Chirurgas pataria, kaip ruoštis operacijai

Pixabay.com nuotr.

Planinių operacijų apimtys ėmė didėti, kai pradėta skiepyti nuo COVID-19 infekcijos ir ėmė mažėti stacionare gydymų sunkiai sergančiųjų. Šiuo metu atliekamos visos planinės operacijos be apribojimų. Chirurgas primena, kaip pasiruošti operacijai bei kaip greičiau po jos atsigauti.

„Šiuo metu atliekamos visos planinės operacijos be apribojimų. Karantino metu buvo atliekamos daugiausiai tik neatidėliotinos operacijos ir operacijos dėl onkologinės ligos. Švelnėjant karantinui, pirmiausiai sugrįžo dienos chirurgijos operacijos – išvaržų plastikos ir tulžies pašalinimo operacijos“, – apie šiandienines aktualijas ligoninėje pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų Chirurgijos klinikos abdominalinės chirurgijos gydytojas Justas Žilinskas.

Jo teigimu, siekiant geriausių gydymo rezultatų būtina tinkamai pasiruošti prieš operaciją – atsisakyti žalingų įpročių, sportuoti, koreguoti mitybą. Onkologine liga sergančiam ir išsekusiam pacientui ji paskiriama likus 2-4 savaitėms iki operacinio gydymo.

„Subalansuota mityba ypač svarbi esant mitybos nepakankamumui, kai pacientas dėl ligos suvartoja nepakankamą maisto kiekį. Mitybos nepakankamumą parodo normos ribos nesiekiantis kūno masės indeksas (KMI) ir kūno svorio sumažėjimas per trumpą laikotarpį“, – pažymi pilvo chirurgas.

Mitybos nepakankamumas – grėsmė operacijos rezultatams

Pasak chirurgo J. Žilinsko, esant nepakankamos mitybos būklei išsekusių pacientų organizme ženkliai sumažėja statybinių medžiagų resursų, kurie reikalingi sveikimui pooperaciniu laikotarpiu, todėl po operacijos didėja komplikacijų ir infekcijų rizika, ilgėja žaizdų gijimo laikas, pacientui daugiau laiko tenka praleisti ligoninėje. Siekiant išvengti prastesnių operacijos rezultatų, rekomenduojama kaip įmanoma anksčiau, priešoperaciniu laikotarpiu, optimizuoti paciento mitybą bei kūno svorį.

Mitybos nepakankamumu gali sirgti net ir iš pirmo žvilgsnio normalaus kūno svorio žmonės, todėl ši liga, mediko teigimu, dažnai tampa tarsi nematoma. Diagnozei patvirtinti svarbu įvertinti paciento svorio pokytį pastaraisiais mėnesiais bei suvalgomo maisto kiekį paskutinę savaitę.

„Norint pasiekti geresnių rezultatų, rekomenduojame medicininės paskirties gėrimus, kurie yra praturtinti baltymais, angliavandeniais, riebalais, omega-3 riebiosiomis rūgštimis, vitaminais, skaidulomis ir mineralinėmis medžiagomis. Prieš operaciją 2 valandas vengiant badavimo, streso, skiriame gėrimus su angliavandeniais. Šiuos medicininius gėrimus rekomenduojama vartoti tiek prieš operacijas, tiek pooperaciniu laikotarpiu. Klinikiniai tyrimai rodo, kad šie gėrimai sumažina pooperacinio laikotarpio komplikacijas, pacientas greičiau sveiksta ir grįžta į normalų gyvenimą“, – pažymi chirurgas J. Žilinskas.

Sveikimo procesui ne mažiau reikšmingas laikas iškart po operacijos. „Pacientui rekomenduojama tą pačią dieną po operacijos stotis ir vartoti skysčius, o kitą dieną  skirti „skystą“ dietą. Tokiu būdu pacientai greičiau grįžta į įprastą gyvenimo ritmą“, – kalba medicinos specialistas.

Pagrindinės pacientų klaidos 

Po ligos pacientui reikia daug maistingų medžiagų: gerųjų riebalų, baltymų ir kompleksinių angliavandenių. Žmogui po ligos ar operacijos dažnai sutrinka virškinimo veikla, kamuoja prasta psichologinė savijauta, prarandamas apetitas, dėl to gali grėsti mitybos nepakankamumas. Tuomet pacientui, pasak pilvo chirurgo, jau reikia papildomo subalansuoto visaverčio maitinimo, kuriame būtų tiek riebalų, tiek angliavandenių, o visų svarbiausia – baltymų, kurie yra pagrindinė statybinė medžiaga.

