Kad žolė žaliuotų. Pataria ekspertas

vejaSakoma, kad kai laukai pradeda baltuoti, jau galima imtis žemės darbų. Tam pritaria profesionalus agronomas ir kraštovaizdžio specialistas Tautvydas Gurskas, ragindamas nekantraujančius imtis vejos paruošimo darbų stebėti gamtos ženklus. Apie tai rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai.

„Laukai baltuoja – situacija, kai dirbamuose laukuose pavasarį pastebimos šviesesnės dėmės. Tos vietos, dažniausiai esančios ant kalvelių, atsisukusios į saulę, yra išdžiūvusios. Tai yra signalas, jog jau galite pradėti ruoštis vejos ruošimo darbams: tręšimui, skarifikavimui (procesas, kurio metu nuo vejos paviršiaus pašalinamos samanos, negyva žolė ir kitos susikaupusios liekanos), šukavimui, aeravimui ir pan.

Dažniausiai taip nutinka balandį, pakankamai sušilus orams. Vis dėlto, pirmiausia būtina įvertinti pačią vejos būklę, ir tik tada imtis reikalingų veiksmų“, – pataria profesionalus agronomas, kraštovaizdžio specialistas Tautvydas Gurskas.

Pirmieji darbai

Sušilus orams, pirmiausia reikėtų patikrinti, kaip veja atrodo po žiemos, ar jai nepakenkė sniegas, nėra sušutimų ir pan. Jei veja peržiemojo prastai,  gali prireikti atsėti tam tikrą plotą.

„Sunkiau peržiemojusius plotus apiberkite sėklomis: būtų geriausia, kad naudotumėte tą patį vejos mišinį, kaip ir praėjusiais metais. Jei situacija – itin prasta, arba nebeturite tų pačių sėklų, rinkitės specialius, būtent atsėjimui skirtus mišinius: jų sėklos auga kur kas greičiau, sparčiau ir veja sužaliuoja“, – paaiškina T. Gurskas.

Kitas rekomenduojamas žingsnis: pasirinkti tinkamas trąšas. Ekspertas pataria rinktis trąšas, praturtintas mikro ir makroelementais.

„Fosforas, kalis, magnis, varis, geležis ir kiti mikroelementai pavasarį tinkamai pamaitina veją – garantuoja jai sočius pusryčius, kurie suteikia žolei reikalingos energijos augti ir tvirtėti. Tai padarius, veja bus stipri, ją bus galima dažnai pjauti, vaikščioti ant jos visą sezoną“, – teigia kraštovaizdžio specialistas.

Laistyti – tik nuo gegužės

Gali atrodyti, kad po žiemos prabudusiai vejai reikia daug drėgmės. Tačiau ne vieną namų aplinką įrengęs specialistas tikina, jog atgyjančios žolės papildomai laistyti nereikia – tai pradėti daryti reikia tik antroje gegužės pusėje.

„Pirmoje pavasario dalyje laistyti nereikia: žemė dar būna pakankamai drėgna – netgi trąšos ištirpsta, iš dirvos absorbuodamos drėgmę. Todėl skubėti laistyti tikrai nereikia. Tačiau pravartu stebėti drėgmės būklę, kai ruošitės skarifikuoti arba šukuoti veją. Jei norite sugrėbti lapus, kad jūsų veja kuo greičiau sušiltų, gautų oro ir atsigautų, geriau tai daryti, kai veja sausa. Jei bus šlapia –  jai tik pakenksite“, – pataria T. Gurskas.

Jis paaiškina, kad skarifikavimą atliekant su specialia įranga ir esant šlapiai dirvai, peiliai greitai aplimpa žemėmis, žolėmis, tampa buki ir gali sužaloti augalą. Eksperto teigimu, geriausia šio darbo imtis, kad dirvos paviršius 1–2 centimetrai gylyje yra sausas.

