Kaip pačiam įsirengti požeminę laistymo sistemą?

Norėdami mėgautis išpuoselėta aplinka, nepamirškime, kad sodo, daržo augalams ar dailiai vejai reikia nuolatinio tinkamo laistymo. Jį užtikrinti padeda požeminės laistymo sistemos. Po žeme įrengta automatinė laistymo sistema yra paprasčiausias ir veiksmingiausias būdas prižiūrėti kiemo veją ir sodą. Tokia sistema padeda sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų, nes naudoja mažiau vandens, lyginant su įprastu laistymu žarna, taip pat apsaugo nuo netolygaus laistymo.

Įsirengti tokią laistymo sistemą savo kieme nėra sudėtinga. Ekspertai dalijasi patarimais, kaip tai padaryti patiems.

1. Atlikite namų darbus

Prieš rengdami laistymo sistemą, įsitikinkite, ar tame plote nėra požeminių komunikacijų, kurias galite pažeisti. Tuomet vertėtų išsiaiškinti, koks yra jūsų namų vandens slėgis ir vandens srauto greitis, kad galėtumėte pasirinkti tinkamą purkštuvų įrangą.

Vandens slėgis matuojamas dviem būdais: darbiniu, kai vandens tiekimas yra įjungtas, ir statiniu, kai vandens tiekimas yra išjungtas. Darbinį vandens slėgį patogiausia nustatyti manometru. Jis tvirtinamas prie lauko čiaupo ir pateikia slėgio rodmenis. Prieš matuodami įsitikinkite, kad kiti vandens maišytuvai būtų užsukti.

Išmatuoti vandens srauto greitį galima ir patiems. Iš lauko čiaupo pripildykite išmatuojamą indą vandens. Užsirašykite, per kiek laiko indas prisipildė. Pripildytos talpyklos dydį padalykite iš laiko sekundėmis, kurio prireikė jai pripildyti. Padauginkite iš 60 sekundžių. Gautas skaičius yra srauto greitis.

2. Užtikrinkite laistymo sistemos efektyvumą

Įrengiant laistomųjų purkštuvų sistemą, būtina užtikrinti viso reikalingo vejos ploto drėkinimą. Todėl purkštuvus būtina išdėstyti taip, kad purškiamas vanduo iš kiekvienos purkštuvo galvutės pasiektų kaimyninį purkštuką. To neužtikrinus, laistymo sistema nebus efektyvi.

3. Išsirinkite tinkamus purkštukus

Purkštuvų galvutes reikėtų pasirinkti pagal reikiamą plotą. Zonų skaičius, laistymo galvučių dydis ir stilius priklauso nuo medžių, krūmų, vejos, gėlynų arba mulčiuotų vietų, šaligatvių, tvoros, šlaito, saulės ir pavėsio zonų išdėstymo. Dideliems plotams, kampams ir plotams po krūmais reikia skirtingų rūšių laistytuvų.

4. Iškaskite tranšėją

Pažymėkite tranšėjos vietą kuolais ir virvėmis. Padėkite vėliavėlę ar kitą žymeklį, kur bus laistomųjų purkštuvų galvutės. Tranšėjas kasti galite ir rankomis, tačiau efektingiau būtų pasitelkti specialius kasimo įrankius. Jei nusprendėte kasti rankomis, naudokite kastuvą su kvadratiniais kraštais. Kasdami prie augalų ar medžių – būkite atsargūs, kad nepažeistumėte augalų.

Tranšėjų gylis paprastai yra 6–12 cm, tačiau jos gali būti ir gilesnės – tai priklauso nuo jūsų įsigytos požeminės laistymo sistemos dydžio.

Tranšėjos turi būti lygios: jei vienos purkštuvų galvutės bus žemiau nei kitos, nukentės jų efektyvumas. Taip pat išsaugokite juodžemį, kad galėtumėte iš naujo uždengti iškastą tranšėją.

