Vėtrungių dieną rinkosi prie Šilutės dvaro
Į Vėtrungių dienos šventę H. Šojaus muziejaus kiemelyje, kur buvo įrengta improvizuota kavinė, susirinko gausus būrys šventės dalyvių. Tai buvo puiki proga pabūti gamtoje, maloniai praleisti laiką bei pasidžiaugti vieni kitais.
Susirinkusius linksmino ir nuolat vaikų dėmesį prikaustęs buvo mums visiems gerai pažįstamas gorainiškis muzikantas Kazys Budrys. Pučiamųjų instrumentų žinovas grojo įvairiais muzikos instrumentais, pasakojo, kaip jie anksčiau buvo gaminami ir kas jais grodavo. Visi norintieji galėjo pabandyti jais pagroti.
Kiemelyje tarp staliukų nuolat sukiojosi baltomis prijuostėmis pasidabinusios padavėjos, siūlydamos kafijos ir pyragų. Besivaišinantys šventės svečiai ir dalyviai gyrė kpaniąją kavą ir kepinius.
12 grupių dalyvavo edukacinėje programoje šeimoms ,,Sukurkite savo šeimos vėtrungę“. Prie stalų sėdo ir jauni, ir seni. Juk smagu bus namų kieme pasikabinti savo rankomis nuspalvintą vėtrungę! Dirbtuvėse darbas vyko draugiškai, buvo tariamasi dėl spalvų ir jomis dalijamasi. Pabaigus darbą, buvo surengta nudažytų vėtrungių peržiūra.
Muziejaus direktorė Roza Šikšnienė pasidžiaugė, kad muziejus yra gavęs dovanų iš Vokietijoje gyvenančio Hartmuto Toleikio knygą-studiją apie vėtrunges. Tai vienintelis Hans‘o Woede‘s knygos „Wimpel der Kurenkahne“ egzempliorius, jis saugomas būtent Šilutės Hugo Šojaus muziejuje. Knygą iš vokiečių kalbos išvertė Romualdas Adomavičius, Klaipėdos jūrų muziejaus istorikas. Projekto organizatorių rūpestis – kaip tą knygą išleisti.
Vasaros karštis iš po tamsių debesų gąsdino lietumi, tad šventė tęsėsi Kultūros ir pramogų centre. Centro direktorė Jūratė Pancerova papasakojo susirinkusiems, kad projektas treti metai įgyvendinamas kartu su Šilutės Hugo Šojaus muziejumi, jį įgyvendinti padeda daugybė partnerių: Klaipėdos etnokultūros centras, Pagėgių sav. kultūros centras, Salos etnokultūros ir informacijos centras, Klaipėdos r. turizmo informacijos centras, Šilutės turizmo informacijos centras ir kt.
Direktorė pakvietė susirinkusius ir šiais metais dalyvauti pažintiniame žaidime ,,Vėtrungių kelias 2016“, kuris tęsis nuo birželio 26 iki rugsėjo 27 d. Žaidime yra naujovių, kurios bus įdomios ne pirmus metus dalyvaujantiems keliautojams, besidomintiems savo kraštu, bus sugrįžta prie tradicinių žemėlapių, kurie jau buvo taikyti žaidime. Daugiau informacijos galima rasti interneto svetainėje www.vetrungiukelias.lt . Pasidžiaugta, kad į ,,Vėtrungių kelio“ atidarymo šventę atvyko svečių ir iš kitų rajonų.
Programą ,,Už stalelio sėdau“ parodė Klaipėdos etnokultūros centro folkloro ansamblis ,,Alka“ (vadovai Dalia Kiseliūnaitė, Martynas Ratas). Scenarijaus autorė ir režisierė D. Kiseliūnaitė, kapelos vadovė I. Žmijauskienė, scenografas A. Sirtautas, choreografas V. Mačiulskis.
Prieš mūsų akis atsivėrė senovinės karčemos vaizdas: po turgaus į ją susirinko ūkininkai, amatininkai ir žvejai, pažįstami ir mažai pažįstami žmonės. Susėdę jie aptarinėja naujausius įvykius, sudarydami visokius sandorius, bendraudami ir linksmindamiesi. Svečius pasitinka linksma ,,šinkorka“ ir jos dukrytė. Verda linksmas gyvenimas, šokama ir dainuojama. Vyrai gurkšnoja alų ir pasakoja linksmas istorijas, moterys dalijasi valgių receptais… Tarsi būtume nusikėlę į Ievos Simonaitytės ar Hermano Zudermano kūriniuose aprašytus laikus.
Birutės Morkevičienės
fotopasakojimas