Ligonių kasos kviečia prevenciškai tikrintis sveikatą

Minėdamos Pasaulinę sveikatos dieną, Ligonių kasos pakvietė šalies gyventojus pasirūpinti savo sveikata ir pasitikrinti pagal ligų prevencijos programas. Lietuvoje įgyvendinamos penkios ligų prevencijos programos, kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo: gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų.

Sveikatą tikrinosi per 907 tūkst. žmonių

Pagal prevencines programas sveikatą nemokamai pasitikrina vis daugiau gyventojų. Naujausiais Valstybinės ligonių kasos duomenimis, kai kurių programų dalyvių skaičius pernai ne tik pasivijo, bet ir aplenkė ikipandeminį lygį. Skaičiuojama, kad praėjusiais metais prevencinėse programose iš viso dalyvavo per 907 tūkst. žmonių, tai yra 25 tūkst. daugiau nei prieš pat koronaviruso pandemiją ir 30 tūkst. daugiau nei 2021-aisiais.

„Vis dėlto tenka pripažinti, kad kol kas profilaktinės programos Lietuvoje dar nepasiekia laukiamo efektyvumo. Pavyzdžiui, dėl gimdos kaklelio ir prostatos vėžio prevenciškai pasitikrina tik kas penktas tikslinei grupei priskirtas asmuo. Dėl krūties ir storosios žarnos vėžio – kas ketvirtas. Aktyviau tikrinamasi tik dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Šia programa pasinaudoja beveik kas antras tikslinio amžiaus šalies gyventojas. Todėl norime paraginti žmones labiau rūpintis savo sveikata ir periodiškai kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis paskirs atlikti prevencijos programose numatytus ir iš privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų apmokamus tyrimus“, – kviečia Šiaulių teritorinės ligonių kasos vadovė Dalia Miniauskienė.

Prevencija gali sumažinti mirtingumą

Dėl gana vangaus gyventojų naudojimosi ligų prevencijos programomis šalyje nepavyksta ženkliai sumažinti sergamumo ir mirtingumo nuo vėžio ir širdies bei kraujagyslių ligų. Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 18 tūkst. naujų vėžinių susirgimų, iš kurių trečdalio galima išvengti. Šalies gyventojų mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų išlieka vienas didžiausių Europoje.

Europos Sąjunga yra išsikėlusi tikslą, kad ligų prevencijos programose dalyvautų 90 proc. tikslinės grupės asmenų. Mokslininkai apskaičiavo, jog pasiekus aukštą dalyvaujančiųjų patikros programose procentą šalyse būtų įmanoma išvengti sunkių ligų, o nustačius susirgimą laiku, ankstyvos stadijos – jį sėkmingai išgydyti.

Susitikimuose su gyventojais teritorinių ligonių kasų specialistai išgirsta, kodėl žmonės nedalyvauja vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų patikros programose. Vieni sako, kad neturi laiko, jaučiasi sveiki, kiti nesulaukia kvietimo iš savo šeimos gydytojo. Kai kurie nesikreipia, nes vengia išgirsti nepalankią diagnozę. Tai patvirtina ir Valstybinės ligonių kasos užsakymu kasmet atliekami visuomenės nuomonės tyrimai. Šių tyrimų rezultatai rodo, kad nors 8 iš 10 Lietuvos gyventojų žino apie galimybę nemokamai dalyvauti prevencijos programose, tačiau asmeniškai ja pasinaudoja tik pusė apklaustųjų.

Medikai pastebi tendenciją, kad gyventojai suskumba pas gydytoją tik pajutę ligos simptomus. Tačiau pasirodžius simptomams dažnai būna per vėlu. Liga jau įsisenėjusi, gydymas būna varginantis ir ne visada sėkmingas. Prevencinės programos suteikia galimybę užkirsti ligai kelią nelaukiant simptomų pradžios, todėl labai svarbu pasitikrinti sveikatą laiku, kai žmogaus savijauta dar gera.

Kasmet ligonių kasos skiria vis daugiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų prevencinėms programoms. Šiemet tam skirta 34,4 mln. eurų, t. y. 3,6 mln. eurų daugiau nei pernai.

(#AtsukLigąAtgal) https://youtu.be/RHbYAQoITHc

Šiaulių teritorinės ligonių kasos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miniatiūrų konkursas „Mūsų vienas vardas – Lietuva“

Šilutės pirmoji gimnazija interneto svetainėje pasidalijo štai tokia žinia. Birželio 2 d. Šilutės pirmosios gimnazijos bibliotekoje įvyko respublikinio miniatiūrų konkurso-parodos „Mūsų vienas vardas – Lietuva” baigiamasis apdovanojimų renginys. Sulaukėme svečių iš Šilalės, Tauragės, Kretingos ir Šilutės rajonų. Respublikinio bendrojo ugdymo įstaigų 9-12 klasių mokinių miniatiūrų konkursas-paroda „Mūsų vienas vardas – Lietuva“, skirtas Klaipėdos krašto prijungimo šimtmečiui paminėti. Miniatiūrų autoriai, 9-12 kl. mokiniai, mažo formato kūrinėlyje siekė išreikšti savo požiūrį į gimtąjį kraštą. Miniatiūrų konkurse dalyvavo 11 mokyklų (pateikta 100 darbų):

Už labai geras demokratijos žinias – kelionė į Belgiją

Šilutės Vydūno gimnazija paviešino Nacionaliniame demokratijos žinių konkurse sėkmės sulaukusio Luko Šilinsko įspūdžius iš apsilankymo Briuselyje, Belgijoje. Kuo ši išvyka gimnazistui Lukui buvo įdomi? Paskaitykime. Gegužės 31 dieną Europos Parlamente, Briuselyje, Belgijoje, dalyvavau susitikime su europarlamentaru Liudu Mažyliu. Susitikimo metu buvo aptarti įvairūs Europai ir Lietuvai aktualūs klausimai, išsamiai pristatyti Parlamento darbo principai ir artimiausi tikslai. Po dienos Parlamente lietuvių delegacija su L. Mažyliu susitiko neoficialioje aplinkoje. Parlamentaras papasakojo apie savo kelią nuo mokyklos suolo iki dabartinių pareigų Europos Parlamente.

Įsivyravus sausrai, miškuose didėja gaisrų pavojus

Nusistovėję sausi orai kelia didelį gaisrų pavojų miškuose.  Birželio 5 d. šalies ugniagesiams teko kelis kartus talkinti Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinėms pajėgoms, gesinant miškuose įsiplieskusius gaisrus. Birželio 5  d. vidudienį, Varėnos rajone, Marcinkonių seniūnijoje, Daržinėlių kaime esančiame miške šėlo ugnis – degė medžiai ir miško paklotė. Gaisras nusiaubė 1,4 ha plotą. Tą pačią dieną, vidurdienį, ugniagesiai skubėjo gesinti ir Kretingos rajone, Rūdaičių kaime esančio Joskaudų miško. Atvykus ugniagesiams, jau degė miško paklotė ir jaunuolynas. Beje, atliekant gesinimo darbus buvo rasti

Ekspertas pataria, kaip apsaugoti senjorus nuo sukčių internete: vien pokalbio neužtenka

Vyresni nei 60 m. nuo kibernetinių atakų nukentėję žmonės per metus patyrė 966 mln. dolerių nuostolių. Tuo tarpu nukentėjusieji iki 20 m. – 71 mln. Tokie duomenys paskelbti 2020 m. JAV Federalinio tyrimų biuro internetinių nusikaltimų ataskaitoje. Panašios tendencijos pastebimos ir Lietuvoje Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas, sako, kad nors su vyresniais šeimos nariais reikia kalbėti apie virtualioje erdvėje tykančias grėsmes, tačiau vien to nepakanka. Būtina diegti ir papildomas priemones, kurios saugotų juos nuo sukčių. „Internetiniai sukčiai stengiasi apgauti įvairių

Taip pat skaitykite