Vaistininkė pataria, kaip sveikiau gyventi 2025-aisiais

Prasidėję Naujieji metai – puiki proga pradėti rūpintis savo sveikata ir gera savijauta. Dažnai pasižadame daugiau dėmesio skirti sportui, mitybai ar emocinei gerovei, tačiau kaip šiuos pažadus įgyvendinti? Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė dalijasi šešiomis sveikatingumo taisyklėmis, kurios 2025-aisiais metais padės labiau rūpintis savimi.

Kokybiškas miegas

Miegas siejamas ne tik su kokybišku poilsiu, tačiau ir su tinkama organizmo veikla. Miegant žmogaus organizmas rūpinasi ląstelių regeneracija, imuninės sistemos stiprinimu bei uždegiminių procesų slopinimu, kaupia energijos atsargas. Miegas taip pat labai svarbus tinkamoms smegenų funkcijoms palaikyti – atminčiai, mokymuisi ir įvairių sprendimų priėmimui.

Vaistininkė V. Bečelytė primena, jog tam, kad gerai išsimiegotume, labai svarbu eiti miegoti ir keltis kasdien tuo pačiu metu. Suaugusiems, 18–64 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama nepertraukiamai miegoti 7–9 val. per parą. Miegamasis turėtų būti gerai išvėdintas, o temperatūra kambaryje – keliais laipsniais žemesnė, nei kituose.

Miego kokybei įtakos turi ir emocinė būsena, todėl prieš miegą nerekomenduojama imtis aktyvios ar stresą keliančios veiklos.  Geriau skirti laiko ramiai muzikai pasiklausyti, skaitymui, meditacijai. Kurį laiką prieš einant miegoti patartina riboti ir laiką, praleidžiamą prie mėlyną šviesą skleidžiančių ekranų. Vaistininkė taip pat rekomenduoja nepersivalgyti, vengti alkoholinių gėrimų.

Sveika, subalansuota mityba

Viena svarbiausių sveikatingumo taisyklių – sveika, subalansuota mityba. Tai reiškia, jog turime palaikyti tinkamą maistinių medžiagų: baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų kiekį. Per parą turime suvartoti bent 40 proc. angliavandenių, 30 proc. baltymų ir tiek pat riebalų. Angliavandeniai yra svarbus energijos šaltinis organizmui, o baltymai ir riebalai ne tik suteikia energijos, bet ir yra „statybinė medžiaga“ ląstelėms.

Kartu su maistu kasdien turėtume gauti ir visų mums reikalingų vitaminų ir mineralų. Pavyzdžiui, siekiant turėti stiprų imunitetą, svarbu išlaikyti tinkamą vitamino C ir geležies lygį organizme. Štai vitaminas D, B grupės vitaminai ir magnis padės tinkamai veikti raumenims ir nervų sistemai, sumažins nuovargio jausmą. Kraujagyslių funkcijas sustiprinti padės žuvų taukai ar išgrynintos omega-3 rūgštys, resveratrolis. Jei mityba nėra subalansuota, laukiatės vaikelio, tam tikrų produktų ragauti nesinori, kankina lėtinės sveikatos būklės – mitybos racioną patartina papildyti įvairiais maisto papildais, kurie aprūpins organizmą trūkstamomis medžiagomis.

Reguliarus fizinis aktyvumas

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, suaugę 18–64 m. žmonės per savaitę turėtų skirti bent 150 min. vidutinio intensyvumo arba bent 75 min. intensyvioms fizinėms treniruotėms. Treniruočių laikas gali būti padalijamas trumpesniais, 30 min. intervalais per dieną. Taip pat svarbu skirti laiko raumenų stiprinimo pratimams.

„Camelia“ vaistininkė V. Bečelytė primena, jog bet koks judėjimas yra geriau, nei jokio. Jeigu neturite galimybės pasiekti rekomenduojamų skaičių, judėkite tiek kiek galite – vietoje lifto rinkitės lipti laiptais, tvarkykitės namuose ar pasivaikščiokite iki parduotuvės. Net mažas fizinis aktyvumas yra naudingas sveikatai.

Dėmesys psichikos sveikatai

Mūsų emocinė ir fizinė sveikata yra glaudžiai susijusios. Todėl norėdami apsaugoti save nuo dėl psichologinių problemų gresiančių negalavimų, turime stiprinti savo psichikos sveikatą. Anot vaistininkės, stabilumą ir harmoniją gyvenime padeda susigrąžinti dienos režimas. Tiems, kurie daug dirba, mokosi ir kasdien patiria daug streso, patartina suskirstyti dieną į lygias dalis miegui, poilsiui, darbui ir mėgistamai veiklai. Svarbiausia – nenusižengti šioms taisyklėms.

V. Bečelytė rekomenduoja daugiau laiko skirti mėgstamai veiklai, ugdyti sveikos mitybos įpročius, išbandyti meditaciją, atsipalaidavimo pratimus. Vaistinėse taip pat galima rasti natūralių, raminančių, vaistažolių preparatų, padedančių palengvinti patiriamą nervinę įtampą. Čia padėti gali ir magnio maisto papildai, ašvaganda. Streso neigiamai veikiamą imuninę sistemą taip pat galima stiprinti vitaminais C ir D, ežiuolės, cinko, propolio preparatais.

