Ar siųsti ranka užrašytą kalėdinį atviruką?

Gyvename kitaip. Ir artėjančios šv. Kalėdos šiemet bus kitokios. Tačiau dovanų pirkimas įsibėgėja visu smarkumu. Gal ir sveikinimas su šventėmis gali būti kitoks? Gal dovanėlė – rankų darbo, atvirukas – su ranka užrašytais palinkėjimais? Koks dėmesys šiuo nelengvu pandemijos metu būtų labiausiai sušildantis?  

Birutės Servienės karpinys

„Karpau iki paryčių…“

Taip sakė tautodailininkė Birutė Servienė, garsi karpinių meistrė, Rusnės salos ir etnokultūros informacijos centro direktorė. „Pasiilgstu tikro laiško. Visi telefonizuoti, visur informacinės technologijos… Laiškas ar ranka užrašytas atvirukas, o jeigu jis dar ir rankų darbo, – nuoširdžiausias, šilčiausias dėmesys. Jau atpratome susitikti, kalbėtis. Paskambini, pasakai kelis sakinius… Nepavėluokime! Dienos nedaug, anksti temsta, tai ilgesniais vakarais pamąstykime apie tikrąsias vertybes…“ – telefonu kalbėjo B. Servienė ir prisipažino nežiūrinti televizijos laidų, nes nuteikia neigiamai: vis blogos ir blogos žinios, nėra paskatos, įkvėpimo…

„Ne kad nauja knyga pasirodė, ne kad vertinga paroda atidaryta ar dar kas šviesaus ir gero įvyko, o vis tarsi bauginančios, nerimo žinios…“ – vertino moteris. Anot B. Servienės, įprasta dirbti nuotoliniu būdu, tačiau ji kasdien važiuoja į darbą Rusnėje. Dėl karantino nepavyko surengti dviejų parodų, tačiau jos paskleistos ne vienoje interneto svetainėje: rusniškės kūrėjos Violetos Benetienės darbai ir autorės pasakojimas, taip pat žolelių rinkėjos ir iš jų kuriančios Eugenijos Žemaitienės. „Turime kuo dalintis: vyko dailės kūrėjų plenerai, yra dailininkų minčių sukaupta, darbų… Patikėkite, ir dabar to žmonėms reikia: domisi, žiūri, rašo komentarus“, – pasakojo B. Servienė.

Pokalbiui pakrypus apie kalėdines dovanas, ji prisipažino dukros Kristinos šeimai į Vilnių jau išsiuntusi braškių uogienės, iškarpytų snaigių ir užuolaidėlių. Juk šie metai – Tautodailės! Tai pirmokas anūkas Kristupas tas iškarpytas užuolaidėles nusinešė į mokyklą ir mokytoja papuošė klasės langus, o mokinio tėvams parašė padėką, kurioje ir žodžiai „už tą grožį padėka ir močiutei Birutei“. Mokytoja rašė, kad klasę norėjusi papuošti jau rugsėjo 1 dieną, tad svajonė išsipildė. Laiške ir prašymas, gal Birutė pasidalintų su mokiniais karpymo paslaptimis… B. Servienė sakė turinti sukurtą filmuką, juo mielai pasidalins su vaikais. O mokytojos žinutę ji pavadino  netikėta  kalėdine dovana. Esą prekybos centruose įvairių dovanėlių, tačiau, anot B. Servienės, kam reikia tų „dulkelių surinkėjų“ – statulėlių, vazelių, puodukų…  Juk geriau nupirkti rankšluostuką, staltiesėlę, vakare išsiuvinėti inicialų raides. Gal naudos, gal saugos kaip prisiminimą?

„Gaivinkime praeitį – ji tokia turtinga. Mano iškarpytos užuolaidėlės papuošė mokyklos Vilniuje langus, o aš iš sumažintų tokių karpinių sukūriau atvirukus“, – džiaugėsi  B. Servienė, kurios rankų darbo atvirukai irgi pasieks ne vieną draugą, pažįstamą.

Ar norėtumėt gauti tokį kalėdinį atviruką?

Birutės Servienės karpiniai ir langus papuošia, ir pamažinti kalėdiniais atvirukais virsta.

Padovanojo advento vainiką

Dviejų poezijos knygų autorė, aktyvi „Moterų seklyčios“ narė šilutiškė Birutė Morkevičienė pasakojo Priekulėje jau užsisakiusi du rinkinius kalėdinių kepinių. Jie būna supakuoti dėžutėse, dailiai surišti. Po eglute rastą vos atidarai, kambarys pakvimpa, gražu pažiūrėti. Tai rankų darbo sausainiai ir kitkas. Pirkusi panašių ir Velykoms, ir Kalėdoms.

„Gražūs, kvapnūs, gaila valgyti… Stalą papuošia, viena dėžutė kainuoja 10 eurų“, – pasakojo B. Morkevičienė, jau antradienį dovanų gavusi advento vainiką, kuriuo papuošė butą. Taip ją pradžiugino Zuzana Dulskienė, dukros Agnės anyta. Garbaus amžiaus moteris pinanti vainikus ir dovanojanti geriems žmonėms, daranti nykštukus, žvakides iš popieriaus, medžiagos gabalėlių, šakelių, kankorėžių ir kt.

„Tokia dovana! Namus papuošiau ir pakvipo artėjančiomis šventėmis. Esu labai dėkinga mielajai Zuzanai“, – džiaugėsi B. Morkevičienė. Ji priminė, kad Eglė Paulauskienė iš Traksėdžių daro  džiovintų vaisių rinkinėlius jos pačios nunertuose krepšeliuose. „Rankų darbo dovana iš to, ką gamta duoda, suteikia šilumos, kvapnumo… Tai geriau už parduotuvėje nupirktą puoduką ar kitą daiktą“, – pasakojo B. Morkevičienė ir apgailestavo, kad karantinas sutrukdė „Moterų seklyčios“ kūrybingoms ir išradingoms moterims rinktis, tartis, kartu kurti.

Traksėdžių mokyklai vadovavusi B. Morkevičienė sakė turinti daug kalėdinių ir kitokių sveikinimų, daugelis esą pačių mokinių padaryti, su jų užrašytais palinkėjimų tekstais. „Dažnai paimu tas dėžutes, pavartau, paskaitau, gaila būtų išmesti… Galėtų sugrįžti mada siųsti atvirukus, rašyti laiškus. Juk kaip miela jų gauti! Prisimenu, pernai Kalėdų proga pačios sukurtus atvirukus padovanojau ir „Moterų seklyčios“ draugėms, ir Šilutės senelių globos namų gyventojams. Kaip džiaugėsi!.. Pernai buvau padariusi daug kalėdinių atvirukų. Dukra Agnė gyvena užsienyje, ten  ji daro kalėdines dovanų dėžutes su eglės šakelėmis, paukšteliais, snaigėmis, batukais ir kita. Perka, nes ir užsienyje vertina rankų darbą. Tokia dovana ilgai primena, jog pasveikino. Mielajai Zuzanai Agnė su vyru Mindaugu jubiliejaus proga padovanojo savo rankų darbo gėlių kompoziciją“, – apie dovanas pasakojo B. Morkevičienė.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite