Židinys ar krosnelė? Ką pasirinkti šildymui?
Židinius vertiname visų pirma dėl atmosferos, kurią jie sukuria interjere. Tačiau gyvosios ugnies žavesys interjere yra toks pat, nesvarbu, ar savo namuose įsirengsite židinį, ar malkomis kūrenamą krosnelę.
Šie įrenginiai taip pat vertinami dėl gebėjimo šildyti interjerą, kuris šiuo metu tampa ypač svarbus. Tačiau tarp židinio ir krosnelės yra nemažai skirtumų.
Židinys ar krosnelė? Kokie skirtumai?
Sprendimą, ką rinktis – židinį, ar krosnelę, lemia daugybė veiksnių. Estetiniu požiūriu židiniai yra aiškūs nugalėtojai – židinio įdėklą galima apipavidalinti nesuskaičiuojama daugybe būdų, o dangos medžiagą ir formą galima pritaikyti prie pageidaujamo interjero stiliaus.
Malkomis kūrenama krosnelė tokių galimybių nesuteikia – tai yra jau paruoštas gaminys, turintis konkrečią formą ir stilių. Nors dabartinė šių gaminių pasiūla rinkoje yra gana plati, galutinis efektas interjere bus panašus.
Židinio ar malkomis kūrenamos krosnelės pasirinkimo dilemą galima išspręsti pirmiausia pažvelgus į techninius skirtumus. Židinys yra daug sunkesnis prietaisas nei krosnelė – jis gali sverti iki kelių šimtų kilogramų. Todėl dažniausiai jis įrengiamas pirmame namo aukšte, papildomai sutvirtinant grindis. Dalis židiniui skirto išlyginamojo sluoksnio turėtų būti sutvirtinta ir nuo likusios dalies atskirta deformacinėmis siūlėmis. Jei židinys įrengiamas ant rūsio ar pirmojo aukšto lubų, reikia pasikonsultuoti su inžinieriumi, nes lubas dažnai reikia taip pat sutvirtinti.
Daug lengvesnes krosneles galima statyti ant lubų be pavojaus joms įtrūkti. Krosnelėms nereikia įmontuotos konstrukcijos, tad jas galima statyti praktiškai bet kur. Įrengiant malkomis kūrenamą krosnelę taip pat reikalingas atskiras dūmtraukis.
Svarbu ir galia. Mažiausio židinio vardinė galia yra 6-10 kW, o tai dažnai yra per daug vienos patalpos poreikiams. Tai reiškia, kad kūrensime slopindami liepsną, dėl to dūmuose gali atsirasti daugiau kenksmingų medžiagų. Krosnelę galima įsigyti mažesnės galios, net mažesnės nei 5 kW, todėl tai ekonomiškesnis sprendimas. Be to, kai kuriuose modeliuose įrengti oro įsiurbimo reguliatoriai arba termostatas, kurį galima užprogramuoti pagal mūsų poreikius.
Šilumą iš židinio galima paskirstyti po namą įrengiant atskirą karšto oro paskirstymo sistemą arba renkantis židinį su vadinamuoju vandens apvalkalu, integruotu į centrinio šildymo sistemą.
Malkomis kūrenama krosnelė paprastai šildo tik interjerą, kuriame ji įrengta. Rinkoje taip pat yra modelių, kuriuose galima kepti ir virti maistą. Šiuolaikinės plieninės malkomis kūrenamos krosnelės greitai atiduoda šilumą per visą paviršių, todėl patalpa greitai įšyla. Akmenimis ar plytomis apipavidalintas židinys ilgiau išlaiko šilumą, o plieninėje krosnelėje šiluma nustoja sklisti, kai tik liepsna užgęsta.
pr2023/205