Žiniasklaidoje vis dažniau tėvai žeria priekaištus dėl pabrangusių pratybų sąsiuvinių. Skelbiama, jog vidutiniškai vienam vaikui pratybų sąsiuviniai kainuoja apie 50 eurų. Tai paaiškėjo, kai Vakarų Lietuvos tėvų forumo atstovai paprašė pasidalinti žiniomis, kiek tėvai moka už pratybas. Tačiau Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) tikina, kad pratybų sąsiuviniai nėra privalomi. Ar juos naudoti, nusprendžia pati mokykla arba mokytojas. Mokykla, prieš priimdama sprendimą, turi tartis su mokinių tėvais.
„Mokytojai turėtų pasvarstyti, ar pratybų pildymas lavina dabartinių mokinių mąstymą, vaizduotę, ar tikrai geriau įtvirtina vieno ar kito dalyko žinias. Nereikėtų apsiriboti pratybų sąsiuviniais, kurie, galbūt galima ir taip pasakyti, yra nueinančio laiko reliktas. Kodėl neparinkus mokiniams įdomesnių, šiuolaikiškesnių ir naudingesnių užduočių, skatinančių kūrybiškumą, bendradarbiavimą, įtraukiančių išmaniųjų technologijų tikslingą naudojimą?“ – sako švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius.
Kiek kainuoja pratybos?
Tačiau tėvai vis tiek piktinasi, mat mokymo įstaigoje jų nuomonės niekas neklausia. Tėvai tik informuojami, kiek reikia ir iki kada vaikas turi atsinešti pratybų sąsiuvinius. Vakarų Lietuvos tėvų forume pasipylė įvairūs komentarai. Paaiškėjo, jog kai kurie pirmokų tėvai už pratybas išleidžia nuo 35 eurų iki 56. Panašiai tiek moka ir antrokų tėvai. Trečiokų pratybų sąsiuvinių kaina nedaug skiriasi nuo žemesnių klasių. Jų kaina siekia nuo 40 iki 57 eurų. Apie 60 eurų už pratybas moka ir ketvirtokų tėvai.
Tokios sumos susidaro perkant pratybų sąsiuvinius vienam vaikui. Jei šeimoje auga du ar trys vaikai, suma išauga kelis kartus. „Trims vaikučiams (ketvirtokas, antrokas, ir paruošiamukė) išleidome apie 130 eurų pratyboms per vieną dieną. Prašau atkreipti dėmesį – minimalus atlyginimas Lietuvoje – 400 eurų, tai trečdalį sumos išleidome. Dėkui vyrui, mes nebadausim, bet ką daryti kitoms šeimoms, kurios augina būrį vaikų?“ – retoriškai klausia mama Dijana.
Tiek kainavo antroko mamai pratybų sąsiuviniai Gargžduose.
Pratybų verslas
Vakarų Lietuvos tėvų forumo atstovai kartu su tėvais diskutavo apie vadovėlių kokybę. „Ar tik ne čia ir yra problema, kad dėl vadovėlių prastos turinio kokybės bandoma „prasukti” pratybų verslą…. Iš mokytojų visi reikalauja kūrybiškumo, bet paskui visi atsiskaitome „standartizuotai“, – komentavo forumo atstovai. Su tokia nuomone sutiko ir tėvai, kurie įsitikinę, jog pratybų verslas klesti, o tam įtakos turi Lietuvoje leidžiami vadovėliai. „Pratybos „eina“ lygiagrečiai su vadovėliais, todėl kad „būtų reikalingos“ ir jas pirktų, rengia vadovėlius beveik be užduočių. Gal atsakymas čia? Ranka ranką plauna…“ – svarstė Laura.
Atsakomybė už pratybas – mokymo įstaigai
Jeigu mokykla pasirenka naudoti pratybų sąsiuvinius, tai mokytojai mokiniams ir tėvams turi paaiškinti, kaip pratybų sąsiuviniai bus panaudoti ugdymo procese ir padės užtikrinti kokybišką ugdymą. Taip pat labai svarbu įvertinti ir kartu su bendruomene aptarti bendrą lėšų poreikį vieno vaiko pratybų sąsiuviniams, atsižvelgti į finansines pasekmes šeimoms.
Visa atsakomybė už pratybas, jų prasmingumą tenka mokyklai ir mokytojams, nusprendusiems jas įsigyti ir naudoti. Pratybų sąsiuvinių negalima įsigyti iš mokinio krepšelio lėšų, nes mokymo priemonėmis mokinį aprūpina tėvai.
Leidyklos kasmet išleidžia naujų vadovėlių, pratybų sąsiuvinių, pastarųjų ministerija neaprobuoja, nenustato jų kainų. Tad mokyklos vadovai ir mokytojai turi atsakingai rinktis, kokių ir kiek mokymo priemonių reikia būtent tais mokslo metais.
Parengė
Viktorija SKUTULIENĖ