Tvarus šildymas: kaip nepakenkti sveikatai ir aplinkai?

Atšalus orams intensyviau šildomi individualūs namai, pramoninės ir komercinės patalpos. Dėl to į orą daugiau išmetama teršalų.  

Aplinkos apsaugos departamentas sulaukia daug skundų dėl galimai netinkamo kūrenimo. Šildymo sezono metu užterštu aplinkos oru dažniausiai skundžiasi individualių namų rajonų, priemiesčių gyventojai, kur patalpoms šildyti naudojamas kietasis kuras (kartais nekokybiškas ar netinkamas, pavyzdžiui, įvairios atliekos). Degant kietajam kurui išsiskiria sveikatai kenksmingi teršalai: kietosios dalelės, anglies monoksidas, anglies dioksidas, sieros dioksidas, azoto oksidai, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAA) ir kt. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, ką svarbu žinoti kūrenant patalpas ir kaip elgtis padidėjus oro taršai.

Nedeginkime atliekų krosnyse

Vis dar pasitaiko atvejų, kai atliekos deginamos individualių namų kietojo kuro katiluose, krosnyse, židiniuose. Dėl to į aplinkos ir patalpų orą gali išsiskirti kenksmingi teršalai, galintys turėti įtakos ne tik aplinkai, bet ir žmonių sveikatai.

Gyventojai neturėtų pamiršti, kad pavojinga deginti cheminėmis medžiagomis apdirbtą medieną (dažytą, impregnuotą), baldų atliekas, senus drabužius, batus, medžio drožlių plokštes, įvairaus plastiko atliekas, pakuotes, popierių, kartoną, įvairiomis alyvomis užterštas atliekas. Deginant atliekas, dėl nepakankamos degimo temperatūros, cheminės medžiagos nesudega iki mažiau pavojingų junginių, o į aplinką patenka žmogaus sveikatai pavojingesni junginiai. Gyvenamųjų namų teritorijose kenksmingos medžiagos neišsisklaido taip gerai, kaip išmetamos iš aukštų pramonės ar energetikos įmonių kaminų, be to ir nusėda bei kaupiasi ant žemės paviršiaus, vandens telkiniuose, o vėliau gali būti aptinkamos maisto produktuose.

Kūrenimo rekomendacijos individualių namų gyventojams

Malkos turėtų būti sausos. Atminkite, kad deganti drėgna mediena į aplinkos orą išskiria daugiau teršalų. Kad malkos nėra sausos galime įsitikinti, jei joms degant girdisi šnypštimas.

Patalpų oro kokybės palaikymas. Degimo proceso metu naudojamas patalpose esantis oras, dėl to sumažėja žmogui gyvybiškai svarbaus deguonies, padidėja anglies dvideginio koncentracija. Kaip jau minėta, išsiskiria ir kitos medžiagos iš katilo ar krosnies, todėl svarbu vėdinti patalpas. Ypač gerai reikia vėdinti patalpas, kuriose yra instaliuotas šildymo įrenginys. Rekomenduojama vėdinti mažiausiai 2 kartus per dieną – ryte ir vakare iki dešimties minučių. Priklausomai nuo aplinkos oro temperatūros (patalpų temperatūra šaltuoju metų laikotarpiu neturėtų nukristi žemiau  +18 °C).

Naudoti kietojo kuro rūšis, tinkamas kūrenimui – natūralią medieną (malkas, pjuvenų briketus, granules). Naudojant tinkamą kūrenimui kietąjį kurą susidaro ir į aplinką išsiskiria mažiausiai teršalų.

Įspėjame, kad dėl nevalytų dūmų šalinimo takų didėja gaisro rizika.

Poveikis sveikatai

Oro taršai kietosiomis dalelėmis, azoto dioksidu ir kitais teršalais ypač jautrūs yra kūdikiai, vaikai, nėščiosios, pagyvenę asmenys, asmenys, sergantys astma ir kitomis kvėpavimo sistemos bei kraujotakos sistemos ligomis. Šie asmenys priskiriami rizikos grupei ir turėtų labiau saugotis.

Dažniausiai gali pasireikšti šie ūmaus teršalų poveikio požymiai: akių, nosies ir gerklės dirginimas, dusulys, kosulys, susilpnėjusi plaučių funkcija (ypač sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga), padidėjęs kvėpavimo takų imlumas kvėpavimo takų infekcijoms (ypač vaikų), paūmėjusios kvėpavimo takų alerginės uždegiminės reakcijos.

