Tyrimas: kurioje iš trijų Baltijos valstybių įmonių vadovai gauna didžiausius atlyginimus?

Jau antrus metus iš eilės Baltijos regione veikiančių įmonių vadovų vidutinis atlyginimų augimo procentas yra dviženklis, atskleidžia „Figure Baltic Advisory“ atliktas aukščiausio lygio vadovų atlyginimų tyrimas. Tyrimo duomenimis, kaip ir 2022 m., praėjusiais metais Lietuvoje vidutinis mėnesinis bazinis atlyginimas augo sparčiausiai – 13,6 proc., o Latvijoje ir Estijoje – atitinkamai 9,2 proc. ir 8,8 proc.

Tyrimo duomenimis, Lietuvoje bazinis atlygis pakito ir didžiausiai vadovų daliai – net 85 proc., tuo metu Latvijoje ir Estijoje atlyginimai ūgtelėjo atitinkamai 75 proc. ir 69 proc. aukščiausio lygmens vadovų. Atlygio ekspertas Povilas Blusius pastebi, kad nors augimas buvo spartus, šiems metams įmonių planai ir prognozės – atsargesnės.

„Vertinant praėjusius metus, visose Baltijos šalyse pastebimos daugmaž tos pačios tendencijos. Regione atlyginimų augimas yra tikrai solidus ir viena ar kita sparta jį jautė didžioji dalis vadovų. Jų darbo užmokesčio augimo tendencija sutampa su istorine bendrosios rinkos atlygio augimo kreive, kuri 2020 m. buvo žemiausiame taške, o pernai galimai pasiekė piką“, – aiškina P. Blusius.

Ekspertas teigia, kad dažniausiai įmonių vadovų atlygių tendencijoms įtaką daro bendrovių pelnai, kurie sparčiai augo 2022 m. ir patikslina, kad einamųjų metų darbo užmokesčių augimas yra praėjusių metų finansinių rodiklių rezultatas. Todėl sudėtingesnė 2023 m. padėtis vadovų atlyginimuose pasimatys jau tik šiemet.

Atlyginimų hierarchija – nesikeičia

Paklaustas, kas nulemia vadovų atlyginimų pasiskirstymą skirtinguose ekonomikos sektoriuose, P. Blusius sako, kad atlygio dydžiui įtaką daro įvairūs veiksniai. „Analizuojant skirtinguose sektoriuose besidarbuojančių vadovų vidutinius atlyginimus, pastebime tam tikrą hierarchiją, kuri, galima teigti, istoriškai prasideda nuo viešojo sektoriaus, tuomet transporto ir gamybos, o sąrašo viršuje dominuoja mažmenos, finansų ir technologijų sektoriai. Vis dėlto, įmonės dydis, jos apyvarta, pelningumas, infrastruktūros kiekis, vykdomi projektai ar gaminama produkcija su atlygiu koreliuoja kur kas labiau“, – aiškina ekspertas.

Jis patikslina, kad didžiausius atlygius šalyje gaunančių vadovų sąrašo viršuje rasime itin didelių, taip pat didelę apyvartą generuojančių įmonių vadovus, kurie gali būti iš įvairiausių sektorių. „Niekas nenusprendžia, kiek įmonės vadovas turi uždirbti pagal tai, kokiame sektoriuje veikia bendrovė – tai nulemia visai kitos priežastys. Paminėta vidutinių atlygių hierarchija statistiškai susiformuoja dėl to, kad dalies sektorių įmonės yra vidutiniškai didesnės bei pelningesnės lyginant su kitomis“, – teigia P. Blusius.

Augo ir valdybų narių atlygiai

Atlyginimų tyrimo duomenimis, valdybų narių padėtis šiek tiek kitokia. Palyginti su kaimynėmis valstybėmis, mėnesinis bazinis atlyginimas Lietuvoje augo didžiausiai daliai valdybų narių – 77 proc., tačiau didžiausias vidutinis atlygio augimas užfiksuotas Latvijoje – 12,6 proc., Lietuvoje valdybų narių atlygis augo kiek mažiau – 12,5 proc., o Estijoje – 11,7 proc.

„Lietuvoje organizacijų valdybų nariai praėjusiais metais taip pat negalėjo skųstis atlygio augimu, nors jo sparta ir sulėtėjo – nuo 14 proc. 2022 m. iki 12,5 proc. pernai. Toks procentinis augimas, žinoma, vis tiek yra spartus ilgesniame istoriniame kontekste“, – pastebi „Figure Baltic Advisory“ atlygio ekspertas.

