Aktualu nuosavų namų turėtojams: neišvalyti kaminai ir krosnys kelia gaisro riziką

Image by Gerhard G. from Pixabay.

Šildymo sezonui einant į pabaigą labai tinkamas metas pradėti ruošti šildymo sistemas ateinančiam sezonui. Patartina kaminų ir krosnių valymo bei profilaktikos darbų nepalikti paskutinei akimirkai – Lietuvoje kasmet gyvenamosios paskirties pastatuose kyla per 2000 gaisrų.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) duomenimis, praėjusiais metais ketvirtadalis visų gesinamų gaisrų kilo gyvenamosios paskirties pastatuose – net 2261 atvejis. Nors gaisrų, palyginus su 2019 m., truputį sumažėjo, žuvusiųjų gaisruose skaičius išaugo kone trečdaliu – 36 proc.

Nerimą kelia šių metų statistika. PAGD duomenimis, pirmąjį 2021 m. ketvirtį teko gesinti 1083 gaisrus gyvenamosios ir viešbučių paskirties pastatuose – beveik 27 proc. daugiau nei tuo pat laikotarpiu praėjusiais metais. Tam įtakos turėjo ir staigiai atšalę orai, kai sausio pabaigoje iškrito daug sniego, o minusinė temperatūra laikėsi gana ilgai – gyventojams intensyviau kūrenant, neišvengiamai kilo ir daugiau gaisrų.

Gaisrus sukelia nevalyti kaminai

Pasak draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovo Andriaus Žiukelio, dažniausia gaisro namuose priežastimi tampa nevalytuose kaminuose ir dūmtraukiuose užsidegantys suodžiai.

„Baigus kūrenimo sezoną, būtinai reikėtų išvalyti katilus, krosnis ir židinius, kaminus ir dūmtraukius. Siūlyčiau nelaukti rudens, nes valymo metu pastebėjus kokius nors trūkumus juos bus galima ištaisyti iki šildymo sezono pradžios. Ne laikas ieškoti meistrų, kai jau reikia kūrenti. Dabar nuodugniai išvalius šildymo sistemas, rudenį beliks tik profilaktiškai pavalyti“, – pataria A. Žiukelis.

Kaminus rekomenduojama valyti ne tik po šildymo sezono, bet ir jo viduryje. Kamino užterštumas priklauso nuo naudojamo kuro tipo – kūrenant geromis sausomis malkomis, nesusidaro tiek dervų ant kamino sienelių, kiek kūrenant šlapiomis malkomis ar įvairiomis šiukšlėmis. Kietojo kuro katilus derėtų valyti pagal gamintojo rekomendacijas, nepamirštant kasdien išvalyti pelenų.

„Techniškai kieto kuro katilo ar kamino valymas nėra sudėtingas dalykas, bet prireikus lipti ant stogo namo savininkams reikėtų įvertinti tiek savo gebėjimus, tiek fizinę būklę – tai vienas pavojingesnių darbų namuose. Neretai pasitaiko atvejų, kai gaisras kyla dėl netinkamai išvalyto kamino, nors jo valymo darbai buvo neseniai atlikti, tad geriau kaminų valymą patikėti šios srities specialistams, kurie užtikrins, kad viskas būtų tinkamai paruošta būsimam šildymo sezonui.“, – komentuoja A. Žiukelis.

Nesilaiko saugos reikalavimų

Pasak draudikų, neretai problemų dėl krosnių ir kaminų kyla dėl netinkamai pasirinktų medžiagų statybų metu ir PAGD įsakymo dėl gyvenamųjų pastatų gaisrinės saugos taisyklių nesilaikymo.

„Kiekvienam nuosavo namo savininkui pravartu perskaityti šį PAGD įsakymą ir įvertinti, ar jo namuose yra užtikrinama gaisrinė sauga: ar šildymo sistemos, krosnys ir katilai, dūmtraukiai ir kaminai yra įrengti tinkamai, ar laikomasi visų priešgaisrinių rekomendacijų. Gana dažnai susiduriame su tuo, kad neišlaikomas rekomenduojamas 25 cm atstumas tarp dūmtraukio ir statinio degių konstrukcijų, pavyzdžiui, medinė stogo konstrukcija yra per arti kamino“, – tvirtina A. Žiukelis.

Gaisrai individualiuose namuose neretai kyla ne pirmais, o vėlesniais metais, kai išsausėjus namo statyboje naudotai medienai išauga ir gaisro tikimybė, todėl šiltasis metų sezonas yra parankus pasitikrinti, ar nereikėtų atlikti reikalingų rekonstrukcijų. Itin dažnai neužtikrinami priešgaisrinės saugos reikalavimai prie namų ar namuose įrengtose pirtyse.

