Dešimtmetį teršalus leido į Kuršių marias

Dešimtmetį smarvę ir taršą kenčiantys uostamiesčio gyventojai pagaliau sužinojo šios blogybės priežastį. Tyrimą dėl taršos pradėjusi prokuratūra išsiaiškino, kad AB „Grigeo Klaipėda“ priklausančiame gamybiniame objekte susidarančios nuotekos nepatenka į valymo įrenginius, o išteka beveik nevalytos tiesiai į nuotekų trasų vamzdžius, kuriais pasiekia Kuršių marias.

Prokuratūra išsiaiškino, kad AB „Grigeo Klaipėda“ priklausančiame gamybiniame objekte susidairančios nuotekos išteka beveik nevalytos tiesiai į nuotekų vamzdžius, kuriais pasiekia Kuršių marias. Aplinkos ministerijos nuotr.

 

Tai paaiškėjo, sausio 7-ąją, antradienį, kai Aplinkos ministerijos pareigūnai, bendradarbiaudami su teisėsaugininkais, bendrovėje atliko slaptą patikrinimą.

Skelbiama, kad aplinkai padaryta žala gali siekti ne vieną milijonų eurų. Prokurorų manymu, gamtai padaryta žala yra tyčinė, siekiant išvengti mokesčių ir kitų turtinių nuostolių.

Atsižvelgiant į tai, bendrovei „Grigeo Klaipėda“ sausio 7 dieną buvo surašytas privalomasis nurodymas nedelsiant nutraukti aplinkos teršimą nevalytomis nuotekomis.

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis sako, kad atsakyti turi visi su tuo susiję asmenys. Archyvo nuotr.

Nuostabos dėl išaiškintos situacijos neslėpė ir Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Anot jo, nesuvokiama, kad tai gali būti tiesa. Jis tikisi, kad atsakys visi prie to prisidėję asmenys. „Vertinu neigiamai šią situaciją. Jei tiesa, kad tai buvo specialiai planuojama, daugelį metų leidžiamos tokios užterštos nuotekos į Kuršių marias… Tai nesuvokiama sveiku protu! Ir kaip tokia pelninga įmonė gali tai sau leisti…Vardan didesnio pelno? Vis tik Klaipėdos kraštas ir visas regionas yra turistinis kraštas, mes esame susieti su vandeniu, mariomis ir jūra. Kaip galima taip kenkti visai Lietuvai, prestižui ir verslui, sunkiai suvokiama. Esame nustebę. Labai gerai, kad teisėsauga tą susekė ir užkirto kelią. Manau, įmonė atsakys ne tik kaip juridinis vienetas, bet turės atsakyti ir fiziniai asmenys, kurie tai planavo, organizavo. <..> Turėtų atsakyti visi vadovai, kurie dirbo anksčiau, vadovavo šiai įmonei“, –  TV laidoje „Dėmesio centre“ kalbėjo V. Laurinaitis.

Buvo teisūs?

„Tie principai, kai kontroliuojančios institucijos veikia tik teritoriniu principu, yra ydingi. Tą parodė Alytus, kai nebuvo tinkamo kontrolės mechanizmo, tą parodė Klaipėda. Aišku, ikiteisminis tyrimas pradėtas. Sunku tuo patikėti, bet jei prielaidos, kad nuo 2012 metų sąmoningai ir tyčia tokia veikla buvo atliekama, tai kyla klausimų, kodėl tiek metų niekas kitas to nematė, tik reikėjo dabar pamatyti“, – trečiadienį kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis.

„Alytus, Klaipėda, kas kitas?“, – sako Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Anot Vyriausybės vadovo, klaipėdiečiai klausimų dėl taršos problemų kėlė ištisus trejus metus.

„Pastarieji paskutiniai treji metai su tuo susiję, ir aš pats ne kartą Klaipėdoje buvau, ir aplinkos ministras – dabartinis, ir ankstesni – ne vieną kartą dalyvavo Klaipėdos bendruomenės ir Vyriausybės pasitarime, ir formaliame, ir neformaliame susitikime. Jų keliamos versijos buvo sunkiai tikėtinos, bet, kaip rodo dabar faktai, žmonės buvo teisūs“, – teigė jis.

„Alytus, Klaipėda, kas kitas? O tokių klausimų kyla visiems“, – pridūrė premjeras.

