Unikaliai Baltijos šalių Dainų švenčių tradicijai – šimtas metų!

Dainų švenčių tradicijos siekia XIX a. vidurio Vakarų Europą. Pirmoji dainų šventė įvyko 1843 m. Šveicarijoje. Vėliau ši tradicija išplito Vokietijoje.

Deja, Vakarų Europoje ilgainiui ji išblėso. Per Skandinaviją dainų šventės pasiekė Baltijos šalis – pirmiausia Estiją ir Latviją, o vėliau ir Lietuvą. Čia jos tapo svarbiu kultūriniu ir visuomeniniu reiškiniu, gyvuojančiu iki šių dienų.

XVIII a. pabaigoje Estiją, Latviją ir Lietuvą suvienijo panašus likimas – jos buvo prijungtos prie Rusijos imperijos. XIX a. tautinio atgimimo metu tautinė kultūra, ypač liaudies dainos, įgijo ypatingą svarbą. Dainų ir šokių šventės tapo svarbia tautiškumo ugdymo priemone, skatinančia Baltijos tautų bendrumo ir vienybės jausmą bei viltį atsiskirti nuo Rusijos imperijos ir sukurti savarankiškas valstybes. Nepaisant politinių ir socialinių sukrėtimų, po Antrojo pasaulinio karo ši tradicija buvo atgaivinta. Ji suvaidino reikšmingą vaidmenį atkuriant Baltijos valstybių nepriklausomybę XX a. pabaigoje.

Prasidėjo Kaune prieš šimtą metų

Lietuvoje dainų švenčių tradicija gyvuoja jau 100 metų. Pirmoji Dainų diena buvo surengta 1924 m. Kaune. Ši šimtametė tradicija yra svarbi Lietuvos kultūros dalis. Pasaulio lietuvių dainų šventė kas ketverius metus į Vilnių suburia įvairių sričių meno kolektyvus ir profesionalius menininkus iš Lietuvos bei užsienio. Dainų šventėse dalyvauja per 40 tūkst. dalyvių.

Siekiant užtikrinti dainų švenčių tradicijos valstybinę apsaugą ir plėtrą, 2007 m. Lietuvoje buvo priimtas Dainų švenčių įstatymas. Jis nustato rengimosi ir vadovavimo dainų šventėms tvarką, valstybės ir savivaldybių institucijų atsakomybę bei kompetenciją, taip pat finansavimo principus. Įstatymas Lietuvoje inicijuotas sekant Latvijos pavyzdžiu. Ten panašus teisės aktas priimtas 2005 m.

Lietuvoje tradicijos išsaugojimu rūpinasi Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Latvijoje – Latvijos liaudies meno centras ir Dainų švenčių fondas, Estijoje – Estijos dainų ir šokių švenčių fondas.

Siekdamos įamžinti dainų šventes Lietuva, Latvija ir Estija yra išleidusios įvairių apyvartinių proginių ir kolekcinių monetų.

Daugiau informacijos apie dainų šventėms skirtas monetas bei jų pavyzdžius galima rasti Pinigų muziejaus interneto svetainėje.

Pagal Pinigų muziejaus inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Cepelinai, dūminė pirtis ir miško žvėrys – būsimi pašto ženklai atvaizduos lietuvių pageidavimus

Išrinktos trys gyventojų pasiūlytos temos, kurios bus atvaizduotos ant 2025 ir 2027 m. pasirodysiančių lietuviškų pašto ženklų. Tai Lietuvos kulinariniam paveldui priskiriami cepelinai, dūminė pirtis ir miško žvėrys bei paukščiai. Tuo pačiu Lietuvos paštas skelbia ir naują konkursą, šį sykį – kviečiantį sukurti dizainą ateinančių metų pašto ženklams. Visas minėtas ateities pašto ženklų temas pasiūlė gyventojai, atsiliepę į pavasarį Lietuvos pašto paskelbtą kvietimą. Temų, kurioms pritarta, autoriai bus apdovanoti Lietuvos pašto prizais. „Norime padėkoti už gyventojų įsitraukimą siūlant pačias įvairiausias

90-ojo gimtadienio proga pasveikinta Hilda Galina Žiogienė

Šilutės rajono savivaldybės vadovai kartu su seniūnais bei socialinės paramos skyriaus darbuotojais nuolat vyksta pasveikinti garbingo amžiaus sulaukusių rajono gyventojų. Šįkart dėmesio sulaukė jubiliatė Hilda Galina Žiogienė. Jai sukako 90 metų. Rugsėjo 12 d. meras Vytautas Laurinaitis, vicemeras Tomas Budrikis, Administracijos direktorius Andrius Jurkus, mero patarėja Irma Macevičienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Barauskienė, Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus ir socialinio darbo organizatorė Lina Ozgirdaitė 90-ojo gimtadienio proga pasveikino Hildą Galiną Žiogienę. Visą savo gyvenimą jubiliatė buvo kupina atjautos, padėjo tiems

Informacija telefonu bus teikiama nemokamai

Nuo spalio 1 d. Užimtumo tarnyboje veiks tik bendrasis konsultacijų numeris (+370) 5 250 0883. Skambinant šiuo telefono numeriu bus taikomi standartiniai operatorių tarifai, juo susisiekti bus galima ir būnant užsienyje. Mobiliojo ryšio tiekėjų papildomai apmokestinamas trumpasis informacijos numeris 1883 veiks iki rugsėjo pabaigos. Iki šiol juo buvo aptarnaujami Užimtumo tarnybos ir „Sodros“ klientai. Telefonu (+370) 5 250 0883 teikiama informacija apie Užimtumo tarnybos teikiamas paslaugas ir taikomas paramos priemones darbo ieškantiems asmenims, darbdaviams, mokymo teikėjams ir kitiems suinteresuotiems asmenims.

Socialinės paramos skyriuje – išankstinė registracija dėl socialinių išmokų

Primename, kad Šilutės miesto gyventojams kreipiantis į Socialinės paramos skyrių dėl išmokų, BŪTINA IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA: būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijų; socialinės pašalpos; tikslinių kompensacijų (priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinė kompensacija ar slaugos išlaidų tikslinė kompensacija); išmokų vaikams; nemokamo mokinių maitinimo ir paramos mokinio reikmenims įsigijimo; globos (rūpybos) išmokos, globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo, vaiko laikinosios priežiūros išmokos, vienkartinės išmokos įsikurti; vienkartinių, tikslinių, periodinių ir sąlyginių išmokų; ir kitų išmokų. Išankstinė registracija galima atvykus į Socialinės

Taip pat skaitykite