Įteisinus dujinius balionėlius savigynai nuo 14 metų, atsirastų nemažai rizikų

Policija nepritaria siūlymui įteisinti dujinius balionėlius savigynai asmenims nuo 14 metų ir įžvelgia nemažai rizikų. Statistiniai duomenys skelbia, kad 2022 m. Lietuvoje nuo nusikalstamų veikų nukentėjo 1522 vaikai, iš jų – 833 berniukai ir 719 mergaičių. Lyginant trejų metų statistinius duomenis, matyti, kad nukentėjusiųjų vaikų skaičius mažėja: 2020 m. – 1720, 2021 m. – 1614, 2022 m. – 1552.  Lyginant 2020-2022 m. statistinius duomenis, stebima tendencija, kad mažėja nukentėjusių vaikų skaičius. 2022 m. mažiau vaikų nukentėjo nuo plėšimų, taip pat ženkliai sumažėjo vaikų, patyrusių fizinį skausmą.

2022 metais 84 asmenys (visi pilnamečiai) buvo nubausti už ginklų nešiojimą neblaiviam (tarpe jų ir dujiniai balionėliai). Iš 30 asmenų (visi pilnamečiai), nubaustų pagal šį straipsnį, dujinis balionėlis buvo konfiskuotas. 2022 metais 93 asmenys buvo nubausti už ginklų, kuriems nereikalingas leidimas (tarpe jų ir dujiniai balionėliai), laikymo, nešiojimo taisyklių pažeidimus. Iš 11 asmenų, nubaustų pagal šį straipsnį, dujinis balionėlis buvo konfiskuotas.

Užsienio šalių praktika

Turimais duomenimis, daugumoje Europos šalių įstatyminė bazė sureguliuota analogiškai, kaip šiuo metu Lietuvoje, t. y. dujinį balionėlį galima įsigyti tik nuo 18 metų. Belgijoje, Danijoje, Graikijoje, Airijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje dujiniai balionėliai civiliams asmenims apskritai uždrausti. Nuo 14 metų balionėlį galima įsigyti tik Vokietijoje, nuo 16 metų – tik Latvijoje, Kroatijoje, Serbijoje ir Italijoje.

Dujiniai balionėliai bus naudojami ne tik savigynai, bet ir nusikalstamoms veikoms ir administraciniams nusižengimams daryti. Turėdami dujinius balionėlius paaugliai norės juos išbandyti ant savo bendraamžių, siekdami parodyti savo viršenybę ar įvykdyti kitokius savo neteisėtus tikslus (pasityčioti, apiplėšti ir pan.) naudos juos prieš savo bendraamžius. Be to, nepilnamečiai iki 18 metų ne visais atvejais gebės atskirti, kur ir kuriuo metu baigiasi savigyna ir prasideda savigynos priemonių naudojimas keršto ar kitais neteisėtais tikslais. Todėl balionėliai galimai bus naudojami ne tik apsiginti, bet ir užpulti arba jais grasinti.

Nepilnamečiams iki 16 metų, kurie įvykdys nusikalstamą veiką ar administracinį nusižengimą, nebus galima pritaikyti atsakomybės. Už jų padarytus nusikaltimus ar nusižengimus turės atsakyti, tėvai, įtėviai, globėjai, mokyklų atsakingi asmenys (jei nusikaltimas ar nusižengimas bus padarytas mokykloje, kada už paauglio priežiūrą atsako mokykla), t. y. nepilnamečiams iki 16 metų būtų suteikta teisė be pareigos atsakyti už savo veiksmus. Dujiniai balionėliai galimai bus naudojami paauglių žaidimams, kai dujų bus pripurškiama patalpose (siekiant nutraukti ugdymo procesą), transporto priemonėse (siekiant sutrikdyti ekskursiją).

Tokiu įteisinimu tik labai retais atvejais bus pasiektas norimas rezultatas, kad nepilnamečiai patys apsigintų. Tai, kad nepilnametis turės balionėlį, dar nereiškia, kad jis jį panaudos iškilus būtinosios ginties sąlygoms. Pagrindinis veiksnys, lemiantis, kad asmuo gintųsi, yra jo valia ir ryžtas priešintis užpuolikui. Jei to nėra, tai dujinis balionėlis pats savaime paauglio neapgins. Įteisinus dujinius balionėlius ilgainiui piktavališkai nusiteikę asmenys atras kontrapriemonių prieš dujinius balionėlius, t. y. siekiant užpulti dujinius balionėlius turinčius paauglius bus pradėti naudoti didesnio galingumo ginklai.

