IAE švežtas paskutinis panaudoto branduolinio kuro konteineris

Balandžio 21 d. į Ignalinos atominės elektrinės (IAE) naująją laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą buvo išvežtas paskutinis – 190-asis – panaudoto branduolinio kuro konteineris. Tai yra svarbus IAE eksploatavimo nutraukimo etapas, kuris buvo pradėtas 2016 metais ir šiandien sėkmingai užbaigiamas.

Pradės išmontuoti reaktorius

Reaktorių pastatuose nelikus branduolinių (daliųjų) medžiagų, bus pasiekta viena reikšmingiausių IAE eksploatavimo nutraukimo programos gairių. Išvežus visą kurą iš blokų, IAE galės gauti VATESI eksploatavimo nutraukimo licenciją ir vykdyti sudėtingus su reaktorių sistemų išmontavimu susijusius eksploatavimo nutraukimo darbus.

Tikimasi, kad tokios licencijos sąlygos leis sumažinti po eksploatavimo sąnaudas bei efektyviau vykdyti išmontavimo bei pastatų griovimo darbus.

„Tokio reikšmingo ir techniškai sudėtingo projekto užbaigimas yra svarbus įvykis Ignalinos atominės elektrinės istorijoje ir mūsų pagrindinės misijos išraiška. Siekiame tapti saugaus ir efektyvaus branduolinių objektų eksploatavimo nutraukimo bei radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ekspertais. Įsipareigojome saugiai įgyvendinti pasaulyje precedento neturintį projektą – atominės elektrinės, kurioje veikė du RBMK tipo reaktoriai, eksploatavimo nutraukimą. Privalome atiduoti duoklę ateities kartoms, tad žengiame šio tikslo link“, – sakė generalinis direktorius Audrius Kamienas.

Konteinerius saugos 50 metų

Projektinė konteinerių saugojimo trukmė – 50 metų. Remiantis Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programos nuostatomis, pasibaigus saugojimo laikinojoje saugykloje laikotarpiui, panaudotą branduolinį kurą kartu su kitomis ilgaamžėmis radioaktyviomis atliekomis numatoma padėti giluminiame atliekyne.

Konteineriai CONSTOR®RBMK1500/ M2 buvo gaminami iš metalo ir betono, jų aukštis 4,5 m., skersmuo 2,6 m., vieno konteinerio svoris kartu su kuru sudaro 118 tonų. Konteineris talpina 91 kuro rinklę.

Per visą Ignalinos AE darbo laiką buvo sunaudota 21 571 šilumą išskirianti branduolinio kuro rinklė: 6016 yra saugomos senojoje, 15 555 – naujojoje saugykloje.

Parengta pagal IAE inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Prieš 93 metus – Didysis potvynis Kaune ir Vilniuje

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba nuolat skelbia ne tik orų prognozes, apžvalgas, bet ir primena įdomių istorijų. Šilutės krašte potvynis – nebe naujiena, bet prieš 93 metus vanduo sėmė ir Kauną, Vilnių. Meteo.lt primena, kad prieš 93 metus, 1931 m. balandžio viduryje, Kaune, kaip ir Vilniuje, vyko didelis potvynis.  Nors jį prognozavo VDU profesorius hidrologas Steponas Kolupaila, tačiau potvyniui nebuvo pasiruošta. Potvynis prasidėjo dar 1931 m. balandžio 13 d. vakarą, ledams pajudėjus, vanduo ėmė kilti, o labiausiai jis kilo balandžio 14-osios naktį.

Nauja virtuali paroda „Religinės knygos iš Mažosios Lietuvos“

LIMIS svetainėje paskelbta LEM virtuali paroda „Religinės knygos iš Mažosios Lietuvos“. Lietuvos etnografijos muziejaus religinių knygų rinkinyje saugomos lietuvininkų, evangelikų liuteronų religinės knygos, atspausdintos XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje lietuvių kalba, gotišku šriftu įvairiose Mažosios Lietuvos ir kitose Vokietijos imperijos spaustuvėse. Tai – Biblijos, giesmynai, Mišių knygos, maldaknygės. Muziejininkai šias knygas įgijo iš vietinių gyventojų Šilutės, Klaipėdos rajonų apylinkėse, taip pat pirko iš kolekcionierių. Lietuvininkų religinių knygų rinkinys Lietuvos etnografijos muziejuje atskleidžia, kad Mažojoje Lietuvoje labiausiai paplito surinkimų

Kovas pasaulyje ir Europoje – šiltesnis nei įprasta

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba apžvelgia kovo mėnesio orus pasaulyje ir Europoje. 2024 m. kovo mėn. vidutinė oro temperatūra (14,14 °C) pasaulyje buvo 0,73 laipsnio aukštesnė už 1991-2020 m. vidurkį (arba net 1,68 laipsnio aukštesnė nei priešindustriniu laikotarpiu). Kovas buvo pats šilčiausias per visą tokių stebėjimų istoriją (tai jau dešimtas toks mėnuo iš eilės). Iki 2024 metų šilčiausiu laikytas 2016 m. kovas (+0,63° anomalija). Didele dalimi šilumos rekordą nulėmė anomaliai šilta tropinio Atlanto vandenyno dalis bei El Niño reiškinys Ramiajame vandenyne, tačiau

Šilutėje vėjo gūsiai siekė 23 metrus per sekundę

Meteo.lt skelbia praėjusio sekmadienio-pirmadienio, balandžio 14-15 d., maksimalaus vėjo greičio per sekundę duomenis, kurie buvo užfiksuoti dešimties metrų aukštyje. Šilutėje vėjo gūsiai siekė 23 metrus per sekundę. Nuo sekmadienio dienos iki pirmadienio ryto stipriausi vėjo gūsiai buvo registruoti: Klaipėdos uoste – iki 23 m/s; Šilutėje – iki 23 m/s; Šventojoje, Ventės rage ir Laukuvoje – iki 22 m/s; Klaipėdos meteorologijos stotyje (24 m aukštyje) – iki 22 m/s. Primename vėjo apibrėžimus: pavojingas vėjas ≥15 m/s (≥54 km/h); stichinis vėjas ≥28

Taip pat skaitykite