6 populiariausi mitai apie probiotikus

Vis daugiau žmonių supranta probiotikų naudą žmogaus organizmui, tačiau neretai apie šiuos mikroorganizmus pasitaiko ir įvairiausių mitų ar klaidinančių faktų. 

Šiame straipsnyje panagrinėsime 6 labiausiai paplitusius mitus apie probiotikus.

 

1 mitas: probiotikai neturi įtakos sveikatai

Mūsų plonosiose ir storosiose žarnose (žarnyne) yra milijardai gerųjų bakterijų, dar vadinamų „probiotikais“. Moksliškai įrodyta, kad šios gerosios bakterijos palaiko daug svarbių organizmo funkcijų, įskaitant normalų virškinimą, maistinių medžiagų įsisavinimą, imuninę sistemą, odos sveikatą ir net kognityvines funkcijas.

Kai sutrinka normali žarnyno bakterijų pusiausvyra, pirmiausia jaučiami tam tikri virškinimo sutrikimai, įskaitant dujų kaupimąsi, pilvo pūtimą, viduriavimą ar vidurių užkietėjimą. Neišsprendus šių žarnyno bakterijų pusiausvyros sutrikimų, ilgainiui gali atsirasti maisto netoleravimas, odos problemos, pavyzdžiui, spuogai ir egzema. Net užpuola nuotaikos sutrikimai, pavyzdžiui, depresija ir bipolinis sutrikimas.

Visame pasaulyje autoritetinguose mokslo žurnaluose paskelbta daug klinikinių tyrimų, įrodančių sveiko ir subalansuoto žarnyno mikrobiomo svarbą ir tai, kaip probiotikų papildai gali padėti tai pasiekti.

2 mitas: sveikam žmogui nereikia vartoti probiotikų

Jei visi vis dar gyventume ūkiuose, augintume savo augalus ekologiškame dirvožemyje, toli nuo oro taršos, perdirbto maisto, cheminių priedų, pesticidų ir visų kitų toksinų, su kuriais susiduriame kasdien, tai galėtų būti tiesa. Tačiau šiuolaikiniame gyvenime susiduriame su veiksniais, kurie kenkia žarnyno mikrobiomai.

Esame linkę valgyti pernelyg perdirbtą maistą, kuriame gausu cukraus, paprastųjų angliavandenių ir maisto priedų. Dažnai patiriame stresą, kartais vartojame antibiotikus ir t.t. Visi šie veiksniai naikina mūsų žarnyne gyvenančias gerąsias bakterijas ir sudaro sąlygas augti potencialiai kenksmingoms bakterijoms, virusams ir grybeliams. Vartojant aukštos kokybės probiotikų papildus, galime atkurti gerąsias bakterijas žarnyne, kad atstatytume žarnyno mikroflorą, jei ji jau pažeista, ir vėliau palaikytume sveiką žarnyno florą.

3 mitas: jogurtas, rauginti kopūstai ir kombuča suteikia pakankamai probiotikų

Šiuolaikiniame pasaulyje yra daug probiotikų turinčių maisto produktų ir gėrimų. Pavyzdžiui, jogurtas, raugintos daržovės, rauginti kopūstai, jogurto alternatyvos, kefyras ir kombuča. Visi šie produktai gaminami fermentacijos būdu, naudojant gyvas, aktyvias bakterijas. Tačiau yra keletas problemų, susijusių su probiotiniais maisto produktais ir gėrimais.

Pirmiausia, fermentacijos procese naudojamos bakterijos paprastai nėra žmogaus bakterijos. Pavyzdžiui, jogurte dažniausiai naudojamos karvių bakterijos. Tai reiškia, kad jos nenusėda žarnyne ir iš organizmo pasišalina su išmatomis.

Fermentuoti maisto produktai ir gėrimai dažnai ilgai guli lentynoje, kol juos suvalgome. Todėl produkte esančios bakterijos jau gali būti mirusios arba pasiekusios tokį gyvenimo etapą, kai nebegali suteikti norimos naudos.

