Žaislai kūdikiams. Ką turi žinoti kiekviena mama?
Artėjant įvairiausioms šventėms, tėveliai ir artimieji puola šluoti parduotuvių lentynas tik tam, kad mažyliams nupirktų geriausią dovaną. Tačiau prieš perkant, vertėtų pasidomėti, kokiai amžiaus kategorijai kokie žaislai tinkami.
Kada kūdikiams pradeda rūpėti žaislai?
Anot psichologų, 2 savaičių kūdikis turi gebėti fokusuoti žvilgsnį priešais save kabančius žaislus. Kai kūdikis geba fokusuoti žvilgsnį, tuomet galima pačius žaislus judinti įvairiomis kryptimis ir stebėti, ar vaikas spėja „pagauti“ juos žvilgsniu. Tačiau (pagal atliktus mokslinius tyrimus) mažiesiems labiausiai patinka stebėti žmonių veidus. Tuomet yra ne tik prajuokinamas vaikas, kadangi jis stebi žmonių mimiką, bet ir sukuriamas artimas ryšys.
Pirmaisiais mėnesiais kūdikis saugiausiai jaučiasi ant tėvų rankų, tačiau ateina tam tikrų akimirkų, kai vaiką reikia palikti trumpam vieną. Tam, kad jis jaustųsi ramus ir saugus, puikiai tinka lavinamasis kilimėlis. Šis žaislas tinkamiausias ir geriausias 2-4 mėnesių kūdikiams. Taip pat kol vaikas atlieka nesąmoningus veiksmus, derėtų priešais jį kabinti tik vieną žaislą. Taip jis bus skatinimas greičiau pasiekti rankutėmis tą kabantį žaislą (jeigu bus keli, vaikas tiesiog pasimes).
Kokie žaislai turėtų būti?
Kuo paprastesni žaislai, tuo yra geriau. Pirmiausiai galima pradėti nuo barškučių, o vėliau pereiti prie kitų žaislų. Barškučiai turi būti lengvi, apvalūs, kad kūdikis galėtų apgriebti juos rankutėmis. Vėliau galima pereiti ir prie minkštų žaislų ar knygučių.
Kai kurie kūdikiai (iki 3 mėn.) pradeda atskirti kontrastingus spalvų derinius. Tokiu atveju, tėvai gali pasidaryti įvairiaspalves korteles ir jau nuo pat mažų dienų lavinti savo vaikus. Iš pradžių kūdikiai pasaulį pradeda pažinti per lytėjimo pojūčius, todėl kuo daugiau medžiagų (tekstūrų) vaikas turės rankose, tuo labiau pavyks jam išmokti ir atskirti jas ateityje.
3-4 mėnesių kūdikiai jau pradeda ropoti ant žemės. Taigi, įkurkite vaiko kampelį, kuriame jis galėtų žaisti ir saugiai jaustis.
Kokie žaislai netinkami?
Nors kūdikio sulaukę tėveliai skuba jam pirkti žaislų, pirmiau derėtų pagalvoti, ar išties šio žaislo reikia.
- Spyruoklinis gultukas gali neigiamai paveikti sėdėjimo raidą. Nuolatinis spyruokliavimas skatina vaiką suptis visu kūnu, o tai gali pažeisti nugaros raumenis. Norint vaiką išmokyti greičiau sėdėti, geriausia jį laikyti ant kelių.
- Šokliukas. Į jį rekomenduojama statyti, kai vaikas jau moka savarankiškai sėdėti, ropoti ir atsistoti. Tačiau prieš įsigyjant šį sužaidybintą daiktą, turite įsitikinti, ar pakankamai yra išsivystę vaiko klubai.
- Vaikštynė tinkama tik tada, kai vaikas pats atsistoja prie baldo ir jau moka eiti šoniniu žingsniu. Aišku, jeigu vaikas moka vaikščioti su tėvų pagalba arba savarankiškai, ar įsigyti vaikštynę sprendžia tėvai. Taip pat, jeigu vaikas jau vaikšto savarankiškai, vaikštynė gali tik varžyti.
pr2021/36