5 šventinio stalo serviravimo taisyklės
Šventės dažniausiai skirtos ne tik pakiliai, bet ir jaukiai nuotaikai sukurti. Gal ir nesinori savęs pernelyg suvaržyti griežtomis taisyklėmis, tačiau daugiau ar mažiau išmanyti stalo etiketą pravartu kiekvienam. Galų gale tai – ir vidinės kultūros klausimas. Net rengiant šventę mažam šeimos ratui, vis tiek norisi estetikos, subtilaus pakilumo ir gražių manierų. Tad pateikiame keletą svarbiausių stalo serviravimo taisyklių, padėsiančių sukurti tinkamą atmosferą ir mėgautis kokybiška švente.
1. Staltiesė ir servetėlės
Stalą serviruoti pradėkite nuo staltiesės. Kad dėmesio centre išliktų patiekalai, rekomenduojama ją rinktis baltą ar pastelinių bei žemiškų spalvų. Priklausomai nuo interjero, pasirinkite giminingą atspalvį – taip sukursite vieningą estetinį vaizdą. Kita svarbi detalė šventiniam stalui – servetėlės. Jas geriausia rinktis iš tokio paties audinio kaip ir staltiesė – svarbu, kad būtų standi. Jei svarstote rinktis popierines, šios minties geriau atsisakyti. Tai ne tik nesolidu, bet ir nėra tvaru. Ir turėkite mintyje, jog servetėlė turi tvarkingai dengti abu kelius, nebūti per maža – bent 50 centimetrų pločio. Servetėles galima ne tik sudėti į lėkštes žieduose ar šalia jų specialiame laikiklyje, jas galima išnaudoti ir kaip dekoraciją, įvairiai išlanksčius. Galima ir visai paprastai padėti šalia indo ar jame, be jokių papildomų atributų. Tad, mėgstantys paprastumą bei taupantys laiką tikrai nenusižengs etiketo reikalavimams.
2. Sėdimos vietos ir vardo kortelės
Situacijų būna įvairių, kai, tarkim, stalas ne toks didelis, kad būtų užtektinai, pagal visas taisykles, erdvės kiekvienam svečiui. Šeimos, giminių susibūrimuose dažnai taip nutinka, ir tai nesukelia didelių nepatogumų, nes visi savi. Tačiau jei yra visos sąlygos ir ypač, jei šventė kiek oficialesnė, kurioje gali dalyvauti ir ne tokie artimi, labai svarbu pasirūpinti tinkamu atstumu tarp sėdinčiųjų prie stalo.
Apskaičiuokite atstumus taip, kad liktų vietos alkūnėms. Kai yra rengiama oficialesnė šventė, pagal visas etiketo taisykles, bus reikalingos ir vardo kortelės. Jos dedamos priekyje lėkščių, virš deserto įrankių, ir vardas užrašomas iš abiejų pusių.
3. Indai
Kiek reikės indų, žinoma, priklausys nuo to, kokie bus patiekalai.
Visos lėkštės turi būti dėliojamos pagal valgymo tvarką. Pagrindinę lėkštę padėkite porą centimetrų nuo stalo krašto ir ji bus visko centras – visa kita yra dėliojama aplink ją. Ant pagrindinės lėkštės dedama užkandžių, salotų ar sriubos lėkštės – arba kažkuri viena iš jų.
Verta įsidėmėti, jog daugiau nei trijų indų vienas ant kito geriau nedėti. Lėkštutė, skirta duonai, turėtų būti padėta virš šakučių, kairėje pusėje. Į ją taip pat paskui galima bus dėti vaisų luobeles ar kitas likusias maisto likusias dalis.
Indų spalva irgi siūloma subtili, neutralių, pastelinių spalvų bei raštų, derančių prie interjero ir staltiesės bei neužgožiančių patiekalų. Ir būtų sunku suklysti, pasirinkus juos baltus.
4. Įrankiai
Įrankiai taip pat dėliojami tokia pačia tvarka, kaip ir lėkštės – pagal patiekalų eiliškumą. Jų taip pat nedėkite daugiau nei trijų porų. Peiliai turi būti padėti ašmenimis į lėkštę dešinėje, šakutės dantukais į viršų kairėje, šaukštų iškili nugarėlė nukreipta į stalą ir juos padėkite šalia peilių. Desertiniai įrankiai – šaukštelis ar šakutė su peiliuku arba viskas – dedami virš lėkštės.
Nebent desertas yra pagrindinis patiekalas, tuomet juos reikia dėti dešinėje arba abiejuose šonuose. Bendrai, visi įrankiai turi lygiuoti su lėkštės apatiniu kraštu.
5. Taurės
Galiausiai ant stalo turi būti dedamos taurės ir stiklinės. Jas dėkite dešinėje, virš įrankių, pagal jų naudojimo tvarką – taurė, nuo kurios bus pradedamos vaišės, turėtų stovėti dešiniausiai. Stiklinės skirtos vandeniui bei sultims, visi kiti gėrimai turi būti pilstomi į taures. Taurės tūris priklauso nuo gėrimo stiprumo – kuo stipresnis gėrimas, tuo taurelė mažesnė.
Puodelius galite padėti tiek iš pradžių su visais indais ir įrankiais, tiek vėliau, patiekdami desertą. Kavos ar arbatos puodelis su lėkštute dedami kairėje vardo kortelės pusėje.
Norint sustiprinti nuotaiką, šventinį stalą dar galima papildomai dekoruoti žvakėmis, puokštėmis ar kitokiomis teminėmis dekoracijomis. Tą reikėtų daryti padengus staltiesę. Tačiau vertėtų nepersistengti, nes visas dėmesys turėtų būti sutelkiamas į patiekalus, o per daug „veiksmo“ ant stalo gali labai blaškyti ar net varginti.
Turbūt kaip ir daug kur, čia svarbu saikingumas: subtilios spalvos ir skoningas minimalistinis šventinio stalo papuošimas leis nekliudomai pasiekti patiekalus, susikoncentruoti į apetitą keliantį lėkščių turinį ir netrukdys bendrauti su šalia esančiais bei juos matyti.
pr2022/220