoms, sąrašą…

Ar kada buvo Lietuvoje toks atvejis, kai į Amžinybę išėjusių muzikantų, dainininkų artimieji pateiktų panašių pareiškimų?

Stasė Skutulienė

 

Vytauto Kernagio ir Maestro šeimos pareiškimas

PRANEŠIMAS SPAUDAI

2021-05-14

Gavus žinią, kad „Didysis šeimos gynimo maršas 2021“ agitaciniuose renginiuose skamba Vytauto Kernagio dainos, Vytauto Kernagio fondas kreipėsi į asociacijas LATGA ir AGATA, pareikšdamas, kad kategoriškai nesutinka, jog renginio organizatoriai naudotų Vytauto Kernagio dainas bet kokiame savo renginių kontekste, įskaitant ir planuojamą renginį gegužės 15 dieną.

„Visa iki šiol leista muzika agitaciniuose „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021“ renginiuose skambėjo nelegaliai, nes organizatoriai nebuvo sudarę sutarčių su asociacijomis LATGA ir AGATA. Todėl lauksime asociacijų reakcijos ir veiksmų šiuo klausimu. Taip pat maršo organizatorių leksika, vertybės bei agresyvi, žeminanti laikysena kitų žmonių atžvilgiu – niekaip nedera su Vytauto Kernagio kūryboje nešta laisvės, pagarbos bei tolerancijos idėja. Todėl kategoriškai pareiškiame, kad nesutinkame, jog Vytauto Kernagio dainos ir jo asmenybė būtų kaip nors siejamos su šiuo renginiu ir visiškai nuo jo atsiribojame“, – sakė Vytauto Kernagio dukra, viena iš Vytauto Kernagio fondo steigėjų, Eglė Kernagytė-Dambrauskė.

„Vytautas Kernagis yra tapęs Lietuvos dainuojančiu laisvės simboliu, todėl labai svarbu, kad jo dainos ir būtų naudojamos būtent tame kontekste. Tai, kaip ir kokia forma savo idėjas skleidžia „Didysis šeimos gynimo maršas 2021“ mūsų šeimai yra nepriimtina, todėl tėvo dainos tame renginyje skambėti negali. Viskas paprasta ir aišku“, – sakė Vytautas Kernagis, maestro sūnus.

Kreipdamiesi į asociacijas prašome nesuteikti jokių licencijų naudoti Vytauto Kernagio kūrinius „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021“ renginiuose ir pagal kompetenciją imtis veiksmų tam, kad jie nebūtų naudojami.

Vytauto Kernagio šeima

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nagų grybelis ir pedikiūras – suderinama?

Deja, bet dauguma žmonių mano, kad nagų grybelio infekcija nėra didelė problema, kurią reikėtų iš karto spręsti. Tiesa, pradžioje problema yra maža, tačiau palaipsniui ji gali itin smarkiai progresuoti: vietoj vieno užkrėsto nago, turėsite – penkis. Manoma, kad pedikiūras esant nagų grybeliui viską išspręs, tačiau taip manyti nereikėtų.  Ko vertėtų vengti? Dažnai atsiradusias bėdas stengiamės užmaskuoti, o ne išspręsti. Ne išimtis ir nagų grybelinė infekcija. Atsiradus šiai problemai pirmiausiai stengiamės ją nuslėpti, o vėliau pastebėję, kad nieko iš to gero

Aromaterapiniai difuzoriai. Kaip išsirinkti?

Drąsiai galima sakyti, kad aromaterapiniai difuzoriai yra vienas geriausių pirkinių, kokį tik galite padovanoti savo namams. Jei jūsų namuose nuolat veiks toks prietaisas, tokiu atveju, jūs ne tik galėsite mėgautis mėgstamu aromatu, bet ir jausti teigiamą jų poveikį savo sveikatai. Tiesa, aromaterapinių difuzorių asortimentas šiandien labai didelis, todėl nieko keista, kad daugelis norinčių turėtų tokį gaminį savo namuose, nežino, kaip išsirinkti. Išsirinkti bus kur kas lengviau, jei atkreipsite dėmesį į tam tikras detales Tik skleidžia aromatą? Visus aromaterapinius difuzorius galima

Mokausi ne klasėje…

Saugų Jurgio Mikšo pagrindinėje mokykloje praūžė praktinių studijų savaitės. Pradinukai tapo gamtininkais-tyrinėtojais ir iššmirinėjo artimas ir tolimas pievas sekiodami įvairiausių rūšių vabalėlius, tyrinėdami juos stebinančią augmeniją. 5 ir 8 klasių mokiniai, dirbę savarankiškai nuotoliniu būdu, kūrybiškai atliko pateiktas užduotis ir pristatė savo veiklų rezultatus  konferencijoje „Mokausi pats!“. Šeštokams  priskirta menų programa „M. K.  Čiurlionis – paslaptys kasdienybėje “. Jiems teko pasinerti į šio menininko kūrybą – paieškoti savyje dailininko ir muzikanto gyslelės. Septintokai  tobulino gimtosios ir užsienio kalbų įgūdžius programoje

Šiukšles rūšiuoja trys iš keturių, daugkartinius maišelius naudoja pusė gyventojų

Vos keli procentai šalies gyventojų numoja ranka į ekologiją ir nesiima jokių veiksmų aplinkai saugoti. tai rodo reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa. Jos duomenimis, trys iš keturių Lietuvos gyventojų rūšiuoja šiukšles, pusė naudoja daugkartinius maišelius, dar tiek pat perka tik tiek maisto, kiek jo suvartoja.   Dauguma (75 proc.) apklaustųjų asmeniškai prisideda prie tvarios aplinkos saugojimo rūšiuodami šiukšles, 48 proc. – pirkiniams naudodami savo daugkartinį maišelį, tiek pat – pirkdami maisto tik tiek, kiek suvartoja. 37 proc.

Taip pat skaitykite