Šilutės rajono pedagogai skiepijami nuo koronaviruso
Prieš savaitę Šilutės rajone pradėta skiepyti nuo koronaviruso ugdymo įstaigų darbuotojus. Dvejojančių dėl COVID-19 skiepo rajone mažai. Iki šiol paskiepyti 325 asmenys. Vakar ir šiandien planuota paskiepyti dar apie 100 ugdymo įstaigų darbuotojų.
Gauta nusiskundimų
„Šiandien ryte lankiausi mokykloje, kur vyksta skiepijimas. Yra asmenys, kurie kontroliuoja, ar laikomasi atstumų, ir prižiūri aplinką. Dirba kelios komandos. Viename kabinete imami greitieji testai, kitame – skiepijama. Viskas vyksta sklandžiai, tačiau pradžia buvo sudėtingesnė“, – apie pedagogų vakcinavimą ketvirtadienį pasakojo Šilutės r. savivaldybės gydytoja Gintarė Tamašauskienė.
Ji neslėpė, kad iš pradžių būta nesklandumų – net sulaukta skundų dėl pedagogų elgesio. „Teko paprašyti mokytojų, kad laikytųsi nustatyto saugaus atstumo, dėvėtų kaukes. Buvo ir prišiukšlinta mokykla…“, – sakė Savivaldybės gydytoja.
Nepasitenkinimą išreiškė ir patys pedagogai. Anot G. Tamašauskienės, besiskiepijantieji piktinosi, kad reikia laukti eilėje. Kai kurie piktinosi ir dėl per didelio sambrūzdžio mokykloje. „Mokyklos koridorius ilgas. Tai jeigu sugebame viename koridoriuje susigrūsti, o už kampo paeiti negali… arba negirdi. Tai nežinau“, – komentavo pašnekovė.
Skiepijasi ne visi
Iki šiol Šilutės rajono ugdymo įstaigų darbuotojų skiepijimas vyko „Pamario“ pagrindinėje mokykloje. Šiandien vakcinacija bus tęsiama Šilutės pirminiame sveikatos priežiūros centre.
Vasario 17 dieną buvo paskiepyti 125 pedagogai, o praėjusią savaitę 200 asmenų. Pasak G. Tamašauskienės, vakar paskiepyti 84 mokyklų darbuotojai, šiandien planuojama paskiepyti dar apie 23 asmenis.
Praėjusią savaitę pirmuoju skiepu nuo COVID-19 ligos „AstraZeneca“ vakcina buvo skiepijami pedagogai iki 55 metų amžiaus. Nuo vakar, anot G. Tamašauskienės, skiepijami visi kiti asmenys, kurie ugdo ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikus bei pradinukus.
Savivaldybės gydytoja detalizavo, kad skiepijami ne tik pedagogai, bet visų įstaigų darbuotojai, kurie turi nuolatinį ar laikiną kontaktą su ugdytiniais. Į skiepijančių sąrašą patenka ir mokytojų padėjėjai, visi darželių darbuotojai. Iš viso tokių darbuotojų rajone 674. Anot pašnekovės, apie 20 proc. asmenų buvo išbraukta iš turėjusių pasiskiepyti sąrašo. Tai asmenys, kurie prasirgo virusu, ir atsisakė skiepo.
„Buvo atsisakiusių skiepytis, tačiau tai nedidelė dalis asmenų. Priežastys to įvairios. Dalis nesutiko skiepytis būtent „AstraZeneca“ vakcina. Nežinau, kodėl. Buvo asmenų, kurie tiesiog persigalvojo. Dalis nesiskiepija, nes tai nėra privaloma. Girdime įvairių paaiškinimų“, – sakė G. Tamašauskienė.
G. Tamašauskienė informavo ir apie pasikeitusią tvarką: „Pagal nurodymus, praėjusią savaitę mes buvome gavę tik „AstraZeneca“ skiepų, o pagal gamintojo nurodymus šia vakcina buvo galima skiepyti žmones tik iki 55 metų. Nurodymai pasikeitė. „AstraZeneca“ galima skiepyti visus gyventojus nuo 18 metų amžiaus. Viskas priklauso nuo to, kokią vakciną mes gausime. Kadangi buvo sutrikęs „Pfizer“ vakcinos tiekimas, tai gavome „AstraZeneca“.
Skiepas ir testas – neprivalomi
Sumaištis dėl šalies mokyklų darbuotojų skiepijimo nuo koronaviruso nurimo. Jeigu pedagogai ar kiti ugdymo įstaigos darbuotojai nesiskiepys nuo koronaviruso arba reguliariai neatliks testų, darbdavys galės šiuos nušalinti nuo darbo. Tokiu būdu jie negaus ir atlygio. Ilgainiui, tokios nuostatos išsisklaidė ir jau dabar aišku, kad pedagogų vakcinacija ir profilaktinis testavimas nėra privalomi.
„Tiek testavimas, tiek skiepijimas yra rekomenduojama. Žinoma, testuoti svarbu, kad laiku būtų sustabdytas židinys. O skiepai, kad apsisaugoti“, – sakė G. Tamašauskienė.
Ar nesiskiepiję ir neatlikę testų pedagogai galės toliau mokyti ir ugdyti?
„Tiksliai atsakyti negaliu, nes yra daug svarstoma ir kalbama apie tai, kas bus. Per šias kelias savaites sprendimai keitėsi ir ne po vieną kartą. Apie vertimą skiepyti tikrai negirdėjau nė iš vieno pedagogo“, – patikino T. Tamašauskienė.
Viktorija Skutulienė