Variklinė alyva – svarbesnė nei manote

Visi puikiai žinote, kad vidaus degimo varikliams reikalinga speciali alyva. Variklyje yra įvairių dideliu greičiu judančių metalinių dalių, todėl, trinčiai sumažinti reikalinga alyva. Tačiau, vairuotojai neretai net nekreipia dėmesio į automobilio gamintojo rekomendacijas ir į variklį pila bet kokius, kartais pigiausius, tepalus. Turėkite omenyje, kad skirtingų alyvos rūšių parduotuvėse siūloma ne be reikalo.

Alyvos paskirtis variklyje

Varikliuose tepalas naudojamas ne tik tepimui. Alyvos gamyboje naudojamos specialios priemaišos, kad ji užtikrintų tinkamą lubrikaciją įvairiose temperatūrose ir aušintų variklį bei surinktų įvairias šiukšles. Kokybiška variklinė alyva nuplauna tepimo takus bei surenka besidėvinčio variklio metalines daleles. Visos šios šiukšlės nusėda į variklio karterį ir pašalinamos keičiant alyvą.

Svarbu paminėti, kad kiekvieno automobilio variklis yra skirtingas – skiriasi tepimo kanalų skersmuo, aušinimo sistema, alyvos siurblys. Todėl prekyboje siūlomi skirtingų rūšių tepalai.

Paimkime 0W30 klampumo alyvą kaip pavyzdį. Pirmasis skaičius „0“ rodo alyvos klampumą žemoje temperatūroje (kuo skaičius mažesnis, tuo alyva skystesnė žiemą). Skaičius „30“ žymi klampumą aukštoje temperatūroje (kuo jis didesnis, tuo alyva klampesnė aukštose temperatūrose). 

Kas nutinka naudojant netinkamą alyvą?

Naudojant per didelio klampumo alyvą galite susidurti su nepakankamo tepimo problemomis. Pavyzdžiui, žiemą vedant automobilį alyva bus itin tiršta, todėl ji ne iš karto pasieks kai kuriuos komponentus. Tuo tarpu, per skysta alyva gali prasiskverbti pro riebokšlius ir žiedus.

Netinkama alyva trumpina variklio amžių, kadangi žymiai greičiau dėvisi įvairios detalės, netinkamai surenkamos šiukšlės ir t.t.

Alyvos rūšys

Apart klampumo ir gamintojų, alyvos dar yra skirstomos ir pagal rūšis. Šios trys rūšys nusako, kokia technologija buvo naudojama alyvos gamybos metu. Šios rūšys turi didelę įtaką produkto kainai:

  • Mineralinė – pati pigiausia alyva. Ji gaminama iš neapdorotos naftos ir nėra ilgaamžė. Ji plačiai naudojama automobiliuose.
  • Pusiau sintetinė – ši rūšis gaminama specialiose laboratorijose, siekiant užtikrinti ilgaamžiškumą ir našumą įvairių automobilių varikliams. Siekiant išlaikyti palankų kainos ir kokybės santykį, tai yra mineralinės ir sintetinės alyvos mišinys.
  • Sintetinė – tai pati brangiausia alyvos rūšis, kurios sudėtyje nėra mineralinės alyvos. Ji dažnai naudojama industrijoje ir kai kuriuose automobiliuose.

Nepamirškite, kad sintetinė alyva nėra būtina kiekvienam automobiliui. Netgi naujų automobilių gamintojai dažnai rekomenduoja naudoti tik pusiau sintetinę alyvą. Tačiau, pavyzdžiui, kai kuriems seniems sportiniams automobiliams rekomenduojama pilti tik kokybišką sintetinę alyvą. Viskas priklauso nuo variklio.

Kaip pasirinkti tinkamą alyvą savo automobiliui?

Kad ir kaip gerai išmanytumėte įvairių variklinių alyvų savybes, tinkama alyva yra ta, kurią numatė automobilio gamintojas. Tinkamos alyvos klampumą galite sužinoti automobilio vartotojo vadove – čia turėtų būti surašyta ir informacija apie rūšį. Jeigu vartotojo vadovo knygelės nebeturite, apie jūsų automobiliui tinkamą alyvą galite pasikonsultuoti su pardavėju.

