Padidinkite savo el. parduotuvės saugumą: 5 žingsniai
Kasmet paskelbiamos naujos interneto svetainių kūrimo tendencijos – į vartotoją orientuoti dizaino sprendimai, turinio rekomendacijos, kūrybiški organiško srauto pritraukimo būdai. Vis dėlto, šįmet didelė dalis dėmesio skiriama ne tik dizainui, bet ir duomenų saugumui užtikrinti. Kitaip tariant, tik maksimaliai saugi interneto svetainė šiandien patraukli reikliam vartotojui. Virtualioje erdvėje galite rasti daugybę sumanių būdų pagerinti apsaugos sistemą, tačiau atrinkome 5 išties efektyvius ir nesunkiai įgyvendinamus ekspertų rekomenduojamus veiksmus. Kokie jie?
1. Maksimaliai saugus serveris
Efektyvi kiekvieno projekto aplinka prasideda nuo tinkamo serverio parinkimo. Svarbiausias kriterijus – visapusis saugumas. Be to, serveris turėtų būti pakankamai galingas tam, kad galėtumėte užtikrinti nepertraukiamą internetinės platformos darbą ir pasiekiamumą. Talpindami savo įrangą ar ją nuomodamiesi sertifikuotame, pripažintame duomenų centre, nenusivilsite. Pavyzdžiui, TIER III sertifikatą turintys duomenų centrai privalo užtikrinti pasaulinio lygmens standartus atitinkančius virtualaus ir fizinio saugumo nuostatus.
Kokį serverį rinktis? Nors rinkoje yra ne vienas novatoriškas variantas, vidutiniams ir didesniems projektams geriausia rinktis tuos serverius, kurie turi tik vienam vartotojui skirtus resursus (RAM, CPU, kt.). Keli populiarūs variantai – debesijos, arba vadinamieji Cloud serveriai bei dedikuoto serverio nuoma. Dedikuoti – idealus variantas itin dideliems, specifinių konfigūracijų reikalaujantiems projektams.
2. Perėjimas prie HHTPS
Kitas žingsnis, jei jo dar nežengėte – perėjimas nuo HTTP prie HTTPS protokolo. Papildoma S raidė koduoja žodį „saugus“. Šia pažymėtos interneto svetainės, kurios turi SSL sertifikatą. SSL (angl. k. Secure Sockets Layer) – technologija, kuri užtikrina saugų duomenų kelią tarp kelių skirtingų sistemų. Sertifikatą, kaip ir bet kokią papildomą serverių valdyme naudojamą programinę įrangą, galite iš pasirinkto patikimo paslaugos teikėjo užsisakyti internetu. Taip išvengsite kenkėjiškų atakų informacijos perdavimo metu ir net pagerinsite savo SEO rezultatus.
3. Investicija į antivirusines programas bei įskiepius
Kalbant apie programinę įrangą, svarbu investuoti į papildomus saugumo sprendimus. Nors profesionalūs duomenų centrai teikia maksimalias fizinės įrangos saugumo garantijas bei apsaugą nuo virtualių DDoS atakų, tai tikrai nėra riba. Turėdami prieigą prie savo serverio, galite įdiegti ir papildomas programas. Jei savo projektą valdote per WordPress platformą, čia taip pat yra itin didelis kenkėjiškus veiksmus blokuojančių įskiepių asortimentas.
4. Pasirūpinimas vartotojo saugumu
Specialistai pastebi, kad duomenų saugumas šiandien yra abipusio darbo rezultatas. Žinoma, didžiąją dalį turi atlikti prekių ženklų savininkai, tačiau vartotojas irgi turi prisidėti. Kaip paskatinti pirkėjus – interneto svetainės lankytojus labiau įsitraukti į šį procesą?
IT ekspertai rekomenduoja apsvarstyti išorinio programavimo (angl. k. front-end) sprendimus. Keli elementarūs pavyzdžiai:
- įvedami reikalavimai slaptažodžiui (raidės, skaičiai, simbolių kiekis);
- dviejų žingsnių autentifikavimas (papildomas žingsnis, patvirtinantis vartotojo tapatybę).
Atrodytų, tai paprasti sprendimai, tačiau jie turi išties daug įtakos. Juk sudėtingus slaptažodžius daug sunkiau atspėti, o dviejų žingsnių autentifikavimas apsaugo paskyrą net ir tokiu atveju. Negalvokite, kad papildomi reikalavimai vartotoją atgraso. Priešingai, atsakingas pirkėjas įvertins papildomas pastangas, pasijaus saugiau.
5. Reguliarus duomenų kopijų kūrimas
Galiausiai, reikėtų pasirūpinti sprendimais, kurie leistų efektyviai valdyti didelį informacijos srautą. Kertinis momentas čia – kopijų kūrimas (angl. k. data backup). Reguliariai kopijuojama informacija neplanuotų trikdžių atveju suteikia galimybę atkurti svarbius verslo ir vartotojų duomenis – nuo užsakymų iki prekių aprašymų ir kt. Tai automatizuotas procesas, kurio kasdien nė nepastebėsite, bet prireikus būtent tai išgelbės nuo duomenų netekimo. Jei informacijos kiekis itin didelis, siūloma kopijas laikyti atskirame serveryje.
IT specialistai pabrėžia – internetinio projekto saugumas šiandien nebėra pasirinkimas, tai nekvestionuojama kokybiškos, patikimos paslaugos dalis. Saugią ir, priešingai, nesaugią aplinką atskiria ne tik įgudusi profesionalo, bet ir vartotojo akis. Techniškai ir vizualiai „tvarkinga“ svetainė gerina prekės ženklo įvaizdį, pasitikėjimą pačiu produktu ar paslauga.
pr2022/092