„Kai pacientas viduriuoja, vemia, mažai valgo ar badauja, reikėtų galvoti apie papildomo maitinimo įvedimą. Jei po ligos nustatomas mitybos nepakankamumas ar jo rizika, reikia skirti papildomą maitinimą – tai galėtų būti tiek medicininės paskirties gėrimai, kurių galima įsigyti vaistinėse, tiek enteriniai mišiniai ar mityba į veną“, – aiškina chirurgas J. Žilinskas.

Anot jo, badavimas prieš operaciją ar po jos nerekomenduojamas. Badaujant kūnas atsiduria stresinėje situacijoje – tuomet nevyksta gijimo procesas, prarandama svarbiausia statybinė medžiaga – baltymai, dėl to ima nykti raumeninė masė, sumažėja miokardo (širdies raumens) galingumas, mažėja ištvermė, blogėja kvėpavimo funkcija.

ELTA

chirurgas Kretingoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Neblaivūs smurtautojai, vagystės, avarija…

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Pareigūnai balandžio 8-11 d. stebėjo, ar vairuotojai sustoja priešais pėsčiųjų perėjas, kai to reikalaujama pagal taisykles. Užfiksuota 17 vairuotojų (Šilutė – 10, Tauragė – 6, Pagėgių sav. – 1), kurie nepraleido pėsčiųjų ir sukėlė jiems pavojų. Šiems pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad balandžio 15-21 d. bus vykdoma transporto priemonių  greičio kontrolė. Balandžio 14-os rytą Šilutėje rastas vyro, gim. 1985 m., kūnas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Balandžio 14 d.

Kaip išlaikyti asmeninę erdvę santykiuose

Išlaikyti asmeninę erdvę santykiuose – tai subtilus menas, kuris gali stiprinti ryšį tarp partnerių ir palaikyti sveiką santykių dinamiką. Santykiai – tai ne vien tarpusavio bendravimas ir bendros veiklos, bet ir gebėjimas leisti vienas kitam laisvę būti savimi, įskaitant laiką praleistą atskirai ar su skirtingais žmonėmis. Pavyzdžiui, susitikimai su draugais ir pažįstamais, įskaitant palydoves Klaipėdoje, Kaune ar kituose miestuose gali suteikti naujų įžvalgų, idėjų ir energijos, kurią vėliau galima atnešti atgal į santykius. Svarba išlaikyti asmeninę erdvę Išlaikyti asmeninę erdvę

Per kelias valandas – 24 000 pasodintų medelių

SBA grupė, kuriai priklauso ir „Šilutės baldų“ įmonė, paskelbė gerą žinią apie miškasodį: per kelias valandas – 24 000 medelių! SBA miškasodis mūsų grupėje tapo tikra tradicija. Jau trečius metus iš eilės pavasarį, vieną dieną ir vieną valandą, trijuose SBA miestuose kolegos su šeimomis renkasi į miškus ir sodina medelius. Balandžio 13 d., šeštadienį, Utenoje, Kaune ir Šilutėje pasodinome daugiau nei 24 000 medelių 7 ha teritorijoje. Tai – tradicinė mūsų įžanga į dešimtmečius organizuojamą Nacionalinį miškasodis, kuris vyks jau

Jonui Budreckui suteiktas Garbės piliečio vardas

Žemaičių Naumiesčio bendruomenė paviešino žinią, kad balandžio 12 d. buvo surengtos iškilmės, į kurias gausiai susirinko seniūnijos gyventojai ir iš šio krašto kilę žinomi asmenys. Atvyko ir Šilutės rajono savivaldybės vadovai. Balandžio 12 d., penktadienį, Žemaičių Naumiestyje buvo minima Liūto diena. Šia proga vyko buvusio seniūno Jono Budrecko iškilmingas pagerbimas už viso gyvenimo nuopelnus Žemaičių Naumiesčiui – jam suteiktas Žemaičių Naumiesčio  Garbės piliečio vardas ir įteiktas apdovanojimas. Buvusį ilgametį Žemaičių Naumiesčio seniūną J. Budrecką sveikino Seimo narys Zigmantas Balčytis, Šilutės

Taip pat skaitykite