Kokia sistema, tokie ir rezultatai

Žurnalas „Reitingai“ tradiciškai apžvelgė Lietuvos švietimų įstaigų rezultatus. Šilutės rajono gimnazijos – Šilutės pirmoji, Vydūno, Žemaičių Naumiesčio, Vainuto ir Švėkšnos „Saulės“ – mokymo rezultatais nesublizgėjo. Nors stebėtis neverta – tą pranašavo ir abiturientų egzaminų rezultatai.

Streikuoti mokytojams sekasi lengviau. Net keista, kai tam pritaria ir mokiniai, ir jų tėvai. Užuot paanalizavus, kiek žalos mokinio žinioms padarys nevykusios pamokos, kiek spragų rasis, kiek dalyko programos teks vėliau įveikti „šuoliais“, dar netrūksta streikus palaikančiųjų. Tačiau jau netrūksta ir nepalaikančiųjų – dalis tėvų už savo pinigus samdo korepetitorius, kad mokytų vaikus, nes visi supranta, kad bent jau abiturientų egzaminų rezultatai yra pagrindas patekti ar nepatekti į aukštąją mokyklą. Jeigų būtinų žinių negauta žemesnėse klasėse, tai pasijus ir dvyliktoje, ir per egzaminus.
Tad kokių įspėjimų Šilutės rajonui ir jo gimnazijoms pažėrė „Reitingai“?
Šilutės savivaldybė pagal mokinių žinias užėmė 45 vietą iš 60. Prasčiausiai abiturientai laikė lietuvių kalbos egzaminą. O juk lietuvių kalba Lietuvoje – valstybinė! Nė viena iš penkių Šilutės rajono gimnazijų nepateko į sąrašą tų, kurios Lietuvoje geriausiai išmoko lietuvių, anglų kalbų, istorijos, matematikos. Lyg ir įprasta šiuos dalykus vadinti pagrindiniais… Rajone išsiskyrė Šilutės Vydūno gimnazija, kuri pateko į geriau rusų kalbos, fizikos ir informacinių technologijų išmokančių šalies mokyklų sąrašą. Tokie jau šeštą kartą „Reitingų“ žurnalo paskelbti rezultatai.
Grėsmingai skamba ir Nacionalinio egzaminų centro pastebėjimas, kad neretai ir mokyklų pirmūnai neišlaiko egzaminų, o prasčiau besimokantieji per egzaminus gauna gerus įvertinimus. Per pavasario egzaminus Lietuvoje valstybinio lietuvių kalbos egzamino neišlaikė net 11 abiturientų, kurių šio dalyko žinios mokyklose buvo įvertintos devyniais balais. Ne kitoks vaizdas ir per valstybinį matematikos egzaminą – jo neišlaikė keturi dešimtukininkai, 32 – devintukininkai. Tad mokykla vaiko žinias įvertina devyniais, dešimčia balų iš dešimties galimų, o jis nesugeba net išlaikyti valstybinio egzamino! Panašių paradoksų buvo ir per istorijos, informacinių technologijų, biologijos egzaminus.
Atlikus tyrimą skelbiama, kad Šilutės rajone atsiliekama mokant lietuvių kalbos. Šį egzaminą laikė 287 abiturientai, beveik 38 proc. gavo nuo 36 iki 85 balų iš šimto, o tik 4,5 proc. abiturientų rezultatai siekė nuo 86 iki 100 balų. Apibendrinta, kad Šilutės rajonui šioje mokymo srityje būtina pagalba – galbūt reikėtų naujų mokytojų, nes atsilikimas, palyginus su kitomis savivaldybėmis, yra didelis. Beje, valstybinis lietuvių kalbos egzaminas jau privalomas visiems abiturientams.
Nors ir kuklių, tačiau šiek tiek geresnių vietų „Reitingai“ paskyrė tik Šilutės Vydūno gimnazijai. Ji tarp 50 gimnazijų, geriausiai išmokančių rusų kalbos, patenka į 21-23 vietas su Panevėžio ir Šiaulių gimnazijomis, o 28-30 vietas šiame sąraše gauna Žemaičių Naumiesčio gimnazija ir Kauno dailės bei Vilniaus S. Daukanto gimnazijos. Gimnazijų penkiasdešimtuke 17 vietą užima Šilutės Vydūno gimnazija už informacinių technologijų egzamino rezultatus, 44 vietą – už fizikos.
