Sezoninis padangų keitimas. Ar tai daryti privaloma?

Naktimis temperatūrai nukrentant gerokai žemiau 0 laipsnių, o dienomis vis dar pasnyguriuojant, neretam vairuotojui kyla klausimai – kada atlikti sezoninį padangų keitimą ir ar iš viso jis būtinas. Svarstant, kad padangų keisti į vasarines galbūt nereikia, nes kelių eismo taisyklėse tokio reikalavimo nėra, saugaus vairavimo ekspertai turi svarių argumentų už padangų keitimą, kai šaltasis sezonas galutinai baigiasi.

Lietuvoje galiojančios taisyklės numato, kad nuo balandžio 1 d. automobiliai gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Tai reiškia, kad reikalavimo „perauti“ automobilius iš žieminių padangų į vasarines nėra. Toks reikalavimas galioja tik dygliuotoms padangoms, kurių naudojimas leidžiamas iki balandžio 10 d.

 Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, automobilių padangų keitimas privalomas kartą metuose – nuo lapkričio 10 d. automobiliai turi būti eksploatuojami tik su žieminėmis padangomis.

Taigi, atėjus pavasariui neretam vairuotojui gali kilti mintis, kad važinėti ištisus metus būtų galima tik su vienu ir tuo pačiu žieminių arba universalių padangų komplektu. Taip nereiktų sukti galvos, kur iki kito sezono laikyti pakeistas padangas. Taip pat mažiau pinigų tektų palikti automobilių meistrams.

Saugaus vairavimo ekspertai su tokia nuomone kategoriškai nesutinka – juk konkrečiam metų sezonui tinkamų padangų naudojimas ir yra skirtas tam, kad būtų užtikrintas vairavimo ir automobilio valdymo saugumas.   

Kas skirta žiemai – naudokime žiemą  

Automobilių padangos atitinkamam metų sezonui yra priskiriamos ne veltui – skiriasi jų medžiagos, sukibimo su kelio danga savybės, dėvėjimasis atitinkamoje temperatūroje.

Žieminės padangos, net jeigu jos ir nėra dygliuotos, yra gaminamos iš gumos mišinio, kurio savybės geriausiai atsiskleidžia būtent žemoje temperatūroje. Svarbu, kad jos gerai sukibtų su ledu ir sniegu.

Šiltuoju sezonu iš tokios medžiagos pagamintos padangos ima dilti daug greičiau, kadangi jos nemėgsta šilumos, daug stipriau dėvisi jų minkšti protektoriai. Važinėjant žieminėmis padangomis vasaros sezono metu, jų naudojimo laikas gali sutrumpėti net iki 60 proc., tad pirkti naują žieminių padangų komplektą prireiks daug greičiau, nei būtų galima pamanyti.

Didėja kuro sąnaudos

Kitas svarbus aspektas yra kuro sąnaudos, kurios, jei vasarą važinėjate žieminėmis padangomis, tampa pastebimai didesnės. Taip įvyksta dėl to, kad važiuojant įkaitusia asfalto danga, žieminės padangos patiria daug didesnį pasipriešinimą – jos neturi gero sukibimo su kelio danga, be to, šaltam orui pritaikytas gumos mišinys karštyje daug labiau deformuojasi.

Paprastai šiltuoju sezonu vairuotojai važinėja dažniau ir ilgesnius atstumus, todėl ilguoju laikotarpiu automobilis sunaudoja daugiau degalų. O jei automobilis bus su žieminėmis padangomis, kelionės vasarą sugeneruotų visai solidžią pinigų sumą.

Mažėja manevringumas

Vis tik pats svarbiausias yra saugumo veiksnys − vasarą važinėdami su žieminėmis padangomis vairuotojai praranda dalį automobilio manevringumo, ypač, kai reikia atlikti staigius judesius. Su žieminėmis padangomis pailgėja automobilio stabdymo kelias, o tai ne pati geriausia savybė, jeigu į kelią staiga išbėga gyvūnas ar priekyje važiuojantis automobilis ima staigiai stabdyti.

