Spalio 16-ą dieną Šilutės Hugo Šojaus muziejuje bus minima Mažosios Lietuvos gyventojų genocido diena

13 val. vyks J. Vozgirdienės paskaita ,,Tautinio kostiumo dėvėsena“, o 14 val. filmo ,,Donaleitis. XVIII a. Mažosios Lietuvos tautinis kostiumas“ peržiūra.

Filme dėmesys koncentruojamas į K. Donelaičio „Metuose“ aprašytą tautinį kostiumą, filmuojami meistrai, išlaikę senąsias darbo tradicijas – ši gyvoji tąsa unikali viso pasaulio mastu. Vaizdo kamera pasakoja istoriją apie žiūrovų akyse gimstantį savitą Mažosios Lietuvos XVIII a. tautinį kostiumą. Tokiais drabužiais pasidabinę K. Donelaičio „Metų“ personažai prabyla poeto žodžiu, atkuria poemos scenas ir švenčia Krizo dukters Ilzbutės vestuves. XIX a. poeto Silvestro Gimžausko kūrinio „Lietuvos pagyrimas iš svetimos šalies išdainuotas“ citata, tapusi filmo leitmotyvu, ir jo naudota Donelaičio pavardės forma Donaleitis leido laisviau interpretuoti vaidybines situacijas, apimant ir vėlyvesnių amžių kultūrinę patirtį.

Filmo scenarijaus autorius ir režisierius Ramūnas Abukevičius, vaidybinių scenų režisierė Inesa Kurklietytė.

Renginio metu galėsite išvysti ir filme demonstruojamų istorinių kostiumų parodą. Jų autorė, dizainerė-tekstilininkė Danutė Keturakienė, remdamasi išlikusiais rašytiniais šaltiniais ir istorine medžiaga, atkūrė dešimt tautinių (šventinių) kostiumų ir šalto meto apdarą – kailinius.

 

Skaudi data

Spalio 16-osios data itin skaudi Mažosios Lietuvos ir Rytprūsių krašto istorijoje. 1944 m. spalį, vykstant antrajam pasauliniam karui, į Mažąją Lietuvą įsiveržė Sovietų Sąjungos kariuomenė, kurios kariai žudė ir kankino civilius gyventojus, naikino ir plėšė jų turtą. Tragiškas likimas laukė ypač tų Mažosios Lietuvos bei Rytprūsių gyventojų, kurie mėgino ištrūkti, pabėgti. 1945 m. žiemą tūkstančiai besitraukiančių per užšalusias Kuršių marias pabėgėlių buvo subombarduoti ir sušaudyti. Laivai su pabėgėliais buvo skandinami. Didžiausia tragedija, kurios metu žuvo apie 9,5 tūkst. žmonių, įvyko 1945 m. sausio 30 d., kai sovietų povandeninis laivas nuskandino lainerį „Wilhelm Gustloff“.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis iki 1944 m. Mažojoje Lietuvoje gyveno 2,6 mln. žmonių, per paskutinį Antrojo pasaulinio karo pusmetį gyventojų skaičius sumažėjo daugiau nei 4 kartus, žuvo per 300 tūkst. civilių gyventojų (iš jų apie 130 tūkst. lietuvių kilmės).

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Eismo įvykiai Šilutėje

Tauragės apskrities VPK praneša apie du eismo įvykius Šilutėje. Gruodžio 5-os rytą Lietuvininkų g., Šilutėje, blaivus 30-metis automobiliu BMW partrenkė ir sužalojo pėsčiųjų perėja ėjusią moterį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiek tiek anksčiau, lapkričio 26-os pavakare Tilžės g., Šilutėje, blaivi vairuotoja, gim. 1972 m., citroenu važiavusi per nereguliuojamą pėsčiųjų perėją nepastebėjo pėsčiosios ir ją partrenkė. Nukentėjusioji dėl sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Ieškoma būdų, kaip reguliuoti kormoranų ir probleminių vilkų gausą

kormoranai

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo ir kitų teisės aktų pakeitimus, kuriais keičiama kormoranų gausos reguliavimo tvarka bei leidimų paimti iš gamtos didelę žalą darančius ar pavojų keliančius vilkus ne medžioklės sezono metu išdavimo tvarka. Vilkai Ir šiuo metu gali būti išduodamas leidimas paimti iš gamtos didelę žalą darantį vilką, tačiau labai dažnai sumedžiojamas ne konkretus žalą ūkiniams gyvūnams padaręs vilkas. Tokia situacija susiklosto, nes medžiotojai neturi galimybių ištisomis dienomis budėti prie papjauto gyvulio ir

Milijono centų piramidei – 10 metų!

milijonas

Prieš dešimt metų, 2014 m. lapkričio 29 d., Pinigų muziejuje, Vilniuje, baigta statyti unikali piramidė, sudaryta iš daugiau kaip milijono lietuviškų vieno cento monetų. Šis unikalus statinys ne tik tapo pasaulio rekordininku, bet ir simboliškai žymi atsisveikinimą su litu. Per dešimtmetį piramidė tapo Pinigų muziejaus traukos centru ir įkvėpimo šaltiniu tūkstančiams lankytojų. Idėjos gimimas Milijono centų piramidės idėja kilo dviem Vilniaus universiteto fizikos studentams – Vytautui Jakštui ir Domui Jokubauskui. Įkvėpti „YouTube“ matyto vaizdo įrašo, kuriame amerikietis pastatė piramidę iš

Prezidentas priėmė septynių teisėjų priesaiką

piramidė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija ir atsižvelgdamas į Teisėjų tarybos patarimus, ketvirtadienį pasirašė dekretus dėl Lietuvos apeliacinio, Regionų administracinio ir apylinkių teismų teisėjų skyrimo ir priėmė jų priesaikas. Naujieji teisėjai prisiekė būti ištikimi Lietuvos Respublikai, savo pareigas atlikti garbingai, vykdyti teisingumą pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, ginti žmogaus teises, laisves ir teisėtus interesus. „Šalia teisėjo formalųjį statusą apibrėžiančių kodeksų, įstatymų, kitų teisės aktų, taip pat Jums keliamų etinių ir profesinio pasirengimo reikalavimų, nuo šiol Jus visada lydės

Taip pat skaitykite