Taip pat, bakterijos turi pereiti rūgščią skrandžio aplinką. Skrandžio rūgštis sunaikina daugelį šių gerųjų bakterijų, ypač jei jos jau yra pasenusios, nes kelias dienas ar savaites gulėjo lentynoje.

Kai kurios iš šių gyvų bakterijų taip pat patenka į žarnyną, kur gali turėti tam tikrą teigiamą poveikį. Tačiau aukštos kokybės probiotikų papildų vartojimo nereiktų lyginti su fermentuotų maisto produktų ir gėrimų įtraukimu į savo mitybą.

4 mitas: visi probiotikai yra vienodi

Jeigu sveikatos priežiūros specialistas jums rekomendavo vartoti probiotikus virškinimo problemoms spręsti, atkreipkite dėmesį į įvairių probiotikų sudedamąsias dalis ir kokybinius parametrus. Turbūt pažįstama situacija, kuomet tiesiog stovite priešais probiotikų papildų lentyną vaistinėje. Kuriuos dabar rinktis? Greičiausiai tiesiog paimsite tą pakuotę, kuri atrodo patraukliausia ir tiek. Praėjo kelios savaitės, kasdien sąžiningai vartojate probiotikus, bet simptomai nedingo… Kodėl?

Užuot nurašę visus probiotikus kaip „nenaudingus“, supraskite,  kad ne visi probiotikai yra vienodi.

Kiekviena probiotikų padermė yra gyva bakterija, atliekanti skirtingą, moksliškai įrodytą funkciją organizme. Kaip ir gyvenime, geriausiai veikia komanda, sudaryta iš skirtingų rūšių, turinčių vienas kitą papildančių įgūdžių. Atlikti tyrimai parodė, kad vadinamieji kelių kamienų probiotiniai produktai yra gerokai veiksmingesni už vieno kamieno produktus.

Labai svarbu, kad bakterijų padermės probiotikų papildų sudėtyje būtų derinamos apgalvotai ir moksliškai pagrįstai. Tada kamienų derinys turi būti išbandytas kaip visuma, kad būtų užtikrinta, jog šie kamienai gerai veikia kartu ir užtikrina produkto veiksmingumą.

Kad pasiektumėte optimalių rezultatų, ieškokite aukštos kokybės probiotinio preparato – tai kelių padermių ir kelių rūšių probiotikas, pagrįstas klinikiniais tyrimais, įrodančiais veiksmingumą, ir pritaikytas konkretiems sveikatos poreikiams.

Plačiau apie probiotikų rūšis galite skaityti ECOSH tinkaraštyje >.

5 mitas: probiotikų reikia tik tada, kai vartoju antibiotikus

Probiotikų vartojimas, kai vartojate antibiotikus, yra būtinas!

Antibiotikai naikina ne tik blogąsias bakterijas, dėl kurių sergame, bet taip pat ir daugelį gerųjų bakterijų, gyvenančių mūsų žarnyne ir palaikančių svarbias organizmo funkcijas. Vartojant probiotikus papildysite šių svarbių gerųjų bakterijų kiekį žarnyne, o kartu sumažinsite su antibiotikais susijusio viduriavimo, taip pat antrinės infekcijos ir ilgalaikių sveikatos problemų riziką.

Tačiau antibiotikai nėra vienintelis dalykas, kuris sutrikdo gerųjų žarnyno bakterijų veiklą. Kiti veiksniai yra stresas, nesveika mityba ir alkoholis. Šiuolaikinis gyvenimo būdas kelia daug grėsmių mūsų gerosioms žarnyno bakterijoms. Todėl norint nuolat palaikyti gerą bendrą savijautą verta vartoti aukštos kokybės probiotikų papildus.

