Kaip žinoti, ar ieškinys dėl traumos darbe – gali būti sėkmingas?

Sora Shimazaki, Pexels, nuotr.

Patyrus traumą darbe, kartais situaciją patiems objektyviai įvertinti sunku. Ypač iš teisinės pusės – skiriasi aplinkybės, aplinkinių nuomonės, kartais susiduriama su darbdavio daromu spaudimu. Ne visuomet žalos atlyginimas priimamas geranoriškai. Tada teisybės ieškoti tenka teisme. Ieškiniai dėl darbe patirtų sužalojimų kompensavimo aukštos rizikos darbovietėse yra gana dažnas reiškinys. Tačiau lygiai taip pat staigias ar lėtines traumas galima patirti biuruose ar kitose iš pirmo žvilgsnio mažai rizikingose darbovietėse.

Nepaisant individualių kiekvieno atvejo aplinkybių ar darbovietės, vienas dažniausiai advokatams užduodamų klausimų: jeigu teiksiu ieškinį, kiek šansų yra laimėti?

3 klausimai, į kuriuos turite atsakyti sau pirmiausia

Kai yra teikiamas ieškinys prieš darbdavį, natūralu, nelaimingas įvykis turėtų būti įvykęs ne dėl jūsų kaltės. Tai gali būti neatsakingas kolegų elgesys, nesaugiai sandėliuojama įranga ar priemonės, neužtikrinamos reikalingos darbo priemonės ir kt. Trumpai tariant – neužtikrinta saugi darbo aplinka. Taip pat labai svarbu, kada nutiko nelaimingas atsitikimas – neseniai, prieš mėnesį, o gal nusprendėte į teisininkus kreiptis prabėgus metams?

Litkraft Solicitors – lietuvių advokatai Londone – savo interneto svetainėje dalijasi ne vienu naudingu patarimu patyrusiems traumas darbe.

3 esminiai klausimai, kuriuos jie pataria užduoti norintiems įvertinti ieškinio pagrįstumą:

  1. Ar darbe patirta trauma yra kito kaltė?
  2. Ar patirtas sužalojimas yra tos traumos pasekmė?
  3. Ar nesibaigė ieškinio pateikimo laiko terminas?

Priklausomai nuo šalies ir šios teisinės sistemos, minėtasis terminas gali skirtis. Dažnu atveju ieškinį pateikti galima net per kelis ir daugiau metų nuo patirto sužalojimo. Lietuvoje įprastas terminas pateikti ieškinį yra treji metai po patirto sužalojimo. Tačiau yra išimčių, kai terminas gali būti skaičiuojamas remiantis kitais principais. Vis dėlto, teisininkai rekomenduoja nedelsti – kuo greičiau susisieksite, tuo paprasčiau bus įrodyti savo tiesą.

Tai pirmieji trys klausimai, į kuriuos atsakius galima geriau įsivertinti, ar turite sėkmingą ieškinį. Visas kitas aplinkybes objektyviai įvertinti padeda advokatai. Idealiu atveju, tai būtų būtent su darbovietėse patirtų traumų žalos atlyginimo ieškiniais dirbantys specialistai.

Apie ieškinio pateikimą ir kompensacijos dydį

Daugelyje jurisdikcijų asmenys turi teisę patys sau atstovauti sprendžiant teisinius klausimus, įskaitant ieškinius dėl asmens sužalojimo. Vis dėlto, jeigu neturite teisinių žinių ir patirties specifinėje srityje, ieškinio pateikimas su advokatu – kur kas sklandesnis ir keliantis mažiau streso. Specifinėje srityje besispecializuojantis advokatas puikiai išmano susijusius įstatymus ir taisykles, taip pat turi patirties, reikalingos įvairiems ieškinio aspektams nagrinėti. Nuo įrodymų rinkimo, derybų su atsakingais asmenimis bei institucijomis iki atstovavimo nukentėjusiųjų interesams teisme.

Jeigu ieškinys yra pagrįstas ir surinkti įrodymai atskleidžia darbdavio kaltę – skiriama žalos sveikatai atlyginimo kompensacija. Jos dydis priklauso nuo aplinkybių ir patirtų bei ateityje galimų išlaidų. Vėlgi patikėjus atvejo nagrinėjimą profesionalams, jie gali padėti įvertinti visą patirtą žalą objektyviau ir gauti išties sąžiningą kompensaciją. Skaičiuojant ją, vertinami įvairūs aspektai: patirtos su sužalojimu susijusios keliavimo ir medicininės išlaidos, reabilitacija, patirta emocinė žala, nedarbingumo laikotarpis, ateityje planuojamas gydymas, galbūt reikalinga įranga ir t. t.

