Šilutės valymo įrenginiuose sukaupiama sauso dumblo

FONDASŠilutės dumblo apdorojimo įrenginiai iškilmingai buvo atidaryti praėjusių metų birželio 7 d., tačiau pradėjo veikti 14 mėnesių anksčiau. Per tą laiką apdorota beveik 11 tūkst. kubinių metrų dumblo, kurio svoris išdžiovinus sudaro apie 132 tonas. Ką su tuo sausu dumblu daryti?

UAB „Šilutės vandenys“ Nuotekų tvarkymo padalinio vadovas Vytautas Grunskis prie paruoštų išvežti didmaišių su sausu dumblu.

Dumblu tręšia medelius
Nuo veiklos pradžios valymo įrenginiuose susikaupė apie 132 tonos išdžiovinto dumblo, kurio valymo įrenginius eksploatuojančiai UAB „Šilutės vandenys“ reikia kažkaip atsikratyti. Ieškoma būdų, kaip parduoti besikaupiantį dumblą. Jį galima panaudoti ir kurui, ir trąšoms, tačiau niekas neskuba pirkti. Priešingai, dažniausiai už išvežamą dumblą dar norima priemokos.
Būdas, kaip išvengti papildomų išlaidų, bent jau laikinai, surastas. Didmaišius su džiovintu dumblu savo transportu išsiveža UAB „Euromediena“ ir naudoja dumblą biokurui auginamiems medeliams tręšti. Pernai taip išgabenta apie 50 tonų džiovinto dumblo, šiemet sutarta dar dėl 60 tonų.

Apie projektą
Praėjusiais metais įgyvendintas projektas „Šilutės dumblo apdorojimo įrenginių statyba“ – trečias tokio pobūdžio projektas, įgyvendintas Lietuvoje.
Buvimas bendroje Europos Sąjungos erdvėje leido pasinaudoti ir finansine parama, ir tapo lengviau prieinamos moderniausios pasaulinio lygio technologijos.
Projekto vertė – apie 13 mln. Lt. Daugiau kaip 80 proc. Šios sumos gauta iš ES struktūrinių fondų, apie 9,5 proc. sudarė šalies biudžeto lėšos ir apie 10,5 proc. išlaidų padengta iš UAB „Šilutės vandenys“ bei Šilutės r. savivaldybės lėšų.
Projektas finansuojamas pagal 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategiją ir jos įgyvendinimo programas.

Pasak UAB „Šilutės vandenys“ nuotekų tvarkymo padalinio vadovo Vytauto Grunskio, iš vienos pusės ieškoma būdų, kaip atsikratyti dumblo, o ateityje gal ir parduoti, iš kitos pusės – tą dumblą būtų galima deginti patiems ir gaminti elektros energiją įmonės poreikiams. Deja, neapsimoka, nes to dumblo susidaro per mažai.
Dabartinis sandoris su UAB „Euromediena“ – kol kas geriausia išeitis.
Anot V. Grunskio, prieš kurį laiką sulaukta svečių iš Klaipėdos, kurie siūlė savo paslaugas išvežti dumblą, bet paprašė mokėti po 90 litų už toną.
V. Grunskis pasakojo, kad nusodintuvuose ir biologiniuose valymo įrenginiuose per 14 mėnesių apdorota 10 756 kub. metrai dumblo, kuris surenkamas pūdytuvuose. Tokio dumblo kiekio pakaktų užpildyti 4 olimpiniams plaukimo baseinus…
Pūvant dumblui, susidariusios dujos deginamos. Nuo valymo įrenginių veiklos pradžios taip pagaminti 107 tūkst. kubinių metrų biodujų. Deginant biodujas išgaunama šiluma naudojama tam pačiam dumblui džiovinti. Sausas dumblas saugomas 1,5 kubinio metro talpos sandariuose didmaišiuose, kuriuos vėliau ir išgabena UAB „Euromediena“.
Pradėjo veikti pernai
Eksploatuoti dumblo valymo įrenginius atiduota pernai, vasarį. Naujoji dumblo valymo įranga jungia keletą gamybinių procesų, padedančių apdoroti pavojingą dumblą. Per parą jie pajėgūs išvalyti 32 kub. metrus dumblo, kuris perdirbamas į maždaug dvi tonas sausųjų medžiagų. Gamybinio proceso metu dumblo tūris sumažėja 10 kartų. Išvalytas sausas dumblas pilamas į specialius 1,5 kubinio metro tūrio maišus. Cechas pajėgus išvalyti ne tik Šilutės valymo įrenginiuose besikaupiantį dumblą – numatyta apie 20 proc. rezervinių pajėgumų, todėl dalis dumblo gali būti atgabenama ir iš kitų rajono vandens valymo įrenginių.
Pripažintas „2013 metų gaminiu“
Praėjusių metų pabaigoje Vilniuje, Vyriausybės rūmuose, premjeras Algirdas Butkevičius UAB „Šilutės vandenys“ direktoriui Alfredui Markvaldui įteikė „Metų gaminio – 2013“ aukso medalį.
UAB „Šilutės vandenys“ aukso medaliu įvertinti Ekologijos ir aplinkosauginės pramonės grupėje už miesto nuotekų valyklos teritorijoje pradėjusius veikti dumblo valymo įrenginius.
Kasmetiniame konkurse „Lietuvos metų gaminys“ apdovanojimams buvo nominuotos 82 įmonės dešimtyje vertinimo grupių iš 15-os šalies ūkio šakų. Konkurso „Lietuvos metų gaminys“ pagrindinis tikslas – didinti aukštos kokybės lietuviškos produkcijos konkurencingumą, pristatyti ir įtvirtinti šalies pramonės produkciją, prekes ir paslaugas vietiniam ar tarptautiniam vartotojui, skatinant rinktis kokybišką lietuvišką produktą, taip plėtojant Lietuvos verslą.
UAB „Šilutės vandenys“ savo grupėje aukso medaliu apdovanoti kartu su UAB „Sweco Lietuva“, kuri nominuota už Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) importo terminalo ir susijusios infrastruktūros statybos bei eksploatavimo poveikio aplinkai vertinimą.

Vaidotas VILKAS

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kelionė po brolių Grimų pasakų karalystę

Sparčiais žingsneliais į Vydūno viešąją biblioteką sausio 23 d. atstriksėjo Pagėgių lopšelio-darželio „Zuikučių“ grupės auklėtiniai su mokytoja Aurelija Preimoniene ir mokytojos padėjėjomis Daiva Aleškevičiūte bei Gabriele Stunguryte. Tądien čia vyko literatūrinė skaitymo skatinimo edukacija „Stebuklų šalies paslaptys: atrask brolių Grimų pasaulį!“, skirta vieno iš brolių Grimų, vokiečių pasakų rinkėjo ir tyrėjo, bibliotekininko, kalbininko Jakobo Grimo 240-osioms gimimo metinėms paminėti. Vaikučiai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie brolius Grimus, sužinojo, kad jie buvo garsūs vokiečių kalbininkai ir tautosakininkai, kurie labai mėgo rinkti bei

Kviečia drauge kurti agrosektoriaus proveržį parodoje „Ką pasėsi… 2025“

Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės ūkį. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys – puiki erdvė įmonėms ir organizacijoms pristatyti vystomą veiklą, inovacijas, užmegzti ir plėtoti bendradarbiavimo tinklą. Parodoje – ilgametės tradicijos ir atviras žvilgsnis į ateitį  Pasakodama apie VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) jau 29-ąjį kartą organizuojamą tarptautinę parodą „Ką pasėsi… 2025“, direktorė Rita Petlickaitė

Draudikai praneša, kad daugėja išmaniųjų įrenginių nuostolių

Tobulėjant technologijoms ir augant išmaniųjų įrenginių skvarbai, ekspertai akcentuoja – didėja ir skaitmeninių įrenginių patiriama žala. Gyventojai naudoja vis brangesnius išmaniuosius įrenginius, kuriuos praradus ar netikėtai sugadinus vidutinė žala siekia apie 460 eurų, tai yra 17 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, bendra išmaniųjų įrenginių žalų suma 2024 m. perkopė 1,3 mln. eurų sumą. „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus pastebi, kad dažniausiai išmanieji įrenginiai nukenčia nuo vandens, drėgmės, karštų paviršių ir ugnies. Kartais pakenkia

Vairavo neblaivus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Sausio 23 d. rytą namuose Kentrių k., Pagėgių sav., rastas vyro, gim. 1955 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 24 d. naktį K. Kalinausko g., Šilutėje, sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (2,46 prom.) vyras, gim. 1983 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 22-os vėlų vakarą namuose Žemaičių Naumiestyje neblaivi (2,28 prom.) moteris, gim. 1999 m., grasino peiliu, blaiviam vyrui, gim. 1993 m.

Taip pat skaitykite