6 mitas: jei per ilgai vartosiu probiotikus, mano organizmas prie jų pripras

Tiesa, kad organizmas gali priprasti prie kai kurių vaistų ar hormonų (pvz., skydliaukės hormonų), tačiau tai negalioja probiotikams. Atminkite, kad probiotikai yra gerosios bakterijos, kurių natūraliai yra sveikame žmogaus žarnyne.

Deja, daugelio žmonių žarnynų mikrobioma yra sutrikusi  ir jiems yra reikalingi šie maži probiotiniai pagalbininkai, kad palaikytų normalų žarnyno funkcionavimą. Mūsų organizmas negamina probiotinių bakterijų, todėl geriausia reguliariai vartoti probiotikus, skirtus asmeniniams sveikatos tikslams pasiekti.

pr2024/91

 

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

„Microsoft Dynamics 365 Business Central“. Kaip ši sistema padeda integruoti verslo procesus ir didinti efektyvumą?

Kas yra „Microsoft Dynamics 365 Business Central“? Microsoft Dynamics 365 Business Central – tai išmanusis verslo valdymo sprendimas, sukurtas mažoms ir vidutinėms įmonėms, siekiančioms efektyviai valdyti finansus, tiekimo grandines, pardavimus ir klientų aptarnavimą. Tai debesų kompiuterijos pagrindu veikianti ERP (Enterprise Resource Planning) sistema, leidžianti automatizuoti ir integruoti pagrindinius verslo procesus vienoje platformoje. Pagrindiniai verslo procesai, kuriuos integruoja Business Central Business Central leidžia centralizuotai valdyti įvairias įmonės operacijas, sumažinant atskirų sistemų poreikį ir pagerinant duomenų tikslumą. 1. Finansų valdymas Sistema padeda

Kaip tinkamai pakuoti ir siųsti dužias bei trapias siuntas?

pakavimas

Įsivaizduokite – kruopščiai pagamintas keraminis puodelis, švelniai supakuotas, keliauja pas naują šeimininką. Ar jis atvyks nepažeistas, ar teliks duženų krūva? Tinkamas pakavimas yra ne tik praktinis sprendimas, bet ir pagarba tam, kas siunčiama bei tam, kas laukia šios siuntos. Jei jūsų verslas – elektroninė parduotuvė, rankdarbių kūrimas, meno galerija ar technologijų prekyba, jūs tikriausiai žinote, koks svarbus yra saugus siuntų pristatymas. Viena smulki klaida pakuojant gali lemti ne tik sudužusį daiktą, bet ir nusivylusį klientą. Per silpna dėžė, nepakankamas apsauginių

Neblaiviųjų diena

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Kovo 20 d. Jaunimo al., Šilutėje, neblaivus (4,01 prom.) vyras, gim. 1988 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai (3,34 prom.) moteriai, gim. 1964 m. Įtariamasis sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kovo 20 d. pavakare Čiūtelių k., Saugų sen., neblaivi (2,48 prom.) moteris, gim. 1970 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviam (3,22 prom.) vyrui, gim. 1975 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kovo 20 d. vakare Gluosnių g., Šilutėje, neblaivus (1,78 prom.) vyras, gim. 1962 m.,

Spręs dėl mobiliųjų telefonų draudimo mokyklose

Seimas pradėjo svarstyti Seimo narės Ligitos Girskienės pristatytas Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama apriboti informacinių technologijų įrenginių naudojimą švietimo įstaigose ne ugdymo tikslu.   Pagal teikiamą projektą, išimtis mokyklos galėtų nustatyti informacinių technologijų įrenginių naudojimo tvarkoje. Mokyklos tarybai būtų suteikta teisė teikti pasiūlymų mokyklos vadovui dėl informacinių ir komunikacinių technologijų naudojimo mokykloje tvarkos. Projekto iniciatorė mano, kad nereguliuojamas naudojimasis informaciniais ir komunikaciniais prietaisais švietimo įstaigose daro neigiamą įtaką vaikų ir paauglių ugdymo procesui ir jų mokymosi rezultatams. Pasak pataisų rengėjos,

Taip pat skaitykite