Tarptautinės moters dienos istorija

Šiandien minima Tarptautinė moters diena, kovo 8-oji. Kokia jos istorija?

Moterų protestai

„Vikipedija“ skelbia, kad idėja švęsti tarptautinę moters dieną kilo XIX–XX amžių sandūroje, kai sparti industrializacija ir ekonominė plėtra kėlė masinius protestus prieš sunkias darbo sąlygas. Vienas tokių protestų vyko 1857 m. kovo 8 d. Niujorko tekstilės fabrike, kur moterys protestavo prieš ypač prastas darbo sąlygas ir mažus atlyginimus. Protestuotojas išvaikė policija.

Vėlesniais metais kovo 8 d. vykdavo protestai, vienas didesnių – 1908 metais, kai 15 000 moterų žygiavo Niujorko gatvėmis, reikalaudamos sutrumpintos darbo dienos, didesnio darbo užmokesčio ir rinkimų teisės. Kitų metų vasario 28 d. JAV buvo švenčiama pirmoji Tarptautinė moters diena.

Kitais metais minėdami Tarptautinę moters dieną daugiau nei milijonas žmonių Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje dalyvavo mitinguose už moterų teisę dirbti, balsuoti, mokytis. Tais metais Tarptautinė moters diena minėta kovo 19 d.

Gaisre žuvo 140 darbininkių

Tarp įvairių istorinių minėjimų, primenančių kovo 8-ąją, būtina paminėti, kad ši diena susijusi ir su tragišku įvykiu. Nepraėjus nė savaitei po moters dienos minėjimo 1911 m. kovo 19-ąją, kovo 25 d. tragiškas gaisras Niujorko Triangle fabrike pasiglemžė daugiau nei 140 čia dirbusių moterų, daugiausia italių ir žydžių emigrančių, gyvybes. Kilus gaisrui, moterys negalėjo evakuotis iš devinto daugiaaukščio pastato aukšto – durys buvo užrakintos, kad jos negalėtų išeiti ir pasidaryti pertrauką. Šis baisus įvykis atkreipė dėmesį į moterų teises, darbo sąlygas ir įstatymus JAV.

Pasiūlė Klara Cetkin

Dabartinė moters diena pradėta švęsti po to, kai 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 m. kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Austrijoje, Danijoje, Šveicarijoje.

Moters dienos šimtmetis buvo švenčiamas 2011 m., tad šiemet minime 111-ąsias šios šventės metines.

Oficialiai ši diena buvo tarptautiniu mastu įteisinta 1975 m., kai ją ėmė švęsti Jungtinių Tautų Organizacija, kuri vėliau ėmė skelbti ir metų temą. Pirmoji tema (1996 m.) buvo „Švenčiame praeitį, planuojame ateitį“.

JTO statistika rodo, kad net ir šiais laikais visame pasaulyje darbo rinkoje dalyvauja tik pusė darbingo amžiaus moterų. Moters diena tapo švente ir proga įvertinti ir pasidžiaugti, kaip toli moterys pažengė visuomenėje, politikoje ir ekonomikoje. Šios šventės šaknys politinės, tad šią dieną neretai organizuojami protestai ir streikai, kurių tikslas – atkreipti dėmesį į vis dar egzistuojančią nelygybę.

Ar yra Tarptautinė vyrų diena?

Taip, yra – lapkričio 19-oji.

Tačiau ji švenčiama tik nuo dešimtojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Beje, Jungtinių Tautų organizacija jos nepripažįsta. Tarptautinė vyrų diena švenčiama daugiau nei 60 šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę. Šios dienos tikslai – atkreipti dėmesį į vyrų ir berniukų sveikatą, gerinti lyčių tarpusavio santykius, skatinti lyčių lygybę ir pabrėžti teigiamus vyro vaidmens modelius.

Kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena švenčiama pasaulyje?  

Italijoje Tarptautinę moters dieną arba la Festa della Donna yra tradicija dovanoti moterims mimozų žiedus. Šios tradicijos kilmė neaiški, bet manoma, kad ji prasidėjo Romoje po Antrojo pasaulinio karo.

Jungtinėse Amerikos Valstijose kovas yra Moterų istorijos mėnuo – šią dieną kasmet oficialiai pagerbiami Amerikos moterų pasiekimai.

Tarptautinės moterų solidarumo dienos temų būta įvairių: „Kiekviena už lygybę“, „Daugiau pusiausvyros“, „Reikalauk progreso“, „Drąsiai siek pokyčių“, „Reikalauk lygiateisiškumo“). JT lyčių lygybės padalinys „JT Moterys“ irgi buvo paskelbęs 2020 m. temą: „Lygybės karta: suvokiant moterų teises“. „JT Moterys“ vykdo naują įvairias kartas įtraukiančią kampaniją „Kartų lygybė“, kurios tikslas – siekti įvairaus amžiaus moterų lygybės.

Dar 200 metų nebus lyčių lygiateisiškumo?

Pasaulio ekonomikos forumo 2017 m. Ataskaitos apie pasaulinę lyčių nelygybę duomenimis, dabartiniais tempais visiško lyčių lygiateisiškumo nepavyks pasiekti dar ne mažiau nei 200 metų. Rad Tarptautinės moterų solidarumo dienos kampanijos tikslas – sumažinti šį skaičių raginant moteris visame pasaulyje imtis veiksmų ne tik kovo 8 d., bet visus metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kelionė po brolių Grimų pasakų karalystę

Sparčiais žingsneliais į Vydūno viešąją biblioteką sausio 23 d. atstriksėjo Pagėgių lopšelio-darželio „Zuikučių“ grupės auklėtiniai su mokytoja Aurelija Preimoniene ir mokytojos padėjėjomis Daiva Aleškevičiūte bei Gabriele Stunguryte. Tądien čia vyko literatūrinė skaitymo skatinimo edukacija „Stebuklų šalies paslaptys: atrask brolių Grimų pasaulį!“, skirta vieno iš brolių Grimų, vokiečių pasakų rinkėjo ir tyrėjo, bibliotekininko, kalbininko Jakobo Grimo 240-osioms gimimo metinėms paminėti. Vaikučiai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie brolius Grimus, sužinojo, kad jie buvo garsūs vokiečių kalbininkai ir tautosakininkai, kurie labai mėgo rinkti bei

Kviečia drauge kurti agrosektoriaus proveržį parodoje „Ką pasėsi… 2025“

Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės ūkį. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys – puiki erdvė įmonėms ir organizacijoms pristatyti vystomą veiklą, inovacijas, užmegzti ir plėtoti bendradarbiavimo tinklą. Parodoje – ilgametės tradicijos ir atviras žvilgsnis į ateitį  Pasakodama apie VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) jau 29-ąjį kartą organizuojamą tarptautinę parodą „Ką pasėsi… 2025“, direktorė Rita Petlickaitė

Draudikai praneša, kad daugėja išmaniųjų įrenginių nuostolių

Tobulėjant technologijoms ir augant išmaniųjų įrenginių skvarbai, ekspertai akcentuoja – didėja ir skaitmeninių įrenginių patiriama žala. Gyventojai naudoja vis brangesnius išmaniuosius įrenginius, kuriuos praradus ar netikėtai sugadinus vidutinė žala siekia apie 460 eurų, tai yra 17 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, bendra išmaniųjų įrenginių žalų suma 2024 m. perkopė 1,3 mln. eurų sumą. „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus pastebi, kad dažniausiai išmanieji įrenginiai nukenčia nuo vandens, drėgmės, karštų paviršių ir ugnies. Kartais pakenkia

Vairavo neblaivus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Sausio 23 d. rytą namuose Kentrių k., Pagėgių sav., rastas vyro, gim. 1955 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 24 d. naktį K. Kalinausko g., Šilutėje, sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (2,46 prom.) vyras, gim. 1983 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 22-os vėlų vakarą namuose Žemaičių Naumiestyje neblaivi (2,28 prom.) moteris, gim. 1999 m., grasino peiliu, blaiviam vyrui, gim. 1993 m.

Taip pat skaitykite