Su ledo sangrūdomis šalies upėse kovota ir pasitelkus sprogmenis, ir durpes

Nors dar keletą dienų tebevyraus žiemiška oro temperatūra ir ledas pamažu storės, tačiau sekmadienį ir naujos savaitės pradžioje prognozuojamas atšilimas: sniegas ir ledas pradės tirpti. Per praėjusias šio mėnesio dienas ežerai spėjo užšalti, tačiau didžiosios šalies upės – ne (ledu pasidengė tik kai kurios jų atkarpos), tad įspūdingo ledonešio šiemet greičiausiai nepavyks išvysti. Nepaisant to, verta pakalbėti apie patį reiškinį. 

Upei užšalti reikia bent -20°C

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologinių stebėjimų skyriaus vedėjas Juozas Šimkus trumpai paaiškino, kaip susidaro ledonešis: „Ant upės ledo iš pradžių susidaro ižas – ledo kristalėliai, kurie šąlant orui kimba vienas prie kito ir sudaro ižo laukus, dar vadinamus lytimis. Jų daugėja ir ties kažkuriuo upės posūkiu ar kliūtimi jie sukimba ar net sustoja, o esant žemai temperatūrai – užšąla“.

Daugeliui Lietuvos upių paprastai reikia ilgesnio laikotarpio su dideliais šalčiais: bent -20 °C ar dar žemesnės oro temperatūros. Upei užšalus, po ledu teka dalis vandens ir ižo. Vietomis susidaro ižo sankamšos, kurios trukdo vandeniui pratekėti ir aukščiau sankamšos staigiai kyla vandens lygis. Per parą ar dar greičiau jis gali pakilti ir kelis metrus.

Kaune Nemunas neužšąla

Ledonešis būna tada, kai upėje per žiemą susidaro ištisinė ledo danga. Atėjus pavasariui, tirpstant sniegui vandens lygis upėje pakyla ir sulaužo ledą, tada plaukia ledo lytys, kurios gali sudaryti ledo sangrūdas. Nors ledonešis įspūdingas reiškinys, kurį verta išvysti, tačiau kur ir kada prasidės ledonešis – neįmanoma pasakyti. Tarnybos hidrologas pridūrė, kad Kaunas – išskirtinis miestas dėl čia stovinčios Kauno hidroelektrinės, žemiau kurios Nemunas bent keliolika kilometrų neužšąla: „Dideli vandens lygio svyravimai susidarantį ledą išlaužo. Nemunas Kaune užšalęs buvo labai seniai. Kol nebuvo Kauno hidroelektrinės ledą čia tekdavo net sprogdinti“.

Hidrologas priminė, kad didelė ledų sangrūda paskutinį kartą Kaune buvo 2010 m. ties Radikiais (Kauno r.). „Tuomet užliejo gyvenamuosius namus, sodus. Paskutinis didelis potvynis Lietuvoje buvo 1979 m. Tokie dideli potvyniai retėja“. Prieš maždaug 40 metų būdavusios tikros žiemos pastaruosius dešimtmečius beveik nepasitaiko: „Klimatas šiltėja, sniegingų žiemų mažėja, tad ir ledų sangrūdų išvengiama. Paskutinė žymesnė ledo sangrūda buvo 2010 m. ties Kėdainiais, Lėvens upėje. Tuomet ledų sangrūdą pašalinti buvo pasitelkta net kariuomenė“.

Pasak Krašto apsaugos ministerijos, kariai naudojo mažo galingumo užtaisus. Galingesnių užtaisų kariai negalėjo naudoti dėl greta esančio tilto ir sodų bendrijos. Sprogdinant buvo naudojama sprogstamoji medžiaga plastitas. Tokiais užtaisais buvo sprogdinama nuo kranto specialia technologija neelektriniu būdu. 2011 m. vasario pabaigoje Rukloje netgi vyko ledo sangrūdų sprogdinimo pratybos.

Durpes ant ledo pila iš lėktuvo

Tų metų pavasarį kovai su ledu buvo pasirinktas dar vienas įdomus ir gana neįprastas sprendimas – durpių barstymas iš lėktuvo. Tokia praktika buvo naudojama virš Neries tų pačių metų kovą. Iš lėktuvo keleto skrydžių metu aviatoriai 8-10 m pločio durpių ruožu užbėrė maždaug 10 km Neries upės ruožą. Kaip vėliau parodė situacija, pašvietus saulei durpės (dėl tamsios spalvos) veiksmingai tirpina ledą probleminėse upių atkarpose, tačiau jų poveikis gana nedidelis, jeigu būna debesuota arba durpes užkloja naujas sniego sluoksnis.

