Energetiniai papildai galvijams – ar tikrai verta?

Veršiavimasis karvės organizme sukelia endokrininės sistemos, maisto medžiagų apykaitos, virškinimo sistemos pokyčių. Šie pokyčiai turi įtakos pašaro sausų medžiagų suvartojimui, ir pablogina energijos, gaunamos su pašaru, balansą.

Mineralinių medžiagų apykaitos sutrikimai po veršiavimosi yra glaudžiai susiję su energijos apykaitos ligomis, o pastarosios daro didelę įtaką lytiniam ciklui. Jei gyvūno organizme trūksta energinių medžiagų, kraujo serume ilgainiui ima trūkti mineralinių medžiagų. Gerai žinoma, jog kalcis reguliuoja raumenų ir nervų jaudrumą. Sumažėjęs raumenų susitraukimas turi poveikį didžiojo prieskrandžio funkcijai. Taigi, mažesnis maistinių medžiagų suvartojimas veda į neigiamą energijos balansą. Tai lemia padidėjusią riebalų mobilizaciją, todėl padidėja rizika suriebėjusių kepenų sindromo ir ketozės pasireiškimui.

Kokybiški energetiniai papildai galvijams padės išvengti ligų susijusių su neigiamu energijos balansu.

Kodėl yra svarbu energijos balansas?

Neigiamas energijos balansas laktacijos pradžioje yra pagrindinė pienininkystės ūkių problema, nes tuo metu naudojami dideli kiekiai koncentruotų pašarų. Pasekmė: energijos atsargos pirmiausia mobilizuojamos iš kūno riebalų, todėl padidėja neestirifikuotų riebalų rūgščių ir beta-hidroksibutiratų koncentracija kraujyje.

Nesubalansuotas ar netinkamas pašaras, per didelis kūno įmitimas ir didelės koncentracijos estrogenų kiekis gali įtakoti neigiamo energijos balanso atsiradimą. Sutrikimas taip pat gali vystytis dėl distocijos, buvusios atsivedimo metu, infekcinių ir uždegiminių ligų, didelio intervalo tarp apsiveršiavimų. Neigiamas energijos balansas susijęs su įvairiomis ligomis po apsiveršiavimo.  Pvz., ketozė, šliužo dislokacija, mastitas, reprodukciniai sutrikimai ir placentos susilaikymas.

Dažniausiai dėl neigiamo energijos balanso vystosi ketozė, kuri dažniausiai pasireiškia didelio produktyvumo ir aukštą kūno įmitimo balą turinčioms (nutukusioms) karvėms. Kartais pirmieji ligos požymiai gali būti pastebimi dar prieš apsiveršiavimą. Tačiau dažniausiai jie pasireiškia per pirmuosius du mėnesius po apsiveršiavimo. Neigiamo energijos balanso ir ketozės profilaktikai labai svarbu lėtinti kepenų riebėjimo procesą ir riebalų mobilizaciją, taip pat skatinti gliukozės metabolizmą. Žinoma, kad niacino, metionino ir cholino chlorido turintys pašarų priedai gali aktyvinti riebalų transportą iš kepenų. Populiari ketozės profilaktikos priemonė yra pašaras, papildytas gliukozės pirmtakais. Plačiai naudojami gliukogeniniai prekursoriai alkoholiai – propilenglikolis ir glicerolis.

Kaip užtikrinti geresnį energijos balansą?

Šiuo metu pasaulyje tarp inovatyvių priemonių galvijų energijos balanso aprūpinimui didelis dėmesys skiriamas fermentų turintiems pašarų priedams. Pažymėtina, kad pieninių galvijų bandose vyrauja kukurūzų silosas. Jis būna prisotintas krakmolo, todėl dažnai nėra suvirškinamas iki galo. Taip dalis maisto medžiagų prarandama su išmatomis. Taip nutinka dėl sunkiai skylančio krakmolo, mat galvijo virškinamasis traktas nėra toks ilgas, kad gebėtų įsisavinti visą suėstą krakmolo kiekį. Šią problemą galima išspręsti fermentai, pvz., alfa-amilazė ir beta-gliukanazė. Jie padeda skaidyti krakmolą.

Pasikliaujant tik galvijo organizme pagaminamais fermentais ir jų skaidymu, dažnu atveju išmatose pastebimos nesuvirškinto pašaro dalelės ar grūdai. Taip atsitinka dėl fermentų trūkumo. Į racioną įterpiant minėtus fermentus, jau po 7-10 dienų galime pastebėti skirtumus išmatose. Papildomas fermentų kiekis galvijo virškinamajame trakte padės įsisavinti maisto medžiagas iš nesuvirškintą pašarą ir taip užtikrins geresnį energijos balansą.

Kokie yra pagrindiniai neigiamo energijos balanso profilaktikos principai?

