Apsauga nuo saulės: ką rekomenduoja chemijos specialistai

Prasidėjus šiltajam sezonui vis daugiau laiko praleidžiame lauke ir dažniau mėgaujamės saulės šiluma. Nederėtų pamiršti, kad saulės spinduliuotė dabar yra gana aktyvi ir pavojinga žmogaus odai. Norint išvengti nudegimo nuo saulės ir apsaugoti odą nuo žalingų UV spindulių (UVB ir UVA spindulių), naudojamos įvairios apsaugos nuo saulės priemonės.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Pasak Aplinkos apsaugos agentūros Cheminių medžiagų skyriaus vyriausiosios specialistės Beatos Volujevič, visos apsaugos nuo saulės priemonės, tokios kaip kremai, aliejai, aerozoliai skirstomos į dvi pagrindines kategorijas: mineralinės arba cheminės sudėties.

Mineralinių priemonių sudėtyje naudojamos cheminių medžiagų nanoformos, pvz., titano dioksidas (TiO2) ir cinko oksidas (ZnO). Užtepus tokios priemonės ant kūno šios medžiagos nesusigeria, bet lieka ant odos paviršiaus ir taip atspindi UV spindulius. Specialistė atkreipia dėmesį, kad mineraliniai filtrai tampa veiksmingi juos iš karto panaudojus.

Cheminiuose apsaugos nuo saulės gaminių filtruose yra naudojamos cheminės medžiagos, tokios kaip oksibenzonas. „Šios priemonės, priešingai nei mineralinės, įsiskverbia į odą ir sugeria saulės spindulius, o vėliau juos išsklaido šilumos pavidalu“, – pasakoja B. Volujevič. Specialistė atkreipia dėmesį, kad mineraliniuose UV filtruose yra nanodalelių, kurios suteikia ilgesnę apsaugą, nes jos yra stabilesnės palyginus su cheminiais filtrais.

Ar saugu naudoti apsaugos nuo saulės gaminius, kuriuose yra nanodalelių?

Pasak specialistės, purškiamos apsaugos nuo saulės priemonės, kuriuose yra titano dioksido, gali kelti pavojų sveikatai. Titano dioksidas pasižymi kancerogeninėmis savybėmis, kurios sukelia vėžį. „Pagal CLP reglamentą siekiant apsaugoti žmones, bet kokia priemonė  su ne mažiau kaip 1 % titano dioksido dalelių, kurių aerodinaminis skersmuo ne didesnis kaip 10 μm, turi turėti perspėjimą etiketėje: „Atsargiai! Purškiant gali susidaryti pavojingų įkvepiamų lašelių. Neįkvėpti aerozolio ar rūko“, – atkreipia dėmesį specialistė.

Ar apsaugos nuo saulės priemonės kenkia aplinkai?

„National Geographic“ duomenimis, į vandenynus kasmet patenka apie 14 000 tonų kremo nuo saulės. Nors duomenų apie poveikį aplinkai kiekis yra ribotas, cheminės medžiagos, pavyzdžiui, oksibenzonas patekęs į vandenį daro neigiamą įtaką koralams. „Šita cheminė medžiaga gali sutrikdyti koralų dauginimosi ir augimo ciklus, o galiausiai lemti ir jų blukimą. Dėl to, tarkim, Havajuose jų naudojimas yra apribotas“, – sako B. Volujevič.

Cinko oksidas turi suderintą klasifikaciją, pagal kurią jis laikomas toksiškas vandens gyvūnijai, kai jo koncentracija neviršija 10 miligramų viename litre. Tuo tarpu titano dioksidas nėra klasifikuojamas pagal poveikį aplinkai, o tai reiškia, kad neturi neigiamo poveikio.

Aplinkos apsaugos agentūros inf.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Renkamės vejos sėklą: gryną ar mišinius?

Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti mažiausiai kelias dešimtis skirtingų vejos sėklų rūšių ir mišinių, pritaikytų įvairiems poreikiams: nuo dekoratyvinių iki sportinių, nuo pavėsiui skirtų iki lėtai augančių vejų. Anot namų aplinkos priežiūros ekspertų, ką rinktis, priklauso nuo konkrečių poreikių. Taip pat dirvožemio sąlygų ir pageidaujamo vejos tipo – rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai.  „Vejų ir kitų augalų sėklos yra dviejų tipų: grynos, tik vienos veislės augalų, neturinčios priemaišų, ir sėklų mišiniai. Pastarieji – vieni populiariausių. Jų privalumas toks, kad jie

Praėjusią savaitę policija daugiausia užfiksavo smurtavimo atvejų

policijos

Birželio 2-8 d. Tauragės apskr. VPK pareigūnai užregistravo 336 įvykius ir pradėjo 23 ikiteisminius tyrimus, iš kurių 11 ikiteisminių tyrimų buvo pradėta dėl fizinio skausmo sukėlimo. Smurtas artimoje aplinkoje jau tapo kasdien paros įvykių suvestinėse aprašomų nusikaltimų dalimi.  Birželio 8 d. naktį Kebelių k., Saugų sen., nepažįstami asmenys sužalojo neblaivų (0,75 prom.) vyrą, gim. 1984 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Patiriate smurtą? Netylėkite, skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 ir policijos pareigūnai jums suteiks visokeriopą pagalbą. Netoleruokime smurto! Nustatyti 92

Žuvėdros, vėtrungės ir krikštai – taip Neringa įamžinta pašto ženkle

Neringa

Birželio 6 d. Lietuvos paštas išleido naują pašto ženklą, dedikuotą vienai iš išskirtiniausių Lietuvos vietovių – Neringai. Tai ketvirtasis pašto ženklas iš serijos „Lietuvos kurortai“. Naująjį ženklą sukūrė dailininkė Audronė Uzielaitė. Jo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vienetų. Pašto ženklo pirmos dienos datos antspaudavimas vyko išleidimo dieną Nidos pašto skyriuje (Taikos g. 13). Ant pašto ženklo vaizduojami charakteringi Neringos simboliai: medinė architektūra, ramios marios, kopos, senieji krikštai – mediniai antkapiniai paminklai, vėtrungės ir neatsiejama pajūrio palydovė –

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Taip pat skaitykite