49 gimnazijų, kurių abiturientai laikė vokiečių kalbos egzaminą, sąraše 28 vietą užima Šilutės pirmoji gimnazija.
Galbūt rajono lietuvių kalbos, istorijos ir kitų dalykų mokytojams derėtų ne streikus rengti ir streikuoti, kuo taip aktyviai užsiima Šilutės pirmosios ir Vydūno gimnazijų kai kurie mokytojai, ne politika užsiiminėti, o geriau atlikti savo tiesiogines pareigas? Kai taip garsiai reikalaujama didesnių atlyginimų, verta retoriškai paklausti: už ką?
Statistika, atsakanti į klausimus
Vis tebepeikiamas nuo rugsėjo įvestas etatinis mokytojų darbo apmokėjimas – dalies profsąjungų buvo prašytas, nes vadinamojo mokinio krepšelio sistema tapo tikra rakštimi. Pirma, kasmet vien Šilutės rajone mokinių kasmet mažėjant po 400–200, tiek tų pinigų krepšelių rajonui sumažėdavo. Antra, dalis mokinio krepšelio lėšų iš daugiau jų gaunančių mokyklų būdavo atimamos ir paskiriamos neišgyvenančioms rajono mokykloms. Beje, tuo ir oficialiai piktinosi Šilutės pirmoji, Vydūno gimnazijos, kitos daug mokinių turinčios rajono mokyklos. Ir jos buvo teisios.
Pareigų netekusi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė yra viešai sakiusi, kad Lietuvoje reikėtų atleisti 6 tūkst. mokytojų, kad tik 24 proc. šalies pedagogų turi vieno etato bei didesnį krūvį, kiti – mažiau ar visai mažai. Pastariesiems, žinoma, etatinio darbo užmokesčio įvedimas ir buvo labai nenaudingas, jokio atlyginimų padidėjimo nepasijuto. Juk ir negalėjo labai pasijusti, nes kai pamokų mažai, nes ir šiemet rajone mokinių sumažėjo beveik dviem šimtais, nereikalingų mokytojų radosi dar daugiau. Tačiau jie tebeturi po truputį pamokų ir laikosi įsikibę į tą menką darbelį.
Šilutės rajone, Savivaldybės Švietimo skyriaus spalio 1 d. duomenimis, yra 861 pedagogas, iš jų 775 dirba pirmaeilėse pareigose, 86 – antraeilėse (turi darbo ir kitur), 69 yra pensininkai, tad gauna ir pensijas. Aptarnaujančio personalo – 483! Iš viso rajone yra 1344 švietimo įstaigų darbuotojai, iš jų 35,9 proc. sudaro administracijos ir kitas aptarnaujantis personalas. Tik bendrojo lavinimo mokyklose dirba 666 mokytojai ir 275 aptarnaujančio personalo darbuotojai – iš viso 941, iš šio skaičiaus 29 proc. sudaro tik aptarnaujantis personalas.
Rajono mokyklose dirba 666 pedagogai, iš jų 580 – pirmaeilėse pareigose, 86 – antraeilėse, 49 yra pensininkai.
Rajone patvirtinta 423,81 mokytojo pareigybės, iš šio skaičiaus tik 97 arba 22,8 proc. dirba vienu etatu ir daugiau. Tik mokyklose yra 383,68 mokytojo pareigybės, iš šio skaičiaus tik 92 mokytojai arba 23,9 proc. dirba vienu etatu ir daugiau. Lietuvoje 24 proc. mokytojų turi vieną etatą bei didesnį krūvį.
Rugsėjo – gruodžio mėnesių pedagogų atlyginimams papildomai rajone gauta 206,8 tūkst. Eur, iš šios sumos 158,8 tūkst. Eur tenka atlyginimams padidinti, 48 tūkst. Eur – Sodros mokesčiams.
Išvada būtų paprasta: neteisingas buvo švietimo finansavimas turint vadinamąjį mokinio krepšelį, o įvedus etatinį apmokėjimą kilo sumaišties ne tik dėl skubos, bet ir dėl nepaneigiamo fakto: mokytojas, neturintis pilno etato ar didesnio krūvio, negalėjo tikėtis gerokai didesnės algos. Ir jos negavo. Ir sukilo. Jeigu politikoje rastųsi drąsos, susitvarkyti galima. Ir reikia. Tačiau kokių sukilimų bus, jeigu tūkstančiams dabar jau mokyklai nereikalaingų mokytojų bus įteikti atleidimo iš darbo lapeliai?


