Ar žinote, kur kreiptis nemokamos pagalbos susirgus per šventes?

Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galėtų gauti 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę. Jei gydymo įstaiga dirba trumpiau, ji turi informuoti savo pacientus, kur kreiptis dėl šeimos medicinos paslaugų likusiu laiku. Tačiau ką daryti susirgus naktį ar, pavyzdžiui, Velykų dieną?

 

Ne darbo metu – tik skubioji pagalba 

Sveikatai sutrikus vėlai vakare, naktį, savaitgalį ar per šventes, kai gydymo įstaiga, kurioje žmogus prisirašęs, nedirba, pacientai gali gauti ligonių kasų apmokamą skubiąją pagalbą, t. y. skubią ambulatorinę paslaugą, priskirtą šeimos gydytojo kompetencijai, arba skubiosios medicinos pagalbos paslaugą.

Pavyzdžiui, skubioji pagalba teikiama:

kai yra stiprus skausmas;

karščiavimas daugiau nei 38°C, trunkantis ilgiau nei 72 valandas;

traumos;

ūmios alerginės reakcijos ar pykinimo atvejais, kartojantis vėmimui;

vaikams, kai karščiavimas daugiau nei 37,8°C, trunka ilgiau nei 24 val.;

bėrimas, skausmas ar paviršinių žaizdų ir kt.

Skubiosios medicinos pagalbos paslaugos teikiamos, kai kyla reali grėsmė sveikatai ar gyvybei, pavyzdžiui, patyrus sunkią traumą, stipriai susižeidus, ūmiai apsinuodijus ir kt.

Dėl skubiosios pagalbos gali kreiptis tiek privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti, tiek neapdrausti gyventojai. Vis dėlto už sveikatos priežiūros paslaugas gali tekti susimokėti, jeigu paaiškėja, kad pagalba nėra skubi. Pavyzdžiui, jei žmogus kreipiasi, kad jam pratęstų receptą, nedarbingumo pažymėjimą arba negalavimas nekelia grėsmės sveikatai ar gyvybei.

 

Į skubiosios pagalbos kabinetą arba ligoninę

Pagal naują šiemet įsigaliojusią tvarką, jei gydymo įstaiga dirba trumpiau nei 12 val. per dieną, ji turi informuoti savo pacientus, kur kreiptis dėl šeimos gydytojo komandos (vidaus ligų gydytojo, akušerio ginekologo ir chirurgo kartu) paslaugų po įstaigos darbo valandų. Skubiąją pagalbą šeimos medicinos įstaigų ne darbo laiku, t. y. poilsio ir švenčių dienomis, teikia skubiosios medicinos pagalbos kabinetai, o kur jų nėra – ligoninių skubiosios medicinos pagalbos skyriai.

Miestuose ir rajonuose, kuriuose nėra tokių skubiosios pagalbos kabinetų, šeimos medicinos įstaigų ne darbo laiku, poilsio ir švenčių dienomis, ūmiai susirgus ar susižeidus, dėl skubiosios pagalbos galima kreiptis į ligoninių skubiosios medicinos pagalbos skyrių.

Būtina pasidomėti savo gydymo įstaigoje

Kur kreiptis skubiosios pagalbos, šeimos medicinos paslaugas teikiančios įstaigos savo pacientams turi pranešti įstaigos skelbimų lentose, interneto svetainėje, SMS ar el. paštu, kai gydymo įstaiga nedirba.

Vis dėlto ne mažiau svarbu, kad ir patys pacientai gydymo įstaigoje, kurioje yra prisirašę, iš anksto pasidomėtų ir visuomet žinotų, kur jiems vykti ūmiai susirgus naktį, savaitgalį ir per šventes.

Visos Lietuvos gydymo įstaigos, kuriose yra skubiosios pagalbos kabinetai, taip pat kuriose gali būti teikiamos skubiosios medicinos pagalbos paslaugos, skelbiamos ligonių kasų interneto svetainėje.

