Sukčiai vėl suaktyvėjo – iš gyventojų išvilioja ir šešiaženkles sumas

Nepaisant kone kasdienių žinių apie internetinių ir telefoninių sukčių veiklą, apgavikų laimikiai auga. Vien paskutinėmis žiemos ir pirmomis pavasario dienomis iš žmonių net šešiskart išviliotos sumos, viršijusios 25 tūkst. eurų. Ekspertai ragina neprarasti budrumo ir telefonu neatskleisti jokių asmeninių duomenų.

„Nei banko darbuotojai, nei policijos pareigūnai neprašo žmonių atskleisti savo elektroninės bankininkystės prisijungimo kodų ar panašios jautrios asmeninės informacijos. Nekalbant jau apie atvejus, kai rusiškai kalbantys asmenys prisistato esantys „Google“ ar „Igničio“ darbuotojais. Vos išgirdę tokius ar panašius teiginius bei prašymus, nedvejodami padėkite ragelį“, – vienareikšmiškai perspėja „Urbo“ banko Pinigų plovimo ir sukčiavimo prevencijos departamento direktorius Petras Gotautas.

Išviliotos ir penkiaženklės, ir šešiaženklės sumos

Paskutinę vasario savaitę ir pirmosiomis kovo dienomis policija užregistravo daugiau nei 20 pareiškimų apie apgaulės būdu išviliotas lėšas.

Banko darbuotoja apsimetusi apgavikė iš klaipėdietės išviliojo beveik 26 tūkst. eurų. Iš ukmergiškio, prieš kelis mėnesius socialinio bendravimo platformoje susipažinusio su mergina, išviliota per 38 tūkst. eurų. Sukčių įtikintas kaunietis prarado 36 tūkst. eurų, o Panevėžio rajone nepažįstamas asmuo nukentėjusiojo vardu paėmė paskolų už 23 tūkst. eurų.

Didžiausias šio laikotarpio nuostolis buvo užfiksuotas vasario 24 d., kai Vilniaus rajone gyvenanti moteris, sulaukusi nepažįstamo asmens skambučio ir vykdžiusi jo nurodymus, prarado 100 tūkst. eurų.

Gali padaugėti „monetų keitėjų“

P. Gotautas primygtinai ragina žmones netikėti jokiais telefono ar interneto programėlių skambučiais, kuriais susisiekę asmenys prašo atskleisti duomenis.

Banko ekspertas neatmeta galimybės, kad, artėjant gegužės mėnesiui, kuomet numatyta 1 ir 2 centų monetų atsisakymo proceso pradžia, suaktyvės ir sukčiai, siūlantys palankiu kursu iškeisti susikaupusį didesnį monetų kiekį.

„Po butus vaikščiojančių sukčių pasitaiko ir dabar – vien paskutinėmis vasario dienomis Klaipėdoje buvo apgautos dvi patiklios senjorės. Jos į namus įsileido policininku prisistačiusį vyrą, kuris, teigdamas, kad pinigai yra padirbti ir juos reikia pakeisti, iš vienos močiutės išviliojo 500 eurų, iš kitos – 4 tūkst. eurų. Neatmestina, kad gegužės mėnesį po butus vaikščiojančių ir pinigus pasiruošusių iškeisti „geradarių“ sulauksime ir daugiau“, – perspėja „Urbo“ banko Pinigų plovimo ir sukčiavimo prevencijos departamento direktorius.

Kaip pasirūpinti mokėjimo kortelių saugumu

Tam tikrų saugumo taisyklių reikia laikytis ir atsiskaitant banko mokėjimo kortele.

„Visų pirma, gavę naują banko kortelę, įsiminkite kartu atsiųstą kortelės PIN kodą ir sunaikinkite popierių, ant kurio jis buvo išspausdintas. Jokiu būdu nelaikykite PIN kodo savo piniginėje, šalia mokėjimo kortelės – taip sukčiams tik palengvinsite darbą. Jei įtariate, kad PIN kodą galėjo sužinoti bet koks pašalinis žmogus, nedelsdami blokuokite kortelę. Tai įprastai galite padaryti interneto banke, mobiliojoje programėlėje arba paskambinę telefonu“, – primena P. Gotautas.

Ekspertas taip pat pataria peržiūrėti savo kortelei nustatytus dienos ir mėnesio operacijų limitus. Jei dabartinių limitais suteiktų sumų neišnaudojate, galbūt juos verta susimažinti – taip sumažinsite ir potencialius nuostolius kortelės praradimo atveju. Keisti limitus lengvai galima interneto banke arba mobiliojoje programėlėje.

