Žodžio ir posakio rinkimai: siūlyti gali kiekvienas

LRT, siekdama skatinti visuomenę domėtis ir fiksuoti viešosios kalbos vartosenos reiškinius, jau septintąjį kartą skelbia LRT žodžio ir posakio rinkimus. Jau nuo vasario 15 dienos visi gali siūlyti įsiminusius LRT eteryje nuskambėjusius ar perskaitytus žodžius bei posakius.

Televizijos, radijo laidų kūrėjai, vedėjai, žurnalistai ir visuomenė kviečiama siūlyti 2023-2024 m. televizijos, radijo laidose išgirstus, LRT.lt portale perskaitytus įdomius, naujus, šmaikščius, keistus, vaizdingus, paradoksalius, tarmiškus, netikėtų reikšmių įgavusius žodžius ir posakius. Visi pasiūlyti žodžiai ir posakiai bus skelbiami portale LRT.lt.

„Septintąjį kartą rengdami LRT žodžio ir posakio rinkimus šįkart kviečiame dar labiau įsitraukti visuomenę – kiekvienas galės pasiūlyti patikusį žodį ar posakį, išgirstą ar perskaitytą LRT eteryje ar portale LRT.lt. Tikimės, jog tai padės atkreipti dėmesį į mūsų kalbos neišsemiamus klodus bei fiksuoti žurnalistų kalboje atsirandančius naujadarus, frazeologizmus, sinonimus, vaizdingus pasakymus ar humoro nestokojančius apibūdinimus“, – teigia idėjos sumanytoja Kalbos kultūros skyriaus redaktorė Lina Smolskienė.

Iš pasiūlytų žodžių ir posakių bus sudaryti balsavimui teikiami sąrašai, kurie bus paskelbti portale LRT.lt balandžio 15 dieną. Portale savo balsus galės atiduoti visuomenė, atskirai savo balsus atiduos specialiai sudaryta komisija, kurioje dirbs LRT žurnalistai Aida Murauskaitė, Marius Andrijauskas, Gabrielė Kloniūnaitė, Edvardas Kubilius ir kalbos redaktorė Miglė Bagdonė.

Rinkimai skirti Spaudos, kalbos ir knygos dienai paminėti, todėl komisijos ir visuomenės išrinkti LRT žodžiai ir posakiai bus paskelbti gegužės pradžioje LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ eteryje. Pernai vykusiuose rinkimuose išrinkti žodžiai – „skystaprotizmas“, kurį pavartojo Giedrė Kazlauskaitė LRT KLASIKOS laidoje „Homo cultus. Iš balkono“ bei „gudrauodegiauja“, Raimundo Kuodžio pavartotas LRT TELEVIZIJOS laidoje „LRT forumas“. Metų posakiu išrinktas Vytauto Landsbergio pasakytas „kvailybė yra amžina, bet ne jos rezultatai“.

2022 metais LRT žodžiu buvo išrinktas Kristinos Sabaliauskaitės pavartotas „rusorealistas“. Rašytoja teigė, kad šį žodį perskaitė Tomo Sinicko skiltyje ir šiek tiek pakoregavo. Tai – naujadaras, sukurtas karo Ukrainoje kontekste, apibūdinantis žmones, iš patirties žinančius, ką gali Rusija. LRT posakiu tapo „rusiškas laive, eik n…“.

Ankstesnių rinkimų metu buvo išrinkti žodžiai „šimonėda“, „slydmetis“, „moteriausybė“ bei posakiai „dėl vieno banano neikite į parduotuvę“, „smegenų įšalas“, „kiaulės akių problema“ bei „dovanotam keliukui į sąmatą nežiūri“. Savo pasiūlymus LRT žodžio ir posakio rinkimams galite rašyti LRT interneto svetainėje.

LRT inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pernai Ventės rage sužieduota per 100 tūkstančių paukščių

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, kurio padalinys yra Ventės rago ornitologijos stotis, paskelbė žinią apie pernai sužieduotų paukščių skaičių – per 100 tūkstančių. Daugiausia kregždžių Ventės rago ornitologijos stoties darbuotojai ir talkininkai 2024 m. sužiedavo 100 058 paukščius ir šikšnosparnius: 133 rūšių 100 033 paukščius ir 7 rūšių 252 šikšnosparnius. Iš paukščių daugiausia 2024 m. sužieduota šelmeninių kregždžių (Hirundo rustica) – 21 258, mėlynųjų zylių (Parus caeruleus) – 21 004, didžiųjų zylių (Parus major) – 20 644, paprastųjų varnėnų (Sturnus

Šyšos vandenys liejasi per krantus

Meteo.lt  praneša, jog savaitgalį bus žiemai nebūdinga šiluma, vyraus vakarų vėjai, kurie trukdo potvynio vandeniui laisvai tekėti į marias, tad apsemiamam vis daugiau pievų, miškelių, kelių ruožų ir Šilutės rajone. Sausio 18 d., šeštadienį, žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas vakarinių krypčių, 8-13 m/s, naktį pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra naktį nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos, dieną bus 3-8 laipsniai šilumos. Sausio 19 d., sekmadienį, be žymesnių kritulių. Vėjas vakarų, pietvakarių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį bus 0-5, dieną –

Aptiktas didelis kiekis garsių prekių ženklų klastočių

Trečiadienį, sausio 15 d., policijos pareigūnai Šilutėje įsikūrusioje rūbų parduotuvėje atliko kratą ir rado gaminių su garsiais prekių ženklas, kurios, įtariama, buvo klastotės. Iš parduotuvės paimtas labai didelis kiekis rūbų, avalynės, apatinio trikotažo, kosmetikos, parfumerijos ir galanterijos gaminių. Paimtos prekės buvo neteisėtai paženklintos garsių bendrovių prekių ženklais  „Nike“, „Adidas“, „Puma“, „Calvin Klein“, „Burberry“, „Hugo Boss“, „The North Face“ ir kt. 49-erių metų parduotuvės savininkė minėtais rūbais galimai prekiavo ir pasitelkdama socialinius tinklus. Ekspertai nustatys, ar šios prekės yra klastotės, kokia

Kokia turėtų būti į vaiko psichinę bei fizinę gerovę orientuota mokykla?

Mokykla, orientuota į vaiko fizinę ir psichologinę gerovę, turėtų būti tokia vieta, kur kiekvienas vaikas jaustųsi saugus, palaikomas ir skatinamas augti tiek fiziškai, tiek emociškai. Kokie yra pagrindiniai tokios mokyklos bruožai? Saugi ir palaikanti aplinka Nulinė tolerancija patyčioms. Mokykla turi aktyviai kovoti su patyčiomis, kurdama  atmosferą, kur kiekvienas vaikas jaučiasi priimtas ir vertinamas. Atvira komunikacija. Mokytojai ir kiti darbuotojai turi būti pasiekiami, kad vaikai galėtų drąsiai kalbėti apie savo jausmus ir problemas. Pagarba įvairovei. Mokykla turi skatinti toleranciją ir priimti

Taip pat skaitykite