Projektas ICEREG

Kad sparčiai keičiantis klimatui ledo sangrūdų sukeliami dideli potvyniai būtų geriau suprasti bei modeliuojami, Latvijos-Lietuvos regione vykdomas specialus projektas ICEREG. Ledo sangrūdų sukeliamų potvynių modeliavimas ir ankstyvojo perspėjimo sistemos sukūrimas gerokai padidins Latvijos ir Lietuvos pasienio regiono atsparumą ledo ir sniego sangrūdų sukeliamiems potvyniams, o tai ypač svarbu atsižvelgiant į vykstančią klimato kaitą.

Projektas „Ledo sangrūdų potvynių rizikos valdymas Latvijos ir Lietuvos regionuose besikeičiant klimatui“ (ICEREG) įgyvendinamas gavus finansinę paramą pagal Interreg VI-A Latvijos ir Lietuvos programą 2021-2027 m.

Pagal Hidrometeorologijos tarnybos inf.

 

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Lietuvoje šią žiemą žuvo dešimtys tūkstančių bičių šeimų

Ar žinojai, kad kas trečias kąsnis tavo maisto egzistuoja tik dėl bičių? Šie maži, darbštūs vabzdžiai ne tik gamina medų, bet ir apdulkina 80 proc. visų žydinčių augalų. Tačiau šiandien turime rimtą problemą – vien šią žiemą Lietuvoje žuvo tūkstančiai bičių šeimų, o tai gali turėti katastrofiškų pasekmių mūsų maisto sistemai. Statistika šokiruoja: Lietuvoje kasmet žiemos metu žūva vidutiniškai 15-20 proc. visų bičių šeimų. Tai reiškia, kad iš kiekvienų penkių avilių vienas pavasario nesulaukia. Lietuvoje tai sudaro apie 30 000

Orai: bus keliolika laipsnių šilumos, savaitgalis irgi šiltas

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus: šils vis labiau. Kovo 20 d., ketvirtadienį, bus be kritulių. Vėjas vakarų, pietvakarių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 2, pajūryje – iki 4 laipsnių šilumos, dieną bus 6-11 laipsnių šilumos. Kovo 21 d., penktadienį, kritulių nenumatoma. Vėjas pietvakarių, vakarų, dieną pereinantis į šiaurės vakarų, šiaurės, 4-9 m/s. Temperatūra naktį nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 laipsnių šilumos, dieną – 8-13 laipsnių šilumos. Kovo 22 d., šeštadienį, be kritulių. Vėjas

Ar leis Seimas 65 metų sulaukusiems valstybės tarnautojams dirbti toliau?

Seimas svarstys siūlymą leisti pensinio amžiaus sulaukusiems valstybės tarnautojams dirbti toliau. Valstybės tarnybos įstatyme siūloma atsisakyti nuostatos, kad valstybės tarnautojas būtų atleidžiamas iš pareigų sukakus 65 metams. „Šio projekto tikslas – panaikinti diskriminaciją dėl amžiaus valstybės tarnyboje, užtikrinant, kad darbuotojų karjera ir darbo santykiai būtų grindžiami kompetencija ir darbingumu, o ne amžiumi. Taip pat siekiama didinti valstybės tarnybos efektyvumą išlaikant patyrusius specialistus šitoje srityje. Lietuvos visuomenė sensta. Vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių nori bei gali aktyviai dalyvauti darbo rinkoje. Deja,

Policijos reidų rezultatai

Prevencinio reido metu užfiksuota 40 pažeidėjų, kurie naudojosi mobiliojo ryšio telefonu arba nesegėjo saugos diržų. Tauragės apskrities VPK praneša, kad nuo kovo 10 d. iki 16 d. policijos pareigūnai prevenciškai tikrino vairuotojų veiklą, nesusijusią  su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos). Nustatyti 22 pažeidimai (Tauragėje – 13, Šilutėje – 9). Tikrintas ir privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimas. Nustatyta18 pažeidimų (Tauragėje – 11, Šilutėje – 5, Pagėgiuose

Taip pat skaitykite