Švėkšna: „Valgiai buvo šventi“

Ši informacija pravers tiems, kas daug keliauja, domisi Lietuva ir Šilutės rajonu, apsilanko ir Švėkšnoje, kur nuolat gausu grožio ir įdomybių. Šilutės H. Šojaus muziejus skelbia, kad Švėkšnos muziejuje vyksta ir edukacinis užsiėmimas. Tema – „Valgiai buvo šventi“. Bet iš pradžių šiet tiek faktų apie Švėkšną. Švėkšnos gyvenvietė galėjo atsikurti arba pradėti iš naujo kurtis po 1422 m. Melno taikos sutarties, kuomet tarp LDK ir Ordino buvo nustatyta siena. Siena išbuvo iki 1923 m. Tai Švėkšna formavosi, vystėsi ir augo kaip pasienio gyvenvietė 500 metų. Pasienio gyvenvietės statusas, žinoma, buvo labai naudingas: prekybiniai ryšiai, kontaktai, net „šmukulis“ (kontrabanda) leido Žemaitijos pakraštyje įsikūrusiam miesteliui klestėti.

Vietos valgių tradiciškumą, specifiškumą lemia geografija, žemės derlingumas, regionų ar net gentinė specifika, žmonių charakteriai. Etnologai Lietuvoje išskiria tris pagrindines mitybos papročių zonas: žemaičių, suvalkiečių ir aukštaičių. Žemaičių kulinarinis paveldas ir jo paplitimas susimaišęs su Europos krikščioniškąja tradicija. Taip nutinka dėl įvairių istorinių aplinkybių, patiriant kitų tautų poveikį, o konkrečiai vietai būdingi bruožai, paveikti kitų kultūrų, tampa dar unikalesniais. Vietinė sėslių žemdirbių ir gyvulių augintojų virtuvė susiliejo su šalia gyvenusių vokiečių, lenkų, žydų tradicijomis.

Rytą žemaičiai dažniausiai pradėdavo koše. Žemaičiai ilgiausiai Lietuvoje išlaikė atvirą ugniakurą, kuriame būdavo labai patogu virti putras ir įvairiausias košes: marškonę, pusmarškonę, šilkinę, pusšilkinę, kruopų. Valgydavo su taukų ar sviesto mirke, užgerdami rūgštu pienu. Pusryčiai –  svarbiausias dienos valgis – reikėdavo sočiai prisivalgyti, kad dienos darbai būtų lengvesni.

Pietums – kopūstų, burokų sriuba, bulvynė. Troškinti kopūstai su kiaulės koja, bulviniai blynai, kugelis, mirkė su bulvėmis, didžkukuliai, kruopiniai vėdarai, šiupinys su kiaulės uodega, kastinys… Žemaičių virtuvėje ypač buvo mėgstamos kanapės. Patiekalo pavadinimas „Spirgynė“ kilęs ne nuo žodžio spirgai, o nuo „spirgėti“, mat kanapes kaitinant keptuvėje jos spirga. Kanapes valgydavo su apvaliom (neskustom) virtom bulvėm. Pavakariai dažnai būdavo juoda duona su obuolių koše, o vakarienei virdavo bulvinių ar miltinių kleckų, kruopynę.

Švėkšnos dvaras nuo 18 a. priklausė grafams Broel Pliateriams. Čia virtuvė jau buvo ištaigingesnė už paprastų kaimiečių ar miestelio gyventojų, patiekalai įvairesni, o produktai prabangesni. Sklido kalbos, kad grafai nemėgo bulvių, tad dvaro virėjai jas keisdavo įvairiausiais kitais garnyrais.

