Šilutės rajono prekybininkai nerimauja, o didžiųjų prekybos tinklų atstovai ramina
Paaiškėjus, kad nuo kovo 16-osios visoje šalyje skelbiamas karantinas, tautiečiai nieko nelaukdami puolė į prekybos centrus ieškoti ilgiau negendančių maisto produktų. Sekmadienį Šilutėje buvo galima stebėti, kaip iš didžiųjų prekybos centrų pilnus maišus su ryžiais, konservais, miltais, higienos ir švaros prekėmis tempia ir jauni, ir pagyvenę. Žmonių antplūdį užfiksavo ir Šilutės rajono prekybininkai.
Prekių dar nestinga, bet…
Pasak rajono prekybos verslo atstovų, savaitgalį prekyba ūgtelėjo dvigubai. Žmonės daugiausiai pirko kruopas, makaronus, cukrų, miltus, tualetinį popierių ir muilą.
Karantinui verslininkai buvo pasiruošę iš anksto, jau prieš savaitę papildę maisto produktų atsargas.
„Pardavimai išaugo. Žmonės perka negendančius produktus. Antplūdžiui buvome pasiruošę iš anksto. Prekių kol kas nestokojame“, – antradienį „Pamariui“ sakė UAB „Šilutės prekyba“ direktorius Egidijus Kuzminskas. Ar maisto prekių nepritrūks, verslininkas prognozuoti nesiėmė. Tikimasi, kad taip neatsitiks, nors viskas priklausys nuo maisto tiekėjų.
„Pasižiūrime į Lenkijos pusę, siena šiuo metu uždaryta. O daugelis produktų atkeliauja būtent iš ten. Neramu, kas bus toliau. Nežinomybė…“ – kalbėjo E. Kuzminskas.
Situacija yra valdoma
Panašiais pastebėjimais apie išaugusius pardavimus pasidalijo ir kalbintas UAB „Egmina“ direktorius Remigijus Baltutis. Jis pasakojo, kad rajone esančios šio tinklo parduotuvės sutrumpino darbo laiką – parduotuvės veikia iki 18 val. Dalis darbuotojų naudojasi nedarbingumo privilegijomis, kiti – atostogauja.
„Tai ne priekaištai, tačiau keista, kad iš tam tikrų įstaigų nesulaukėme net instrukcijų, kaip dirbti, kaip saugotis, iš kur gauti dezinfekcinio skysčio. Žinoma, mes esame tuo pasirūpinę, bet visuotinių nurodymų nėra. Niekas neinformuoja“, – kalbėjo R. Baltutis. Verslininką stebina ir tai, kad neįmanoma papildomai užsisakyti priemonių, padedančių užkirsti kelią virusams, pavyzdžiui, pirštinių ar dezinfekcinio skysčio.
Panaši situacija ir „Šilutės prekybos“ parduotuvėse. Anot E. Kuzminsko, iš dirbančių 115 žmonių 20 jau atostogauja. Dar kelios darbuotojos neturi kam palikti prižiūrėti savo vaikų.
„Likusių prašome dirbti įtemptai. Jei trūks žmonių, mąstysime. Naujų juk nebus iš kur pasikviesti…“ – svarstė UAB „Šilutės prekyba“ direktorius. Anot verslininko, parduotuvės aprūpintos dezinfekciniu skysčiu, darbuotojai instruktuoti, kokių sanitarijos reikalavimų jie turi laikytis.
„Darbuotojus apmokėme. Klijuojame ant grindų rodykles, kad pirkėjai matytų, kur stotis saugiu atstumu. Dar svarstome, kaip kasas apsaugoti. Dar tik antra diena. Neaišku, kaip bus toliau. Kai kurios priemonės kainuoja daug ir nežinai, kokia bus iš jų nauda“, – kalbėjo E. Kuzminskas.
Šilutės rajono verslininkai patikino, kad situacija šiuo metu valdoma, darbuotojai informuoti, kad pajutus peršalimo simptomus, karščiavimą bus išleisti gydytis į namus.
Ar nepristigs prekių?
Vietos prekybos verslininkai nerimauja ne tik dėl galimo prekių deficito, bet labiausiai dėl darbuotojų, savo ir jų šeimų, artimųjų. Piktinasi, kad daug žmonių vis dar nesupranta situacijos rimtumo ir būriuojasi parduotuvėse ar gatvėse.
„Su nerimu galvojame apie ateitį. Yra įsipareigojimai, darbuotojai. Nežinau, kaip čia bus. Aišku, mes dirbame, atidedame lėšų atlyginimams, nes nežinome, kaip bus ateityje. O kaip tie žmonės, kurie nedirba? Kaip jiems reikės gyventi? Turime suremti visi kartu pečius, manau, kad su kovo mėnesiu niekas nesibaigs“, – kalbėjo „Egminos“ direktorius R. Baltutis.
