Šiandien – Pusiaužiemis
Šilutės Hugo Šojaus muziejus „Facebook“ paskyroje klausia, ar žinote, kad šiandiena – sausio 25-oji – Mažosios Lietuvos lietuvininkams – Pusiaužiemis. Kituose Lietuvos etnografiniuose regionuose dėl didesnės krikščionybės įtakos ši diena tapatinama su Krikštais (Šv. Pauliaus atsivertimas), dar buvo vadinta Kirminų ar Kirmių diena. Prieškrikščioniškoje paprotinėje aplinkoje vis tik Krikštai vadinti pusiaužiemiu. Tą dieną meška ant kito šono besiverčianti ir nuo tos dienos pradedanti čiulpti leteną. Kitur teigiama, jog barsukas išlendantis iš olos apsižvalgyti, jei saulėta diena pasitaikanti, jis pamato savo šešėlį ir išsigandęs jo sprunkantis atgal į olą miego tęsiniui.
Žinoma, kad seniau labai svarbu buvo pagal šios ypatingos dienos orus nuspėti visų, tik prasidėjusių, metų orus. Sakydavo, jei pusiaužiemio diena saulėta, tai vasara bus šilta, jei vėjai, krituliai, apsiniaukę, tai žmonės nesutars tarpusavyje. Kirminų dienos pavadinimo aiškinimas susijęs su senąja žalčių laikymo pagarboje tradicija. Iki šių dienų išlikę pasakojimai, patarlės, priežodžiai apie žalčius ir gyvates, bei sakydavo, jog tądien žalčiai iš miško pareina namo.
Kaip skelbia Hidrometeorologijos tarnyba, Meteo.lt, pasakius, kad sausio mėnuo paprastai yra pats šalčiausias, nieko nenustebinsime, tačiau ar kada pagalvojote, kodėl pusiaužiemiu laikoma ne sausio 15, o 25-oji. Galimų atsakymų – ne vienas. Žvelgiant iš klimatinės pusės, seniau žiema prasidėdavo lapkričio pabaigoje, o pasibaigdavo kovo pabaigoje, todėl meteorologinės žiemos vidurys buvo maždaug kaip tik tokiu metų laiku.
Dar kitas pusiaužiemio datos paaiškinimas gali būti susijęs su vidutine oro temperatūra. Remiantis 1991-2020 m. duomenimis, vidutiniškai pačios šalčiausios metų dienos Lietuvoje yra sausio 23-25 d. Vidutiniškai pati šalčiausia diena visoje Lietuvoje yra sausio 24-oji.
Žinoma, kiekvienais metais žiema šalčio piką pasiekia vis kitą metų dieną, tačiau dažniausiai ta diena būna būtent sausio mėnesį. Šio mėnesio pabaiga išties yra savotiškas žiemos pikas ir nuo šio momento pamažu daugės tiek šilumos, tiek Saulės spindulių. Ankstyvasis pavasaris jau ne už kalnų.