Europos Šv. Jokūbo kelyje – išvien su Ukraina

Paskutinę birželio savaitę Potes mieste Ispanijoje vyko Europos Šv. Jokūbo kelio federacijos generalinė asamblėja. Šios federacijos narė yra Lietuvos Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacija, įkurta 2016 metais ir šiuo metu vienijanti 26 savivaldybes. Nuo Santiago de Compostela 500 km nutolęs Potes svetingai priėmė  Ukrainos, Belgijos, Ispanijos, Portugalijos, Nyderlandų, Lietuvos, Lenkijos ir Prancūzijos atstovus.  Generalinėje asamblėjoje Lietuvai atstovavo  Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacijos prezidentas Algirdas Vrubliauskas, valdybos pirmininkas Varėnos rajono meras Algis Kašėta, ekspertai Gintarė Jociunskaitė ir Dainius Varnas.

Svarbiausioji žinia, su kuria atvyko valstybių atstovai – Šv. Jokūbo kelias yra gyvas, ir nepaisant Rusijos agresijos prieš Ukrainą plečiasi į Europos rytus. Prancūzijos atstovai sakė, kad per pastaruosius kelerius metus jų šalyje į Šv. Jokūbo kelio tinklą įsijungia apie dešimt savivaldybių. Piligrimine dvasia gyvenančių žmonių dėka Europos Šv. Jokūbo kelių tinklas nuolat didėja. Tai, ką padarė Europos Taryba, 1987 metais paskelbdama Šv. Jokūbo kelio deklaraciją (Lietuva tuomet dar buvo sovietų okupuota), yra milžiniškas indėlis, vienijant Europą jos krikščioniškųjų šaknų, piligrimystės tradicijos puoselėjimo, apskritai dvasingumo plotmėje. Iš Ispanijos Šv. Jokūbo kelio tinklas driekiasi per visą Europą.

Šv. Jokūbo kelius jungianti erdvė aprėpia įvairius Europos laikmečius, siekia puoselėti kultūros paveldą, stiprinti įvairovę bei kultūrinį dialogą. Generalinės asamblėjos dalyviai aptarė jau veikiančius Šv. Jokūbo kelius, diskutavo apie naujai kuriamus maršrutus, dalijosi patirtimi. Svarbu pažymėti, kad asamblėja vienbalsiai nutarė priimti Ukrainą į Europos Šv. Jokūbo kelio federaciją. Šios narystės dėka Ukrainai suteikta teisė dalyvauti Šv. Jokūbo kelio ukrainietiškų kelių sertifikavimo procese ir naudotis Europos Tarybos Europos kultūros kelių instituto parama. Ukrainos Šv. Jokūbo kelią pristatė Vinicos (Vinnitsia) mero pavaduotojas Andrejus Očeretny, kurio emocinga kalba pulsavo dėkingumu.

„Ukrainos įstojimas į Europos Šv. Jokūbo kelio federaciją yra tikra diplomatinė Ukrainos pergalė kelyje į mūsų europinę integraciją. Man didelė garbė pristatyti šį projektą Vinicos bendruomenės ir mūsų partnerių vardu. 2019-2020 metais Vinicoje kartu su dešimčia Podolės krašto bendruomenių perėmėme geriausią patirtį iš Lietuvos kolegų iš Panevėžio ir Kauno ir per trumpą laiką sukūrėme populiarų piligriminį maršrutą, kurį galima pratęsti iki sienos su Europos Sąjunga. Šio maršruto laukia sertifikavimo procesas, po kurio ant svarbiausių objektų galės atsirasti Europos Tarybos ženklai ir legendinė kriauklė (Šv. Jokūbo kelio simbolis). Tai dar kartą patvirtins, kad Ukraina net dabartinėmis sąlygomis ir toliau kovoja už išlikimą, gyvenimą Europoje, remiantis jos vertybėmis. Džiaugiamės galėdami pradėti bendradarbiavimą su Europos Šv. Jokūbo kelio federacija, siekdami skleisti žinią apie Šv. Jokūbo piligrimų kelią, plėtoti tarpkultūrinį dialogą, gerbiant ir ginant mūsų visų bendras vertybes. Pirmą kartą prisijungti prie tarptautinio Šv. Jokūbo kelio tinklo buvo pasiūlyta 2019 metų rudenį Vinicos mero Sergijaus Morhunovo susitikime su Vinicos giminingo miesto Lietuvoje Panevėžio meru Ryčiu Mykolu Račkausku, kuris tuomet buvo Europos Šv. Jokūbo kelio federacijos prezidentas ir Lietuvos Nepriklausomybės akto signatare dr. Laima Andrikiene. Nuodugniai išanalizavome, kaip Lietuva per trumpą laiką sukūrė keturis Šv. Jokūbo kelio piligrimų maršrutus ir kaip tai paskatino plėtrą. Mūsų kolegos lietuviai, ypač čia esantis Dainius Varnas, pakvietė mūsų delegaciją į pažintinį vizitą, reikšmingai prisidėdami prie idėjos sukurti maršrutą Ukrainoje su atspirties tašku Vinicoje, už ką norėčiau pareikšti savo dėkingumą“, – kalbėjo A. Očeretny.  Vicemeras taip pat pabrėžė, kad Šv. Jokūbo kelias stiprins Europos vienybę.

