Kartelinių susitarimų bylos – kaip pasirinkti teisininkus?

Nors šiandien galima pasidžiaugti ne viena novatoriška verslo rinka ir auginantį bendradarbiavimą palaikančiais verslais, vis dar pasitaiko nesąžiningos konkurencijos atvejų. Kai kurie verslai, nenorėdami dalintis rinka, sudaro horizontalius ir vertikalius susitarimus su įvairiose verslo grandyse veikiančiomis bendrovėmis.

Konkurencijos teisės specialistai vis aktyviau dalinasi informacija, siekia sukurti kuo efektyvesnę prevencijos sistemą, aktualią Lietuvoje ir globaliu mastu veikiantiems verslams. Kartais teisės ekspertų pagalbos prireikia ne tik užtikrinant konkurencijos teisės atitiktį, bet ir sprendžiant nesąžiningų sandorių padarinius ginčuose. Kaip žinoti, kokią komandą pasirinkti atstovauti įmonės interesams? 

Trumpai apie neteisėtus susitarimus ir jų žalą

Kas yra kartelinis susitarimas?

Neteisėti susitarimai tarp toje pačioje rinkoje veikiančių bendrovių yra vadinami karteliniais arba horizontaliais susitarimais. Galima sakyti, kad kartelio nariai skirtingomis priemonėmis ir sprendimais riboja kitų žaidėjų konkurencingumą – nustatydami kainas, gamybos apimtis, pasidalindami regionus ir kt. Tačiau panašiu tikslu sandoriai gali būti sudaromi ne tik tarp ta pačia veikla užsiimančių bendrovių, bet ir, pavyzdžiui, tarp žaliavų tiekėjų ir prekių platintojų. Tai vadinamieji vertikalūs susitarimai, kurie, jei neatitinka teisėtumo prezumpcijos sąlygos ir varžo konkurenciją, irgi yra laikomi nelegaliais.

Kokios tokių ir kitų panašių sandorių pasekmės verslui, apskritai, rinkai ir vartotojams?

Teisininkai sako, kad tai visa pasekmių grandinė, kuri galiausiai atsigręžia ir prieš pasipelnyti siekusias bendroves. Iškraipytoje rinkoje sunku išlikti ne kartelio nariams. Tai reiškia, kad vartotojai nebegauna pakankamos pasiūlos ir turi tenkintis kelių asmenų priimamais sprendimais. Patys sandorio sudarytojai nėra motyvuoti tobulėti ir galvoti apie inovacijas, kurios būtų naudingos vartotojui. Be to, tai stabdo šiuolaikinius procesus įmonėje ir novatoriško verslo plėtrą valstybėje. Galiausiai, vis dažniau tokie sandoriai yra išaiškinami ir tenka mokėti baudas, tvarkytis su reputacijos krizės pasekmėmis.

Tinkamos teisininkų komandos pasirinkimas – ką svarbu įvertinti?

Specifinėje konkurencijos teisės srityje besispecializuojančių teisininkų komanda – vienas geriausių sprendimų siekiant užtikrinti atitiktį įmonėje ir efektyviai spręsti nesąžiningų sandorių atvejus. Patyrę, skirtingose teisės srityse besispecializuojantys ekspertai yra viena kertinių įmonės komandos dalių (siekiant įmonės augimo, investicijų pritraukimo, atitikties Lietuvos ir ES įstatymų nuostatoms). Konkurencijos teisės sritis – ne išimtis. Ji apima sąžiningą konkurenciją tiek verslo plėtros, tiek kompetentingų darbuotojų pritraukimo atžvilgiu.

Belieka vienas esminis klausimas – kaip pasirinkti tinkamą, modernaus ir ambicingo verslo siekius atspindinčią advokatų kontorą?

Kalbant apie sąžiningą konkuravimą ir atitiktį Lietuvos ir ES taikomiems dokumentams, svarbu ieškoti įmonių teisės komandos, kurioje yra ir būtent su nesąžiningais sandoriais dirbantys ekspertai. Dar kelios svarbios įžvalgos, arba galimi paieškos kriterijai:

  • Lietuvoje ir tarptautiniu mastu pripažinti ekspertai;
  • konkurencijos teisės bylose sukaupta patirtis;
  • patirtis Lietuvos ir tarptautinėje rinkose (konsultacijos, arbitražai, teisminiai ginčai ir pan.);
  • nuolatinis, nuoseklus tobulėjimas konkurencijos teisės srityje;
  • dalyvavimas edukaciniuose, prevencijos projektuose;
  • mokymų verslo atstovams rengimas ir vedimas;
  • įsitraukimas kuriant teisinę praktiką;
  • gebėjimas sklandžiai komunikuoti su valstybinėmis institucijomis;
  • papildomos įžvalgos ir pagalba verslui (valstybių konkurencijos priežiūros institucijų leidimai sandoriams, atitikties mokymai ir pan.).

Svarbu, kad teisininkai būtų ne tik užsitikrinę savo srities ekspertų statusą, bet ir nenustotų tobulėti. Kadangi verslas nuolat keičiasi, prie jo pritaikoma ir teisinė sistema – atnaujinami ir pildomi įstatymų punktai. Todėl būtina, kad būsimi partneriai nuolat domėtųsi Lietuvos, ES ir pasaulinėmis konkurencijos teisės naujienomis, reguliaciniais pakeitimais, žinotų aiškias jų priežastis ir siekius.

Stiprus teisininkų užnugaris – vienas geriausių būdų kovoti su nesąžininga konkurencija įmonėse ir skirtingose verslo rinkose. Ieškodami jūsų verslo viziją ir ambicijas atitinkančios ekspertų komandos, pasidomėkite specialistų patirtimi, indėliu į skaidresnę verslų konkurencinę aplinką. Galiausiai, nepamirškite, kad net ir itin griežtoje teisės srityje reikalingas kūrybiškumas ir lankstumas, nestandartinių sprendimų paieškos.

pr2022/171

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip paruošti burnoje tirpstančius šonkaulius?

Didžiausia skanių ir burnoje tirpstančių šonkaulių paslaptis – tinkamai pasirinkta mėsa ir nuoseklus gamybos procesas. Visos akcijos parduotuvių lentynose siūlo gausybę nuolaidų mėsos produktams, tad ir šonkauliai – ne išimtis. Renkantis mėsą šiam patiekalui svarbiausia atkreipti dėmesį, kad šonkauliai būtų mėsingi. Taip užtikrinsite, kad mėsa bus sultinga – neteks mėgautis  tik apskrudusiais kauliukais. Ne ką mažiau svarbu atidžiai sekti gamybos procesą, skirti tam pakankamai laiko, o galiausiai dar ir priderinti puikiai skonius papildančius garnyrus. Tokį receptą šį kartą ir kviečiame

Prof. Robertas Van Vorenas: šiandien Rusija yra praradusi teisę egzistuoti

„Teoriškai kalbant, nematau priežasties, kodėl Rusija negalėtų grįžti į civilizuotą pasaulį. Juk Vokietija tai padarė po Antrojo pasaulinio karo, po visų žiaurumų, masinių žudymų ir naikinimų. Tačiau su Rusija bus gerokai sudėtingiau: Rusija nebus okupuota, nėra jokios išorinės jėgos, kuri priverstų ją susidoroti su praeitimi. Rusai turės tą padaryti patys, bet aš tiesiog nematau, kaip tai galėtų nutikti. Tik labai nedaugelis rusų supranta ir jaučia kaltę“, – minint antrąsias plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą metines, pasakoja Vytauto Didžiojo universiteto

„Regitra“: daugiau kaip trečdalis vairuotojo pažymėjimų užsakoma internetu – aktyvesnės moterys

2023 metais išduota daugiau kaip 220 tūkst. vairuotojo pažymėjimų, t. y. didžiausias išduotų pažymėjimų skaičius per pastaruosius 5 metus. Vairuotojo pažymėjimo užsakymo paslaugą „Regitra“ sudaro galimybę klientams gauti paprastai ir patogiai, t. y. internetu. Praėjusiais metais šia galimybe pasinaudojo daugiau kaip trečdalis vairuotojo pažymėjimą užsakančių vairuotojų, o pagamintas dokumentas buvo patogiai pristatytas tiesiai į kliento namus. Vairuotojo pažymėjimų užsakymas skaitmeniniais kanalais kasmet auga. 2018 m. internetu buvo užsakyti 8 proc., 2019 m. – 15 proc., o 2023 m. 35 proc.

Šilutės rajone – narkotikai?

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasario 24 d. naktį Klaipėdos g., Šilutėje, patikrinimui sustabdytas automobilis „Citroen C3“, kurį vairavo vyras, gim. 1993 m. Patikrinimo metu pas jį rastas maišelis su galimai narkotinėmis medžiagomis. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Vasario 23 d. naktį Šylių k., Gardamo sen., neblaivus (3,77 prom.) vyras, gim. 1961 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai (2,47 prom.) moteriai, gim. 1955 m. Vyras sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Vasario 23 d. vakare automobilių stovėjimo aikštelėje Kintuose patikrintas stovintis automobilis

Taip pat skaitykite