Šiemet – kitokios Vainuto Joninės

Kasmet Šilutės rajone gražiausia metų šventė Joninės tradiciškai švenčiamos Vainuto miestelyje. Deja, šiemet masinė šventė neįvyko, tačiau tikrai nebuvo pamiršta. „Vainuto Joninės kitaip“ – taip šiemet pavadintos Vainuto Joninės atšvęstos originaliai ir švęsta net keturias dienas. Kiekvienas Vainuto seniūnijos varduvininkas, kurių buvo 48, aplankytas namuose, pagerbtas ąžuolo lapų vainiku, jam sugrotas maršas.

Pagal senąsias Joninių tradicijas birželio 17-ąją kupoliauti į laukus išėjo Vainuto folkloro ansamblio „Vainuta“ moterys kartu su Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro liaudiškos muzikos kapelos „Lolytėlė“ muzikantais.

Vainuto seniūnijoje Joninių šventė prasidėjo dar birželio 17-ąją. Joninės, dar vadinamos Rasos, Kupolės švente, turi galybę apeigų, susietu su vandeniu, ugnimi ir augalais. Joninių išvakarėse, dar saulei nenusileidus, merginos eidavo į pievas kupoliauti žolynų. Kupoliauti tąsyk išėjo ir Vainuto folkloro ansamblio „Vainuta“ moterys kartu su Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro liaudiškos muzikos kapelos „Lolytėlė“ muzikantais. „Pagal visas tradicijas folkloro ansamblis išėjo į Gorainių pievas ir laukus, skynė gėles, rinko žolynus, aiškinosi jų reikšmes ir dainavo tradicines dainas, muzikavo“, – pasakojo Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro direktorė Marytė Matevičienė pridurdama, kad visą tai dar ir nufilmavo prisiminimui.

Kupolė – moteriškosios lyties antgamtinė būtybė, Saulės išauginta dukra. Kupoliavimas, vainikų pynimas, karčių, o vėliau kryžių puošimas buvo glaudžiai susijęs su pasėlių derlingumo gerinimu, apsauga nuo stichinių nelaimių. Visuotinai tikėta, kad šios šventės išvakarėse surinkti augalai turi magišką galią, gydo įvairias ligas, atneša laimę, išburia ateitį.

Pasveikinti 48 varduvininkai
Pasitinkant Jonines birželio 22-ąją Vainuto bibliotekos darbuotojai su pagalbininkais pynė tradicinius ąžuolo lapų vainikus, kurie vėliau buvo įteikti varduvininkams.

„Tai edukacinė programa, kurios metu visi drauge pynėme vainikus. Seniūnijos darbuotojai suvežė medžiagas… Smagu tai, kad susirinko daugiau kaip 15 pagalbininkų, kurie nupynė 48 vainikus, jie buvo įteikti Vainuto seniūnijos Jonams ir Janinoms“, – pasakojo Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkė Audrė Šalkauskienė.
Joninių išvakarėse šurmulingai ir išmoningai pasveikinti seniūnijos Jonai ir Janinos. Tądien, birželio 23-ąją, visas būrys vainutiškių – seniūnas Vitalijus Mockus, parapijos klebonas Vidmantas Šidlauskas, bibliotekos atstovai, Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro liaudiškos muzikos kapelos „Lolytėlė“ muzikantai ir daugelis kitų smagiai nusiteikusių kultūrininkų išėjo sveikinti Vainuto seniūnijos varduvininkų.

„Pirmiausia pasveikinome miestelyje gyvenančius varduvininkus: net 25 Janinas ir Jonus. Visus iki vieno, o kurių neradome namuose, už durų palikome gėles ir vainikus. Vėliau važiavome į Balčius“, – įspūdžiais dalijosi M. Matevičienė. Aname kaime pasveikintas visoje seniūnijoje jauniausias varduvininkas Tomas-Jonas Jurkus. Jonai ir Janinos dar aplankyti Gorainiuose bei Bikavėnuose.

