Norintiems gyventi ilgiau pataria keisti gyvenimo būdą ir įpročius

Vis labiau įsitvirtinanti ilgaamžiškumo (angl. longevity) tendencija skatina imtis ne vien tradicinių metodų. Socialiniai tinklai mirga nuo patarimų, kaip prailginti gyvenimą – nuo supermaisto iki papildų, žadančių amžiną jaunystę. Tačiau šios srities ekspertė Gitana Lapinskaitė pabrėžia – vienos stebuklingos tabletės nėra.

Gyvenimas pailgėjo

„Šiuo metu gyvename ilgiausiai žmonijos istorijoje, stebime akivaizdų gyvenimo trukmės ir kokybės ilgėjimą. Tačiau norint ilgaamžiškumo, neužtenka vien ilgai gyventi – reikia gyventi ir kokybiškai. O norint to pasiekti, pirmiausia turime atkreipti dėmesį į savo įpročius ir juos koreguoti“, – sako „Eglės sanatorijos“ Ilgaamžiškumo programos vadovė gydytoja Gitana Lapinskaitė. Ji daugiau nei 10 metų dirba su ilgaamžiškumui skirtais produktais bei sprendimais.

Pasak jos, dažniausiai apie ilgaamžiškumą susimąstoma tik vyresniame amžiuje – jaunimas gyvenimo kokybe rūpinasi kiek mažiau.

„Negali ant jaunų žmonių pykti, nes jauname amžiuje atrodo, kad gyvensi amžinai. Esu sutikusi jaunuolių, kurie net nežinojo savo kraujospūdžio, kurį pamatavus paaiškėjo, kad šis gerokai per didelis. Vyresni žmonės labiau suinteresuoti keisti gyvenimo būdą, nes jau turi patirties ir žino daugiau apie gyvenimo kokybę“, – sako G. Lapinskaitė.

Ilgaamžiškumo ekspertė atkreipia dėmesį į dar vieną niuansą,– nors jauni žmonės nėra linkę galvoti apie savo gyvenimo trukmę, jie jau dabar yra pavargę. Tad kyla pavojus, kad po kelerių metų bus visai perdegę.

 

Ne sprintas, o maratonas

Pašnekovės teigimu, ilgaamžiškumo tendencijas skatina ne tik augantis žmonių sąmoningumas, bet ir medicinos pažanga. Per pastaruosius 20 metų sužinota, kaip prailginti žmogaus gyvenimo trukmę kur kas daugiau nei iki 100 metų.

„Šiuo metu mes kur kas geriau suprantame, kokie procesai ir kodėl vyksta žmogaus organizme, kaip žmogų veikia aplinka ir jo gyvenimo būdas. Ilgėjančiai gyvenimo trukmei nemažai įtakos turi ir ankstyva ligų diagnostika, inovatyvūs gydymo metodai“, – pasakoja G. Lapinskaitė.

Vis dėlto, siekiant ilgaamžiškumo nėra vieno veiksmingo metodo – stebuklingos dietos ar gėrimo, pratimo, kuris prailgintų gyvenimą.

„Tai turi būti kompleksinis požiūris į savo sveikatą ir savijautą, sąmoningai pasirinkta gyvenimo kryptis. Svarbiausi dalykai – miegas, maistas, judėjimas ir poilsis. Tačiau jei norime kitokio rezultato gyvenime, turime pradėti gyventi kitaip, nes darant tą patį, rezultatas nedžiugins. Taigi turime ne tik kokybiškai ilsėtis, subalansuotai maitintis, bet ir judėti, sportuoti, išlaikyti sveiką darbo ir poilsio balansą. Tai daryti privalu nuolat, nes kelionė ilgaamžiškumo link nėra trumpo atstumo sprintas“, – sako G. Lapinskaitė.

Kitų metų sausį „Eglės sanatorijoje“ startuos nauja gydomoji programa Longevity, skirta ilgaamžiškumui. Ją sudarys NAD+ (niacino B3 vitamino kofermentas, atsakingas už energijos gamybą ir ląstelių regeneraciją), kūno sudėties tyrimai, gliukozės kiekio stebėsena, gydytojų konsultacijos, gydomosios procedūros, maisto papildų paketas ir dar daugiau.

