Iniciatyva „Misija: švari vasara“ ugdys tvaraus vasarojimo įpročius

Vasara Lietuvoje – atostogų metas, kai daugelis lanko saugomas teritorijas. Deja, 2022 m. atlikta Lietuvos nacionalinių ir regioninių parkų darbuotojų apklausa atskleidė, kad vasara yra ir tas metas, kuomet parkuose randama daugiausiai lankytojų šiukšlių…

 

Po pusę tonos atliekų kievienam

Siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į šiukšlinimo problemą, „Misijos: švari vasara ‘22“ organizatoriai kviečia visus jungtis prie iniciatyvos. Tapkite atsakingais vasarotojais ir leiskitės į žygius po Lietuvos regioninius parkus. Šiais metais jie švenčia 30-metį.

Remiantis „Eurostat“ duomenimis, vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai sugeneruoja apie 500 kg atliekų. Skaičiuojant, jog daugelis žmonių kasmet atostogauja bent 14 dienų. Populiariausias laikas atostogoms – vasara, tad keturių asmenų šeima per atostogas gali sukaupti net apie 80 kg atliekų. Gaila, bet nemažai jų paliekama net valstybės saugomuose parkuose.

Ugdys teisingo vasarojimo įpročius

Teigiama, kad iniciatyva „Misija: švari vasara ‘22“ siekiama ugdyti atsakingesnius ir tvaresnius visuomenės vasarojimo įpročius. Taip pat norima atkreipti poilsiautojų dėmesį į tai, kad ne tik privalu susirinkti savo ir pakelti svetimas šiukšles. O surinkus, būtina jas tinkamai išrūšiuoti.

„Nerūšiuojamos atliekos niekur nedingsta. Patekusios į gamtą, jos kaupiasi ir yra net kelis šimtus metų, kenkdamos ir tapdamos tikra našta gamtai. Mūsų tikslas – priminti vasarotojams, kad gamtoje viską, ką atsinešame, privalome išsinešti. Nepatingėkime pakelti svetimą šiukšlę ir galiausiai viską tinkamai išrūšiuoti. Etatinių valytojų gamtoje nėra, todėl atostogos negali būti pasiteisinimas elgtis neatsakingai“, – teigia iniciatyvos organizatorė, organizacijos „Žaliasis taškas“ atstovė Simona Rasalė.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) atstovė Diana Rakauskaitė teigia, kad tikslų lankytojų skaičių parkuose įvardinti sunku. Apytiksliai skaičiuojama, kad parkuose kasmet apsilanko apie porą milijonų lankytojų. Jų susidomėjimą skatina ir atsinaujinusi infrastruktūra – pažintiniai takai, apžvalgos bokštai, rekreacijai pritaikytos vietos.

Mažėja smulkių šiukšlių

VSTT atstovė pastebi, kad jau ilgus metus parkuose randamų atliekų tendencijos išlieka panašios. „Džiugina tai, jog žmonės pamažu darosi sąmoningesni. Pastebimai mažėja smulkiųjų šiukšlių. Mažiau randama plastiko butelių ar stiklo taros, ledų popierėlių. Užtat priešingai yra su stambiagabaritėmis atliekomis. Vis dažniau smulkios įmonės į pievas ar miškus veža statybines atliekas, padangas, įvairias automobilių nuolaužas…“ – sakė D. Rakauskaitė. Anot jos, to priežastis gali būti sudėtingi priėmimo procesai atliekų aikštelėse arba per maži nemokamai priimamų atliekų kiekiai.

D. Rakauskaitė pasakoja, jog neretai taršos parkuose problema sprendžiama pasitelkiant savanorius, reikšmingai prisideda ir patys parkų darbuotojai.

„Nors už šiukšlių tvarkymą yra atsakingi privatūs asmenys, kuriems priklauso teritorija, arba savivaldybės, parkų specialistai neretai patys imasi iniciatyvos ir organizuoja talkas. Dažniausiai jos vyksta pavasarį ir pasibaigus vasaros sezonui“, – pasakoja D. Rakauskaitė. Ypač džiugina tokios iniciatyvos, kaip „Misija: švari vasara“, nes jos įgalina sąmoningus žmones surinkti ne tik savo, bet ir kito šiukšles, įspėti teršiančius gamtą.

