Tamsiuoju metų laiku grėsmė susidurti su laukiniais gyvūnais išauga: vairuotojams svarbu išlikti atidiems

Atėjus tamsesniam metų laikui keliuose padaugėja autoįvykių su laukiniais gyvūnais. Aplinkos apsaugos departamentas pataria vairuotojams kelyje elgtis itin atsargiai, ypač miškingose vietovėse, pastebėjus laukinius gyvūnus, sumažinti greitį. Jei vis dėl to per susidūrimą laukinis gyvūnas sužeidžiamas ar nugaišta, vairuotojas privalo apie tai pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.

Avarijų statistika

Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybos duomenimis pranešimų apie susidūrimus su laukiniais gyvūnais padaugėja ankstyvą pavasarį ir vėlyvą rudenį, ypač gegužės ir spalio mėnesiais. Pastarųjų metų duomenimis, gegužę pranešimų apie susidūrimus daugėja: 2022 m. jų buvo 1125, 2023 m. – 1202, o 2024 m. šis skaičius išaugo iki 1344. Šiuo laikotarpiu gyvūnai aktyviai migruoja dėl rujos, taip pat atsiranda daugiau grėsmės atvestiems jaunikliams nuklysti, todėl dažniau pasitaiko, kad jie kerta kelius.

Rudens mėnesiais, ypač spalį ir lapkritį, taip pat pastebimas susidūrimų su laukiniais gyvūnais padidėjimas. Pavyzdžiui, spalio mėnesį pranešimų skaičius per trejus metus svyravo, tačiau šiemet pasiekė 920 pranešimų, 779 pranešimai fiksuoti 2023 m. ir 804 – 2022 m. Rudens susidūrimų dažnėjimui įtakos turi prastesnis matomumas ir ilgesnės tamsiosios paros valandos ir spalį besitęsianti briedžių ir elnių ruja.

Su kokiais laukiniais gyvūnais kelyje dažniausiai susiduriama?

Kelyje dažniausiai susiduriama su stirnomis ir šernais. Skaudžiausi susidūrimai paprastai būna su briedžiais – tokios avarijos neretai baigiasi rimtais sužalojimais tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Aplinkos apsaugos departamentas ragina vairuotojus būti ypatingai atsargius važiuojant miškuose, parkų teritorijose ar kitose gyvūnų judėjimo zonose.

Ką daryti, pastebėjus sužeistą laukinį gyvūną ar įvykus susidūrimui?

Įvykus susidūrimui su laukiniu gyvūnu ar pastebėjus sužeistą gyvūną kelyje, būtina kuo skubiau pranešti skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112. Skubiosios pagalbos tarnybos operatoriai pranešimą užregistruoja ir perduoda Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybos darbuotojui, kuris, įvertinęs situaciją, informaciją gali pateikti artimiausiam medžiotojų būreliui arba Laukinių gyvūnų globos centro specialistams. Svarbiausia informacija, radus sužeistą ar sergantį gyvūną, pateikiama departamento specialistų parengtoje atmintinėje.

Paneigiamas mitas, kad susidūrus su laukiniu gyvūnu kelyje gresia bauda

Dažnai manoma, kad kelyje partrenkus laukinį gyvūną vairuotojui gresia administracinė atsakomybė ar bauda, ypač jei kelyje yra įspėjamieji ženklai apie laukinius gyvūnus artimiausiame kelio ruože, tačiau šis mitas yra klaidingas. Jei gyvūnas buvo partrenktas netyčia, vairuotojas neturi atsakomybės atlyginti aplinkai padarytos žalos ar mokėti baudą, tačiau visais atvejais privalo pranešti skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112.  Administracinė atsakomybė taikoma tais atvejais, kai vairuotojas atlieka tyčinius veiksmus, pavyzdžiui, norėdamas partrenkti gyvūną, vaiko jį automobiliu. Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad yra draudžiama paimti partrenktą gyvūną iš įvykio vietos. Už tokį veiksmą gresia administracinė atsakomybė.

Kaip sumažinti susidūrimų su laukiniais gyvūnais riziką?

Norint apsisaugoti nuo susidūrimų su laukiniais gyvūnais, svarbu laikytis keleto saugumo taisyklių. Pastebėję laukinį gyvūną, sumažinkite greitį, naudokite garsinį signalą, kad atkreiptumėte gyvūno dėmesį, ir kuo tolygiau bei švelniau valdykite automobilį.Vairuokite atsargiau temstant ir naktį, kai gyvūnai aktyvesni, ypač miškingose teritorijose. Naudokite specialius „švilpukus“, tvirtinamus ant automobilio veidrodėlių ar buferio. Jie skleidžia specifinį garsą, kuris perspėja laukinius gyvūnus nesiartinti prie kelio.

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena, jei kliudėte ar pastebėjote partrenktą laukinį gyvūną, apie tai reikia pranešti skubiosios pagalbos tarnybų tel. 112. Jei kyla klausimų, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jus pakonsultuos telefonu +370 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt.

Aplinkos apsaugos dep. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Eismo įvykiai Šilutėje

Tauragės apskrities VPK praneša apie du eismo įvykius Šilutėje. Gruodžio 5-os rytą Lietuvininkų g., Šilutėje, blaivus 30-metis automobiliu BMW partrenkė ir sužalojo pėsčiųjų perėja ėjusią moterį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiek tiek anksčiau, lapkričio 26-os pavakare Tilžės g., Šilutėje, blaivi vairuotoja, gim. 1972 m., citroenu važiavusi per nereguliuojamą pėsčiųjų perėją nepastebėjo pėsčiosios ir ją partrenkė. Nukentėjusioji dėl sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Ieškoma būdų, kaip reguliuoti kormoranų ir probleminių vilkų gausą

kormoranai

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo ir kitų teisės aktų pakeitimus, kuriais keičiama kormoranų gausos reguliavimo tvarka bei leidimų paimti iš gamtos didelę žalą darančius ar pavojų keliančius vilkus ne medžioklės sezono metu išdavimo tvarka. Vilkai Ir šiuo metu gali būti išduodamas leidimas paimti iš gamtos didelę žalą darantį vilką, tačiau labai dažnai sumedžiojamas ne konkretus žalą ūkiniams gyvūnams padaręs vilkas. Tokia situacija susiklosto, nes medžiotojai neturi galimybių ištisomis dienomis budėti prie papjauto gyvulio ir

Milijono centų piramidei – 10 metų!

milijonas

Prieš dešimt metų, 2014 m. lapkričio 29 d., Pinigų muziejuje, Vilniuje, baigta statyti unikali piramidė, sudaryta iš daugiau kaip milijono lietuviškų vieno cento monetų. Šis unikalus statinys ne tik tapo pasaulio rekordininku, bet ir simboliškai žymi atsisveikinimą su litu. Per dešimtmetį piramidė tapo Pinigų muziejaus traukos centru ir įkvėpimo šaltiniu tūkstančiams lankytojų. Idėjos gimimas Milijono centų piramidės idėja kilo dviem Vilniaus universiteto fizikos studentams – Vytautui Jakštui ir Domui Jokubauskui. Įkvėpti „YouTube“ matyto vaizdo įrašo, kuriame amerikietis pastatė piramidę iš

Prezidentas priėmė septynių teisėjų priesaiką

piramidė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija ir atsižvelgdamas į Teisėjų tarybos patarimus, ketvirtadienį pasirašė dekretus dėl Lietuvos apeliacinio, Regionų administracinio ir apylinkių teismų teisėjų skyrimo ir priėmė jų priesaikas. Naujieji teisėjai prisiekė būti ištikimi Lietuvos Respublikai, savo pareigas atlikti garbingai, vykdyti teisingumą pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, ginti žmogaus teises, laisves ir teisėtus interesus. „Šalia teisėjo formalųjį statusą apibrėžiančių kodeksų, įstatymų, kitų teisės aktų, taip pat Jums keliamų etinių ir profesinio pasirengimo reikalavimų, nuo šiol Jus visada lydės

Taip pat skaitykite