Rekomendacijos padidėjusio oro užterštumo sąlygomis

Rizikos grupei priklausantiems asmenims patariama lauke būti toliau nuo matomų taršos šaltinių (judrių gatvių, rūkstančių kaminų, vietų, kuriose jaučiamas specifinis kvapas), jeigu tai neįmanoma, geriau likti namuose ir stebėti sveikatą.

Sportuojantiems lauke siūloma pasirinkti vietas, esančias toliau nuo taršos šaltinių, o trukmę koreguoti pagal savijautą.

Dėl darbo ar kitų priežasčių ilgą laiką būnantiems užterštose vietose derėtų dėvėti kvėpavimo takų apsaugos priemones (atsižvelgiant į jų techniniuose reikalavimuose nurodytą buvimo užterštoje aplinkoje trukmę).

Rekomenduojama naudotis viešuoju transportu.

Soduose, priemiesčiuose nekurkite laužų, nedeginkite atliekų.

Dažniau drėgnu būdu valykite patalpas.

Stebėkite savo sveikatos būklę, pasijutę blogai kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

NVSC specialistai rekomenduoja rinktis šiuolaikines kuro deginimo nereikalaujančias patalpų šildymo sistemas, efektyviai naudojančias energiją be tradicinio kuro deginimo, pavyzdžiui, saulės energijos sistemas (saulės kolektorius, kurie saulės šviesą pakeičia į šilumą).

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Galima užsisakyti naująjį numizmatinį apyvartinių eurų monetų rinkinį

Lietuvos banko 2025 m. apyvartinių eurų monetų rinkinio išankstinė prekyba prasidėjo trečiadienį, sausio 15 d., centrinio banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt. Nuo 2025 m. sausio 22 d. monetų rinkinių bus galima įsigyti ne tik Lietuvos banko el. parduotuvėje, bet ir Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune. Naujojo numizmatinio rinkinio tema – Barokas Lietuvoje. Baroko kultūra į Lietuvą atėjo XVI a. pabaigoje, suklestėjo iki XVII a. vidurio ir tęsėsi beveik iki XVIII a. pabaigos. „Lietuvoje barokas kartais laikomas ištisa istorijos epocha. Ginčytis

Socialiniuose tinkluose plinta suklastotos bankų reklamos. Patikėjusieji gali skaudžiai nudegti

Kibernetinio saugumo ekspertai perspėja apie padažnėjusius sukčių bandymus gyventojų pinigus išvilioti pasinaudojant suklastotomis bankų reklamomis socialiniuose tinkluose. Nors toks apgaulės būdas nėra naujas, tačiau nusikaltėliai sugalvoja vis įvairesnių jo formų. Šiaulių banko privačių klientų paslaugų vadovė dr. Dalia Kolmatsui atkreipia dėmesį į pastaraisiais mėnesiais daugiausiai „Facebook“ tinkle plintančias suklastotas reklamas, kuriose siūlomas atlygis už dalyvavimą banko apklausoje. Užkibus ant tokio sukčių kabliuko galima nukentėti finansiškai. Klasikinis internetinis sukčiavimas su nauju rūbu D. Kolmatsui pasakoja, kad pirmas tokio tipo bandymas apgauti

Šiemet kas trečias gyventojas planuoja įsigyti automobilį

Labiausiai šiemet įsigyti automobilį Baltijos šalyse yra nusiteikę lietuviai – tai planuoja padaryti kas trečias (34 proc.) apklaustasis. Tai  rodo „Citadele“ banko inicijuota apklausa. Daugiausia respondentų žada rinktis naudotą, 5–10 m. automobilį. Visiškai naują automobilį šiemet įsigyti planuoja po 6 proc. respondentų Lietuvoje ir Latvijoje, 4 proc. Estijoje. Naudotą, bet ne senesnį nei 5 m. – 10 proc. Lietuvos, 8 proc. Latvijos ir 5 proc. Estijos apklaustųjų. 13 proc. lietuvių, 12 proc. latvių ir 4 proc. estų apklaustųjų ketina įsigyti

Rusnėje automobilyje rastas negyvas žmogus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Sausio 14 d. per pietus Rusnėje automobilyje „Toyota“ rastas vyro, gim. 1970 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 14 d. artėjant vidurnakčiui Gluosnių g., Šilutėje, neblaivus (2,18 prom.) vyras, gim. 1962 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai (2,20 prom.) moteriai, gim. 1986 m. Įtariamasis sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Gaisras Stankaičiuose Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša apie gaisrą Šilutės rajone ir primena gyventojams, kaip svarbu saugoti

Taip pat skaitykite