Unikaliai Baltijos šalių Dainų švenčių tradicijai – šimtas metų!
Dainų švenčių tradicijos siekia XIX a. vidurio Vakarų Europą. Pirmoji dainų šventė įvyko 1843 m. Šveicarijoje. Vėliau ši tradicija išplito Vokietijoje.
Deja, Vakarų Europoje ilgainiui ji išblėso. Per Skandinaviją dainų šventės pasiekė Baltijos šalis – pirmiausia Estiją ir Latviją, o vėliau ir Lietuvą. Čia jos tapo svarbiu kultūriniu ir visuomeniniu reiškiniu, gyvuojančiu iki šių dienų.
XVIII a. pabaigoje Estiją, Latviją ir Lietuvą suvienijo panašus likimas – jos buvo prijungtos prie Rusijos imperijos. XIX a. tautinio atgimimo metu tautinė kultūra, ypač liaudies dainos, įgijo ypatingą svarbą. Dainų ir šokių šventės tapo svarbia tautiškumo ugdymo priemone, skatinančia Baltijos tautų bendrumo ir vienybės jausmą bei viltį atsiskirti nuo Rusijos imperijos ir sukurti savarankiškas valstybes. Nepaisant politinių ir socialinių sukrėtimų, po Antrojo pasaulinio karo ši tradicija buvo atgaivinta. Ji suvaidino reikšmingą vaidmenį atkuriant Baltijos valstybių nepriklausomybę XX a. pabaigoje.
Prasidėjo Kaune prieš šimtą metų
Lietuvoje dainų švenčių tradicija gyvuoja jau 100 metų. Pirmoji Dainų diena buvo surengta 1924 m. Kaune. Ši šimtametė tradicija yra svarbi Lietuvos kultūros dalis. Pasaulio lietuvių dainų šventė kas ketverius metus į Vilnių suburia įvairių sričių meno kolektyvus ir profesionalius menininkus iš Lietuvos bei užsienio. Dainų šventėse dalyvauja per 40 tūkst. dalyvių.
Siekiant užtikrinti dainų švenčių tradicijos valstybinę apsaugą ir plėtrą, 2007 m. Lietuvoje buvo priimtas Dainų švenčių įstatymas. Jis nustato rengimosi ir vadovavimo dainų šventėms tvarką, valstybės ir savivaldybių institucijų atsakomybę bei kompetenciją, taip pat finansavimo principus. Įstatymas Lietuvoje inicijuotas sekant Latvijos pavyzdžiu. Ten panašus teisės aktas priimtas 2005 m.
Lietuvoje tradicijos išsaugojimu rūpinasi Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Latvijoje – Latvijos liaudies meno centras ir Dainų švenčių fondas, Estijoje – Estijos dainų ir šokių švenčių fondas.
Siekdamos įamžinti dainų šventes Lietuva, Latvija ir Estija yra išleidusios įvairių apyvartinių proginių ir kolekcinių monetų.
Daugiau informacijos apie dainų šventėms skirtas monetas bei jų pavyzdžius galima rasti Pinigų muziejaus interneto svetainėje.
Pagal Pinigų muziejaus inf.