Pasveikintas jauniausias Vainuto seniūnijoje varduvininkas – Tomas-Jonas Jurkus.

Birželio 24-ąją, po Šv. Jono Krikštytojo atlaidų Vainuto bažnyčioje, kraštiečius linksmino Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro liaudiškos muzikos kapelos „Lolytėlė” (vad. Kazys Budrys) ir Šilutės kultūros ir pramogų centro liaudiškos muzikos grupės „Karčema” (vad. Vygantas Stoškus) muzikantai.

„Šventė pavyko! Kasmet mūsų šventė būna didelė, tad ir šiemet nesinorėjo palikti Jonų ir Janinų be sveikinimų. Žmonės švente labai patenkinti. Kai kurie Jonai kalbėjo, jog nugyvenę daugiau kaip 80 metų tokio pagerbimo ir dar su muzika nebuvo sulaukę niekados. Kiti su ašaromis mus pasitiko… Širdingai priėmė visi. Ir vaišino, ir šoko, ir džiaugėsi. Be galo pasisekė, ir patys džiaugiamės“,– entuziastingai porino M. Matevičienė.

Viktorija SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kviečia drauge kurti agrosektoriaus proveržį parodoje „Ką pasėsi… 2025“

Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės ūkį. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys – puiki erdvė įmonėms ir organizacijoms pristatyti vystomą veiklą, inovacijas, užmegzti ir plėtoti bendradarbiavimo tinklą. Parodoje – ilgametės tradicijos ir atviras žvilgsnis į ateitį  Pasakodama apie VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) jau 29-ąjį kartą organizuojamą tarptautinę parodą „Ką pasėsi… 2025“, direktorė Rita Petlickaitė

Draudikai praneša, kad daugėja išmaniųjų įrenginių nuostolių

Tobulėjant technologijoms ir augant išmaniųjų įrenginių skvarbai, ekspertai akcentuoja – didėja ir skaitmeninių įrenginių patiriama žala. Gyventojai naudoja vis brangesnius išmaniuosius įrenginius, kuriuos praradus ar netikėtai sugadinus vidutinė žala siekia apie 460 eurų, tai yra 17 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, bendra išmaniųjų įrenginių žalų suma 2024 m. perkopė 1,3 mln. eurų sumą. „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus pastebi, kad dažniausiai išmanieji įrenginiai nukenčia nuo vandens, drėgmės, karštų paviršių ir ugnies. Kartais pakenkia

Vairavo neblaivus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Sausio 23 d. rytą namuose Kentrių k., Pagėgių sav., rastas vyro, gim. 1955 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 24 d. naktį K. Kalinausko g., Šilutėje, sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (2,46 prom.) vyras, gim. 1983 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 22-os vėlų vakarą namuose Žemaičių Naumiestyje neblaivi (2,28 prom.) moteris, gim. 1999 m., grasino peiliu, blaiviam vyrui, gim. 1993 m.

Kaip pasirūpinti plaukais šaltuoju sezonu?

Šaltasis sezonas – tikras išbandymas mūsų plaukams. Žema temperatūra, vėjas bei sausas oras patalpose gali pažeisti plaukus ir galvos odą. Plaukai gali tapti silpni, trapūs, prarasti blizgesį ir elastingumą. Norint išlaikyti gerą jų būklę ir žvilgesį, svarbu atkreipti dėmesį į tinkamą priežiūrą. Taigi, pasidomėkime, kaip tinkamai prižiūrėti plaukus šaltuoju sezonu. Tinkama kasdienė priežiūra Pirmas žingsnis – pasirinkti tinkamas plaukų priežiūros priemones. Žiemą vertėtų rinktis šampūnus, kurie neišsausina galvos odos, taip pat rekomenduojama naudoti drėkinamuosius kondicionierius, kurie gali padėti apsaugoti plaukus

Taip pat skaitykite