Ten pat galima lengvai išjungti ar įjungti bekontakčius mokėjimus bei atsiskaitymus internetu. Jei šiomis funkcijomis nesinaudojate ir jas išjungsite, prevenciškai užkirsite kelią jomis pasinaudoti ir sukčiams.

„Jei savo kortelės išraše pastebite operaciją, kurios neatlikote ir įtariate, kad kortelės duomenys galėjo tapti žinomi pašaliniams asmenims, nedelsdami blokuokite savo mokėjimo kortelę“, – pabrėžia P. Gotautas.

Sukčių laimikis – per 17 milijonų eurų

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro duomenimis, per visus 2024-uosius metus sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 17,3 mln. eurų. Iš viso per metus buvo bandyta išvilioti 35 mln. eurų, tačiau finansų įstaigoms pavyko sustabdyti įtartinų mokėjimų už daugiau nei 15 mln. eurų, dar daugiau nei 2,6 mln. eurų sugebėta grąžinti nukentėjusiems.

Daugiausiai nuostolių Lietuvos gyventojams pernai sukėlė investicinis ir telefoninis sukčiavimas – bendra jų suma siekė beveik 10 mln. eurų ir sudarė beveik pusę visų sukčiams pervestų lėšų.

Telefonu išgavus asmeninius duomenis, pernai sukčiams pavyko pasisavinti 4,17 mln. eurų. Dar 5,57 mln. eurų Lietuvos gyventojai sukčiams pervedė patys, patikėję įvairių investavimo schemų siūlomu lengvu uždarbiu.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Poilsis viešbutyje, kuris atgaivina kūną ir sielą

viešbutyje

Kasdienybė mus dažnai įsuka į nuolatinį skubėjimą – darbai, terminai, rūpesčiai, šeimos pareigos. Kartais net nepastebime, kaip išsenka mūsų energija, sumažėja motyvacija ir prarandame ryšį su savimi. Tačiau išeitis paprastesnė nei atrodo – net trumpas pabėgimas nuo rutinos gali tapti galingu vaistu. Vienas geriausių būdų tai padaryti – poilsis viešbutyje. Ne tik savaitgalio išvyka, bet ir viena naktis kitur gali atnešti daugiau naudos nei ilgas atostogų planavimas. Psichologinis atokvėpis – mažas pakeitimas, didelis skirtumas Pasikeitus aplinkai, mūsų smegenys natūraliai pereina

Valstybės sienos su Rusija apsaugai – ypatingas dėmesys

siena su Rusija

Lydimas VSAT vado generolo Rustamo Liubajevo, vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič lankėsi VSAT Pagėgių pasienio rinktinėje. Vizito tikslas – susitikti su pasieniečiais, apžiūrėti infrastruktūrą bei aptarti valstybės sienos apsaugos stiprinimo priemones, reaguojant į dabartinius geopolitinius iššūkius. „Valstybės sienos apsauga – tai neabejotinai vienas iš pagrindinių prioritetų, esančių dabartinėje darbotvarkėje. Būtina atnaujinti visą reikiamą infrastruktūrą pasienio užkardose, diegti modernias technologijas, sutvarkyti pasienio taką ir ieškoti lėšų bepiločių orlaivių bei antidroninės įrangos įsigijimui. Esant tokiems geopolitiniams iššūkiams, negalima delsti nė vienos dienos.

Bibliotekininkų nominacijos šilutiškiams ir stoniškietei 

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka paskelbė nominacijų „Išminties marės“ ir „Jonvabalis“ nugalėtojus. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka kasmet per Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę skelbia geriausią Klaipėdos regiono bibliotekininką (-ę) ir biblioteką.  Šių metų komisijos vieningu vertinimu už 2024 m. metų pasiekimus „Išminties marės“ nominacija skiriama Šilutės r. savivaldybės  F. Bajoraičio viešajai bibliotekai už tradicijų puoselėjimą, bendruomeniškumo skatinimą, aktyvų darbą su jaunimu, inovatyvių paslaugų kūrimą bei dalyvavimą įvairiose kūrybinėse iniciatyvose. Nominacija „Jonvabalis“ skiriama Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių

Prieš metus branginta automobilių techninė apžiūra ir vėl brangs… 

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Kainų augimą labiausiai pajus dujomis varomų lengvųjų automobilių savininkai, mažiausiai – mopedų ir motociklų.  Kainų pokyčiai svyruoja nuo 80 ct iki 2 Eur. Praėjusiais metais techninės apžiūros kainos nesikeitė, o kai kurioms transporto priemonių rūšims jos net sumažėjo. Iki šių metų techninės apžiūros paslaugos kainos keičiamos tik tada, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9

Taip pat skaitykite