Žygis – ir į Aukštumalos pelkę

Žygis Nemuno deltos regioninio parko Aukštumalos pelkėje vyks kovo 17 d. penktadienį, 8 val. Žygio tikslinė auditorija – Šilutės miesto bendruomenė. Žygio tema: sulėtėjęs medžių gyvenimas aukštapelkėje; vabzdžiaėdžiai augalai.

Atėjus pavasariui tęsiasi praėjusį rudenį prasidėjęs pažintinių žygių projektas „Gamtos detektyvai“. Žygių dalyviai tyrinėja mus supančią biologinę įvairovę, saugomas augalų, gyvūnų ir grybų rūšis, taip pat susipažįsta su Lietuvos ir Europos invazinėmis rūšimis bei šių atėjūnų natūralioms buveinėms daroma žala.

Iki vasaros vidurio planuojama surengti dar 28 pažintinius žygius įvairiose Lietuvos vietose. Žygiuose kviečiamos dalyvauti miestų ir kaimų bendruomenės, šeimos su vaikais, mokytojai su mokiniais ir visi, kurie nori geriau pažinti gamtą.

Organizatoriai žygeiviams primena, kad invazines rūšis griežtai draudžiama auginti, dauginti, naudoti arba mainyti, laikyti, veisti, vežti ar paleisti į aplinką. Todėl visų pirma, šiuos organizmus svarbu pažinti ir sugebėti atskirti nuo natūraliai Lietuvoje gyvenančių gyvūnų ir augalų.

„Gamtos detektyvų“ gidas Tomas Pocius žygio dalyviams ne tik siekia pristatyti ir papasakoti apie kiekvieną miško kelyje sutiktą į saugomų ar invazinių rūšių sąrašą įrašytą organizmą – augalą, gyvūną ar grybą, bet ir moko naudotis nemokama piliečių mokslo platforma iNaturalist, kuri padeda savarankiškai pažinti biologinę įvairovę.

Šį projektą inicijavo Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o vykdo Gamtos paveldo fondas ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.

Jeigu norite prisijungti prie žygių, rašykite el. paštu tomas.pocius@lmnsc.lt ir siūlykite savo miesto, kaimo, mokyklos ar kitokią bendruomenę. Geriausia, jeigu bendruomenė įsikūrusi prie saugomos teritorijos arba šalia turi mišką, vertingą parką, įdomių gamtinių objektų, pažintinį taką. Jei pavyks suderinti laiką ir vietą, galima surengti žygį toje vietoje.

Galima prisijungti ir prie jau suplanuotų žygių, tačiau pirmiausia parašius pateiktu pašto adresu reikėtų įsitikinti, ar dar yra vietų naujiems dalyviams, nes jų skaičius ribotas. Viename žygyje gali dalyvauti apie 15 žmonių. Jeigu vietos yra, priimami visi norintys.

Aplinkos min. inf.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Motinos Žemės diena

Motinos Žemės diena minima balandžio 22 dieną. Ji skirta atkreipti dėmesį į gamtosaugos svarbą, natūralios gamtos išsaugojimą, skatinti tvarų gyvenimo būdą. Šią dieną ypač vertėtų pasvarstyti,  kaip išsaugoti mūsų planetą ateities kartoms. Motinos Žemės dieną verta prisiminti, kad saugomos teritorijos yra ypatingos vietos, kurios saugomose gamtinės ir kultūrinės vertybės. Nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, draustiniuose ir rezervatuose saugoma biologinė įvairovė, nykstančios rūšys ir ekosistemos. Saugomos teritorijos padeda mažinti klimato kaitos poveikį, nes čia saugomos pelkių, miškų, pievų ir kitos ekosistemos. Pasaulyje

Skelbiami gydytojų keturių mėnesių darbo grafikai

Praėjusią savaitę gydymo įstaigos įpareigotos pasiūlyti pacientams daugiau matomų vizitų laikų. Jau įsigaliojo reikalavimas gydymo įstaigoms E. sveikatos registracijos sistemoje skelbti ne mažiau kaip keturių mėnesių gydytojų darbo grafikus. Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Jelenos Čelutkienės, toks sprendimas ne tik suteikia pacientams daugiau galimybių užsiregistruoti pas gydytoją, bet ir prisideda prie eilių skaidrumo ir trumpėjimo. „Iki šiol dauguma gydymo įstaigų skelbė tik vieno mėnesio gydytojų darbo grafikus. Ties tuo mėnesiu eilė tarsi pasibaigdavo, nors iš tikrųjų buvo gerokai ilgesnė. Pratęsdami galimybę

Orai: naktimis beliks 3-5 laipsniai šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokie bus orai. Balandžio 22 d., antradienį, naktį temperatūra siekė 7-12 laipsnių šilumos. Dieną daugelyje rajonų numatomi trumpi lietūs, kai kur smarkūs. Vietomis perkūnija, kai kur kruša. Vėjas besikeičiančios krypties, 6-11 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15-18 m/s. Temperatūra bus 20-25, Vakarų Lietuvoje daug kur – 14-19 laipsnių šilumos. Balandžio 23 d., trečiadienį, naktį didesnėje šalies dalyje, daugiausia Rytų Lietuvoje, numatomas trumpas lietus, galima perkūnija, dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Naktį vietomis rūkas. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų,

Nelieskime gamtoje sutiktų sveikų jauniklių, tai kenkia jiems

Pavasarį ir vasarą gamtoje dažnai sutinkame laukinių gyvūnų jauniklių – stirniukų, kiškių, įvairių paukščių. Žmonės, pamatę vienišus gyvūnus, dažnai klaidingai mano, kad jie yra palikti arba našlaičiai. Tokios skubotos išvados ir į žmonių rankas paimti jaunikliai gali būti pražūtingos gyvūnams.  Taigi, kaip elgtis gamtoje radus jauniklį ir ką daryti, jei jam akivaizdžiai reikalinga pagalba?   Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, jog daugeliu atvejų randami vieniši jaunikliai būna palikti tik laikinai. Dažniausiai, kol motinos ieško maisto arba pačios slepiasi nuo plėšrūnų. Tuo metu mažieji

Taip pat skaitykite