5. Surinkite ir prijunkite purkštuvų sistemą

Atlikus visus paruošiamuosius darbus, laikas surinkti požeminę purkštuvų sistemą. Pirmiausia išdėliokite detales. Jei įmanoma, sujunkite jas prieš dėdami į tranšėją. Pasak „Senukų“ ekspertų, geriausia pradėti nuo kolektoriaus ir jungti komponentus vieną po kito.

Drėkinimo sistemą prijungti prie vandentiekio galima dviem būdais: prie esamo lauko čiaupo arba vandentiekio linijos. Pirmiausia užsukite vandens tiekimą. Tarp pagrindinio užsukamojo vamzdžio ir namo nutieskite vandentiekio linijos atkarpą. Įdėkite suspaudimo trišakį ir papildomą vožtuvą, kad sistemos vandens tiekimą būtų galima valdyti nepriklausomai nuo namo sistemos.

Vandens tiekimą galima kontroliuoti specialiais reguliatoriais. Daugelis reguliatorių valdomi belaidžiu ryšiu, taip galima automatiškai reguliuoti laistymo grafiką. Kai kurie jų netgi gali sukurti išsamias ataskaitas apie vandens sunaudojimą ir dirvožemio būklę.

6. Purkštuvų priežiūra

Norint užtikrinti sklandų sistemos veikimą ir palaikyti tinkamą drėkinimą, būtina reguliari laistymo sistemos priežiūra. Todėl reikia tikrinti požeminę laistymo sistemą ir purkštuvus.

„Senukų“ specialistai pateikia bendrus purkštuvų priežiūros veiksmus:

  1. Reguliariai tikrinkite vandens slėgį.
  2. Išvalykite užsikimšusių purkštuvų galvutes.
  3. Reguliuokite purkštuvų galvutes ir esant reikalui jas pakeiskite naujomis.
  4. Jei pastebėjote pažeistus vamzdžius, juos nedelsdami sutvarkykite.

Vaida Sindaravičiūtė-Kuosė, Publicum

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutė: mero komandoje – socialdemokratė Vaidutė Armonienė

Šilutės rajono savivaldybės mero patarėjos pareigas jau eina socialdemokratė Vaidutė Armonienė. Ji – antroji mero patarėja, anksčiau dirbusi Edita Šukytė ir po savivaldos rinkimų liko šiose pareigose. Šilutės rajono savivaldybės taryba patvirtino, kad tiesiogiai išrinktas meras Vytautas Laurinaitis savo komandoje gali turėti du vicemerus, du patarėjus, savivaldybės administracijos direktorių. Mero valia, ką jis pasirenka į šią komandą. Kol kas merui sekėsi: į vicemerus pasiūlė Socialdemokratų partijos Šilutės skyriaus pirmininką Tomą Budrikį, savivaldybės Taryba pritarė. Savivaldybės administracijos direktoriumi paskyrė Andrių Jurkų,

Orai vės, šalnų vis bus, žadama ir lietaus

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja apie artėjančio savaitgalio orus. Birželio 2 d., penktadienį, naktį daug kur trumpai palis (vyraus nedidelis lietus). Vėjas pūs iš šiaurės, 8-13 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra bus 2-7, vietomis – 8-10 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje kai kur, didesnė tikimybė šiaurės vakaruose, šalnos, bus nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio.  Dieną vietomis trumpas, daugiausia nedidelis lietus. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15-17 m/s. Temperatūra  bus 12-17 laipsnių šilumos. Birželio 3 d., šeštadienį,

Žinios iš policijos

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Jie tiriami. Gegužės 30 d. prieš pietus Pagrynių k., Šilutės sen., neblaiviai (2,42 prom.) moteriai, gim. 1972 m., sukėlė fizinį skausmą vyras, gim. 1989 m. Birželio 1 d. popietę Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1954 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1953 m. Įtariamoji buvo sulaikyta. Gegužės 21 d. naktį Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1996 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviam (4,69 prom.) vyrui, gim. 1987 m. Gegužės 31 d.

Taip pat skaitykite