***

Edukacinis užsiėmimas „Valgiai buvo šventi“ supažindina su Švėkšnos miestelio ir apylinkių istorija, kulinariniu paveldu. Edukacinio užsiėmimo kaina asmeniui – 15 eurų, užsiėmimą sudaro: ekskursija po Švėkšną su gidu (1,5 val.), pasirinktas patiekalų rinkinys iš pateikto meniu (užsakymai priimami nuo 10 asmenų). Užsiėmimą pristato Šilutės Hugo Šojaus muziejaus Švėkšnos ekspozicija (Bažnyčios g. 9a, Švėkšna) ir kavinė „Viesulas“ (Vilkėno g. 8, Švėkšna). Informacija ir užsakymai: +37065757152, monika.zasytiene@gmail.com

Muziejaus inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Diena, kai nesisekė moterims ir degė namas Juknaičiuose

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Blaivi 38-erių m. moteris išvažiuodama iš automobilio parkavimo vietos atbuline eiga užkliudė pro šalį ėjusią 82-ejų metų senolę. Tai įvyko spalio 2-os popietę automobilių stovėjimo aikštelėje Knygnešių g., Šilutėje. Nukentėjusioji pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Spalio 2 d. prieš vidurnaktį degalinėje Cintjoniškių g., Šilutėje, neblaivi (3,44 prom.) 25-erių moteris, gim. 1999 m., neturėdama vairuotojo pažymėjimo, važiuodama automobiliu „Mercedes Benz ML 270“ atbuline eiga atsitrenkė į degalinėje esančią lauko prekybos lentyną

Informacija apie prekes ir paslaugas – tik lietuviškai

Seimas priėmė Valstybinės kalbos įstatymo pataisas. Jos numato, kad nuo 2026 m. informacija apie parduodamas prekes ir teikiamas paslaugas turi būti teikiama ir prekės ženklinamos valstybine kalba. Privalės aptarnauti valstybine kalba Lietuvoje prekes parduodantys ar paslaugas teikiantys juridiniai ir fiziniai asmenys, kitos organizacijos ir jų padaliniai privalės užtikrinti tiesioginį gyventojų aptarnavimą valstybine kalba Vyriausybės nustatytu lietuvių kalbos mokėjimo lygiu. Šis reikalavimas nebus taikomas šalyje laikinai prekes parduodantiems fiziniams asmenims ar fiziniams asmenims. Pakeitimų iniciatoriai tikina, kad vis daugiau susiduriama su

Dėl kaimo turistų registravimo bus taikoma išimtis

Seimas priėmė Turizmo įstatymo pataisas, pagal kurias kaimo turizmo paslaugų teikėjui nebeliks pareigos per 24 valandas informuoti apie apsistojusius Lietuvos gyventojus. Pagal 2022 m. priimtą naują Turizmo įstatymą kaimo sodybų savininkai būtų turėję nuo šių metų liepos 1 d. informacinėje sistemoje operatyviai registruoti kiekvieną, apsistojantį Lietuvos kaime. Pasak Seimo nario Andriaus Bagdono, šis Ekonomikos komiteto narių inicijuotas pakeitimas skirtas kaimo turizmo paslaugų teikėjams, kuriems šiuo metu galiojantys pertekliniai ir neproporcingai dideli reikalavimai kelia pakankamai didelę administracinę naštą. „Nuo liepos 1

Šilutės bibliotekoje pristatyta debiutinė Jono Jauniaus knyga

Rugsėjo 28 d., šeštadienį, Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta Jono Jauniaus debiutinė knyga „Mano gyvenimo fizika“. Dalinamės literatės Irenos Arlauskienės įžvalgomis apie pristatymą bei renginio akimirkomis. Naujos knygos šviesa Nuostabus jausmas paimti į rankas naują knygą. Norėčiau tikėti, kad lietuviams jis yra net truputį šventas, jei prisimenam pirmąją knygą, knygnešystės laikus, kovas už žodžio laisvę okupacijos metais. Tai, žinoma, jau su istorija susieti dalykai, bet už juos nė kiek ne mažesnis yra autoriaus savo pirmosios knygos sutikimo džiaugsmas.

Taip pat skaitykite