Nerūkyti, saikingai vartoti alkoholį

Įvairūs tyrimai rodo, jog šaltuoju metų laiku, ypač žiemą, didėja ir alkoholinių gėrimų suvartojimas. Žmonės dažnai alkoholio vartojimą sieja su šventėmis ir pasilinksminimais. Neretai alkoholiniais gėrimais malšinamas ir nuovargis po sunkios darbo dienos, o tuo tarpu nikotinas – dažnai siejamas su stresinėmis situacijomis ar proga pasikalbėti rūkomajame. Vaistininkė primena, jog šie žalingi įpročiai žaloja mūsų organizmą: rūkymas nemenkai prisideda prie širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo, o alkoholio vartojimas didina kepenų ir kasos ligų riziką. Šie žalingi įpročiai taip pat gali lemti įvairius vėžinius susirgimus.

V. Bečelytė teigia, jog dažnai pamirštame apie kitas priemones, kurios padeda kovoti su stresu, energijos trūkumu, nemiga, papildyti organizmą būtinomis medžiagomis, kartu rūpinantis savo sveikata. Pirmiausia svarbu laikytis subalansuoto darbo ir poilsio režimo, rinktis visavertę mitybą bei reguliariai užsiimti fizine veikla. Antra, jei susiduriate su nemaloniais kasdienybės iššūkiais, tokiais kaip nuolatinis nuovargis, nuotaikos svyravimai ar prastesnė miego kokybė, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją. Jis atliks reikiamus kraujo tyrimus ir padės nustatyti šių simptomų priežastis.

Kartą metuose pasidaryti išsamų kraujo tyrimą

Net jeigu jaučiamės gerai, nepastebime jokių mums neįprastų simptomų, vaistininkė rekomenduoja profilaktiškai kasmet apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, pasidaryti išsamų kraujo tyrimą. Egzistuoja tam tikros būklės, kada žmogus jaučiasi visiškai sveikas, tačiau išsamus kraujo tyrimas gali parodyti įvairių nukrypimų nuo normos. Šie nukrypimai gali indikuoti nuo įvairių infekcijų ir alergijų iki labai sunkių, organizme paslapčia tykančių susirgimų.

Negana to, išsamūs kraujo tyrimai gali parodyti ir tam tikrų mikroelementų trūkumą organizme, ar vartojame pakankamai vandens, o galbūt persistengiame su riebiais patiekalais. Labai svarbu, kad gydytojas pakomentuotų gautus tyrimų rezultatus ir, jei reikia, parekomenduotų kaip stiprinti organizmą ir pagerinti sveikatos būklę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Šiandien pavojingi orai: lijundra ir plikledis

lijundra

Meteo.lt praneša apie pavojingus sausio 14 d., antradienio, orus ir įspėja gyventojus saugotis lijundros, plikledžio. Sausio 14 d. sulauksime mišrių kritulių. Daugelyje rajonų formuosis lijundra, plikledis. Palankiausios sąlygos lijundrai bus pietinėje ir rytinėje šalies dalyje. Lijundra yra kritulių rūšis ir viena iš apledėjimo formų, kai silpno lietaus, dulksnos arba rūko lašeliai, patekę ant įšalusio paviršiaus, staigiai virsta ledu. Lijundra, priklausomai nuo lašų dydžio, lietaus ar dulksnos intensyvumo bei trukmės, formuoja įvairios struktūros ledo sluoksnį ant pastatų paviršiaus, medžių šakų, laidų,

Policija praneša apie sukčiavimą, avariją ir grasinimą

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Sausio 10 d. Šilutėje nepažįstamas asmuo apgaulės būdu iš moters, gim. 1950 m., išviliojo 750 eurų. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pagaliau policija pranešė ir apie sausio 6 d. įvykusią nelaimę Tilžės gatvėje, Šilutėje, kur buvo partrenktos perėja ėjusios mergaitės. Žiniasklaida iškart informavo apie nelaimę. Štai „Vakarų ekspresas“ po šio įvykio rašė: „Pirmadienio popietę Šilutėje – skaudi avarija. Partrenktos dvi per perėją Tilžės gatvėje ėjusios sesutės. Jaunesnę sesę teko traukti iš po automobilio, kita

Bus vėjuota, su krituliais ir atšals

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus: bus kritulių, siautės vėjas, naktimis šals. Sausio 13 d., pirmadienį, žymesnių kritulių nenumatoma. Vietomis plikledis. Vėjas naktį šiaurės, šiaurės vakarų, 6-11 m/s, pajūryje iki 14 m/s, dieną pūs vakarų, pietvakarių, 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15 m/s. Temperatūra naktį bus 2-7, kai kur – 8-10 laipsnių šalčio, dieną – nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 šilumos, pajūryje – iki 4 šilumos. Sausio 14 d., antradienį, daugelyje rajonų krituliai: sniegas, pereinantis į lietų. Daug

Premjeras: „Sausio 13-oji – prasmingiausias priminimas, kad ir kasdienybėje, ir kritiniuose istorijos lūžiuose ateitis priklauso nuo mūsų“

Sausio 13-ąją Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas dalyvauja Laisvės gynėjų dienos renginiuose – oficialiame minėjime bei Laisvės premijos įteikimo ceremonijoje Seime, valstybės vėliavos iškėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje, taip pat Sausio 13-osios aukų pagerbime Antakalnio kapinėse. „Sausio 13-oji visados išliks priminimu, kad iškovota laisvė yra tvirta tiek, kiek tvirtas laisvų žmonių ryžtas ją ginti. Kad griebęsis prievartos prieš beginklį išliks tik istorijos paraščių nusikaltėliu, o stojęs ginti laisvės ir orumo – amžinu įkvėpimu ir prasmingiausios kovos simboliu. Sausio 13-osios auka įpareigoja branginti

Taip pat skaitykite