Energinio naudingumo sertifikatas. Eksperto patarimai ir svarbiausia informacija

Jeigu planuojate parduoti arba įsigyti namą ar butą, jums turėtų būti aktualus energinio naudingumo sertifikatas, atskleidžiantis pastato efektyvumo lygį. Pastato energinio naudingumo sertifikavimas – tai procedūra, kurios metu nustatomas pastato energijos suvartojimas, įvertinamas energinis naudingumas ir priskiriama energinio naudingumo klasė. Nors tai yra įstatymais reglamentuota procedūra, tačiau klausimų – kaip tai vyksta, kodėl reikalinga, ar tikrai būtina ir pan. – kyla nuolatos ir beveik kiekvienam perkančiam ar parduodančiam statinį.

Kas yra energinio naudingumo sertifikatas?

Tai dokumentas, kuriame nustatytas pastato šiluminės energijos suvartojimas ir jo energinio naudingumo klasė (A++, A+, A, B, C, D, E, F, G). Pristatant dokumentą išsamiau – jame pateikiamos numatomos energijos sąnaudos, taip pat informacija apie statinio energinio naudingumo ypatybes. Jei energinio naudingumo sertifikavimo paslaugą teikia prifesionalai, kartu su sertifikatu būna pateiktos ir rekomendacijas, numatomos priemonės, kurios gali padėti taupyti pastato energiją.

Klaipėdos statybos kompanijos savininkas Ričardas Petrikauskas jau ne vienerius metus dirba šioje srityje ir akcentuoja, kad pastato energinio efektyvumo klasė nuolat keičiasi – reikalavimai tampa vis griežtesni, reikalaujama vis aukštesnės pastato energinio naudingumo klasės. Pavyzdžiui, jei po 2006 metų pakakdavo, kad naujas pastatas atitiktų C energinio naudingumo klasę, tai 2014 metais jau buvo reikalaujama B klasės, o nuo 2016 metų –  A klasės. 2021 metais numatyta, kad naujai statomų pastatų energinio naudingumo klasė siektų A++ klasę.

Ar reikalingas energinio naudingumo sertifikatas perkant ar nuomojant būstą?

Tiek pardavėjo, tiek namo savininko pareiga turėti pastato energinio naudingumo sertifikatą. Tiek pirkėjui, tiek nuomininkui aktualu yra matyti sertifikato duomenis. Nuo pastato energinio naudingumo klasės priklauso, kokio dydžio sąskaitas kas mėnesį gausite, kaip komfortiškai gyvensite, t. y. ar pastatas sandarus, ar veltui neeikvojama pastato šiluma ir pan.

Kiekvienas pastato valdytojas ar disponuotojas – tiek pardavėjas, tiek pirkėjas, tiek nuomininkas ar nuomotojas – turi pasidomėti pastato energiniu efektyvumu.

Pardavėjams privalu žinoti, kad Lietuvoje priimtas teisinis reikalavimas turėti namo energinio naudingumo sertifikatą prieš parduodant turtą.

Pirkėjams naudinga įsitikinti, kad planuojamas įsigyti turtas turi energinio naudingumo sertifikatą. Tai tarsi statinio kokybės garantas.

Nuomotojams. Aukšta nuomojamo pastato energinio efektyvumo klasė padidina pastato vertę. Tai patraukli sąlyga tiems, kurie disponuos turtu.

Nuomininkams. Naudinga įsitikinti, kokios energinio naudingumo klasės pastatas bus nuomojamas, nes tai atskleis ir kokias išlaidas teks patirti (ypač aktualu šaltojo sezono metu).

Klaipėdos statybos kompanijos direktorius R. Petrikauskas primena, kad Lietuvoje energinio naudingumo sertifikatas reikalingas užbaigus naujų pastatų statybą, užbaigus pastatų rekonstravimą, parduodant ar išnuomojant pastatą arba pastatams, kurių didesnį nei 50 m2 plotą sudaro poilsio, administravimo, viebučių ir pan. patalpos. Pastarosiose įstaigose energinio naudingumo sertifikatas turi būti gerai matomoje vietoje – toks teisinis reikalavimas.

Kaip pagerinti pastato energinio naudingumo klasę?

Teikiant energinio naudingumo sertifikavimo paslaugą, kartu pateikiami ir patarimai ar būdai, kaip pagerinti pastato energinį efektyvumą. Įgyvendinus šiuos patarimus galima sutaupyti ir gauti mažesnes sąskaitas.

Dažniausios rekomendacijos:

Pagerinti grindų, stogo ar sienų izoliacines savybes. Geresnė izoliacija sumažina šildymo poreikį ir sąskaitas už energiją.

Rinktis dvigubo stiklo langus. Tai padeda išlaikyti šilumą pastato viduje.

Naudoti mažai energijos naudojantį apšvietimą. Tai gana minimalių pastangų reikalaujanti rekomendacija, kurią įgyvendinant nereikia atlikti jokių konstrukcinių pakeitimų. Mažai energijos naudojančios lemputės – pigus ir lengvas būdas sumažinti sąskaitas už energiją.

Sertifikate taip pat būna pateiktos galimos įgyvendintų rekomendacijų išlaidos ir trejų metų laikotarpio ekonomija; numatomos šildymo, apšvietimo ir karšto vandens išlaidos įgyvendinus specialistų patarimus.

Kiek kainuoja energinio naudingumo sertifikatas?

Tai itin aktualus ir dažnas klausimas, kurio sulaukia energinio naudingumo sertifikavimo paslaugas teikiantys specialistai. Gyvenamiesiems namams kaina svyruoja nuo 100 eurų iki 200 eurų. Tačiau Klaipėdos statybos kompanijos direktorius rekomenduoja didesnį dėmesį kreipti ne į kainą, o į paslaugos kokybę, į meistrų profesionalumą, į galutinį rezultatą.

Klaipėdos statybos kompanija teikia profesionalias konsultacijas dėl energinio naudingumo sertifikavimo paslaugos, individualiai įvertina kiekvieno kliento poreikius ir projekto ypatybes. Kompanijoje dirba šališki ekspertai, kurie turi galiojančius pastatų energinio naudingumo sertifikavimo klasifikacijos atestatus, nuolat tobulina savo turimą kvalifikaciją. Taip pat ir kainos čia yra nustatomos individualiai, atsižvelgiant į kiekvieną atvejį atskirai, o sertifikatas, jei yra galimybė, išduodamas vos per savaitę.

Išduodamas sertifikatas galioja 10 metų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pagėgių bibliotekininkai kėlė kvalifikaciją

Vydūno viešosios bibliotekos ir filialų specialistai Sonata Nognienė, Asta Andrulienė, Liudmila Fetingienė, Mantas Iljinovas, Zofija Genutienė bei Laima Norbutienė 2023 m. gegužės 25 d. tobulino profesinę kompetenciją. Dalyvavome Klaipėdos regiono bibliotekų metodikos centro – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos – organizuotuose kvalifikacijos kėlimo renginiuose – praktiniuose mokymuose apie atnaujintą Tarpbibliotekinio abonemento paslaugą. Sužinojome naujienų apie  šios paslaugos teikimą, organizavimą ir vykdymą, sutarčių sudarymo ypatumus. Vyko seminaras „Kaip mokyti suaugusiuosius?“, skirtas tobulinti bibliotekininkų andragogines kompetencijas. Klaipėdos ir Tauragės apskričių savivaldybių

PRICER.LT prekių palyginimas: „Pilos“ prieš „Ryto“ varškės sūrelį su razinomis. Ar nusipelnėme mokėti daugiau?

Norisi kažko skanaus, saldaus, bet nesinori permokėti? Panagrinėsime klasikinius desertus, varškės sūrelius – Lidl Pilos ir Pieno Žvaigždžių Rytas. Kainos Kainas lyginsim mažiausias neakcines: Pilos varškės sūrelis su razinomis 100 g – 0,79 Eur Rytas varškės sūrelis su razinomis 100 g – 0,88 Eur Jei lyginsime su įprasta kaina – skirtumas 0,09 Eur, už kilogramą – 0,9 Eur. Už „Rytą“ tenka mokėti 11 proc. brangiau nei „Pilos“. Sudėtys Žiūrime sudėtis – ar labai skiriasi? Esminiai sudėties skirtumai – tai, kad

Šilutėje iš namų pavogta 3200 eurų

Tauragės apskrities VPK praneša apie tiriamus įvykius Šilutės rajone. Gegužės 19 d. vakare Kuršių g., Šilutėje, pažįstamas asmuo sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1985 m. Gegužės 24-25 d. Jaunimo al., Šilutėje, iš moters, gim. 1959 m., namų buvo pavogta 3200 eurų. Gegužės 24 d. pavakare Laučių k., Šilutės sen., nenustatyti asmenys iš vyro, gim. 1972 m., pavogė maišelį su gėrimais. Nuostolis 30 eurų.  Policija padeda saugoti ir valstybinius miškus Tauragės apskr. VPK pareigūnai kartu su Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninio

Taip pat skaitykite