,,Galiausiai visų ukrainiečių vardu noriu padėkoti už didelę Europos šalių, o ypač Ispanijos, paramą, kuri mums padėjo nuo pirmųjų agresijos dienų. Žinome, kad daugelis iš jūsų priglaudėte mūsų pabėgėlius ir rinkote humanitarinę pagalbą ukrainiečiams. Matėme dešimtis nuotraukų, kuriose Šv. Jokūbo kelio piligrimai eina nešini Ukrainos vėliavomis kaip solidarumo ženklu. Simboliška, kad mėlyna-geltona spalvos dera su Camino spalvomis. Todėl tikime mūsų bendra pergale ir sąžiningos taikos sukūrimu nuo Rytų Europos iki pat Žemės krašto – Fisteros“ – sakė vicemeras.

Kaip ir praėjusiais metais Portugalijoje vykusioje generalinėje asmablėjoje, taip ir šiemet Ispanijoje Lietuvai negailėta pagyrimų. Europos Šv. Jokūbo kelio federacijos nariai su dėkingumu minėjo Nepriklausomybės Akto signatarės dr. L. Andrikienės darbus, įteisinant per Rytų Europą besidriekiančius Šv. Jokūbo kelius, sėkmės vainikuotas jos pastangas siekiant, kad  Ukraina taptų visateise Europos Šv. Jokūbo kelio federacijos nare.

Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacijos plėtojami  keturi lietuviškieji Šv. Jokūbo keliai – Žemaitijos/Karaliaučiaus, Šiaulių, Kauno ir Vilniaus – yra vieninteliai tarptautiniu lygiu pripažinti ir sertifikuoti Europos kultūros keliai Lietuvos teritorijoje.

Šv. Jokūbo kelio Europos federacijos techninio komiteto ekspertė Gintarė Jociunskaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baigiasi vasariškas rugsėjis, žadamas rudeniškas spalis

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša apie savaitgalio orus. Rugsėjo 29 d., penktadienį, dar bus 21-26 laipsniai šilumos, lietaus nežadama. Rugsėjo 30 d., šeštadienį, paskutinę rugsėjo dieną, naktis bus šilta, net +12 – 17°C. Vidurnaktį pajūrį pasieks ir lietaus debesys, iki ryto trumpai palis daugelyje vietovių. Vėjas pūs 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15-17 m/s. Dieną prie jūros bus  +17-19°C, kai kur sušils iki +20-22°C. Spalio 1 d., sekmadienį, gali palyti. Vėjas pūs 15-17 m/s. Naktį bus  +8-13°C, kiek šilčiau bus tik

Nuo šiandien streikuoja mokytojai. Tiesa, ne visi

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (vadovas Andrius Navickas) skelbia, kad nuo rugsėjo 29 d., penktadienio, 3000 Lietuvos mokytojų streikuoja. Šios profesinės sąjungos vadovas A. Navickas tikina, kad streikas galėtų trukti apie mėnesį.   Žygiuos pėsčiomis į Vilnių… Paskelbtame streike dalyvaujančių mokyklų sąraše yra Šilutės Pamario progimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija, Šilutės pirmoji gimnazija ir Žemaičių Naumiesčio gimnazija. Prasidėjus streikui, dalis protestuojančių pedagogų ir juos palaikančių Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) atstovų pėsčiomis pajudės į Vilnių prie Vyriausybės rūmų, į V. Kudirkos aikštę.

Įspūdinga galimybė mokiniams: dalyvaukite FLEX programoje ir nemokamai praleiskite mainų metus JAV

JAV ambasada Lietuvoje ir Amerikos tarptautinio švietimo taryba kviečia moksleivius dalyvauti FLEX programoje. Šią mainų programą remia JAV vyriausybė. FLEX programa suteikia galimybę moksleiviams gyventi amerikiečių šeimose ir mokytis amerikiečių mokyklose 2024-2025 mokslo metais. FLEX programą 1992 m. sukūrė JAV Kongresas. Ši vienerių metų trukmės mainų programa yra visiškai finansuojama ir skirta vidurinių mokyklų moksleiviams, atvykstantiems į JAV. Programos metu moksleiviai sužino apie JAV bei supažindina amerikiečius su Lietuva. Kiekvienas stipendiją gavęs mokinys vienerius metus bus JAV priimančios šeimos nariu

Artėja sudėtingas metas vairuotojams: pataria kaip tamsiuoju metų laiku sumažinti riziką kelyje

Nors vis dar džiugina šilti orai, sparčiai artėjančio šaltojo sezono pradžią pranašauja trumpėjančios dienos. Vairuotojams tai reiškia, kad vis daugiau laiko teks vairuoti tamsoje ir sudėtingesnėmis oro sąlygomis. Šios aplinkybės šaltuoju metų laiku lemia didesnį pavojų kelyje ir išaugantį eismo įvykių, kurių priežastis yra prastas matomumas, skaičių. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius sako, kad kiekvienais metais tokių avarijų įvyksta bent keli tūkstančiai. Nemažos dalies jų būtų galima išvengti laikantis pagrindinių saugaus vairavimo principų

Taip pat skaitykite