Šilutės ligoninėje – neeilinė operacija
Šilutės ligoninėje atlikta plyšusios pilvo aortos aneurizmos protezavimo operacija. Plyšus pilvo aortos aneurizmai, dėl itin sunkios būklės nebuvo galimybių paciento pervežti į trečiojo lygio gydymo įstaigą. Šilutės ligoninėje yra sudarytos sąlygos atlikti įvairaus pobūdžio operacijas, tad suteikti neatidėliotiną pagalbą atvyko kraujagyslių chirurgai iš Klaipėdos universiteto ligoninės.
Atvyko kraujagyslių chirurgai
Kai greitosios medicinos pagalbos tarnyba į Šilutės ligoninę atvežė pacientą, medikų komanda nedelsiant pradėjo teikti pagalbą. Kadangi pacientas jau anksčiau skundėsi nugaros skausmais, gydytojams iškart kilo įtarimas, kad gali būti plyšusi pilvo aortos aneurizma. Pacientui buvo atlikta pilvo organų echoskopija, plyšusios aortos aneurizmos diagnozei patikslinti – kompiuterinės tomografijos tyrimas. Dėl esamo aortos pažeidimo, jam nedelsiant reikėjo atlikti operaciją.
Šilutės ligoninėje pagal teikiamų paslaugų pobūdį neatliekamos plyšusios aortos aneurizmos protezavimo operacijos, čia nedirba siauros specializacijos kraujagyslių chirurgai. Dažniausiai tokio lygio operacijos atliekamos trečiojo lygio ligoninėse
Deja, pervežti paciento į trečiojo lygio gydymo įstaigą nebuvo galimybių, nes paciento būklė buvo itin sunki. Suderinus su kraujagyslių chirurgais ir gydytojais anesteziologais – reanimatologais iš Klaipėdos universiteto ligoninės, buvo nuspręsta pacientą operuoti Šilutės ligoninėje. Į ligoninę atvyko kraujagyslių chirurgas su asistentu. Po operacijos, stabilizavus būklę, pacientas buvo pervežtas į trečio lygio gydymo įstaigą.
Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Algis Starkus pasidžiaugė, kad ligoninėje buvo sudarytos visos sąlygos operuoti tokios būklės pacientą – tinkamai paruošta operacinė su profesionalia anesteziologų bei operacinės slaugytojų komanda, aprūpinta reikalingomis medicinos priemonėmis bei medikamentais.
Liga dar vadinama „tyliąja žudike“
Aorta – stambiausia žmogaus kraujagyslė, kuria kraujas iš širdies keliauja į visą kūną. Jos išsiplėtimas daugiau nei pusantro karto, palyginus su įprastu skersmeniu, vadinamas aneurizma. Aorta plečiasi tol, kol kraujagyslės sienelės nebeatlaiko, ji plyšta. Pilvo aortos aneurizma – tai stambiausios žmogaus kraujagyslės išsiplėtimas. Ši liga, dar vadinama „tyliąja žudike“, labai pavojinga, nes dažniausiai jokių simptomų nesukelia, tačiau aneurizmai plyšus miršta net 80-90 proc. pacientų.
Pilvinės aortos aneurizma iki 55-60 metų amžiaus žmonėms – reta liga, tačiau su amžiumi jos paplitimas stabiliai didėja. Moksliniai tyrimai atskleidė, jog moterims pilvinės aortos aneurizma išsivysto keturis kartus rečiau nei vyrams. Riziką susirgti šia liga didina rūkymas, kraujagyslių aterosklerozė , padidėjęs kraujospūdis. Dažniausiai pilvo aortos aneurizma diagnozuojama atsitiktinai, pavyzdžiui, kai daromas pilvo organų ultragarso ar kompiuterinės tomografijos tyrimas.
Laiku aptikus neplyšusią aneurizmą, jos gydymo efektyvumas siekia net 95 proc., todėl vyresniems žmonėms svarbu tirtis profilaktiškai. Spėjama, kad Lietuvoje šiuo metu galėtų būti daugiau nei penki tūkstančiai žmonių, turinčių pilvo aortos aneurizmą, tačiau apie 70 proc. apie ją nežino, gyvena nuolatiniame pavojuje ir laiku negauna reikalingo gydymo. Dėl laiku nepastebėtos ir nediagnozuotos aortos aneurizmos Lietuvoje kasmet miršta apie 4500 žmonių.
Šilutės ligoninės administracijos inf.
gydytojai verti pagarbos