Ar tiesa, kad svetimo skausmo nebūna?

liūdesio mintysLiūdesio mintys

Ji rūpinasi kapais Klaipėdoje, Šilutėje, o dabar trauks ir į Vilnių. Ten palaidota jos vyresnioji sesuo. Palaidota jau siaučiant COVID-19. Būtent šis virusas ją ir pakirtęs labai greitai. Pirmą skiepą gavusi jautėsi gerai, drąsiai ėjo į darbą, o ten vieną dieną bendradarbė pasiskundė bloga savijauta, pakilusia temperatūra. Visos kartu dirbusios moterys susirgo. Dvi pateko į ligoninę. Jaunesnioji pasveiko, o štai šios moters sesuo buvo perkelta į reanimaciją ir mirė…

Galbūt neperteiksiu mūsų pokalbio pažodžiui, nors būtų gerai: moters pasakojimas buvo toks vaizdingas, jos kalba, vis nutildoma kūkčiojimo, atskleidė tą skausmą, tą labai didelį skausmą, kurį patiria dėl COVID-19 į Amžinybę išėjusiųjų artimieji.

Jos sesuo nebuvo prieš skiepus. Kada priklausė, tada ir skiepijosi. Bet, matyt, vienas skiepas imuniteto nesukuria, jeigu būtų buvę du, kita kalba. Nors iki pensinio amžiaus jai buvo likę keli metai, jautėsi tvirta, nesiskundė kitomis ligomis, neteko turėti operacijų, net gripas ją aplenkdavęs. Buvusi dailiai sudėta, normalaus svorio, mėgo važinėtis dviračiu ar pasivaikščioti, rinkosi maistą su mažiau mėsos, o daugiau daržovių, vaisių. Kai giminėje nuo COVID-19 mirė garbaus amžiaus žmogus, ji nuolatos artimiesiems primindavusi, kaip svarbu skiepytis, ir raginusi tai daryti.

Kol galėjo kalbėti, kol neduso, ir iš ligoninės palatos paskambinusiems ji sakiusi, kad reikia skiepytis, nes kai slysta žemė iš po kojų, bus per vėlu.

Ji ėmusi dusti greitai, tad buvo perkelta į reanimaciją. Jeigu kada pavykdavo prisiskambinti, medikai pasakydavo kelis žodžius… Ten nepabūsi šalia, rankos nepaglostyti, kunigo neatveši, žvakelės neuždegsi. Ir vėliau nepamatysi: parsiveši urnelę… Trumpos laidotuvės vos su keliais artimaisiais… Dėl to skausmas tampa dar didesnis. Lieka žemių kauburėlis kapinėse. Ir prisiminimai. Ne tik apie išėjusįjį į Amžinybę, bet ir apie visas netekties priežastis, aplinkybes…

Jos sesuo gyvenusi svajone aplankyti Estiją ir Latviją. Pasiruošusi maršrutus, susižymėjusi vietas, kur būtina nuvykti, net nakvynes buvo suplanavusi. Bet pavyko tik pusė plano: gal savaitę keliavo po Latviją. Grįžo laiminga, švytinti, kupina įspūdžių. Gyveno svajone, kad pakeliaus ir po Estiją, galės lyginti tris Baltijos seses, kuo turtingos, panašios, kuo skiriasi… Kitos tolimos pasaulio šalys jos kol kas netraukė. Atrodė, kad trys Baltijos valstybės jai tokios svarbios, kad svarbesnių ir neturi…

Ir moteris priminė dažnai girdimą mintį: „Svetimo skausmo nebūna“. Ji mano, kad būna, yra ir dar ilgai bus… Tūkstančiai žmonių nuo COVID-19 miršta ligoninėse, ten nelieka vietos gydyti kitomis ligomis sergančius, blogai pasijutęs žmogus negali greitai atlikti sudėtingesnių tyrimų, nukeliamos operacijos, tad ir iš jų dalis miršta…