Iniciatyvos „Misija: švari vasara ‘22“ komanda parengė išskirtinius tvaraus vasarojimo kelialapius net 10 Lietuvos regioninių parkų, kuriuose poilsiautojų lauks „Žaliojo taško“ interaktyvios edukacinės erdvės ir programa visai šeimai.

Daugiau informacijos apie akciją čia:

Aplinkos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasieniečiai įsigijo naują patrulinį laivą ir tris katerius

Klaipėdoje pristatomi naujas patrulinis pasieniečių laivas „Gintaras Žagunis“ ir trys kateriai. Patrulinį laivą „Gintaras Žagunis“ pastatė Estijos bendrovė „Baltic Workboats Shipyard“. Jis kainavo beveik 3,9 mln. eurų. ES lėšomis finansuota 90 proc. šios sumos, kita dalis – Lietuvos biudžeto. Puoselėjant istorinę atmintį ir VSAT tradicijas, laivui suteiktas pirmo po Nepriklausomybės atkūrimo tarnybos metu 1991 m. žuvusio Lietuvos pasieniečio Gintaro Žagunio vardas. Pakrančių patrulinio laivo „Gintaras Žagunis“ paskirtis – valstybės sienos apsauga teritorinėje jūroje bei Kuršių mariose. Taip pat jis galės

Orai: savaitgalį bus kritulių

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantį savaitgalį šalčių nebus, tačiau kai kur kris gausūs krituliai. Lapkričio 25 d., penktadienį, įdienojus temperatūra sieks nuo 2 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos. Lapkričio 26 d., šeštadienį, naktį bus niūrūs ir darganoti orai. Vietomis, daugiausia šiaurinėje šalies pusėje, numatomi krituliai, daugiausia sniegas. Kai kur plikledis vis dar laikysis, o kai kur formuosis naujas.  Pietiniuose rajonuose galimas rūkas. Dvelks vos juntamas nepastovios krypties vėjas. Žemiausia temperatūra šią naktį sieks nuo 4 laipsnių šalčio iki 1

Iš pašto ženklų sukurtas Jono Basanavičiaus portretas perduotas Signatarų namams

Lietuvos nacionalinio muziejaus Signatarų namų lankytojai nuo šiol galės grožėtis ir didžiausia šalyje mozaika iš pašto ženklų, kurioje įamžintas daktaras Jonas Basanavičius. Menininkės Jolitos Vaitkutės sukurtą kūrinį signataro gimtadienio išvakarėse, lapkričio 22 d., perdavė Lietuvos paštas. Būtent jo iniciatyva prieš penkerius metus ir buvo nuspręsta tokiu būdu įamžinti J. Basanavičiaus atminimą ir paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Paveikslas keliavo po Lietuvą Originaliu būdu pagaminta, iš pašto ženklų sudėliota Jono Basanavičiaus mozaika per valstybės atkūrimo šimtmetį keliavo po visą Lietuvą ir

Aplinkosaugininkai Šilutės sendaikčių parduotuvėje rado vilko galvos iškamšą

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai pažeidėjus dažnai išaiškina vykdydami reidus turguose ar kitose prekybos vietose. Šįkart Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai nustatė asmenį, neteisėtai pardavinėjusį vilko galvos iškamšą. Aplinkosaugininkai nuolat vykdo Prekybos laukiniais gyvūnais, jų dalimis arba gaminiais iš jų kontrolę. Išaiškintam asmeniui Šilutėje, sendaikčių parduotuvėje, už neteisėtai pardavinėjamą vilko galvos iškamšą gresia bauda nuo 30 iki 300 eurų. „Vis dar pasitaiko atvejų, kai asmenys prekiauja laukinių gyvūnų dalimis ar jų gaminiais neturėdami teisėtą įsigijimą patvirtinančio dokumento. Todėl įspėjame, kad

Taip pat skaitykite