„Grigeo“ valdo prekės ženklą „Grite“. Juo žymimas tualetinis popierius, popieriniai rankšluosčiai, nosinaitės, popierinės servetėlės.

Bus griežtai nubausti

Prezidentas Gitanas Nausėda, vertindamas situaciją, kai bendrovė „Grigeo Klaipėda“ galimai į Kuršių marias leido nuotekas, pavadino tyčiojimusi iš visuomenės ir pabrėžė, kad atsakingi asmenys turi būti griežtai nubausti.

„Nenoriu užbėgti už akių konkrečiam tyrimui, bet tai, kas jau yra pateikta ir kas yra žinoma, tikrai akivaizdžiai patvirtina tyčinę veiklą. Tai nėra kažkokia avarija, tai yra sąmoninga veikla siekiant taupyti sąnaudas ir tai yra visiškai akivaizdus tyčiojimasis iš visuomenės. Tai yra netoleruotina, ir aš manau, kad atsakingi asmenys bus nubausti visu griežtumu“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė G. Nausėda.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad atsakingi asmenys turi būti griežtai nubausti. Mariaus Morkevičiaus ELTA) nuotr.

Prezidento teigimu, panašių objektų gali būti ir daugiau. „Sukoncentravę savo dėmesį į vieną objektą nepamirškime, kad galimai (o dabar tokių įtarimų daugėja) tokių objektų gali būti ir daugiau, nes galimai dangstančių šituos nusikaltimus pareigūnų gali būti daugiau. Juk teritorinių padalinių yra ir daugiau“, – sakė G. Nausėda. Anot Prezidento, visoje Lietuvoje reikėtų atlikti analizę, kas vyksta aplinkosaugos ūkyje.

Ir ministro atsakomybė

Jis taip pat pridūrė šiuo atveju įžvelgiantis ir aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos atsakomybę. „Aplinkos ministrui labai rimtai reikia susirūpinti tuo, kas vyksta jo ūkyje, ir labai greitai padaryti reikiamas išvadas. Ta atsakomybė, be jokios abejonės, yra, nes tai, kas dabar vyksta, yra tiesioginio jo pavaldumo, jis privalo už tai atsakyti“, – kalbėjo šalies vadovas.

Stabdo gaminių pirkimą

Aplinkosaugos ir vartotojų organizacijos ketvirtadienį Vilniuje prie pagrindinės „Grigeo“ būstinės surengė piketą. Tai daroma reaguojant į teisėsaugos paskelbtą informaciją. Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys Eltai anksčiau sakė, kad pagrindinis piketo tikslas – kviesti vartotojus boikotuoti „Grigeo“ gaminius.

„Prekybos tinklas IKI stabdo „Grigeo” pagamintos produkcijos pirkimą, kol visuomenei nebus atsakyta į visus klausimus dėl įtarimų „Grigeo Klaipėda“ gamyklai nevalytomis atliekomis teršus Kuršių marias”, – praneša IKI.

Tuo metu prekybos centras „Maxima“ nurodė, kad „rimtai svarstys galimybę dėl tolesnės prekybos jų gaminamais produktais, jei pasitvirtins įtarimai, kad tas „Grigeo” veiksmas buvo sąmoningas.”

„Norfos“ atstovas Darius Ryliškis Eltai sakė, kad „Norfa“ šiuo metu svarsto, kaip pasielgti.

„Rimi“ atstovė Renata Keršienė nurodė, kad prekybos tinklas laukia tiekėjo pasiaiškinimų ir sprendimą priims vėliau.

Parengta pagal ELTA inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Draudikai perspėja apie dažnėjančias automobilių ir jų dalių vagystes

Draudikai atkreipia dėmesį, kad pavasarį kartu su gamta pabunda ir vagys. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kovo mėnesį pastebimai išauga automobilių ir jų dalių bei įrangos vagysčių skaičius. Populiariausi tarp ilgapirščių – BMW ir „Toyota“ markių automobiliai, o dažniausiai vagystės įvyksta didžiuosiuose šalies miestuose. „Lietuvos draudimo“ surinkti duomenys rodo, jog bendras lengvųjų automobilių vagysčių skaičius 2023 m. išaugo 35 proc. (lyginant su 2022 m.). Padaugėjo ir dėl automobilių vagysčių patiriami nuostoliai – automobilių vagysčių nuostoliams padengti per metus suma padidėjo 170

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Taip pat skaitykite