Draudimo bendrovės BTA atstovas teigia, kad dažnai jau pastatytus namus įsigiję savininkai nežino, kas ir kaip tuos namus statė, tad būtina atidžiai įvertinti gaisro riziką.

„Deja, ne visi statytojai atsakingai atlieka savo darbą – kai kur skuba, kai kur taupo, kai kur ieško sprendimų dėl grožio pamiršdami saugumo reikalavimus, pavyzdžiui, apkala kaminą medinėmis apdailos lentelėmis. Nesilaikant atstumų ir neįvertinus medžiagų atsparumo temperatūroms, gaisro pavojus yra itin realus“, – teigia A. Žiukelis.

PAGD duomenimis, dažniausiai gaisrus sukelia krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ar eksploatacijos pažeidimai. Tris kartus rečiau gaisro priežastimi būna elektros įrenginių ar instaliacijos gedimai, neatsargus žmonių elgesys su ugnimi ir neatsargus rūkymas.

Didžiausia BTA dėl gaisro išmokėta žala 2020 m. siekė per 34 tūkst. eurų, 2019 m. – 217 tūkst. eurų.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pernai Ventės rage sužieduota per 100 tūkstančių paukščių

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, kurio padalinys yra Ventės rago ornitologijos stotis, paskelbė žinią apie pernai sužieduotų paukščių skaičių – per 100 tūkstančių. Daugiausia kregždžių Ventės rago ornitologijos stoties darbuotojai ir talkininkai 2024 m. sužiedavo 100 058 paukščius ir šikšnosparnius: 133 rūšių 100 033 paukščius ir 7 rūšių 252 šikšnosparnius. Iš paukščių daugiausia 2024 m. sužieduota šelmeninių kregždžių (Hirundo rustica) – 21 258, mėlynųjų zylių (Parus caeruleus) – 21 004, didžiųjų zylių (Parus major) – 20 644, paprastųjų varnėnų (Sturnus

Šyšos vandenys liejasi per krantus

Meteo.lt  praneša, jog savaitgalį bus žiemai nebūdinga šiluma, vyraus vakarų vėjai, kurie trukdo potvynio vandeniui laisvai tekėti į marias, tad apsemiamam vis daugiau pievų, miškelių, kelių ruožų ir Šilutės rajone. Sausio 18 d., šeštadienį, žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas vakarinių krypčių, 8-13 m/s, naktį pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra naktį nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos, dieną bus 3-8 laipsniai šilumos. Sausio 19 d., sekmadienį, be žymesnių kritulių. Vėjas vakarų, pietvakarių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį bus 0-5, dieną –

Aptiktas didelis kiekis garsių prekių ženklų klastočių

Trečiadienį, sausio 15 d., policijos pareigūnai Šilutėje įsikūrusioje rūbų parduotuvėje atliko kratą ir rado gaminių su garsiais prekių ženklas, kurios, įtariama, buvo klastotės. Iš parduotuvės paimtas labai didelis kiekis rūbų, avalynės, apatinio trikotažo, kosmetikos, parfumerijos ir galanterijos gaminių. Paimtos prekės buvo neteisėtai paženklintos garsių bendrovių prekių ženklais  „Nike“, „Adidas“, „Puma“, „Calvin Klein“, „Burberry“, „Hugo Boss“, „The North Face“ ir kt. 49-erių metų parduotuvės savininkė minėtais rūbais galimai prekiavo ir pasitelkdama socialinius tinklus. Ekspertai nustatys, ar šios prekės yra klastotės, kokia

Kokia turėtų būti į vaiko psichinę bei fizinę gerovę orientuota mokykla?

Mokykla, orientuota į vaiko fizinę ir psichologinę gerovę, turėtų būti tokia vieta, kur kiekvienas vaikas jaustųsi saugus, palaikomas ir skatinamas augti tiek fiziškai, tiek emociškai. Kokie yra pagrindiniai tokios mokyklos bruožai? Saugi ir palaikanti aplinka Nulinė tolerancija patyčioms. Mokykla turi aktyviai kovoti su patyčiomis, kurdama  atmosferą, kur kiekvienas vaikas jaučiasi priimtas ir vertinamas. Atvira komunikacija. Mokytojai ir kiti darbuotojai turi būti pasiekiami, kad vaikai galėtų drąsiai kalbėti apie savo jausmus ir problemas. Pagarba įvairovei. Mokykla turi skatinti toleranciją ir priimti

Taip pat skaitykite