 

Grėsmės gyvybei atveju – 112

Kai kyla pavojus žmogaus gyvybei arba gresia sunkios komplikacijos, reikia nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą numeriu 112. Šių paslaugų įprastai reikia nelaimingų atsitikimų, tokių kaip eismo įvykis ar gaisras, atvejais, esant gyvybei grėsmingoms, pavojingoms ir kritinėms žmogaus sveikatos būklėms – insultui ar infarktui, žmogui praradus sąmonę, dėl kitų sveikatos būklių negalint vykti į skubiosios medicinos pagalbos skyrių ar kai tam nebėra laiko.

Numeriu 113 galima gauti medicininę konsultaciją, kaip padėti sau ar kitiems, kai sveikatai negresia didelis pavojus. Prireikus dispečeris iškvies ir greitąją medicinos pagalbą.

Ligonių kasos inf.

 

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

„Regitra“ praneša: kiekvieną savaitę atsiranda apie 200 laisvų vietų laikyti praktikos egzaminą

Atėjus pavasariui kaip ir kasmet daugėja norinčiųjų įgyti teisę vairuoti. Prie to prisideda ir balandį prasidėjęs motociklų egzaminų sezonas. Didėjančiam klientų srautui „Regitra“ ruošėsi iš anksto – šiandien visoje Lietuvoje laukimo laikas į teorijos egzaminą yra apie 10, o į praktikos – 18 dienų. Tai yra beveik 1 ir 4 dienomis mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Bene geriausi rezultatai pasiekti Vilniuje. Šiemet laukimo laikas į praktikos egzaminą sostinėje yra 23 proc. trumpesnis, lyginant su 2024 m. Norėdami užsiregistruoti į

Vydūno viešojoje bibliotekoje – knygos-žinyno „Lietuvos karaliai ir karalienės“ pristatymas

Pasitinkant jubiliejinę 25-tąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę bei Pasaulinę knygos ir autorinių teisių dieną, 2025 m. balandžio 22 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje įvyko išskirtinis renginys, palikęs gilų įspūdį tiek bibliotekos lankytojams, tiek kultūros mylėtojams. Šią dieną bibliotekoje lankėsi garbingas svečias – Lietuvos teatro ir kino aktorius, teatro pedagogas, dainuojamosios poezijos festivalių meno vadovas, koncertų organizatorius, dainų autorius ir atlikėjas Gediminas Storpirštis. Renginį pradėjusi bibliotekos vadovė Inga Kuzmarskienė nuoširdžiai pasveikino susirinkusius dalyvius ir svečius. Ji akcentavo, kokia prasminga ši

Mažosios Lietuvos paveldas pritaikomas ir neįgaliesiems

Senieji Šilutės katalikiški našlaičių globos namai turės liftą neįgaliesiems. Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinis skyrius, rūpindamasis Mažosios Lietuvos nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimu ir pritaikymu šiuolaikinėms reikmėms, surengė konsultaciją dėl Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčios pastatų komplekso našlaičių globos namų pritaikymo neįgaliųjų poreikiams. Šis valstybės saugomas kultūros paveldo objektas (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 30364) prieš keletą metų buvo sutvarkytas, tačiau tuomet nebuvo numatyta pastatą pritaikyti neįgaliųjų poreikiams. Sutvarkytuose buvusiuose našlaičių globos namuose buvo  įkurtas daugiafunkcinis centras, kuriame vyksta Šilutės trečiojo

Kaip išsirinkti tinkamiausią kvapą namams pagal sezoną ar kambario funkciją?

Kvapas – tai nematoma, bet stipriai jaučiama detalė, galinti visiškai pakeisti namų atmosferą. Tinkamai parinktas aromatas gali nuraminti po sunkios dienos, pakelti nuotaiką, sukurti šventinę nuotaiką ar net tapti namų vizitine kortele. Tačiau ne visi kvapai tinka visur ir visada – jų pasirinkimą turėtų lemti ne tik asmeninis skonis, bet ir metų laikas bei patalpos paskirtis. Kvapai pagal sezoną: ką rinktis metų eigoje? Pavasaris –  tai atgimimo ir gaivos metas. Puikiai tiks lengvi, švarūs kvapai:  citrusai, agurkai, žalių lapų natos,

Taip pat skaitykite