Viską reikia dėti ant COVID-19 svarstyklių. Ir visas mirtis, ir netekties skausmą, medikų darbą kaip vergovę, dėl ribojimų atsiradusį susvetimėjimą, sutrikdytą psichiką, menkesnį vaikų mokymą, iširusias šeimas, žlugdomus verslus, visko brangimą, kas jau darosi sunkiai pakeliama… Ji vardijo, vardijo  ir galiausiai pridūrė, kad ant svarstyklių turi būti padėta ir jos sesers žlugusi svajonė aplankyti Estiją… O svajonių juk turėjo visi, į Amžinybę išėję dėl COVID-19…

Ji nubraukė nuo skruosto ašaras ir paklausė: „Ar visa tai, ką išvardijau, ir dar daug, daug su tuo susijusių dalykų padėjus ant vienos svarstyklių lėkštės, nusvertų kita su užsispyrimu nesiskiepyti?..“

Stasė Skutulienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Prieš 93 metus – Didysis potvynis Kaune ir Vilniuje

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba nuolat skelbia ne tik orų prognozes, apžvalgas, bet ir primena įdomių istorijų. Šilutės krašte potvynis – nebe naujiena, bet prieš 93 metus vanduo sėmė ir Kauną, Vilnių. Meteo.lt primena, kad prieš 93 metus, 1931 m. balandžio viduryje, Kaune, kaip ir Vilniuje, vyko didelis potvynis.  Nors jį prognozavo VDU profesorius hidrologas Steponas Kolupaila, tačiau potvyniui nebuvo pasiruošta. Potvynis prasidėjo dar 1931 m. balandžio 13 d. vakarą, ledams pajudėjus, vanduo ėmė kilti, o labiausiai jis kilo balandžio 14-osios naktį.

Nauja virtuali paroda „Religinės knygos iš Mažosios Lietuvos“

LIMIS svetainėje paskelbta LEM virtuali paroda „Religinės knygos iš Mažosios Lietuvos“. Lietuvos etnografijos muziejaus religinių knygų rinkinyje saugomos lietuvininkų, evangelikų liuteronų religinės knygos, atspausdintos XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje lietuvių kalba, gotišku šriftu įvairiose Mažosios Lietuvos ir kitose Vokietijos imperijos spaustuvėse. Tai – Biblijos, giesmynai, Mišių knygos, maldaknygės. Muziejininkai šias knygas įgijo iš vietinių gyventojų Šilutės, Klaipėdos rajonų apylinkėse, taip pat pirko iš kolekcionierių. Lietuvininkų religinių knygų rinkinys Lietuvos etnografijos muziejuje atskleidžia, kad Mažojoje Lietuvoje labiausiai paplito surinkimų

Kovas pasaulyje ir Europoje – šiltesnis nei įprasta

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba apžvelgia kovo mėnesio orus pasaulyje ir Europoje. 2024 m. kovo mėn. vidutinė oro temperatūra (14,14 °C) pasaulyje buvo 0,73 laipsnio aukštesnė už 1991-2020 m. vidurkį (arba net 1,68 laipsnio aukštesnė nei priešindustriniu laikotarpiu). Kovas buvo pats šilčiausias per visą tokių stebėjimų istoriją (tai jau dešimtas toks mėnuo iš eilės). Iki 2024 metų šilčiausiu laikytas 2016 m. kovas (+0,63° anomalija). Didele dalimi šilumos rekordą nulėmė anomaliai šilta tropinio Atlanto vandenyno dalis bei El Niño reiškinys Ramiajame vandenyne, tačiau

Šilutėje vėjo gūsiai siekė 23 metrus per sekundę

Meteo.lt skelbia praėjusio sekmadienio-pirmadienio, balandžio 14-15 d., maksimalaus vėjo greičio per sekundę duomenis, kurie buvo užfiksuoti dešimties metrų aukštyje. Šilutėje vėjo gūsiai siekė 23 metrus per sekundę. Nuo sekmadienio dienos iki pirmadienio ryto stipriausi vėjo gūsiai buvo registruoti: Klaipėdos uoste – iki 23 m/s; Šilutėje – iki 23 m/s; Šventojoje, Ventės rage ir Laukuvoje – iki 22 m/s; Klaipėdos meteorologijos stotyje (24 m aukštyje) – iki 22 m/s. Primename vėjo apibrėžimus: pavojingas vėjas ≥15 m/s (≥54 km/h); stichinis vėjas ≥28

Taip pat skaitykite