Ateities prognozės

Komentuodamas įmonių planais paremtas atlyginimų augimo prognozes, P. Blusius pastebi gerokai atsargesnę artimiausių kelerių metų atlygio valdymo politiką. „Šiemet vadovų grandžiai Lietuvoje yra numatomas apie 7 proc. siekiantis vidutinis atlygio augimas. Tuo metu Latvijoje vidutiniškai 5,6 proc., Estijoje – mažiausiai, iki 4,7 proc.“, – sako P. Blusius.

Tyrimo autoriai atkreipia dėmesį ir į tai, kad didžiausias prognozuojamas mėnesinis bazinio atlygio padidėjimas valdybos nariams numatomas Latvijoje – 6,2 proc., Lietuvoje – kiek mažesnis ir sieks 6 proc., o Estijoje – 4,7 proc. Tuo metu didžiausias prognozuojamas metinis bendras organizacijos valdybos narių atlyginimų padidėjimas laukiamas Lietuvoje ir turėtų siekti 6,3 proc. Latvijoje prognozuojamas 5,6 proc. augimas, o Estijoje – 4,7 proc.

2023 m. atlikta reprezentatyvi aukščiausio lygio vadovų atlyginimų apklausa, apžvelgianti Baltijos šalių įmonių vadovų atlyginimų lygius, tendencijas ir praktiką atliekama jau 14–tus metus iš eilės. Šiemet tyrime dalyvavo 661 organizacija iš įvairių pramonės sektorių, iš viso pateikti duomenys apie 1065 vadovus bei valdybų narius.

Tyrimo duomenys gali padėti organizacijoms nustatyti vadovų atlyginimus Latvijos, Lietuvos ir Estijos darbo rinkose, įvertinti vadovų atlyginimų politikos konkurencingumą, prognozuoti būsimas atlyginimų tendencijas, kurti ar koreguoti atlyginimų sistemas ir politiką.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kelionė po brolių Grimų pasakų karalystę

Sparčiais žingsneliais į Vydūno viešąją biblioteką sausio 23 d. atstriksėjo Pagėgių lopšelio-darželio „Zuikučių“ grupės auklėtiniai su mokytoja Aurelija Preimoniene ir mokytojos padėjėjomis Daiva Aleškevičiūte bei Gabriele Stunguryte. Tądien čia vyko literatūrinė skaitymo skatinimo edukacija „Stebuklų šalies paslaptys: atrask brolių Grimų pasaulį!“, skirta vieno iš brolių Grimų, vokiečių pasakų rinkėjo ir tyrėjo, bibliotekininko, kalbininko Jakobo Grimo 240-osioms gimimo metinėms paminėti. Vaikučiai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie brolius Grimus, sužinojo, kad jie buvo garsūs vokiečių kalbininkai ir tautosakininkai, kurie labai mėgo rinkti bei

Kviečia drauge kurti agrosektoriaus proveržį parodoje „Ką pasėsi… 2025“

Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės ūkį. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys – puiki erdvė įmonėms ir organizacijoms pristatyti vystomą veiklą, inovacijas, užmegzti ir plėtoti bendradarbiavimo tinklą. Parodoje – ilgametės tradicijos ir atviras žvilgsnis į ateitį  Pasakodama apie VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) jau 29-ąjį kartą organizuojamą tarptautinę parodą „Ką pasėsi… 2025“, direktorė Rita Petlickaitė

Draudikai praneša, kad daugėja išmaniųjų įrenginių nuostolių

Tobulėjant technologijoms ir augant išmaniųjų įrenginių skvarbai, ekspertai akcentuoja – didėja ir skaitmeninių įrenginių patiriama žala. Gyventojai naudoja vis brangesnius išmaniuosius įrenginius, kuriuos praradus ar netikėtai sugadinus vidutinė žala siekia apie 460 eurų, tai yra 17 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, bendra išmaniųjų įrenginių žalų suma 2024 m. perkopė 1,3 mln. eurų sumą. „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus pastebi, kad dažniausiai išmanieji įrenginiai nukenčia nuo vandens, drėgmės, karštų paviršių ir ugnies. Kartais pakenkia

Vairavo neblaivus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Sausio 23 d. rytą namuose Kentrių k., Pagėgių sav., rastas vyro, gim. 1955 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 24 d. naktį K. Kalinausko g., Šilutėje, sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (2,46 prom.) vyras, gim. 1983 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 22-os vėlų vakarą namuose Žemaičių Naumiestyje neblaivi (2,28 prom.) moteris, gim. 1999 m., grasino peiliu, blaiviam vyrui, gim. 1993 m.

Taip pat skaitykite