„Tačiau per sausa dirva – irgi negerai, nes skarifikavimui skirtas aparatas net negali įpjauti dirvos paviršiaus. Tokiu atveju galima iš vakaro palaistyti veją, o kitą dieną imtis darbo. Jeigu turite automatinę laistymo sistemą, ją įjunkite ir sužymėkite purkštukus, kad jų nesugadintumėte su skarifikavimo aparatu. Tai padarius, kitą rytą jau turėsite ir pažymėtus purkštukus, ir optimaliai drėgną žemę“, – tikina kraštovaizdžio specialistas.

Jis taip pat pabrėžia, kad ruošiant veją įsibėgėjus pavasariui svarbu darbus atlikti tinkamu laiku, laikytis jų eiliškumo. Tai leis ne tik lengviau imtis kitų vejos puoselėjimo darbų, bet ir džiaugtis puikiu galutiniu rezultatu.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Poilsis viešbutyje, kuris atgaivina kūną ir sielą

viešbutyje

Kasdienybė mus dažnai įsuka į nuolatinį skubėjimą – darbai, terminai, rūpesčiai, šeimos pareigos. Kartais net nepastebime, kaip išsenka mūsų energija, sumažėja motyvacija ir prarandame ryšį su savimi. Tačiau išeitis paprastesnė nei atrodo – net trumpas pabėgimas nuo rutinos gali tapti galingu vaistu. Vienas geriausių būdų tai padaryti – poilsis viešbutyje. Ne tik savaitgalio išvyka, bet ir viena naktis kitur gali atnešti daugiau naudos nei ilgas atostogų planavimas. Psichologinis atokvėpis – mažas pakeitimas, didelis skirtumas Pasikeitus aplinkai, mūsų smegenys natūraliai pereina

Valstybės sienos su Rusija apsaugai – ypatingas dėmesys

siena su Rusija

Lydimas VSAT vado generolo Rustamo Liubajevo, vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič lankėsi VSAT Pagėgių pasienio rinktinėje. Vizito tikslas – susitikti su pasieniečiais, apžiūrėti infrastruktūrą bei aptarti valstybės sienos apsaugos stiprinimo priemones, reaguojant į dabartinius geopolitinius iššūkius. „Valstybės sienos apsauga – tai neabejotinai vienas iš pagrindinių prioritetų, esančių dabartinėje darbotvarkėje. Būtina atnaujinti visą reikiamą infrastruktūrą pasienio užkardose, diegti modernias technologijas, sutvarkyti pasienio taką ir ieškoti lėšų bepiločių orlaivių bei antidroninės įrangos įsigijimui. Esant tokiems geopolitiniams iššūkiams, negalima delsti nė vienos dienos.

Bibliotekininkų nominacijos šilutiškiams ir stoniškietei 

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka paskelbė nominacijų „Išminties marės“ ir „Jonvabalis“ nugalėtojus. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka kasmet per Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę skelbia geriausią Klaipėdos regiono bibliotekininką (-ę) ir biblioteką.  Šių metų komisijos vieningu vertinimu už 2024 m. metų pasiekimus „Išminties marės“ nominacija skiriama Šilutės r. savivaldybės  F. Bajoraičio viešajai bibliotekai už tradicijų puoselėjimą, bendruomeniškumo skatinimą, aktyvų darbą su jaunimu, inovatyvių paslaugų kūrimą bei dalyvavimą įvairiose kūrybinėse iniciatyvose. Nominacija „Jonvabalis“ skiriama Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių

Prieš metus branginta automobilių techninė apžiūra ir vėl brangs… 

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Kainų augimą labiausiai pajus dujomis varomų lengvųjų automobilių savininkai, mažiausiai – mopedų ir motociklų.  Kainų pokyčiai svyruoja nuo 80 ct iki 2 Eur. Praėjusiais metais techninės apžiūros kainos nesikeitė, o kai kurioms transporto priemonių rūšims jos net sumažėjo. Iki šių metų techninės apžiūros paslaugos kainos keičiamos tik tada, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9

Taip pat skaitykite