„Visada geriau užsiimti profilaktika, nei gaisro gesinimu. Šiuo atveju, netinkamo gyvenimo būdo sukeltų ligų gydymu ar sveikatos problemų šalinimu. Pailsėjęs žmogus jaučiasi geriau, turi daugiau jėgų kasdieninėms užduotims atlikti bei įveikti. Gyvename išties nuolatinės skubos ir bėgimo laikais, tad pirmiausia reikėtų pasirūpinti savimi“, – sako G. Lapinskaitė.

Pašnekovė pabrėžia, kad dažnas tikisi, jog pagyvens kažkada ateityje, tačiau užsisuka užburtame rate: „Gyvenimo tikslai nesibaigia ties užaugintais vaikais, pastatytais namais ar pasodintais medžiais, gyvenimas turi tęstis ir po to. Atidėdami kokybišką gyvenimą vėlesniam laikui turime suprasti, kad jei dabar nieko nedarysime, tos sveikos senatvės galime ir nesulaukti.“

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Galima užsisakyti naująjį numizmatinį apyvartinių eurų monetų rinkinį

Lietuvos banko 2025 m. apyvartinių eurų monetų rinkinio išankstinė prekyba prasidėjo trečiadienį, sausio 15 d., centrinio banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt. Nuo 2025 m. sausio 22 d. monetų rinkinių bus galima įsigyti ne tik Lietuvos banko el. parduotuvėje, bet ir Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune. Naujojo numizmatinio rinkinio tema – Barokas Lietuvoje. Baroko kultūra į Lietuvą atėjo XVI a. pabaigoje, suklestėjo iki XVII a. vidurio ir tęsėsi beveik iki XVIII a. pabaigos. „Lietuvoje barokas kartais laikomas ištisa istorijos epocha. Ginčytis

Socialiniuose tinkluose plinta suklastotos bankų reklamos. Patikėjusieji gali skaudžiai nudegti

Kibernetinio saugumo ekspertai perspėja apie padažnėjusius sukčių bandymus gyventojų pinigus išvilioti pasinaudojant suklastotomis bankų reklamomis socialiniuose tinkluose. Nors toks apgaulės būdas nėra naujas, tačiau nusikaltėliai sugalvoja vis įvairesnių jo formų. Šiaulių banko privačių klientų paslaugų vadovė dr. Dalia Kolmatsui atkreipia dėmesį į pastaraisiais mėnesiais daugiausiai „Facebook“ tinkle plintančias suklastotas reklamas, kuriose siūlomas atlygis už dalyvavimą banko apklausoje. Užkibus ant tokio sukčių kabliuko galima nukentėti finansiškai. Klasikinis internetinis sukčiavimas su nauju rūbu D. Kolmatsui pasakoja, kad pirmas tokio tipo bandymas apgauti

Šiemet kas trečias gyventojas planuoja įsigyti automobilį

Labiausiai šiemet įsigyti automobilį Baltijos šalyse yra nusiteikę lietuviai – tai planuoja padaryti kas trečias (34 proc.) apklaustasis. Tai  rodo „Citadele“ banko inicijuota apklausa. Daugiausia respondentų žada rinktis naudotą, 5–10 m. automobilį. Visiškai naują automobilį šiemet įsigyti planuoja po 6 proc. respondentų Lietuvoje ir Latvijoje, 4 proc. Estijoje. Naudotą, bet ne senesnį nei 5 m. – 10 proc. Lietuvos, 8 proc. Latvijos ir 5 proc. Estijos apklaustųjų. 13 proc. lietuvių, 12 proc. latvių ir 4 proc. estų apklaustųjų ketina įsigyti

Rusnėje automobilyje rastas negyvas žmogus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Sausio 14 d. per pietus Rusnėje automobilyje „Toyota“ rastas vyro, gim. 1970 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 14 d. artėjant vidurnakčiui Gluosnių g., Šilutėje, neblaivus (2,18 prom.) vyras, gim. 1962 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai (2,20 prom.) moteriai, gim. 1986 m. Įtariamasis sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Gaisras Stankaičiuose Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša apie gaisrą Šilutės rajone ir primena gyventojams, kaip svarbu saugoti

Taip pat skaitykite