Įteisinus dujinius balionėlius savigynai nuo 14 metų, atsirastų nemažai rizikų

Policija nepritaria siūlymui įteisinti dujinius balionėlius savigynai asmenims nuo 14 metų ir įžvelgia nemažai rizikų. Statistiniai duomenys skelbia, kad 2022 m. Lietuvoje nuo nusikalstamų veikų nukentėjo 1522 vaikai, iš jų – 833 berniukai ir 719 mergaičių. Lyginant trejų metų statistinius duomenis, matyti, kad nukentėjusiųjų vaikų skaičius mažėja: 2020 m. – 1720, 2021 m. – 1614, 2022 m. – 1552.  Lyginant 2020-2022 m. statistinius duomenis, stebima tendencija, kad mažėja nukentėjusių vaikų skaičius. 2022 m. mažiau vaikų nukentėjo nuo plėšimų, taip pat ženkliai sumažėjo vaikų, patyrusių fizinį skausmą.

2022 metais 84 asmenys (visi pilnamečiai) buvo nubausti už ginklų nešiojimą neblaiviam (tarpe jų ir dujiniai balionėliai). Iš 30 asmenų (visi pilnamečiai), nubaustų pagal šį straipsnį, dujinis balionėlis buvo konfiskuotas. 2022 metais 93 asmenys buvo nubausti už ginklų, kuriems nereikalingas leidimas (tarpe jų ir dujiniai balionėliai), laikymo, nešiojimo taisyklių pažeidimus. Iš 11 asmenų, nubaustų pagal šį straipsnį, dujinis balionėlis buvo konfiskuotas.

Užsienio šalių praktika

Turimais duomenimis, daugumoje Europos šalių įstatyminė bazė sureguliuota analogiškai, kaip šiuo metu Lietuvoje, t. y. dujinį balionėlį galima įsigyti tik nuo 18 metų. Belgijoje, Danijoje, Graikijoje, Airijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje dujiniai balionėliai civiliams asmenims apskritai uždrausti. Nuo 14 metų balionėlį galima įsigyti tik Vokietijoje, nuo 16 metų – tik Latvijoje, Kroatijoje, Serbijoje ir Italijoje.

Dujiniai balionėliai bus naudojami ne tik savigynai, bet ir nusikalstamoms veikoms ir administraciniams nusižengimams daryti. Turėdami dujinius balionėlius paaugliai norės juos išbandyti ant savo bendraamžių, siekdami parodyti savo viršenybę ar įvykdyti kitokius savo neteisėtus tikslus (pasityčioti, apiplėšti ir pan.) naudos juos prieš savo bendraamžius. Be to, nepilnamečiai iki 18 metų ne visais atvejais gebės atskirti, kur ir kuriuo metu baigiasi savigyna ir prasideda savigynos priemonių naudojimas keršto ar kitais neteisėtais tikslais. Todėl balionėliai galimai bus naudojami ne tik apsiginti, bet ir užpulti arba jais grasinti.

Nepilnamečiams iki 16 metų, kurie įvykdys nusikalstamą veiką ar administracinį nusižengimą, nebus galima pritaikyti atsakomybės. Už jų padarytus nusikaltimus ar nusižengimus turės atsakyti, tėvai, įtėviai, globėjai, mokyklų atsakingi asmenys (jei nusikaltimas ar nusižengimas bus padarytas mokykloje, kada už paauglio priežiūrą atsako mokykla), t. y. nepilnamečiams iki 16 metų būtų suteikta teisė be pareigos atsakyti už savo veiksmus. Dujiniai balionėliai galimai bus naudojami paauglių žaidimams, kai dujų bus pripurškiama patalpose (siekiant nutraukti ugdymo procesą), transporto priemonėse (siekiant sutrikdyti ekskursiją).

Tokiu įteisinimu tik labai retais atvejais bus pasiektas norimas rezultatas, kad nepilnamečiai patys apsigintų. Tai, kad nepilnametis turės balionėlį, dar nereiškia, kad jis jį panaudos iškilus būtinosios ginties sąlygoms. Pagrindinis veiksnys, lemiantis, kad asmuo gintųsi, yra jo valia ir ryžtas priešintis užpuolikui. Jei to nėra, tai dujinis balionėlis pats savaime paauglio neapgins. Įteisinus dujinius balionėlius ilgainiui piktavališkai nusiteikę asmenys atras kontrapriemonių prieš dujinius balionėlius, t. y. siekiant užpulti dujinius balionėlius turinčius paauglius bus pradėti naudoti didesnio galingumo ginklai.