Yra įvairiausių sužalojimų tipų ir situacijų, kuriose atsiduria darbuotojai. Pirmieji trys klausimai, kuriuos sau gali užduoti nukentėjusieji, svarstantys apie galimo ieškinio pagrįstumą: ar yra kaltininkas, ar patirtas sužalojimas yra traumos darbe pasekmė ir ar nuo patirto sužalojimo nepraėjo per daug laiko pateikti ieškinį.

Vis dėlto, kartais viskas yra kur kas painiau ir net šiuos klausimus įvertinti patiems gali būti sudėtinga, o kur dar kitų aplinkybių vertinimas. Jau per pirmąją teisininkų konsultaciją galima gauti daug vertingų įžvalgų ir rūpimus atsakymus bei įsivertinti, ar ieškinys galėtų būti sėkmingas.

pr2023/126

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kibernetinis saugumas: kaip atpažinti programišius ir apsaugoti savo nuosavybę?

saugumas

Visame pasaulyje spalį minimo kibernetinio saugumo mėnesio proga, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) specialistai atkreipia gyventojų dėmesį į keletą šiuo metu populiarių programišių taktikų ir ragina gyventojus būti budriais. Skambina pažįstamas telefono numeris? Tai dar nieko nereiškia Dalis gyventojų vasaros pabaigoje jau galėjo susidurti su „Google“ darbuotojais apsimetančiais sukčiais. Jie dažniausiai skambino iš lietuviško numerio, kalbėjo rusiškai ir, įvairiais būdais gąsdindami bei skubindami, bandė išvilioti gyventojų asmeninius duomenis. Tam, kad skambutis nesukeltų įtarimo, programišiai naudoja mobiliojo numerio klastojimo (angl. „spoofing“)

Kaip pritaikyti minimalistinį kiemo dizainą lietuviškam klimatui?

Minimalistinis stilius vis labiau populiarėja ne tik interjero, bet ir kiemo dizaino srityje. Šis stilius žavi savo paprastumu, švarumu, tvarka bei funkcionalumu. Tačiau Lietuvoje, kur klimatas yra permainingas, o sezonų kaita kelia specifinius reikalavimus, kuriant minimalistinį kiemą, reikia atsižvelgti į tam tikras sąlygas. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip minimalistinis kiemo aplinkos dizainas gali būti pritaikytas lietuviškam klimatui, kad jis būtų ne tik estetiškas, bet ir praktiškas visais metų laikais. Kas yra minimalistinis kiemo dizainas? Minimalistinis stilius pasižymi paprastumu ir aiškumu, vengiant

Metaliniai laiptai: nuo idėjos aptarimo iki montavimo proceso

Metaliniai laiptai – konstrukcinis elementas, įvairios paskirties patalpose (gyvenamieji namai, biurai, komerciniai ir pramoniniai pastatai ir kita) atliekantys ne tik tiesioginę savo funkciją (tai yra užtikrinantys saugų, patogų užlipimą ir nulipimą), bet ir suteikiantis joms estetiškumo. O įgyvendinus tinkamą dizaino idėją – ir išskirtinumo.   Nepriklausomai nuo to, kaip atrodo ir prie kokio patalpos interjero ar eksterjero yra derinami laiptai, procesas  nuo pastarųjų idėjos iki montavimo – ilgas, sudėtingas, reikalaujantis tiek kūrybiškumo, tiek techninių įgūdžių – savybių, kurias, savaime suprantama, turi

Darbas Norvegijoje nemokantiems kalbos: kodėl verta bendrauti su įdarbinimo agentūromis?

Užsienio kalbų mokėjimas atveria įvairias profesines galimybes net ir gyvenant Lietuvoje, kurioje, atrodytų, turėtų pakakti ir gimtosios kalbos žinių. Tad anglų kalba ar vietinė tos šalies, į kurią vykstama, kalba – neabejotinai svarbus privalumas, kalbant apie darbą užsienyje. Žinoma, toli gražu ne kiekvienas žmogus, dėl įvairių aplinkybių, gali pasigirti mokantis vieną ar kitą kalbą. Atrodytų, jog tokioje situacijoje užsienio darbo rinkos durys yra užvertos arba gauti darbo vietą prilygsta loterijai. Tiesa, tarpininkavimo įdarbinant paslaugas teikiančios įmonės, žinančios realią situaciją, svetur darbo ieškančius,

Taip pat skaitykite