„Pamario“ inf.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sklypo kadastriniai matavimai: kada jie privalomi ir kada rekomenduojami?

kadastriniai matavimai

Sklypo kadastriniai matavimai – tai procesas, kurio metu tiksliai nustatomos ir įregistruojamos žemės sklypo ribos, plotas bei kiti esminiai duomenys. Šie matavimai atliekami siekiant sukurti arba atnaujinti sklypo kadastrinius duomenis, kurie yra būtini tiek teisinei žemės nuosavybės apsaugai, tiek vykdant įvairius nekilnojamojo turto sandorius. Nors ne visada matavimai yra privalomi, tam tikrose situacijose jų atlikimas tampa būtinu žingsniu. Šiame straipsnyje aptarsime, kada kadastriniai matavimai yra privalomi ir kada juos rekomenduojama atlikti savanoriškai. Sklypo kadastriniai matavimai. Kada jie privalomi? Yra keletas

Kuršių mariose karosai gaišta ne dėl ligos

karosai

Aplinkos apsaugos departamentas gavo tyrimų dėl Kuršių mariose kritusių karosų rezultatus. Karosams būdingos ligos nenustatyta.   Aplinkos apsaugos departamentas balandžio 17 d. sulaukė pranešimo apie Kuršių mariose masiškai nugaišusius karosus.  Šio departamento pareigūnai išžvalgė Kuršių marias. Karosų gaišenų pastebėjo įvairiose vietose, tiek vakarinėje, tiek rytinėje Kuršių marių pakrantėse.  Aplinkosaugininkai pradėjo tyrimą. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai ištyrė žuvis dėl galimų ligų. Aplinkos apsaugos agentūra paėmė vandens mėginius.   Balandžio 24 d. buvo gauti tyrimų rezultatai. Kritę karosai nesirgo savo

Vagystė Rusnėje

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 23 d. ankstų rytą bute Usėnuose neblaivus vyras, gim. 1977 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai (3,28 prom.) moteriai, gim. 1999 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 15 d. prieš pietus Rusnėje buvo pavogtas laivo MS BOAT 550 WT pakabinamo variklio „Mercury“ F115 EXLPT (115 AG) sraigtas ir jį laikanti variklio koja. Nuostolis tikslinamas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 25 d. vėlų vakarą bute Jaunimo al., Šilutėje, neblaivi (tikrintis alkotesteriu atsisakė) moteris, gim. 1968

Orai: šalnų dar bus

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus. Balandžio 28 d., pirmadienį, naktį be kritulių. Vėjas nepastovios krypties, 4-9 m/s. Daug kur šalnos 1-5, dirvos paviršiuje kai kur iki 8 laipsnių šalčio, vietomis oro temperatūra 0-4 laipsniai šilumos. Dieną nelis. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8-13 m/s. Aukščiausia temperatūra bus 12-17, pajūryje – 9-11 laipsnių šilumos. Balandžio 29 d., antradienį, vietomis trumpai palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas naktį pietvakarių, vakarų, 7-12 m/s, dieną vakarų, šiaurės vakarų, 9-14 m/s. Temperatūra naktį bus 3-8 laipsniai

Taip pat skaitykite