Energetiniai papildai galvijams – ar tikrai verta?

Veršiavimasis karvės organizme sukelia endokrininės sistemos, maisto medžiagų apykaitos, virškinimo sistemos pokyčių. Šie pokyčiai turi įtakos pašaro sausų medžiagų suvartojimui, ir pablogina energijos, gaunamos su pašaru, balansą.

Mineralinių medžiagų apykaitos sutrikimai po veršiavimosi yra glaudžiai susiję su energijos apykaitos ligomis, o pastarosios daro didelę įtaką lytiniam ciklui. Jei gyvūno organizme trūksta energinių medžiagų, kraujo serume ilgainiui ima trūkti mineralinių medžiagų. Gerai žinoma, jog kalcis reguliuoja raumenų ir nervų jaudrumą. Sumažėjęs raumenų susitraukimas turi poveikį didžiojo prieskrandžio funkcijai. Taigi, mažesnis maistinių medžiagų suvartojimas veda į neigiamą energijos balansą. Tai lemia padidėjusią riebalų mobilizaciją, todėl padidėja rizika suriebėjusių kepenų sindromo ir ketozės pasireiškimui.

Kokybiški energetiniai papildai galvijams padės išvengti ligų susijusių su neigiamu energijos balansu.

Kodėl yra svarbu energijos balansas?

Neigiamas energijos balansas laktacijos pradžioje yra pagrindinė pienininkystės ūkių problema, nes tuo metu naudojami dideli kiekiai koncentruotų pašarų. Pasekmė: energijos atsargos pirmiausia mobilizuojamos iš kūno riebalų, todėl padidėja neestirifikuotų riebalų rūgščių ir beta-hidroksibutiratų koncentracija kraujyje.

Nesubalansuotas ar netinkamas pašaras, per didelis kūno įmitimas ir didelės koncentracijos estrogenų kiekis gali įtakoti neigiamo energijos balanso atsiradimą. Sutrikimas taip pat gali vystytis dėl distocijos, buvusios atsivedimo metu, infekcinių ir uždegiminių ligų, didelio intervalo tarp apsiveršiavimų. Neigiamas energijos balansas susijęs su įvairiomis ligomis po apsiveršiavimo.  Pvz., ketozė, šliužo dislokacija, mastitas, reprodukciniai sutrikimai ir placentos susilaikymas.

Dažniausiai dėl neigiamo energijos balanso vystosi ketozė, kuri dažniausiai pasireiškia didelio produktyvumo ir aukštą kūno įmitimo balą turinčioms (nutukusioms) karvėms. Kartais pirmieji ligos požymiai gali būti pastebimi dar prieš apsiveršiavimą. Tačiau dažniausiai jie pasireiškia per pirmuosius du mėnesius po apsiveršiavimo. Neigiamo energijos balanso ir ketozės profilaktikai labai svarbu lėtinti kepenų riebėjimo procesą ir riebalų mobilizaciją, taip pat skatinti gliukozės metabolizmą. Žinoma, kad niacino, metionino ir cholino chlorido turintys pašarų priedai gali aktyvinti riebalų transportą iš kepenų. Populiari ketozės profilaktikos priemonė yra pašaras, papildytas gliukozės pirmtakais. Plačiai naudojami gliukogeniniai prekursoriai alkoholiai – propilenglikolis ir glicerolis.

Kaip užtikrinti geresnį energijos balansą?

Šiuo metu pasaulyje tarp inovatyvių priemonių galvijų energijos balanso aprūpinimui didelis dėmesys skiriamas fermentų turintiems pašarų priedams. Pažymėtina, kad pieninių galvijų bandose vyrauja kukurūzų silosas. Jis būna prisotintas krakmolo, todėl dažnai nėra suvirškinamas iki galo. Taip dalis maisto medžiagų prarandama su išmatomis. Taip nutinka dėl sunkiai skylančio krakmolo, mat galvijo virškinamasis traktas nėra toks ilgas, kad gebėtų įsisavinti visą suėstą krakmolo kiekį. Šią problemą galima išspręsti fermentai, pvz., alfa-amilazė ir beta-gliukanazė. Jie padeda skaidyti krakmolą.

Pasikliaujant tik galvijo organizme pagaminamais fermentais ir jų skaidymu, dažnu atveju išmatose pastebimos nesuvirškinto pašaro dalelės ar grūdai. Taip atsitinka dėl fermentų trūkumo. Į racioną įterpiant minėtus fermentus, jau po 7-10 dienų galime pastebėti skirtumus išmatose. Papildomas fermentų kiekis galvijo virškinamajame trakte padės įsisavinti maisto medžiagas iš nesuvirškintą pašarą ir taip užtikrins geresnį energijos balansą.

Kokie yra pagrindiniai neigiamo energijos balanso profilaktikos principai?

Galima išskirti šiuos pagrindinius neigiamo energijos balanso profilaktikos principus:

  1. Užtrūkusias karves reikia šerti daug ląstelienos turinčiais stambiaisiais pašarais, kad būtų stimuliuojama prieskrandžių veikla.
  2. Užtikrinti, kad užtrūkusi karvė nenutuktų. Idealu, kai kūno įmitimo balas veršiavimosi metu 3,5 balo vertinant 5 balų sistemoje.
  3. Koncentratus į racioną įterpti nedideliais kiekiais (1 -2 kg) likus porai savaičių iki veršiavimosi.
  4. Iš užtrūkusių karvių raciono į melžiamų karvių racioną reikia pereiti palaipsniui, negalima staigiai padidinti koncentratų kiekio.
  5. Ankstyvosios laktacijos metu reikėtų vengti pašarų kurie savo sudėtyje turi daug ketogeninių medžiagų, pvz. siloso, kuriame labai daug sviesto rūgšties.
  6. Profilaktika gliukoplastinėmis medžiagomis pvz.: propilenglikolis, glicerolis, sorbitolis ir kt.
pr2023/83

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite