Energetiniai papildai galvijams – ar tikrai verta?

Veršiavimasis karvės organizme sukelia endokrininės sistemos, maisto medžiagų apykaitos, virškinimo sistemos pokyčių. Šie pokyčiai turi įtakos pašaro sausų medžiagų suvartojimui, ir pablogina energijos, gaunamos su pašaru, balansą.

Mineralinių medžiagų apykaitos sutrikimai po veršiavimosi yra glaudžiai susiję su energijos apykaitos ligomis, o pastarosios daro didelę įtaką lytiniam ciklui. Jei gyvūno organizme trūksta energinių medžiagų, kraujo serume ilgainiui ima trūkti mineralinių medžiagų. Gerai žinoma, jog kalcis reguliuoja raumenų ir nervų jaudrumą. Sumažėjęs raumenų susitraukimas turi poveikį didžiojo prieskrandžio funkcijai. Taigi, mažesnis maistinių medžiagų suvartojimas veda į neigiamą energijos balansą. Tai lemia padidėjusią riebalų mobilizaciją, todėl padidėja rizika suriebėjusių kepenų sindromo ir ketozės pasireiškimui.

Kokybiški energetiniai papildai galvijams padės išvengti ligų susijusių su neigiamu energijos balansu.

Kodėl yra svarbu energijos balansas?

Neigiamas energijos balansas laktacijos pradžioje yra pagrindinė pienininkystės ūkių problema, nes tuo metu naudojami dideli kiekiai koncentruotų pašarų. Pasekmė: energijos atsargos pirmiausia mobilizuojamos iš kūno riebalų, todėl padidėja neestirifikuotų riebalų rūgščių ir beta-hidroksibutiratų koncentracija kraujyje.

Nesubalansuotas ar netinkamas pašaras, per didelis kūno įmitimas ir didelės koncentracijos estrogenų kiekis gali įtakoti neigiamo energijos balanso atsiradimą. Sutrikimas taip pat gali vystytis dėl distocijos, buvusios atsivedimo metu, infekcinių ir uždegiminių ligų, didelio intervalo tarp apsiveršiavimų. Neigiamas energijos balansas susijęs su įvairiomis ligomis po apsiveršiavimo.  Pvz., ketozė, šliužo dislokacija, mastitas, reprodukciniai sutrikimai ir placentos susilaikymas.

Dažniausiai dėl neigiamo energijos balanso vystosi ketozė, kuri dažniausiai pasireiškia didelio produktyvumo ir aukštą kūno įmitimo balą turinčioms (nutukusioms) karvėms. Kartais pirmieji ligos požymiai gali būti pastebimi dar prieš apsiveršiavimą. Tačiau dažniausiai jie pasireiškia per pirmuosius du mėnesius po apsiveršiavimo. Neigiamo energijos balanso ir ketozės profilaktikai labai svarbu lėtinti kepenų riebėjimo procesą ir riebalų mobilizaciją, taip pat skatinti gliukozės metabolizmą. Žinoma, kad niacino, metionino ir cholino chlorido turintys pašarų priedai gali aktyvinti riebalų transportą iš kepenų. Populiari ketozės profilaktikos priemonė yra pašaras, papildytas gliukozės pirmtakais. Plačiai naudojami gliukogeniniai prekursoriai alkoholiai – propilenglikolis ir glicerolis.

Kaip užtikrinti geresnį energijos balansą?

Šiuo metu pasaulyje tarp inovatyvių priemonių galvijų energijos balanso aprūpinimui didelis dėmesys skiriamas fermentų turintiems pašarų priedams. Pažymėtina, kad pieninių galvijų bandose vyrauja kukurūzų silosas. Jis būna prisotintas krakmolo, todėl dažnai nėra suvirškinamas iki galo. Taip dalis maisto medžiagų prarandama su išmatomis. Taip nutinka dėl sunkiai skylančio krakmolo, mat galvijo virškinamasis traktas nėra toks ilgas, kad gebėtų įsisavinti visą suėstą krakmolo kiekį. Šią problemą galima išspręsti fermentai, pvz., alfa-amilazė ir beta-gliukanazė. Jie padeda skaidyti krakmolą.

Pasikliaujant tik galvijo organizme pagaminamais fermentais ir jų skaidymu, dažnu atveju išmatose pastebimos nesuvirškinto pašaro dalelės ar grūdai. Taip atsitinka dėl fermentų trūkumo. Į racioną įterpiant minėtus fermentus, jau po 7-10 dienų galime pastebėti skirtumus išmatose. Papildomas fermentų kiekis galvijo virškinamajame trakte padės įsisavinti maisto medžiagas iš nesuvirškintą pašarą ir taip užtikrins geresnį energijos balansą.

Kokie yra pagrindiniai neigiamo energijos balanso profilaktikos principai?

Galima išskirti šiuos pagrindinius neigiamo energijos balanso profilaktikos principus:

  1. Užtrūkusias karves reikia šerti daug ląstelienos turinčiais stambiaisiais pašarais, kad būtų stimuliuojama prieskrandžių veikla.
  2. Užtikrinti, kad užtrūkusi karvė nenutuktų. Idealu, kai kūno įmitimo balas veršiavimosi metu 3,5 balo vertinant 5 balų sistemoje.
  3. Koncentratus į racioną įterpti nedideliais kiekiais (1 -2 kg) likus porai savaičių iki veršiavimosi.
  4. Iš užtrūkusių karvių raciono į melžiamų karvių racioną reikia pereiti palaipsniui, negalima staigiai padidinti koncentratų kiekio.
  5. Ankstyvosios laktacijos metu reikėtų vengti pašarų kurie savo sudėtyje turi daug ketogeninių medžiagų, pvz. siloso, kuriame labai daug sviesto rūgšties.
  6. Profilaktika gliukoplastinėmis medžiagomis pvz.: propilenglikolis, glicerolis, sorbitolis ir kt.
pr2023/83

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miniatiūrų konkursas „Mūsų vienas vardas – Lietuva“

Šilutės pirmoji gimnazija interneto svetainėje pasidalijo štai tokia žinia. Birželio 2 d. Šilutės pirmosios gimnazijos bibliotekoje įvyko respublikinio miniatiūrų konkurso-parodos „Mūsų vienas vardas – Lietuva” baigiamasis apdovanojimų renginys. Sulaukėme svečių iš Šilalės, Tauragės, Kretingos ir Šilutės rajonų. Respublikinio bendrojo ugdymo įstaigų 9-12 klasių mokinių miniatiūrų konkursas-paroda „Mūsų vienas vardas – Lietuva“, skirtas Klaipėdos krašto prijungimo šimtmečiui paminėti. Miniatiūrų autoriai, 9-12 kl. mokiniai, mažo formato kūrinėlyje siekė išreikšti savo požiūrį į gimtąjį kraštą. Miniatiūrų konkurse dalyvavo 11 mokyklų (pateikta 100 darbų):

Už labai geras demokratijos žinias – kelionė į Belgiją

Šilutės Vydūno gimnazija paviešino Nacionaliniame demokratijos žinių konkurse sėkmės sulaukusio Luko Šilinsko įspūdžius iš apsilankymo Briuselyje, Belgijoje. Kuo ši išvyka gimnazistui Lukui buvo įdomi? Paskaitykime. Gegužės 31 dieną Europos Parlamente, Briuselyje, Belgijoje, dalyvavau susitikime su europarlamentaru Liudu Mažyliu. Susitikimo metu buvo aptarti įvairūs Europai ir Lietuvai aktualūs klausimai, išsamiai pristatyti Parlamento darbo principai ir artimiausi tikslai. Po dienos Parlamente lietuvių delegacija su L. Mažyliu susitiko neoficialioje aplinkoje. Parlamentaras papasakojo apie savo kelią nuo mokyklos suolo iki dabartinių pareigų Europos Parlamente.

Įsivyravus sausrai, miškuose didėja gaisrų pavojus

Nusistovėję sausi orai kelia didelį gaisrų pavojų miškuose.  Birželio 5 d. šalies ugniagesiams teko kelis kartus talkinti Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinėms pajėgoms, gesinant miškuose įsiplieskusius gaisrus. Birželio 5  d. vidudienį, Varėnos rajone, Marcinkonių seniūnijoje, Daržinėlių kaime esančiame miške šėlo ugnis – degė medžiai ir miško paklotė. Gaisras nusiaubė 1,4 ha plotą. Tą pačią dieną, vidurdienį, ugniagesiai skubėjo gesinti ir Kretingos rajone, Rūdaičių kaime esančio Joskaudų miško. Atvykus ugniagesiams, jau degė miško paklotė ir jaunuolynas. Beje, atliekant gesinimo darbus buvo rasti

Ekspertas pataria, kaip apsaugoti senjorus nuo sukčių internete: vien pokalbio neužtenka

Vyresni nei 60 m. nuo kibernetinių atakų nukentėję žmonės per metus patyrė 966 mln. dolerių nuostolių. Tuo tarpu nukentėjusieji iki 20 m. – 71 mln. Tokie duomenys paskelbti 2020 m. JAV Federalinio tyrimų biuro internetinių nusikaltimų ataskaitoje. Panašios tendencijos pastebimos ir Lietuvoje Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas, sako, kad nors su vyresniais šeimos nariais reikia kalbėti apie virtualioje erdvėje tykančias grėsmes, tačiau vien to nepakanka. Būtina diegti ir papildomas priemones, kurios saugotų juos nuo sukčių. „Internetiniai sukčiai stengiasi apgauti įvairių

Taip pat skaitykite