Pirkėjų antplūdis sumažėjo
„Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė informavo, kad per savaitgalį Šilutėje, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu, pardavimai išaugo 40-50 proc. Daugiausia buvo perkama šviežio maisto ir bakalėjos prekių, taip pat išaugo drėgnų servetėlių, ūkiško muilo, popierinių gaminių prekyba. Prieš paskelbiant šalyje karantiną, intensyviai buvo perkama ir dezinfekcinių priemonių, kurių prieš metus prekybos centras išvis neparduodavo. Anot E. Dapkienės, pirmadienį pardavimai stabilizavosi, klientų srautas sumažėjo, buvo kaip įprastą pirmadienį.
Stambieji prekių nepristigs
„Kol kas galime patikinti, kad prekių mums netrūksta. Stebėdami situaciją visame pasaulyje, pradėjome galimiems variantams ruoštis iš anksto, esame dėkingi savo tiekėjams, su kuriais šiuo metu dirbame išvien, stengdamiesi kartu prognozuoti klientų srautus ir paklausos mastą.
Galime tik pakartoti, kad didžiausias iššūkis, taip išaugus klientų srautui – užtikrinti prekių pristatymą iš sandėlių ir lentynų pildymą. Mūsų darbuotojai maksimaliai mobilizuojasi ir deda visas pastangas, kad būtų užtikrintas sklandus parduotuvių darbas“, – informavo E. Dapkienė.
Panaši situacija ir kituose didžiuosiuose prekybos centruose. Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis pranešė, kad prekių netrūksta, sandėliuose jų turima pakankamai.
„Jeigu ką nors ir išperka, lentynos ilgai tuščios nebūna. Atvežama naujų prekių ir tą pačią dieną sukraunama į lentynas. Patikinu: prekių tikrai nepritrūks. Daugumos produktų sandėliuose yra dar 4-5 mėnesiams. Pirkimas juk negali būti begalinis. Vieną kartą prisipirkę mėnesiui, antrą kartą juk nebeis pirkti“, – kalbėjo D. Ryliškis.
Indrė Baltrušaitienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, patikino, kad ilgo galiojimo produktų pirkimas jau buvo aprimęs, tačiau pastarųjų dienų prekybos duomenys rodo, kad pirkėjai sureagavo į Vyriausybės paskelbtas sugriežtintas prevencines priemones ir kalbas apie karantiną Lietuvoje. Pirkėjų srautai šio tinklo parduotuvėse vėl padidėjo.
„Imamės papildomų priemonių, kad suvaldytume darbo krūvius, t. y. perskirstome darbuotojus pagal pirkėjų srautų intensyvumą, ieškome papildomų rankų, karantino laikotarpiu sutrumpinome parduotuvių darbo laiką“, – pranešė prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Pasak jos, labiausiai perkamos prekės – kruopos, makaronai, konservuotos daržovės, mėsos ir žuvies konservai, taip pat tualetinis popierius, muilas, kitos higienos priemonės. Savaitgalį ūgtelėjo ir prekyba šviežia mėsa, kiaušiniais.
Tikisi pirkėjų supratingumo
„Prekių tiekimas vyksta pagal planą, tačiau dėl itin padidėjusio pirkimo nespėjame papildyti kai kurių produktų lentynų, kol gauname naują prekių partiją. Mūsų darbuotojai deda visas pastangas, kad pirkėjai būtų aprūpinti būtiniausiomis maisto prekėmis ir galėtų apsipirkti pagal savo poreikius. Tačiau prašome ir pirkėjų supratingumo, jei neranda kai kurių prekių lentynose. Šiuo laikotarpiu taip pat galima užsisakyti prekes per mūsų elektroninės prekybos partnerius „LastMile“ – jų kurjeriai pirkinius pristatys pirkėjams tiesiai į namus. Tiesa, ir perkant internetu prekių pristatymo gali tekti palaukti kelias dienas, nes elektroninės prekybos apimtys gerokai išaugo“, – pranešė „Pamario“ raštu kalbinta prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė.
„Iki“ atstovė taip pat praneša, kad daugumoje jų parduotuvių jau įrengti visiems prieinami dozatoriai su dezinfekciniu skysčiu. Reguliariai dezinfekuojami paviršiai, darbuotojai aprūpinti vienkartinėmis pirštinėmis, kiekvienoje kasoje atsirado dezinfekcinio skysčio dozatoriai kasininkams, skyriuose naudojamas muilas su dezinfekantais. Pirkėjus taip pat skatinama naudotis vienkartinėmis pirštinėmis.
Prekybininkų pageidavimas: „Šiomis dienomis labai svarbu, kad pirkėjai išliktų ramūs. Tiek mes, tiek kiti prekybos tinklai kartu su Lietuvos įmonių prekybininkų asociacija ieškome kompleksinių sprendimų, kaip galėtume užtikrinti, kad efektyviai aptarnautume pirkėjus ir jie rastų viską, ko reikia. Tad prašome ir pirkėjų supratingumo ir atsakingumo – pirkite tik tai, ko reikia ir kiek reikia, planuokite savo apsilankymus parduotuvėse. Taip galėsime prisidėti, kad apsaugotume kitus ir save“.
Viktorija SKUTULIENĖ