Todėl kad ir kaip patraukliai atrodytų galimybė visus metus važinėti su vienu padangų komplektu, mūsų šalies oro sąlygos diktuoja sezoninių padangų būtinybę – šiltuoju metų sezonu vairavimas bus saugiausias ir ekonomiškiausias vairuojant automobilį su vasarinėmis padangomis.

Galiausiai, saugiam vairavimui vasarinėmis padangomis taip pat būtina, kad jos atitiktų keliamus techninius reikalavimus. Vienas iš jų – protektoriaus gylis. Vasarinių padangų minimalus leistinas protektoriaus gylis yra 1,6 mm, tačiau ekspertai pataria nelaukti, kol protektoriaus gylis priartės prie kritinės ribos. Siekiant maksimalaus saugumo, padangas būtina pakeisti į naujas anksčiau.

Giedrius Petrikas, „Lietuvos draudimo“ transporto žalų ekspertas

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

„Regitra“ praneša: kiekvieną savaitę atsiranda apie 200 laisvų vietų laikyti praktikos egzaminą

Atėjus pavasariui kaip ir kasmet daugėja norinčiųjų įgyti teisę vairuoti. Prie to prisideda ir balandį prasidėjęs motociklų egzaminų sezonas. Didėjančiam klientų srautui „Regitra“ ruošėsi iš anksto – šiandien visoje Lietuvoje laukimo laikas į teorijos egzaminą yra apie 10, o į praktikos – 18 dienų. Tai yra beveik 1 ir 4 dienomis mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Bene geriausi rezultatai pasiekti Vilniuje. Šiemet laukimo laikas į praktikos egzaminą sostinėje yra 23 proc. trumpesnis, lyginant su 2024 m. Norėdami užsiregistruoti į

Vydūno viešojoje bibliotekoje – knygos-žinyno „Lietuvos karaliai ir karalienės“ pristatymas

Pasitinkant jubiliejinę 25-tąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę bei Pasaulinę knygos ir autorinių teisių dieną, 2025 m. balandžio 22 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje įvyko išskirtinis renginys, palikęs gilų įspūdį tiek bibliotekos lankytojams, tiek kultūros mylėtojams. Šią dieną bibliotekoje lankėsi garbingas svečias – Lietuvos teatro ir kino aktorius, teatro pedagogas, dainuojamosios poezijos festivalių meno vadovas, koncertų organizatorius, dainų autorius ir atlikėjas Gediminas Storpirštis. Renginį pradėjusi bibliotekos vadovė Inga Kuzmarskienė nuoširdžiai pasveikino susirinkusius dalyvius ir svečius. Ji akcentavo, kokia prasminga ši

Mažosios Lietuvos paveldas pritaikomas ir neįgaliesiems

Senieji Šilutės katalikiški našlaičių globos namai turės liftą neįgaliesiems. Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinis skyrius, rūpindamasis Mažosios Lietuvos nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimu ir pritaikymu šiuolaikinėms reikmėms, surengė konsultaciją dėl Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčios pastatų komplekso našlaičių globos namų pritaikymo neįgaliųjų poreikiams. Šis valstybės saugomas kultūros paveldo objektas (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 30364) prieš keletą metų buvo sutvarkytas, tačiau tuomet nebuvo numatyta pastatą pritaikyti neįgaliųjų poreikiams. Sutvarkytuose buvusiuose našlaičių globos namuose buvo  įkurtas daugiafunkcinis centras, kuriame vyksta Šilutės trečiojo

Kaip išsirinkti tinkamiausią kvapą namams pagal sezoną ar kambario funkciją?

Kvapas – tai nematoma, bet stipriai jaučiama detalė, galinti visiškai pakeisti namų atmosferą. Tinkamai parinktas aromatas gali nuraminti po sunkios dienos, pakelti nuotaiką, sukurti šventinę nuotaiką ar net tapti namų vizitine kortele. Tačiau ne visi kvapai tinka visur ir visada – jų pasirinkimą turėtų lemti ne tik asmeninis skonis, bet ir metų laikas bei patalpos paskirtis. Kvapai pagal sezoną: ką rinktis metų eigoje? Pavasaris –  tai atgimimo ir gaivos metas. Puikiai tiks lengvi, švarūs kvapai:  citrusai, agurkai, žalių lapų natos,

Taip pat skaitykite