Kartelinių susitarimų bylos – kaip pasirinkti teisininkus?

Nors šiandien galima pasidžiaugti ne viena novatoriška verslo rinka ir auginantį bendradarbiavimą palaikančiais verslais, vis dar pasitaiko nesąžiningos konkurencijos atvejų. Kai kurie verslai, nenorėdami dalintis rinka, sudaro horizontalius ir vertikalius susitarimus su įvairiose verslo grandyse veikiančiomis bendrovėmis.

Konkurencijos teisės specialistai vis aktyviau dalinasi informacija, siekia sukurti kuo efektyvesnę prevencijos sistemą, aktualią Lietuvoje ir globaliu mastu veikiantiems verslams. Kartais teisės ekspertų pagalbos prireikia ne tik užtikrinant konkurencijos teisės atitiktį, bet ir sprendžiant nesąžiningų sandorių padarinius ginčuose. Kaip žinoti, kokią komandą pasirinkti atstovauti įmonės interesams? 

Trumpai apie neteisėtus susitarimus ir jų žalą

Kas yra kartelinis susitarimas?

Neteisėti susitarimai tarp toje pačioje rinkoje veikiančių bendrovių yra vadinami karteliniais arba horizontaliais susitarimais. Galima sakyti, kad kartelio nariai skirtingomis priemonėmis ir sprendimais riboja kitų žaidėjų konkurencingumą – nustatydami kainas, gamybos apimtis, pasidalindami regionus ir kt. Tačiau panašiu tikslu sandoriai gali būti sudaromi ne tik tarp ta pačia veikla užsiimančių bendrovių, bet ir, pavyzdžiui, tarp žaliavų tiekėjų ir prekių platintojų. Tai vadinamieji vertikalūs susitarimai, kurie, jei neatitinka teisėtumo prezumpcijos sąlygos ir varžo konkurenciją, irgi yra laikomi nelegaliais.

Kokios tokių ir kitų panašių sandorių pasekmės verslui, apskritai, rinkai ir vartotojams?

Teisininkai sako, kad tai visa pasekmių grandinė, kuri galiausiai atsigręžia ir prieš pasipelnyti siekusias bendroves. Iškraipytoje rinkoje sunku išlikti ne kartelio nariams. Tai reiškia, kad vartotojai nebegauna pakankamos pasiūlos ir turi tenkintis kelių asmenų priimamais sprendimais. Patys sandorio sudarytojai nėra motyvuoti tobulėti ir galvoti apie inovacijas, kurios būtų naudingos vartotojui. Be to, tai stabdo šiuolaikinius procesus įmonėje ir novatoriško verslo plėtrą valstybėje. Galiausiai, vis dažniau tokie sandoriai yra išaiškinami ir tenka mokėti baudas, tvarkytis su reputacijos krizės pasekmėmis.

Tinkamos teisininkų komandos pasirinkimas – ką svarbu įvertinti?

Specifinėje konkurencijos teisės srityje besispecializuojančių teisininkų komanda – vienas geriausių sprendimų siekiant užtikrinti atitiktį įmonėje ir efektyviai spręsti nesąžiningų sandorių atvejus. Patyrę, skirtingose teisės srityse besispecializuojantys ekspertai yra viena kertinių įmonės komandos dalių (siekiant įmonės augimo, investicijų pritraukimo, atitikties Lietuvos ir ES įstatymų nuostatoms). Konkurencijos teisės sritis – ne išimtis. Ji apima sąžiningą konkurenciją tiek verslo plėtros, tiek kompetentingų darbuotojų pritraukimo atžvilgiu.

Belieka vienas esminis klausimas – kaip pasirinkti tinkamą, modernaus ir ambicingo verslo siekius atspindinčią advokatų kontorą?

Kalbant apie sąžiningą konkuravimą ir atitiktį Lietuvos ir ES taikomiems dokumentams, svarbu ieškoti įmonių teisės komandos, kurioje yra ir būtent su nesąžiningais sandoriais dirbantys ekspertai. Dar kelios svarbios įžvalgos, arba galimi paieškos kriterijai:

  • Lietuvoje ir tarptautiniu mastu pripažinti ekspertai;
  • konkurencijos teisės bylose sukaupta patirtis;
  • patirtis Lietuvos ir tarptautinėje rinkose (konsultacijos, arbitražai, teisminiai ginčai ir pan.);
  • nuolatinis, nuoseklus tobulėjimas konkurencijos teisės srityje;
  • dalyvavimas edukaciniuose, prevencijos projektuose;
  • mokymų verslo atstovams rengimas ir vedimas;
  • įsitraukimas kuriant teisinę praktiką;
  • gebėjimas sklandžiai komunikuoti su valstybinėmis institucijomis;
  • papildomos įžvalgos ir pagalba verslui (valstybių konkurencijos priežiūros institucijų leidimai sandoriams, atitikties mokymai ir pan.).