Įteisinus dujinius balionėlius asmenims nuo 14 metų: nustačius, kad asmenys iki 16 metų pažeidžia dujinių ginklų laikymo, nešiojimo, naudojimo taisykles jų tėvams, įtėviams, globėjams, mokyklų atsakingiems darbuotojams policija taikys atsakomybę; nustačius, kad asmenys nuo 16 metų iki 18 metų pažeidžia dujinių ginklų laikymo, nešiojimo, naudojimo taisykles, atsakomybę policija taikys patiems nepilnamečiams.

Tauragės apskrities VPK inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nepasiturintiems šalies gyventojams – maisto produktai ir higienos priemonės

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus dalijama ir rugpjūčio, spalio bei gruodžio mėnesiais. Kartu su birželio ir gruodžio mėnesių maisto produktais gyventojai sulauks ir paramos higienos priemonėmis. „Maisto dalijimas yra viena iš valstybės teikiamos paramos formų, kuri padeda nepasiturintiems ar sunkumų patiriantiems žmonėms. Valstybės teikiama parama visada pasiekia tuos, kam pagalbos reikia labiausiai“, – sako socialinės apsaugos

Kuo svarbūs mineraliniai papildai galvijams?

Mineralinės medžiagos karvių organizme užtikrina fiziologines reakcijas ir apykaitos procesus. Šios medžiagos  dalyvauja įvairiose biocheminėse reakcijose, įeina į kai kurių fermentų sudėtį. Jos įtakoja gyvulių produktyvumą, augimo intensyvumą bei reprodukcines funkcijas. Pagrindinis mikroelementų šaltinis atrajotojams – augalinės kilmės pašarai Mikroelementų kiekį pašaruose ir gyvulio organizme lemia daug veiksnių: dirvožemis, aplinkos sąlygos, pašarų ruošimo ir konservavimo būdas, antagonistiniai mineraliniai elementai, skirtingų pašarų santykis racione. Cheminiai elementai, būtini organizmui egzistuoti, vadinami biogeniniais elementais. Atsižvelgiant į keletą kriterijų, jie skirstomi į makro- ir

Miniatiūrų konkursas „Mūsų vienas vardas – Lietuva“

Šilutės pirmoji gimnazija interneto svetainėje pasidalijo štai tokia žinia. Birželio 2 d. Šilutės pirmosios gimnazijos bibliotekoje įvyko respublikinio miniatiūrų konkurso-parodos „Mūsų vienas vardas – Lietuva” baigiamasis apdovanojimų renginys. Sulaukėme svečių iš Šilalės, Tauragės, Kretingos ir Šilutės rajonų. Respublikinio bendrojo ugdymo įstaigų 9-12 klasių mokinių miniatiūrų konkursas-paroda „Mūsų vienas vardas – Lietuva“, skirtas Klaipėdos krašto prijungimo šimtmečiui paminėti. Miniatiūrų autoriai, 9-12 kl. mokiniai, mažo formato kūrinėlyje siekė išreikšti savo požiūrį į gimtąjį kraštą. Miniatiūrų konkurse dalyvavo 11 mokyklų (pateikta 100 darbų):

Už labai geras demokratijos žinias – kelionė į Belgiją

Šilutės Vydūno gimnazija paviešino Nacionaliniame demokratijos žinių konkurse sėkmės sulaukusio Luko Šilinsko įspūdžius iš apsilankymo Briuselyje, Belgijoje. Kuo ši išvyka gimnazistui Lukui buvo įdomi? Paskaitykime. Gegužės 31 dieną Europos Parlamente, Briuselyje, Belgijoje, dalyvavau susitikime su europarlamentaru Liudu Mažyliu. Susitikimo metu buvo aptarti įvairūs Europai ir Lietuvai aktualūs klausimai, išsamiai pristatyti Parlamento darbo principai ir artimiausi tikslai. Po dienos Parlamente lietuvių delegacija su L. Mažyliu susitiko neoficialioje aplinkoje. Parlamentaras papasakojo apie savo kelią nuo mokyklos suolo iki dabartinių pareigų Europos Parlamente.

Taip pat skaitykite