Įteisinus dujinius balionėlius asmenims nuo 14 metų: nustačius, kad asmenys iki 16 metų pažeidžia dujinių ginklų laikymo, nešiojimo, naudojimo taisykles jų tėvams, įtėviams, globėjams, mokyklų atsakingiems darbuotojams policija taikys atsakomybę; nustačius, kad asmenys nuo 16 metų iki 18 metų pažeidžia dujinių ginklų laikymo, nešiojimo, naudojimo taisykles, atsakomybę policija taikys patiems nepilnamečiams.

Tauragės apskrities VPK inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Šiuolaikinių miško namelių privalumai ir patogumai atostogoms

Birštonas, esantis šalia Nemuno upės vingio, yra viena iš populiariausių atostogų vietų Lietuvoje, garsėjanti savo natūralia grožiu ir gydomosiomis mineralinių šaltinių savybėmis. Naturcamp.lt Birštone siūlo unikalią galimybę mėgautis šiuo nuostabiu kurortu, teikiant daugybę privalumų ir patogumų, kurie užtikrina nepamirštamas atostogas. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines priežastis, kodėl verta pasirinkti naturcamp.lt Birštone. Gamtos grožis ir ramybė Birštonas yra žinomas dėl savo gražių kraštovaizdžių, žaliuojančių miškų ir gaivaus oro. Naturcamp.lt siūlo galimybę apsistoti pačioje gamtos širdyje. Miško nameliai vieta, kur galima mėgautis paukščių

Gera žinia specialybę užsienyje įgijusiems lietuviams – kvalifikacija bus pripažinta ir Lietuvoje

Nuo šiol užsienyje įgijus profesinę kvalifikaciją, ji bus pripažinta ir Lietuvoje. Į tėvynę norintiems grįžti lietuviams ar atvykstantiems užsieniečiams nebereikės dar kartą siekti užsienyje jau įgytų kompetencijų, kad galėtų sėkmingai įsidarbinti ar tęsti mokslus Lietuvos profesinio mokymo įstaigoje ar aukštojoje mokykloje. Iki šiol kiekvienas darbdavys ar mokymo įstaiga savarankiškai spręsdavo dėl konkrečios užsienyje įgytos profesinės kvalifikacijos pripažinimo. Vyriausybė patvirtino užsienyje įgyto išsilavinimo ir kvalifikacijų pripažinimo tvarkos aprašą. Nauja tvarka apims ne tik jau iki šiol galiojusį užsienyje įgyto aukštojo išsilavinimo,

Nepaprasti vasaros naktų debesys ir Joninių orai

Kaip informuoja Meteo.lt, būtent taip galima pavardinti naktimis švytinčius sidabriškuosius debesis (trumpinys – NLC). Jie yra unikalūs tuo, kad susiformuoja ne apatinėje (kaip įprasti mums debesys), o viršutinėje atmosferos dalyje (~80 km aukštyje). Tokius nepaprastus debesis galima išvysti tikrai ne kiekvieną vasaros naktį. Jie pasirodo tik keletui valandų pačiomis trumpiausiomis birželio-liepos naktimis. Dar rečiau šie debesys sužimba ypač ryškiai ir apima visą šiaurinį horizontą. NLC nakties danguje reikėtų laukti praėjus bent pusantros valandos po saulėlydžio arba anksti ryte, kol tebėra

Įvertintas Lietuvos penkiolikmečių kūrybiškumas

Lietuvos penkiolikmečiai pasižymi gerais kūrybinio mąstymo gebėjimais. Paskelbti tarptautinio penkiolikmečių tyrimo EBPO PISA 2022 rezultatai rodo, kad Lietuva yra 13-20 pozicijoje tarp 64 šalių. Lietuvos penkiolikmečių rezultatai aukštesni už 47 tyrime dalyvavusių šalių, žemesni – už 12 šalių. Lietuvos mokinių rezultatai statistiškai reikšmingai nesiskiria nuo EBPO šalių vidurkio (33 taškai) kartu su Vokietijos (33), Taivano (33), Ispanijos (33), Čekijos (33), Prancūzijos (32), Nyderlandų(32), Izraelio (32) rezultatais. Tyrime buvo vertinami penkiolikmečių mokinių kūrybinio mąstymo gebėjimai – tiriama, kaip mokiniams sekasi kurti

Taip pat skaitykite