Galima išskirti šiuos pagrindinius neigiamo energijos balanso profilaktikos principus:

  1. Užtrūkusias karves reikia šerti daug ląstelienos turinčiais stambiaisiais pašarais, kad būtų stimuliuojama prieskrandžių veikla.
  2. Užtikrinti, kad užtrūkusi karvė nenutuktų. Idealu, kai kūno įmitimo balas veršiavimosi metu 3,5 balo vertinant 5 balų sistemoje.
  3. Koncentratus į racioną įterpti nedideliais kiekiais (1 -2 kg) likus porai savaičių iki veršiavimosi.
  4. Iš užtrūkusių karvių raciono į melžiamų karvių racioną reikia pereiti palaipsniui, negalima staigiai padidinti koncentratų kiekio.
  5. Ankstyvosios laktacijos metu reikėtų vengti pašarų kurie savo sudėtyje turi daug ketogeninių medžiagų, pvz. siloso, kuriame labai daug sviesto rūgšties.
  6. Profilaktika gliukoplastinėmis medžiagomis pvz.: propilenglikolis, glicerolis, sorbitolis ir kt.
pr2023/83

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vairavimas spūstyse: kaip elgtis, kad susierzinimas ir vėlavimas netaptų kelionės palydovais

Vasaros kelionės, aktyvių atostogų planai ir didelės apimties Lietuvos kelių bei jų infrastruktūros atnaujinimo darbai lemia intensyvų eismą ir spūstis mūsų šalies tarpmiestiniuose keliuose. Ruošiantis vasaros išvykoms, specialistai pataria keliones planuoti iš anksto ir pabrėžia, kad vairavimo saugumas yra prioritetas, ypač susidarius eismo spūstims. Ekspertai dalinasi patarimais, kaip valdyti stresą prie vairo ir „išgyventi“ spūstis mūsų šalies tarpmiestiniuose keliuose. „Eismo spūstys – nors ir nemalonus, bet dažnu atveju neišvengiamas reiškinys, ypač tuomet, kai gerinama kelių būklė ir jų infrastruktūra. Suprasdami,

Orai savaitgalį: bus karšta, lis, griaudės perkūnija, galimas škvalas

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančio savaitgalio orus. Liepos 13 d., šeštadienį, naktį lietaus tikimybė nedidelė, dieną daug kur numatomi trumpi lietūs su perkūnija. Dieną vietomis lis smarkiai, bus škvalas 15-20 m/s, kai kur iki 25 m/s, kruša. Vėjas naktį besikeičiančios krypties, 4-9 m/s, dieną daugiausia pietų, 7-12 m/s. Temperatūra naktį bus 15-20, dieną – 28-33, vakariniuose rajonuose vietomis – 24-27 laipsniai šilumos. Liepos 14 d., sekmadienį, vietomis numatomas trumpas lietus, perkūnija. Vėjas besikeičiančios krypties, 5-10 m/s, per perkūniją kai kur

Liepą aplinkosaugininkų dėmesys žvejojantiems iš valčių

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai šių metų liepos 15-21 dienomis tikrins, kaip žvejai mėgėjai laikosi Žvejybos taisyklių žvejodami vandens telkiniuose iš valčių. Taip pat bus tikrinama, kaip asmenys laikosi aplinkosaugos sąlygų vandens telkiniuose plaukiodami vandens transporto priemonėmis. Reidai bus organizuojami visoje Lietuvoje. Atkreipiame dėmesį, kad žvejojant iš vandens transporto priemonės, vienas žvejys vienu metu gali naudoti ne daugiau kaip dvi meškeres, išskyrus atvejus, kai žvejojama su inkaru ar kitomis priemonėmis sustabdytos vandens transporto priemonės. Vienu metu žvejas gali naudoti ne daugiau nei šešis

Siekiama apsaugoti vartotojų interesus: medaus mėgėjai žinos, kokį medų perka, džemuose – mažiau cukraus

Žemės ūkio ministerija parengė ir teikia derinti žemės ūkio ministro įsakymo projektus, kuriais perkeliamos privalomos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, dar vadinamos Pusryčių direktyva, nuostatos. Pakeitimais siekiama apsaugoti vartotojų interesus, ūkio subjektams sudaryti galimybes gaminti platesnį produktų asortimentą bei taikyti naujus technologinius procesus, sumažinti medaus klastojimą ir užtikrinti didesnį rinkos skaidrumą. Atsižvelgiant į priimtą direktyvą, keičiamas Medaus techninis reglamentas, kuriuo koreguojamos medaus kilmės šalies ženklinimo nuostatos. Etiketėje, pagrindiniame regėjimo lauke, mažėjančia tvarka turės būti nurodytos medaus kilmės šalys, kartu nurodant

Taip pat skaitykite