Svarbu, kad teisininkai būtų ne tik užsitikrinę savo srities ekspertų statusą, bet ir nenustotų tobulėti. Kadangi verslas nuolat keičiasi, prie jo pritaikoma ir teisinė sistema – atnaujinami ir pildomi įstatymų punktai. Todėl būtina, kad būsimi partneriai nuolat domėtųsi Lietuvos, ES ir pasaulinėmis konkurencijos teisės naujienomis, reguliaciniais pakeitimais, žinotų aiškias jų priežastis ir siekius.

Stiprus teisininkų užnugaris – vienas geriausių būdų kovoti su nesąžininga konkurencija įmonėse ir skirtingose verslo rinkose. Ieškodami jūsų verslo viziją ir ambicijas atitinkančios ekspertų komandos, pasidomėkite specialistų patirtimi, indėliu į skaidresnę verslų konkurencinę aplinką. Galiausiai, nepamirškite, kad net ir itin griežtoje teisės srityje reikalingas kūrybiškumas ir lankstumas, nestandartinių sprendimų paieškos.

pr2022/171

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vydūno viešojoje bibliotekoje ir filialuose – skaitmeninio raštingumo lavinimas

Pagėgių krašto bibliotekos nuolatos organizuoja mokymus, kurių metu ugdomos bei gilinamos gyventojų šiuolaikinių skaitmeninių technologijų panaudos žinios. Tokiu būdu įgyjami ir sėkmingai pritaikomi įgūdžiai. Jie labai praverčia norint efektyviai, įvairiapusiškai saugiai ir atsakingai naudotis internetu. Mokymai suaugusiems Ir šių metų lapkričio 15-18 d. Vydūno bibliotekoje vyko  pradedančiųjų skaitmeninio raštingumo mokymai suaugusiems „Viešosios paslaugos internetu kiekvienam“ bei „Tekstinio dokumento rengimas“. Dalyviai išklausė vyresniosios bibliotekininkės bibliografiniam-informaciniam darbui Astos Andrulienės dėstytą 8 val. kursą. Kadangi grupės dalyviai buvo dėmesingi ir žingeidūs, jie buvo

Orai: kalendorinę žiemą pradėsime savaitgalio šaltuku

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja apie šią savaitę būsiančius šalčius. Paskutinės rudens trys dienos atneš orų permainų: žadami staigūs ir nemenki šalčiai. Taip baigsis lapkritis, paskutinis rudens mėnuo, jau pažėręs ir sniego, ir atnešęs šalčių. Ketvirtadienį prasideda kalendorinė žiema. Lapkričio 29 d., antradienį, naktį dangų dengs stori debesys, vietomis iškirsi negausūs krituliai, daugiausia sniegas. Kai kur bus slidu, gali susiformuoti silpna lijundra. Pūs nestiprus pietryčių, rytų vėjas. Vės nuo 4 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos. Antradienio dieną kai kur kris

Kviečia balsuoti populiariausio 2022 m. Šilutės rajono sportininko rinkimuose

Šilutės rajono savivaldybės Sporto taryba trečius metus iš eilės rengia populiariausio Šilutės rajono sportininko rinkimus, kuriuose viską lemia tik visuomenės balsavimas. Laimėtojas bus apdovanotas 500 eurų piniginiu prizu. Šiais metais Šilutės r. savivaldybės administracijai pateiktos aštuonios kandidatūros. Balsuoti ir pareikšti savo nuomonę gyventojai gali iki 2022 m. gruodžio 8 d. 17.00 val. Pristatome kandidatus: Evelina Brazdeikytė. Klubo „Rusnės žirgai“ kolektyvo pasididžiavimas ir pavyzdys jauniesiems raiteliams. Pasak kolegų, Evelina neįmanomus dalykus paverčia įmanomais, o jos optimizmu užsikrečia visas kolektyvas. Sunkiu darbu

Dianos Nausėdienės padėka Pamario krašto ugdymo įstaigoms

Artėjant didžiosioms metų šventėms, pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, Lietuvos Prezidento Gitano Nausėdos žmona, pakvietė kiekvieną savivaldybę dalyvauti akcijoje „Jaukūs namai“. Sukurti kalėdinius namelius, kuriais papuošta Prezidentūros kalėdinė eglė – simbolinis Lietuvos valstybės medis. Šilutės rajono savivaldybė sulaukė  D. Nausėdienės padėkos Šilutės rajono savivaldybės ugdymo įstaigoms už prisidėjimą prie šios gražios akcijos ir sukūrusiems visą namelių miestą!

Taip pat skaitykite