Ar senam varikliui reikalinga klampesnė alyva?

Galbūt ir jums teko girdėti, kad mechanikai rekomenduoja pilti tirštesnę alyvą į senus variklius. Mat seni varikliai yra nusidėvėję ir taki alyva lengviau prasiskverbia pro žiedus, riebokšlius bei tarpines. 

Nors tame ir yra tiesos, alyvą rinktis reikia atsakingai. Jeigu pastebėjote, kad jūsų seno automobilio variklis degina alyvą, galima pabandyti pasirinkti tik šiek tiek klampesnį variantą. Tačiau, tokius sprendimus reikėtų patikėti automobilių specialistams. Tiesiog nuvykite į artimiausią automobilių servisą ir pasidalinkite savo mintimis apie alyvos keitimą.

pr2021/173

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaimuose gaisruose žuvo beveik dvigubai daugiau gyventojų nei miestuose

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per aštuonis šių metų mėnesius Lietuvoje kilo 5294 gaisrai, juose žuvo 56 žmonės, tarp jų 2 vaikai, o 123 gyventojai patyrė traumų.   Palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, kai buvo užgesinti 5875 gaisrai, o juose žuvo 62 gyventojai, šiemet gaisrų kilo mažiau (-9,9 proc.) ir mažiau žuvo žmonių (-9,7 proc.). 100 tūkst. šalies gyventojų šiais metais teko 189 gaisrai ir 2 juose žuvę žmonės. Šiemet gaisrų metu ugniagesiai išgelbėjo 101 gyventoją, iš

Orai: bus lietaus, vasariškai šilta

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokie orai bus artimiausiomis dienomis. Rugsėjo 9 d., pirmadienį, šalyje dar laikysis giedri ir sausi orai. Vėjas pietryčių, dieną 9-14 m/s, Vakarų Lietuvoje kai kur gūsiai 15-18 m/s. Temperatūra naktį siekė 10-15, vakariniuose rajonuose vietomis – 16-18, dieną bus 23-28 laipsniai šilumos. Rugsėjo 10 d., antradienį, naktį vakariniuose, dieną daugelyje rajonų numatomi trumpi lietūs, galima perkūnija. Vėjas naktį pietryčių, pietų, dieną pietinių krypčių, 8-13 m/s. Temperatūra naktį sieks 12-17, dieną bus 18-23 laipsniai šilumos. Rugsėjo 11 d.,

Miego trūkumo epidemija. Beveik trečdalis žmonių Lietuvoje miega nepakankamai

miegas

Kas trečias šalies gyventojas prabudęs ryte dažniausiai nesijaučia pailsėjęs, o kas ketvirtas – nuolat jaučia miego trūkumą. Naujausia reprezentatyvi apklausa atskleidžia ir tai, kad beveik trečdalis miega nepakankamai. Neuromokslininkė dr. Laura Bojarskaitė sako, kad tokius rezultatus lemia itin pagreitėjęs gyvenimo tempas ir persidirbimo idealizavimas, tačiau miego trūkumas mums nepadeda būti produktyvesniais, rašoma IKEA pranešime žiniasklaidai. „Daugeliui vis dar atrodo, kad jeigu trumpiau miegosime, turėsime daugiau laiko padaryti viskam, ką norime. Tačiau iš tikro yra atvirkščiai. Moksliniai tyrimai rodo, kad kai

VRK sudarė statistinio kandidato į Seimo narius portretą

Iki Seimo rinkimų likus kiek  daugiau kaip mėnesiui, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visuomenei paskelbė registruotų kandidatais į Seimo narius asmenų sąrašus. Juose – duomenys apie kandidatų profesinę patirtį, išsilavinimą, deklaruotas pajamas, turtą, sąsajas su juridiniais asmenimis, informacija apie turimus teistumus ir kt. Duomenys apie kandidatus jau prieinami viešai. Juos galite rasti VRK svetainėje. Statistinis kandidatas Remiantis jais, VRK sudarė statistinį kandidato į Seimo narius portretą. Jei apibendrintume visų kandidatų informaciją ir iš jų išvestume vieną kandidatą, išeitų, kad šiuose Seimo

Taip pat skaitykite