Įteisinus dujinius balionėlius savigynai nuo 14 metų, atsirastų nemažai rizikų

Policija nepritaria siūlymui įteisinti dujinius balionėlius savigynai asmenims nuo 14 metų ir įžvelgia nemažai rizikų. Statistiniai duomenys skelbia, kad 2022 m. Lietuvoje nuo nusikalstamų veikų nukentėjo 1522 vaikai, iš jų – 833 berniukai ir 719 mergaičių. Lyginant trejų metų statistinius duomenis, matyti, kad nukentėjusiųjų vaikų skaičius mažėja: 2020 m. – 1720, 2021 m. – 1614, 2022 m. – 1552.  Lyginant 2020-2022 m. statistinius duomenis, stebima tendencija, kad mažėja nukentėjusių vaikų skaičius. 2022 m. mažiau vaikų nukentėjo nuo plėšimų, taip pat ženkliai sumažėjo vaikų, patyrusių fizinį skausmą.

2022 metais 84 asmenys (visi pilnamečiai) buvo nubausti už ginklų nešiojimą neblaiviam (tarpe jų ir dujiniai balionėliai). Iš 30 asmenų (visi pilnamečiai), nubaustų pagal šį straipsnį, dujinis balionėlis buvo konfiskuotas. 2022 metais 93 asmenys buvo nubausti už ginklų, kuriems nereikalingas leidimas (tarpe jų ir dujiniai balionėliai), laikymo, nešiojimo taisyklių pažeidimus. Iš 11 asmenų, nubaustų pagal šį straipsnį, dujinis balionėlis buvo konfiskuotas.

Užsienio šalių praktika

Turimais duomenimis, daugumoje Europos šalių įstatyminė bazė sureguliuota analogiškai, kaip šiuo metu Lietuvoje, t. y. dujinį balionėlį galima įsigyti tik nuo 18 metų. Belgijoje, Danijoje, Graikijoje, Airijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje dujiniai balionėliai civiliams asmenims apskritai uždrausti. Nuo 14 metų balionėlį galima įsigyti tik Vokietijoje, nuo 16 metų – tik Latvijoje, Kroatijoje, Serbijoje ir Italijoje.

Dujiniai balionėliai bus naudojami ne tik savigynai, bet ir nusikalstamoms veikoms ir administraciniams nusižengimams daryti. Turėdami dujinius balionėlius paaugliai norės juos išbandyti ant savo bendraamžių, siekdami parodyti savo viršenybę ar įvykdyti kitokius savo neteisėtus tikslus (pasityčioti, apiplėšti ir pan.) naudos juos prieš savo bendraamžius. Be to, nepilnamečiai iki 18 metų ne visais atvejais gebės atskirti, kur ir kuriuo metu baigiasi savigyna ir prasideda savigynos priemonių naudojimas keršto ar kitais neteisėtais tikslais. Todėl balionėliai galimai bus naudojami ne tik apsiginti, bet ir užpulti arba jais grasinti.

Nepilnamečiams iki 16 metų, kurie įvykdys nusikalstamą veiką ar administracinį nusižengimą, nebus galima pritaikyti atsakomybės. Už jų padarytus nusikaltimus ar nusižengimus turės atsakyti, tėvai, įtėviai, globėjai, mokyklų atsakingi asmenys (jei nusikaltimas ar nusižengimas bus padarytas mokykloje, kada už paauglio priežiūrą atsako mokykla), t. y. nepilnamečiams iki 16 metų būtų suteikta teisė be pareigos atsakyti už savo veiksmus. Dujiniai balionėliai galimai bus naudojami paauglių žaidimams, kai dujų bus pripurškiama patalpose (siekiant nutraukti ugdymo procesą), transporto priemonėse (siekiant sutrikdyti ekskursiją).

Tokiu įteisinimu tik labai retais atvejais bus pasiektas norimas rezultatas, kad nepilnamečiai patys apsigintų. Tai, kad nepilnametis turės balionėlį, dar nereiškia, kad jis jį panaudos iškilus būtinosios ginties sąlygoms. Pagrindinis veiksnys, lemiantis, kad asmuo gintųsi, yra jo valia ir ryžtas priešintis užpuolikui. Jei to nėra, tai dujinis balionėlis pats savaime paauglio neapgins. Įteisinus dujinius balionėlius ilgainiui piktavališkai nusiteikę asmenys atras kontrapriemonių prieš dujinius balionėlius, t. y. siekiant užpulti dujinius balionėlius turinčius paauglius bus pradėti naudoti didesnio galingumo ginklai.

Įteisinus dujinius balionėlius asmenims nuo 14 metų: nustačius, kad asmenys iki 16 metų pažeidžia dujinių ginklų laikymo, nešiojimo, naudojimo taisykles jų tėvams, įtėviams, globėjams, mokyklų atsakingiems darbuotojams policija taikys atsakomybę; nustačius, kad asmenys nuo 16 metų iki 18 metų pažeidžia dujinių ginklų laikymo, nešiojimo, naudojimo taisykles, atsakomybę policija taikys patiems nepilnamečiams.

Tauragės apskrities VPK inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite