Švėkšniškiai – pėsčiųjų žygyje
Švėkšnos „Saulės“ gimnazija prisijungė prie Higienos instituto inicijuoto trečiojo nacionalinio renginio „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą 2023“, kurio tikslas – parodyti vietos bendruomenėms, kad sveikatos stiprinimas yra neatsiejama visų mūsų gyvenimo dalis, kuri jau trisdešimt metų skleidžia sveikatą stiprinančių mokyklų idėja, keičia ir gali veikti ne tik mokinių, bet ir visos mokyklos bendruomenės sveikatą.
Švėkšnos „Saulės“ gimnazija – sveikatą stiprinanti ir aktyvi mokykla, todėl didelį dėmesį skiria mokinių fiziniam ugdymui, aktyvioms laisvalaikio veikloms. Todėl gegužės 6 d. mokiniai ir mokytojai nešdami vėliavėles su užrašais „Sveikatą stiprinanti mokykla“, leidosi į pavasarinį žygį.
Žygeiviai aktyviai ir linksmai nusiteikę žygiavo Judrėnų miestelio gatvėmis link Stepono Dariaus gimtinės-muziejaus. Žygio metu gėrėjosi nuostabiu kraštovaizdžiu ir puikiu oru. Aplankė ir pabuvojo Stepono Dariaus gintinėje-muziejuje. Įveikę ne vieną kilometrą visi dalyviai buvo pakviesti paragauti sveiko ir subalansuoto maisto. Sveikas maistas suteikė energijos ir žvalumo kitai veiklai. Mokiniai mokėsi suteikti pirmąją pagalbą nualpus, netekus sąmonės. Turėjo galimybę ne tik teoriškai, bet ir praktiškai išbandyti pirmosios pagalbos teikimo būdus.
Ši iniciatyva parodė, kad mums rūpi kiekvieno sveikata ir gerovė, kad judėjimas gali suteikti daug gerų emocijų, o ėjimas gali būti įdomus.
Gimnazijos sveikatos stiprinimo veiklų organizacinės grupės inf.
Iš istorijos
Steponas Darius gimė miškingame ir pelkėtame Rubiškės vienkiemyje. Dabar – Klaipėdos rajono Judrėnų seniūnijos Dariaus kaimas. 1907 m. Dariaus šeimai išvykstant į Ameriką, Dariaus motina įgaliojimus tvarkyti ūkį paliko giminaičiams Idzelevičiams. 1920 m. atvykęs į Lietuvą Steponas Darius aplankė tėviškę, gimines, senelių ir tėvo kapus Judrėnų kapinėse. Gyvendamas Kaune jis dar keletą kartų lankėsi gimtinėje, paskutinį kartą – 1927 m.
Po Stepono Dariaus žuvimo Rubiškė buvo pavadinta Dariaus kaimu. 1933 m. spalio 15 d. Dariaus kaimo Pavasarininkų organizacijos jaunimas sode pasodino ąžuoliuką, kurį pavadino Dariaus ir Girėno medžiu, jis žaliuoja ir šiandien.
1946 m. spalio 15 d. stribai Dariškę sudegino. Negyvenamos sodybos ūkiniai pastatai laikui bėgant visai sugriuvo ir sunyko. 1968 m., kada melioracija artėjo prie Dariškės, sodyboje pastatų nebebuvo. Buvo likęs medinis kryžius, kuriame ir šiandien įskaitoma data – 1928 m. Pagal melioracijos projektą vietoje Dariškės turėjo plytėti lygūs tarybinio ūkio laukai.
Kraštotyrininkai, į pagalbą pasitelkę aviatorius, ryžosi gelbėti sodybvietę. Jauni, patriotiškai nusiteikę žygeiviai, 1969 m. gegužės 9 d. kieme po didžiuoju ąžuolu supylė pilkapį ir pastatė didžiulį akmenį su įrašu „Dariui ir Girėnui”. Išlikusiame akmeninių namo pamatų kampe buvo pritvirtinta granitinė atminimo lenta su įrašu „Atlanto nugalėtojo Stepono Dariaus gimtinė. 1896-1933.” Po to sovietinė valdžia sunaikinti Dariškės jau nebedrįso. Po „Lituanicos” skrydžio 50-mečio jubiliejaus nuspręsta atstatyti Girėno ir Dariaus tėviškes. 1993 m. buvo baigti atstatyti namas ir klėtis, sutvarkyta teritorija. Šiuo metu S.Dariaus gimtinėje įrengtą memorialinę ekspoziciją administruoja Lietuvos aviacijos muziejaus.