Vainuto ir Švėkšnos gimnazijose – dalinis švediškas stalas
Nuo sausio Vainuto gimnazijos jau ir priešmokyklinio amžiaus vaikai dalinio švediško stalo principu patiektus pietus valgo nemokamai. Tai pirmoji ir iki šiol buvo vienintelė Šilutės rajone ugdymo įstaiga, kuri vaikams maistą tiekė dalinio švediško stalo principu. Nuo vasario 4-osios šią naujovę išbando ir Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos priešmokyklinio amžiaus vaikai. Kitos ugdymo įstaigos tam dar ruošiasi.
Ši galimybė atsirado nuo sausio 1-osios įsigaliojus Socialinės paramos mokiniams įstatymo pakeitimams. Pasikeitimo esmė ta, jog mokiniams, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą, skiriami nemokami pietūs tose savivaldybių bendrojo ugdymo mokyklose, kuriose maitinimas organizuojamas taikant savitarnos arba vadinamo švediško stalo principą, kurį rekomenduojama pradėti nuo dalinio.
Dalinis švediškas stalas – tai galimybė patiems vaikams pasirinkti tik tam tikro maisto, pavyzdžiui, tik daržovių ar vaisių salotų, tik sriubos, tik daržovių ar vaisių salotų ir sriubos. Karštą patiekalą įdeda valgyklos personalas.
Pirmoji – Vainuto gimnazija
Šilutės r. savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Dainora Butvydienė informavo, kad pirmoji bandomajame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projekte sutiko dalyvauti Vainuto gimnazija. Ši ugdymo įstaiga mokiniams suteikia galimybę patiems išsirinkti ir įsidėti maisto. „Paskleidėme žinią visoms Šilutės rajono ugdymo įstaigoms, kas norėtų ir galėtų. Į prašymą atsiliepė vienintelė Vainuto gimnazija. Kitos ugdymo įstaigos neturi tam galimybės. Pagal reikalavimus maistas turi būti tiekiamas pilnu arba daliniu švediško stalo principu“, – patvirtino D. Butvydienė pažymėdama ir pagrindines priežastis, kurias įvardijo ugdymo įstaigų vadovai: didžioji dalis priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdomi ne bendrojo ugdymo mokyklose, bet darželiuose, o kita – daugelis maisto tiekėjų pasikeitimams dar nepasiruošę. Tačiau, anot D. Butvydienės, pasiruošimams dar yra laiko iki naujų mokslo metų. Jos tvirtinimu, nuo rugsėjo 1-osios nemokami pietūs bus skiriami ne tik priešmokyklinukams, bet ir pirmokams.
Reikšminga dar ir tai, jog tėvų pajamos nebevertinamos, kaip buvo iki šiol. Švietimo skyriaus vedėja informavo, kad tėvams reikia užpildyti ir pateikti nustatytos formos prašymą.
Puikūs atsiliepimai
„Patenkinti vaikai. Jei nori, įsideda daugiau garnyro, jei nepatinka, vieną kartą įsipila sriubos, kitą – jos nevalgo. Manau, tai labai pasiteisina ir patinka. Savarankiškumas ugdomas“, – gerais atsiliepimais dalijosi Vainuto gimnazijos direktorė Laima Barakauskienė.
Gimnazijos direktorė paaiškino, kad nuo sausio maistą dalinio švediško stalo principu gauna ne tik pradinių klasių mokiniai, bet ir priešmokyklinio amžiaus vaikai. Pasirodo, kad Vainuto gimnazijos 1-4 klasių mokiniai, kuriems skiriamas nemokamas maitinimas, valgykloje apsitarnauja patys nuo praėjusių metų rugsėjo 1-osios.
Galės atsisakyti
Nuo naujų mokslo metų Šilutės r. savivaldybė kartu su ugdymo įstaigomis galės pačios nutarti, koks maitinimo būdas – švediškas stalas ar maisto patiekimas porcijomis – priimtinesnis mokiniams ir jų tėvams. „Nuo tada nebebus privaloma maistą tiekti švediško stalo principu. Vaikai vis tiek gaus maitinimą nemokamai. Nors Vainuto gimnazija, kuri jau tiekia savitarnos principu maistą, tikėtina, tai darys ir toliau. Mokiniams tai naudinga – mokosi sveikai maitintis, tausoja maistą – gali įsidėti tiek, kiek nori, ko nori“, – sakė D. Butvydienė, kuriai antrino ir pati L. Barakauskienė.
Ji patvirtino, kad gimnazija neketina atsisakyti švediško stalo principo. „Blogų atsiliepimų nėra nei iš tėvų, nei vaikų. Stebiu, kaip jiems sekasi, ką valgo, tai viskas labai gerai. Manome, kad pavyks pritaikyti ir vyresniems vaikams, kurie gauna nemokamą maitinimą, bet trūksta vietos. Gal nuo kitų metų“, – sakė Vainuto gimnazijos direktorė.
Nuo vasario 4-osios, antradienio, prie projekto prisijungė ir Švėkšnos „Saulės“ gimnazija, kurioje besimokantys priešmokyklinio amžiaus vaikai maitinimą gauna dalinio švediško stalo principu – vaikai patys gali įsidėti daržovių ar įsipilti sriubos.
Viktorija SKUTULIENĖ